Україні терміново потрібні заморожені кошти росії. Проте Захід все ще ухиляється від цього рішення

Автор: Макс Бут для The Washington Post 

Оригінальний допис був опублікований 22 січня 2024 року

Який би геній у фракції республіканців у Конгресі не вирішив поставити умовою надання допомоги Україні ухвалення всеосяжної імміграційної реформи, він заслуговує на медаль... від Кремля. Республіканці в Палаті представників дають усі підстави вважати, що вони торпедують будь-яку імміграційну угоду, яка буде ухвалена в Сенаті, оскільки вона не відповідатиме їхнім максималістським вимогам щодо закриття кордонів. Це дасть їм ідеальний привід для того, щоб не ухвалювати подальше фінансування України.

Російський диктатор Владімір Путін має бути на сьомому небі від щастя: обложений народ України буде змушений боротися за свою свободу проти його неспровокованого вторгнення без відчайдушно необхідної підтримки з боку найпотужнішої демократії світу.

Проте все ще існує гігантська сума грошей, до яких президент Байден та інші західні лідери можуть отримати доступ, щоб допомогти Україні - якщо тільки вони знайдуть у собі волю діяти. Коли майже два роки тому відбулося повномасштабне російське вторгнення, Сполучені Штати та їхні союзники заморозили кошти російського центрального банку у власних фінансових установах. За оцінками, близько 300 мільярдів доларів російських коштів зберігаються на Заході, причому більша частина з них (приблизно 200 мільярдів доларів) - у бельгійському Euroclear, великому фінансовому кліринговому центрі. Щонайменше $5 млрд російських авуарів знаходяться у Сполучених Штатах.

Якщо поглянути на ці цифри в перспективі, то 300 мільярдів доларів - це більше, ніж сума всієї міжнародної допомоги, обіцяної Україні (приблизно 264 мільярди доларів) з моменту повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року. Це більш ніж у чотири рази більше, ніж пакет допомоги на 64 мільярди доларів, який застряг у Конгресі.

Здавалося б, для Сполучених Штатів та їхніх союзників не складе труднощів забрати гроші Кремля і віддати їх жертвам російської агресії. Це буквально змусило б росію заплатити за її воєнні злочини. Слухати, як російські речники верещать про «піратство 21-го століття» і «крадіжку... державної власності» після того, як їхня країна незаконно вторглася в Україну, похмуро забавно - і це показує, наскільки Кремль боїться передачі активів.

Проте, як було очевидно на конференції в Давосі минулого тижня, адміністрація Байдена та її європейські партнери продовжують зволікати - так само, як вони зволікали з наданням вкрай необхідної зброї Україні. (Лише зараз українські пілоти нарешті тренуються на F-16).

Остаточне обґрунтування доцільності використання заморожених російських коштів для допомоги Україні було викладене у 123-сторінковому документі, написаному видатним вченим-конституціоналістом Лоренсом Х. Трібом з Гарвардської школи права та командою юристів з юридичної фірми «Каплан, Гекер і Фінк». Звіт був опублікований у вересні Ініціативою «Відродження демократії» (Renew Democracy Initiative - RDI), продемократичною групою, заснованою колишнім російським чемпіоном з шахів Гаррі Каспаровим. (Я входжу до консультативної ради RDI).

Двопартійна група законодавців запровадила законодавство для полегшення переказу заморожених російських коштів, але звіт Трайба переконливо - навіть неспростовно - доводить, що президент вже має на це повноваження згідно з Законом про міжнародні надзвичайні економічні повноваження 1977 року. Не всі європейські країни мають подібні законодавчі повноваження, але вони могли б швидко ухвалити законодавство, яке б надало їхнім лідерам подібні повноваження.

У доповіді зазначається, що президенти і раніше використовували свої повноваження для переказу коштів злочинних режимів. Після вторгнення Іраку до Кувейту в 1990 році президент Джордж Буш-молодший заморозив іракські активи в США і врешті-решт перенаправив ці гроші до фонду для жертв іракської агресії під управлінням ООН. А після того, як Талібан взяв під контроль Афганістан у 2022 році, Байден оголосив, що авуари афганського уряду в США будуть заморожені і переведені до фонду в Швейцарії, непідконтрольного Талібану, на благо афганського народу. То чому б не зробити щось подібне з російськими коштами?

Адміністрація Байдена спочатку скептично ставилася до справи про арешт російських коштів, стверджуючи, що їй бракує повноважень діяти, і побоюючись, що це може зашкодити статусу долара як світової резервної валюти, підірвати недоторканність приватної власності та підірвати перспективи мирного врегулювання війни. Частково завдяки широкому розповсюдженню звіту Трайба, опір адміністрації послабився. У жовтні Білий дім дав зрозуміти, що підтримає арешт активів, і розпочав переговори з європейськими країнами про сприяння цьому кроку.

Однак на конференції в Давосі минулого тижня, де президент України Володимир Зеленський звернувся із закликом звільнити російські кошти, Пенні Пріцкер, спеціальний представник США з питань економічного відновлення України, навряд чи звучала обнадійливо. «Перше, що ви знаєте, це те, що повинна бути залучена маса юристів. Жодного рішення ще не прийнято, - сказала вона. «Якщо рішення буде прийнято, то воно буде колективним. Помилково думати, що це буде панацеєю. Ми докладаємо реальних зусиль, але ми ще далекі від завершення».

Західні чиновники обговорюють проміжні кроки, такі як надання Україні відсоткових платежів з російських активів або використання російських коштів як застави для кредитів Україні, хоча жоден з цих планів не принесе Україні стільки грошей, скільки вона потребує. The Wall Street Journal повідомляє, що «чиновники G-7 сподіваються представити варіанти до другої річниці вторгнення в лютому. Але це може зайняти щонайменше ще рік, перш ніж щось дійсно станеться».

Ще рік?!? Україна не може так довго чекати. Вона веде боротьбу не на життя, а на смерть, і гроші їй потрібні зараз. Адміністрація просто не розглядає цю справу з тією терміновістю, на яку вона заслуговує. Трайб сказав мені, що «зволікання адміністрації з цим життєво важливим питанням викликає у нього розчарування і до певної міри незрозуміле». Він пояснив своє розчарування:

«Коли здавалося, що звернення до цих заморожених російських активів може дати Конгресу або його колегам в ЄС привід не виділяти Україні кошти, що підтримуються податками, на постійній основі, я міг зрозуміти, хоча і не погоджувався з розрахунками, які, схоже, стримували як адміністрацію Байдена, так і деяких наших союзників. Але відтоді, як стало зрозуміло кожному, хто розуміє політичну динаміку, що чекати на Конгрес - це все одно, що чекати на Ґодо, жоден такий аналіз не може пояснити, а тим більше виправдати те, що Україна бовтається на вітрі під постійними російськими атакою, поки ми сперечаємося про те, як найкраще вилучити і передати сотні мільярдів доларів, які росія ніколи не отримає назад і які продовжують лежати без діла».

Я поділяю розчарування Трайба. Початкова надія полягала в тому, щоб використати заморожені російські кошти на відновлення України (за оцінками, збитки, завдані російським вторгненням, перевищують 400 мільярдів доларів), але, зважаючи на загрозу припинення допомоги з боку США, ці гроші, можливо, доведеться витратити прямо зараз на придбання боєприпасів, необхідних Україні для відбиття російських атак - зокрема, російських повітряних атак на її населені пункти.

Республіканцям у Конгресі, схоже, байдуже, скільки українців загине внаслідок їхніх політичних ігор. Адміністрації Байдена, вочевидь, не байдуже - проте, незважаючи на свою прихильність підтримці України, Білий дім продовжує діяти з болісною бюрократичною обережністю у цьому життєво важливому питанні. В умовах, коли республіканці ганебно відвернулися від України, адміністрація повинна перевернути небо і землю, щоб забезпечити цю демократію, що бореться, фінансуванням, необхідним їй для виживання. Поки що, на жаль, адміністрація просто не зробила достатньо. Час спливає.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

293.1KПрочитань
24Автори
694Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається