Чінґєнє: кримські роми на перехресті культур
Розповідаю про історичний шлях кримських ромів, їхню культурну інтеграцію з кримськотатарським середовищем, особливості побуту та мови, а також сучасний стан цієї унікальної спільноти.

Пишу про Крим, про історію, про деколонізацію. Канал історичної проблематики про Крим й не тільки. Підтримати: donatello.to/wolfigelkott Мультипосилання: choko.link/wolfigelkott
Розповідаю про історичний шлях кримських ромів, їхню культурну інтеграцію з кримськотатарським середовищем, особливості побуту та мови, а також сучасний стан цієї унікальної спільноти.
Акмєсджит: розвінчуємо міти про "ворота Криму". Це не просто географічна точка на карті. Це місто з власною, часом замовчуваною, але важливою історією, яку ми повинні знати та пам'ятати. Настав час розвінчати найпоширеніші міти, які нав'язувалися йому протягом десятиліть.
Прогулюючись вулицями міст, ми звикли до певної логіки в нумерації будівель: непарні номери будинків послідовно розміщуються ліворуч, а парні — праворуч. Однак, в Акмєсджиті (Сімферополі) ця закономірність дає збій. Розповідаю, як так сталося, і чому це знову через кляту русню.
Сучасна репрезентація Криму та кримських міст має купу проблем, зокрема це використання основних символів міст. Шість з них, про Акмєсджит, Ак’яр та Кєріч, я вже публікував, а це публікація з наступними двома, про Кєзлєв.
Чи можна сказати, що кримськотатарський прапор з'явився у 1917 році, чи був він колись державним, та чому ми відзначаємо його день 26 червня — на ці питання спробую відповісти у цьому тексті.
Чи лоснилася у вас колись улюблена пайта? Чи може ви їздили на електроні в Севаст, а там на топіку на Камиши? А може сварилися на засилля куржів та здихлів? Сьогодні згадую мовну ситуацію в Криму та розповідаю про діалектизми.
20 лютого Україна вшановує пам'ять Героїв Небесної Сотні. Та водночас цей день має ще одне трагічне значення в новітній історії України — саме 20 лютого 2014 року розпочалася російська військова агресія проти України та окупація Кримського півострова.
Флот Кримського ханату, звучить дивно, чи не так? Про армію ханату відомо, але чи був у нього ще й власний флот? Якщо не було, то чому? А якщо був, то чому ми про нього мало чого знаємо? На всі ці питання й спробую відповісти в цьому тексті.
Україна історично має сильну діаспору. Але не варто й забувати, що у нас окрім державотворчого народу є й корінні народи України: кримські татари, караїми та кримчаки. У цій публікації розповідаю про трьох відомих людей, які мають походження з корінних народів України.
Ще у 1999 році Україна затвердила офіційний прапор Автономної Республіки Крим. Сьогодні питання його перегляду є більш ніж актуальним. Але яким має бути новий символ півострова?