Авторка: Аня «чашечка депрессо»
Оригінальний Твіттер-тред було опубліковано 25 червня 2023 року
Сам предмет пояснювати я не буду, але поділюсь тим, з якого ж боку підійти до його вивчення і як це впливає на воювання війноньки. назву це ВІД МИКОЛИ ДЛЯ МИКОЛИ.
Тред буде довгий, тому беріть своє безалкогольне пивко, куплене по оверпрайсу в сільському магазі, всідайтесь позручніше і слухайте про її Величність ВІЙСЬКОВУ ТОПОГРАФІЮ
Аня, - спитають мене, - а чому ти подаєш всім не тільки основи топографії, а елементи планування і інші штуки? Відповідь проста: командира може не стати, командир може бути дебілом або топографічним кретином, і якщо хтось не візьме на себе роботу з місцевістю, - всім гайки.
Як людина, яка колись стояла в складі групи, без зв'язку, коло сірого села, із чотирма магазинами до калашмата, проєбавши точку на 2 кілометра і ледь не уєбавшись в хвіст колоні відступаючих русаків, - я завжди наголошую на тому, що вивчення місцевості пройобувать не можна.
Саме цей випадок підштовхнув мене в підсумку до інтересу в топографії, здачу іспиту найкраще в роті, і, в підсумку, околоінструкторську історію.
Топографію розпочинати треба з наглядності. стартер пак: супутникова карта місцевості, топографічна карта, ясні очі. Якщо ви мажор, то здобудьте знімок тої ж місцевості з дрона, бо вивчати місцевість в різній проекції і різних зображеннях - це перший крок, шоб роздуплитись.
Ваш найкращий друг при пересуванні чи сидінні в окопі - орієнтири. Я завжди кажу, що навчання топографії має викликати певну професійну деформацію коли ти навіть по мирному їдеш в машині або йдеш вулицею, і мимоволі визначаєш собі орієнтири.
Коли ви нарешті привчаєтесь брати за точкові орієнтири перехрестя, великі будинки, вишки і тд., а за лінійні - дороги, ЛЕП, русла річок, - поволі переходимо до найважливішого питання: а як же дізнатись їх місцезнаходження?
! СК-42:
Поважний крок від простого Миколи до пса війни: роздуплитись із системою координат СК-42. Як показує практика, пояснювати історію і принцип ск-шки - трата часу. Достатньо пояснити осі Х і У, шо перші дві маленькі циферки - в рамці карти, уважно дивитись на квадрати і вбити собі в голову, що останні три цифри координат - це «метровка» від рамки квадрата.
! Системи координат:
Ходять відомості, що ЗСУ незабаром переходитимуть на систему WGS-84 (це десяткові координати, які по дефолту видає гугл мапс). Для конвертації є математична формула, але в неї початківців не втягують. На початках достатньо викупити, що і Кропива, і Мілчат в секунді конвертують СК-42 в WGS.
Функціонал матушки Кропиви, звісно, інфа не на загал. АЛЕ у відділенні людина з Кропивою на планшеті - ваш найкращий друг. В окопі, ви можете за його допомогою визначити відстань до противника, чи бачитимете ви його, чи бачить він вас і які властивості рельєфу навколо вас.
Задача 1:
Отже, левел BEGINNER: якщо ти сидиш десь на ппд чи в тилу, вийди на вулицю потрогай траву. Оглянь місцевість навколо себе і прикинь - чи вона рівнинна, чи горбиста; чи проглядна через природні і рукотворні об'єкти, чи пересічена (ярами, руслами). Обери найпомітніші об'єкти і порівняй, як вони позначені на топографічній карті та на супутниковій.
Без підказок курсора визнач на карті координати об'єкта і порівняй їх на планшеті/телефоні із готовими координатами.
Задача 2:
Левел Intermediate:
1. Обери лінійний орієнтир, найпростіше дорогу, якщо є можливість вилізти на якесь підвищення (хату, горбик), подивись на свою дорогу і порівняй, як вигини дороги виглядають на площині (тобто карті), і при огляді з підвищення. 2. Обери точковий орієнтир. за допомогою компаса (на практиці, якщо поруч немає металу, компас телефона справляється нормально) визнач азимут - кут між магнітною північчю і об'єктом.
Перш ніж перейти до левелу Advanced, мушу розповісти про людський фактор. Навіть якщо ти звичайний помічник кулеметника, але хочеш бути толковою людиною, - акумулюй інфу. Дружи із розвідкою, дружи з пілотамм, дружи з спостерігачами з ксп, дружи з суміжниками. Недарма навіть програми типку Кропиви називаються системами ситуаційної обізнаності.
Ітак, левел Advanced:
Працюючи з місцевістю, рано чи пізно ти стикнешся із тактичними позначками. Їх накладають за системою країн НАТО. Читаючи тактику, ти маєш знати, як позначаються різноманітні види озброєння, піхотні підрозділи, спостережні пункти, елементи логістики.
Задача для мега рекса: створити уявний ротний опорний пункт противника. Правильно позначити спостережні пункти, позиції, другу лінію, їх потенційне артилерійське прикриття, нанести на карту межі опорного пункту.
Нарешті, коли ти, самоучка, сам осягнеш якісь основи, підручник із військової топографії - твоя Біблія.
Для тих, хто вчитиме топографії нульових людей: не грузіть людей зайвою інфою. Коротко і стисло - види орієнтирів, види місцевості і їх вплив на ведення бойових дій, як читати і визначати циферки в СК-42, як визначати азимут, в яких випадках використовувати супутникову карту, в яких топографічну. І Кропива. Без неї - нікуди.
Насамкінець скажу: людина, яка осягнула основи військової топографії - це і друг арти, яка прикриватиме - саме він даватиме їм координати,це потенційний провідник у погано розвіданих місцях, і - потенційний командир, вповні обізнаний у обстановці навколо нього.
Відкладайте тіктоки, викидайте докурену сігу і гавняне маккофе - і гайда вивчати топографію. Колись я картала себе, що не встигла в самий страшний бій зі своєю ротою, а тоді пацани повернулись і подякували мені за мої уроки. казали, що допомогло. і це найцінніше.
Пам'ятайте: коли ви обираєте на карті піздатий орієнтир, наприклад, забор чи річку, ваш противник так само бачить на карті цей орієнтир. Висновки за вами.
Дісклеймер: вся інфа, що подана тут, є у відкритих джерелах. На жаль, ми воюємо не з ідіотами, і все це вони знають незгірш за нас.