Проблема сучасних гербів міст Криму (та й подекуди міст на материковій Україні) – вони або придумані з нуля людьми, які не цінують історію, або ґрунтуються на безликих совєтських гербах, або ще гірше – на російських гербах.
Розповім про кожну пропозицію, чим я надихався, та у чому проблема сучасних гербів.
І дякую всім, хто допомагав мені робити ці проєкти.
⬆️Зображення від eurovanya, що колись зібрала всі наші пропозиції на одній карті⬆️
Герб Акмєсджита (Сімферополя)
Синє та золоте поле: у першому мечеть Кебір-Джамі, найстаріша відома будівля міста, що скоріш за все і дала йому назву, у другому – зелені обриси Чатир-Дагу, що є впізнаваним символом передгірного Криму.
За візуалізацію дякую palia_bot.
Базується на історичному гербі 1844 року. Єдине, що хрест, який росіяни пхали усюди, замінений будівлею, що дійсно відображає історію міста. Для прикладу пошукайте імперські російські герби Херсона, Маріуполя, Бахчисарая.
Також схожі кольори були на проєкті герба міста у дев'яностих роках минулого століття.
Чому сучасний герб міста варто замінити?
Він використовує два основних символи: золоту бджолу та золоту скитську (скіфську) чашу.
З бджолою все просто – це з девізу єкатєріни, в її листуванні з Вольтером є ціле пояснення:
“Мій девіз - літаючі від рослини до рослини бджоли, що собірають свій перший мед, і носять його в вулик, що є корисним".
Звідси взялася нова російська псевдодавньогрецька назва для Акмєсджита – "Сімферополь", що означає "місто користі", і так бджола стала символом міста. До речі, за совка вона розповсюдилася буквально на весь Крим.
Скитська чаша з'явилася на гербі в намаганнях хоч якось прив'язати герб до доросійської історії і до Неаполя-Скитського. Про кольори сподіваюся нема питань, чому там є білий, червоний та синій.
Герб Алупки
Срібні обриси гори Ай-Петрі, що є впізнаваним символом міста, на них червона лисиця, що відображає назву міста (з грецької αλεπού це лисиця), зверху жовте сонце на синьому небі.
Частково герб базується на старому гербі міста.
Сучасний герб і його проблеми.
Він використовує як основні фігури російську імперську архітектуру, а єдина прив'язка до ранішої історії – це давньогрецька галера. Вона, і я про конкретно цей малюнок галери, зустрічається ще на декількох гербах міст Криму, і ніяк не символізує конкретно Алупку.
Герб Кефе (Феодосії)
Тамґа Мангу-Тимура з півмісяцем, кольори взяті з прапора Генуї, оскільки у ті часи вона Каффа була генуезькою колонією і це важливий період в історії міста.
За візуалізацію дякую palia_bot. Герб базується на символі, знайденому у генуезькій фортеці у місті. На думку багатьох дослідників він був першим гербом міста у генуезькі часи.
Сучасний герб міста не є історичним, і перезавантажений зайвими елементами.
Герб Ак'яра (Севастополя)
У синьому полі срібний грифон, що є історичним символом Криму та міста. Кольори взяті з прапору ВМС України, що відображає значення міста як бази українського флоту.
Грифон є й на російсьому імперському гербі міста, однак, як символ він старше за росію – у нас є монети та розписи з Пантікапея з грифоном. В Кримському ханаті як такого гербу не було, але європейці зображали на його гербі трьох грифонів.
Єдине, що я взяв грифона більш стандартного, європейського, а не з російського герба.
Проблема сучасного герба – він використовує совєтські та російські імперські символи, і точно потрапляє під деколонізацію.
Герб Багчасарая (Бахчисарая)
Дві змії взяті в брами Бахчисарайського палацу, це відсилання до легенди про заснування міста. Обриси гори Тепе-Кермен це впізнаваний символ міста, а біла вежа відсилає до історичного герба, а також до перекладу назви міста – палац у саду, сад-палац.
За візуалізацію дякую @palia_bot та @zefirlover. Насправді не просто дякую, частина зі зміями це цілком проєкт @zefirlover.
Сучасний герб міста не є історичним і використовує як центральний елемент посилання на російську літературу, “пам'ять про Пушкіна та його поему Бахчисарайський фонтан”.
Герб Ялти
Повторює історичний герб 1844 року: дві золотих гілки, винограду та лавра, на синьому фоні.
Проблема сучасного герба: лев на гербі з'явився у 2005 році і символізує здебільшого російську імператорську родину, бо Ялта була їхньою резиденцією. Хоча в описі його значення обґрунтували якнайширше – від символу сонця до абстрактного символу краси.
Герб Карасувбазара (Білогірська)
Повторює проєкт XIX століття фон Кене: в золотому полі зелений пояс з трьома срібними місяцями, супроводжуваний згори та знизу кримчацькими шапками. За візуалізацію дякую @zefirlover.
Хоча це й проєкт фон Кене, він хороший, оскільки використовує кримчацькі символи. Вони там мають бути, бо Карасувбазар був значним центром кримчаків.
Проблема сучасного герба: він розроблений 2003 року і не має посилань на історію міста.
Герб Джанкоя
Срібний лук, як символ кочових народів, та золота пшениця, як символ родючості, на синьому фоні.
Проблеми сучасного герба: перевантаженість кольорами та бджола, як зайвий елемент, нав'язаний совком.
Герб Ескі-Кирима (Старого Криму)
Зелене та золоте поля з тамгою Берке-хана та драконом з пізньоординського прапора. Символіка відсилає до історії міста, що було столицею Кримського улусу Золотої орди. За візуалізацію дякую @zefirlover.
Щоправда дракона я думаю треба перемалювати.
Проблема сучасного герба: перевантаженість кольорами та елементами, що не мають відношення до історії міста.
Герб Алушти
Срібна вежа зі стінами, що символізує заснування візантійської фортеці, та золоті хвилі на синьому фоні.
Проблема сучасного герба: він майже ідентичний, але над вежею є візантійська та російська корони. Якщо з візантійською ще якось можна змиритися, хоча нащо вона тут, то російська точно не потрібна.
Герб Судака
Золота вежа, що символізує генуезьку фортецю, як найвпізнаваніший символ міста. Насправді це не остаточна версія, я шукаю людину, яка може намалювати вежу схожою на оригинальні.
Проблема сучасного герба: концепція хороша, але перевантажена елементами та кольорами, і не вписується у стандартний щит. Це чудова емблема та туристичний символ для міста, однак для українських міських гербів є рекомендації УГТ.
На цьому все.
Дякую за увагу, підтримати мене ви можете на donatello.