Тисячоликий герой: велика книга, якої не варто боятись

Так сталось, що рецензії на книги чи роздуми з приводу прочитаного я раніше не писав. Принаймні не писав їх після шкільних років. І книга Джозефа Кемпбелла "Тисячоликий герой” дає прекрасний привід змінити це.

Трохи сухих фактів

“Тисячоликий герой” - це робота з порівняльної міфології та релігієзнавства. Вперше видана в 1949 році. Перевидавалась в 1968 та 2008. Українською мовою книгу видавали в 1999 та 2024 роках. Крім цього Тисячоликого героя перекладали на десятки мов.

У 2011 році журнал Time включив книгу до списку 100 кращих та найбільш впливових видань англійською мовою, що написані з 1923 року.

Трохи особистого або Чому міфи

До цієї книги я підходив кілька разів, починав читати і кидав. Не через складність стилю чи тому, що втрачав інтерес до теми. Навпаки, міфологія в числі ще дитячих захоплень, а “Тисячоликий герой” виводить розуміння цієї сфери на новий рівень, над сюжетами чи простим знанням імен міфологічних персонажів.

Теми, підняті автором та обсяг опрацьованого матеріалу просто величезний. І це певною мірою лякало. Однак, якщо книги не боятись і ставитись до неї дещо легше, читається чудово. Це зокрема завдячки численним переказам та цитатам з міфів різних регіонів світу.

Трохи про текст

Сама книга ділиться на дві великі частини. В одній автор пропонує та розкриває концепцію “мономіфу” та шляху героя, в другій аналізує уявлення про будову світу та цикли його розвитку.

На матеріалі з десятків країн Кемпбелл показує, що структура оповіді про героя дуже подібна на всіх континентах. Саме цю структуру, цей феномен культури він і називає мономіфом.

Ідея автора вплинула не тільки на таку складну і камерну галузь знань як релігієзнавство. Вплив книги помітний навіть в масовій культурі.

Структуру мономіфу використали для побудови сюжету багатьох відеоігор (героєм виступає гравець та його персонаж). Творець саги “Зоряні війни” Джордж Лукас зазначав, що сюжет базується значною мірою на ідеях книги Кемпбелла. Крім цього написана в 1992 “Подорож письменника” (відсилка навіть в назві!!) Крістофера Воглера вплинула на сценарії багатьох фільмів.

Трохи на завершення

Книга безумовно варта кожної хвилини часу на прочитання. Дуже раджу її всім, хто цікавиться комунікаціями, письменницькою майстерністю та загалом роботою з людьми.

Ну і, звісно ж, раджу купувати в українських продавців або мовою оригіналу.

Якщо сподобалось, поширюйте статтю і коментуйте. Дякую за прочитання.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Volodymyr Zhyliaev
Volodymyr Zhyliaev@digitalowltop

8.2KПрочитань
69Автори
27Читачі
Підтримати
На Друкарні з 7 травня

Більше від автора

  • Економічна свобода: що це

    Напевно, кожен із нас хоча б раз замислювався про повну економічну свободу. Проте, для багатьох це поняття залишається дещо абстрактним

    Теми цього довгочиту:

    Фінанси
  • Число Кнудсена: місток між світами суцільного середовища та молекулярної динаміки

    Число Кнудсена (Kn) є безрозмірним параметром, який визначає, який підхід - механіка суцільного середовища чи молекулярна динаміка - краще підходить для опису поведінки газу. Воно назване на честь датського фізика Мартіна Кнудсена.

    Теми цього довгочиту:

    Фізика
  • Принцип Бернуллі: як літаки літають і душі співають

    Принцип Бернуллі - це фундаментальний закон фізики, що описує поведінку рідин та газів (флюїдів) у русі. Він стверджує, що збільшення швидкості флюїду супроводжується зменшенням його тиску, і навпаки.

    Теми цього довгочиту:

    Природа

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається