Погляд на професію через 5 років, навчання в Запоріжжі та загалом індустрію в Україні.

“В мене диплом хіміка!” - саме так я відповідаю усім HR-спеціалістам на співбесідах. Але майже завжди бачу лише здивування в очах, хоча саме воно тільки придає ще купу питань, наприклад, “Як так?” або “Чому ви вирішили кардинально змінити професію?”

Image by Freepic
Прошу ставтесь до цього як до приступу графоманії - не більше.

Крітерії відбору

Так як я ще в школі зрозумів, що просто бути класним спеціалістом у сфері легкої промисловості та косметології - цього замало, то я почав шукати шляхи як мені додати “додану вартість” собі як професіоналу.

Для розуміння контексту надалі, я додам сюди що у шкільні роки я вчився у фізико-математичному класі, тому точні науки ще зі школи я знаю добре

Мій шкільний досвід говорив мені що треба щось пов’язане з обчисленнями. Але я досі пам’ятаю слова батька, що “Найкраща робота та яку треба робити одночасно і головою і руками”.

Тож я почав думати та шукати. В мене був крітерій -  я маю здобути максимально унікальну професію. Після цього в мене виникло інша думка - унікальним професіям не можна навчитись заочно або у “вечірньому форматі”. І це була слушна думка для мене у майбутньому.

Отже, спеціальності с заочною формою навчання я скасував одразу. В мене виходячи з мого списку шкільних інтересів був не великий список. В ньому була архітектура, медицина, хімія та багато чого.

Так, це вже зараз я розумію що підсвідомо я розумів що в мене вистачить балів на навчання у медичному. Я мріяв тоді стати педіатром, але також я усвідомлював, що це буде коштувати моїй сімї дуже дорого, і грошей на освіту мого молодшого брата може не вистачити. (І добре що я не послухав себе, бо далі прийшла війна і фінановий стан сім’ї значно погіршився)

Я не думав і не оцінював. В мене тоді був просто такий стан, що я знав перелік спеціальностей де я можу навчатись. Я хочу бути лікарем, а там хай буде як буде.

Мій батько видвинув, як він каже, останню умову яку він ставить мені у житті - “Що я піду навчатися в той університет який першим подзвонить мені, і скаже що я пройшов на бюджет”

Усі перепони складання ЗНО у 2014 я описувати тут не буду - бо це марно. Але скажу що результати в мене були більш ніж солідні і я коли отримав бюлетень з балами, точно зрозумів що в мене буде бюджетне місце.

На той час я вже зрозумів, що не вступлю до медичного, поза як це дуже дорого, але я обрав собі спеціальноті з хімії та фізики, бо саме ці науки повністю описуют структуру будь-чого на Землі. Саме ці дві науки фундоментально пояснюють будь-яку взаемодію та багато іншого. (Так я думав перед вступом, але не здогадувався що по факту я буду навчатись тій самій фізиці, але трішки під “певним кутом”. Привіт третій та четвертий курс)

Одже, за день до початку оголошення списків вступивших до вишу, а це було 31 липня 2014 мені подзвонили з Запорізького Національного Університету (ЗНУ) та сказали що я проходжу на бюджет. І за наказом батьків я вступив на біологічний факультет ЗНУ кафедра хімії.

Університет

Ось тут я не буду видавати з себе чемного хлопчика й напишу що я мав на меті здихатись батьків, та побудувати собі соціальний плацдарм для життя.

Перші два роки я дійсно вчився, дуже багато чого пам’ятаю досі з теорії і практики, особливо з практичних занять 2 курсу з предмету “Аналітична хімая”. У майбутньому самезацїею спеціалізаціею отримаю диплом.

Я був членом студ ради факультету, але про цей епізод пізніше, бо зараз не про це.

Десь під кінець другого курсу я зрозумів що усе це моє, мені подобаеться і я точно буду отримувати бакалавр. Я трішки не згодний з методом навчання в наших вишах саме хімії, бо я би почав вивчення курсу з Фізхімії а завершував неорганічною хімією. Може саме так навчають зараз, але поки я навчався було саме так.

Викладачі в нас були як і усюди. Про них і хороше і погане писати не буду, бо вони різні, як і усюди. Хтось подобався більше, хтось менше. Але особисто мене тішило, що наші молоді викладачі були досить “на відмінному рівні”, знають англійську, комунікабельні, вимогливі. Але, як і завжди, не всі. Так саме як і викладачі більщ старшого покоління.

На першому курсі я думав що після підготовки до ЗНО у 4х поверховій будівлі хімфаку ДонНУ, 5 хімічних лабораторій - замало, але як виявилось мені цього достатьо.

Мешкав у гортожитку усі 4 роки. Про нехтування особистим простором піхніше якось

Загалом Бакалавріатом я залишився дуже задоволеним. Не жалкую жодної хвилини, хоча іноді були, ну дуже незрозумілі завдання та вимоги. Але я більш ніж впевнений що про це напише будь-хто після 5 років випуску.

Забігаючи наперед скажу, що я вступив на магістратуру, знову на бюджет, але мене відрахували - бо я семестр не з’являвся у виші, і не закрив академічні борги.

На третьому курсі я пішов працювати в IT у компанію openGeeksLab

Огляд після 5 років з моменту завершення навчання

Дивіться, я Вам скау так, що я прийшов в університет з певними особистими цілями, та я їх повністю отримав, але щей на додачу сформував певний “фільтр” черз який я дивлюсь на світ.

“Лабораторне мислення”  я так називаю навичку яку я отримав при навчанні. Для мене це такий комплекс методів при яких ти не просто розумієш усю картинку та розкладаешпо поличкам, це ніби ти відкриваеш багатошаровий сейф без ключа, а лише виключно опираючись на свої знання та аналіз.

У сучасному житті хімія допомагає мені усе спрощувати,та максимаьно розгалужено дивитись на проблеми.

Один з найважливіших аспектів навчання які я маю висвітлити - це низкий уровень або зовсім відсутність сучасного обладнання, що затрудняє проведення досліджень і навчання за сучасними методами. Хоча це ситуація притаманна не лище моему рідному вишу. Як показує спілкування з іншими екс-студентами таке скрутне становище більш-менш по всій країні.

Ще одним,як на мене, не менш валивим чинником стало те що в нас низька оплата праці та відсутність стимулів для викладачів хімії, що чсказується на якість навчання та рівень мотивації студентів. І це досить вагомо, поза як в мене були дуже класні молоді викладачі. Дійсно відважні люди що вирішили будувати карьеру науковця в Україні. Але я розумію що за свою працю вони отримують маленькі копійчини

Це один аспект - роби аби щось робити! Або не мотивована праця. Це зараз я такий розумний і ве з більш ширшою картинкою та розумінням хіміії. можу чітко обгрунтувати мету кожного досліду і так далі, а в період навчання я мав логічні хиби та питання, на які мені ніхто, ну майже, не дава відповідь.

Скажу чесно, я пішов до студ ради бо там усе просто - є план - робиш - результат, в лабораторії: методика - робиш - результат. У професії до результату який більш менш - йти років 20.

Перший запис у трудову

Якось в літку я пропрацював на заводі. лаборантом. 12 годині зміни. Низька заробітнчя плата, при тому що ти упахуєшся. Управління лабораторією яке вже давно забуло про слово “радість”. Я напевно більше всіх чекав завершеня трудового договору аби здихатись цього та забути що така робота існує, бо це тупо не про що. А головне зарплата низька та перспектив нуль, хоча всі казали що ти хлопчик - ти швидко просунешся. Ага, через років 5-7, а до цього засунь свої плани та карьеру до дупи.

З цього дуже незв’язного потоку інформації випливає найбільша проблема сучасної хімічної індустрії - вкрай малі зарплати. Я дійсно не розумаю, чому труд людей з вищою освітою так низько цінується? Це ж ну просто абсурд!

Життя та робота на Европейський та Австралійський ринок, показала мені як це має усе бути влаштовано.. Що якщо в тебе є підтверджена вища освіта, то будь ласка, ось тобі ганатований мінімум нижче якого точно не впадеш

І це просто головна причина чому я не продовжив свій шлях у цій індустрії!

Також, зазначу, що люди з якими я співпрацював, а ще й менеджмент який керував процесами аналітики, м’яко каучи за рівненм базових знань не дуже. ( і це я ще підбираю епітет)

Так я вірю, що у майбутньому, після перемоги, це зміниться, і ситуація з заробітніми платами також. Я навіть готовий розглядати поверненяч до професії з часом. Навіть, якщо для цього потрібно буде пройти нострифікацію диплому - ок, без питань.

Ще в мене в планах всеж таки завершити нвчання в магістратурі у майбутньому, десь у 27-30 років, поки я не зможу створити власний капітал щоб цілком зусередитись на навчанні.

Промисловість

Для мене це дуже цікаве питання адже я сам з родини інжинерів які працювали на великих виробництвах. Ще в дитинстві я багато с батьком подорожвав по країні і він розказував мені багато цікавих речей про виготовлення різних смол та полімерів

Станом на зараз, та й взагалі, давайте будемо реалістами, справи не дуже. так наші виробництва працюють. Так, ми займаемо що хімічна промисловість є однією з найбільш важливих галузей економіки України, яка забезпечує значний обсяг валового внутрішнього продукту. Але як я і писав трішке вище, ми вже давно не модернізуємо технології, не оновлюемо матеріальну базу; і це я тільки згадав перше, що сильно тригернуло мене під час екскурсій та навчання.

І це все за умов, коли Україна має значні запаси мінеральних ресурсів, які є необхідними для хімічної промисловості, такі як калійна сіль, фосфорити, кам'яне вугілля. Хімічні підприємства виробляють широкий спектр продукції, яка знаходить застосування в різних сферах життя, включаючи ліки, пестициди, мінеральні добрива, харчові добавки, полімерні матеріали та інше. Я дивися аналітику та єкономічні прогнози щодо післявоеного відновлення галузі в країні. Дуже хочу аби Усе що там написали - справдилося, позаяк для мене це дуже болюче питання. Зичу всім щоб ми росли й росли, і тільки закріплювали провідні позиції на світовому ринку, це поліпшить ставлення до працівників моєї сфери в першу чергу.

Скрутне становище індустрії провокує те що наш потенціал у цьому не до повноти розкривається. А це мене пригнічує. Також зазначу що моя професія не є приститижною та шанованою у суспільстві, а це теж впливає на загальний стан та мотивацію навчатись, створювати нові кадри та хочь якимось чином підіймати заробінтю плату для спеціалістів.

Ще один чинник -  це те що люди кажуть, що ми забруднюемо навколишне середовище, і це правда! Але якщо ми будемо модернізувати технології, оновлювати матеріальну базу та методики - це дозмолить мінімізувати шкідливий вплив на природу. Хімія як наука не стоїть на місці, і кожне десятиліття з’яляеться просто купа нових провідних методик.

Взагалі стосовно міфологізації навколо хімічної промисловості нам слід якось поговорити окремо, бо насам перед усе що я бачу в публічному просторі, або маячня або не відповідає дійсності.

Зараз працюючи у сфері цифровізації та діджиталізації процесів взаємодій я можу за місяць отримати стільки скільки би я отримав за 4-5 місяців працюючи інжинером у хімічній лабораторії.


 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Віталій Письменний
Віталій Письменний@zaebezniy

36Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 2 травня

Вам також сподобається

  • Журнал “ММХ”. Ключовий Етап війни

    Напередодні ключової події цього року. Яка скоріш за все визначить яким чином ця війна закінчиться. Пропоную вам оглянути положення на 26 жовтня 2024 року. Сміхуйочки присутні.

    Публікація містить описи/фото насилля, еротики або іншого чутливого контенту.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні
  • Чуйні сердцем

    Україна, як і багато інших країн, стикається з різноманітними суспільними викликами. У цих умовах волонтерські організації стають не тільки джерелом допомоги, а й каталізаторами змін, активізації громадянської свідомості та прагнення до покращення.

    Теми цього довгочиту:

    Бур

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Журнал “ММХ”. Ключовий Етап війни

    Напередодні ключової події цього року. Яка скоріш за все визначить яким чином ця війна закінчиться. Пропоную вам оглянути положення на 26 жовтня 2024 року. Сміхуйочки присутні.

    Публікація містить описи/фото насилля, еротики або іншого чутливого контенту.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні
  • Чуйні сердцем

    Україна, як і багато інших країн, стикається з різноманітними суспільними викликами. У цих умовах волонтерські організації стають не тільки джерелом допомоги, а й каталізаторами змін, активізації громадянської свідомості та прагнення до покращення.

    Теми цього довгочиту:

    Бур