Сучасний бізнес — не тільки про прибуток, але й часто про інвестиції в суспільні зміни. Все більш поширеним стає підприємництво, яке створює соціальну цінність і генерує дохід одночасно. В Україні така форма бізнесу не лише вже розвивається, але є перспективним і вкрай актуальним напрямком. Чим соціальне підприємництво відрізняється від інших форм бізнесу, яку користь приносить і як започаткувати таку справу — розповідаємо далі.

Обов’язково підпишітся на наш телеграм-канал щоб не пропустити важливі оновлення та завжди першими отримувати нові ідеї для швидкого та простого заробітку!

Відмінності й моделі соціального бізнесу

Соціальне підприємництво — це різновид бізнесу, який поєднує дві мети: розв'язувати суспільні проблеми та отримувати прибуток. Тобто воно має в собі благодійний та комерційний складники. Законодавчо в Україні ще не визначені поняття, форми чи вимоги до соціального бізнесу. Тому це може бути ФОП, ТОВ, асоціація підприємств чи інша форма, яка буде для засновників оптимальною з огляду на бізнес-модель і систему оподаткування. 

Соціальні підприємства можуть працювати за кількома моделями:

  • працевлаштовують соціально незахищені, вразливі й малопредставлені групи населення, а також допомагають їм в адаптації і соціалізації;

  • створюють соціально значущі товари або послуги, наприклад, такі, що безпосередньо вирішують конкретну суспільну проблему;

  • спрямовують частину або весь прибуток на благодійні ініціативи, підтримку громадських організацій, соціальні/культурні/екологічні й інші проєкти.

За оцінками World Economic Forum, соціальний бізнес у світі вдвічі більший за рекламну індустрію. В Україні ця форма бізнесу також активно розвивається. Лише кілька даних, які кажуть про її актуальність: 

  • Соціальна функція бізнесу є важливою  для багатьох покупців — опитування Gradus Research показало, що 44% респондентів під час покупки звертають увагу, чи допомагає бізнес ЗСУ, а для 21% опитаних є важливою волонтерська активність компанії.

  • Бізнес, який не був заснований як соціальний, трансформується в умовах війни та допомагає громадам і державі. Так, інше дослідження Gradus Research каже, що 84% опитаних підприємств залучені до розв’язання соціальних питань. Найчастіше вони надають товари чи послуги з благодійною метою (43%) та фінансово підтримують соціальні ініціативи (36%).

Які соціальні підприємства працюють в Україні

В Україні розвивається соціальний бізнес різних масштабів і напрямів. Кілька прикладів, відмінних за розмірами, тематикою та місією:

  • Good Bread from Good People — інклюзивна пекарня у Києві, в якій працюють люди з ментальною інвалідністю. Підприємство допомагає їм реалізовуватися в роботі й адаптуватися до суспільства. Пекарня випікає і безоплатно передає продукцію військовим і тим, хто постраждав від війни.

  • WoodLuck — соціальна меблева майстерня у Львові, яка працевлаштовує ветеранів і людей, що пройшли реабілітацію від залежностей. Підприємство виготовляє меблі на замовлення, а також для благодійних проєктів.

  • Vbrani — соціальне підприємство, яке продає в'язані вироби, створені людьми старшого віку. Проєкт заснували волонтери ГО «Старість на радість». Сьогодні з підприємством працюють 60 майстринь з різних частин України. 

  • Veterano Pizza — мережа закладів, яка працевлаштовує ветеранів і сприяє їх реалізації й інтеграції в соціум. Є частиною компанії Veterano Group, яка об'єднує різні бізнеси ветеранів. Наразі заклади Veterano Pizza відкривають по франшизі у різних містах України. 

  • Горіховий дім — пекарня-кондитерська у Львові з власним виробництвом солодощів. 40% від прибутку бізнес віддає на соціальні проєкти Фонду «Горіховий дім», зокрема на роботу Центру інтегральної опіки для жінок, які опинилися у кризових ситуаціях.

  • Lady Di Atelier — інклюзивне ательє, де виготовляють хустини, принти для яких малюють люди з інвалідністю. Кожен автор і авторка щомісяця отримують 10% роялті з продажу виробів, до створення яких вони долучилися. Крім того, автори можуть працювати із наставниками, які допомагають їм втілювати творчі ідеї.

З чого почати соціальний бізнес

Якщо підприємець хоче не лише реалізовувати чи підтримувати окремі проєкти, а саме займатися соціальним бізнесом, варто враховувати певні особливості при заснуванні справи.

Найперше — визначте соціальну проблему чи потребу, до вирішення якої ви хочете долучитися. Від цього буде залежати місія та мета бізнесу, на яку ви орієнтуватиметесь у роботі. Важливо окреслити очікуваний соціальний вплив і способи його вимірювання. Наприклад, скільки людей з вразливих груп буде працевлаштовано за певний строк. Далі переходьте до розробки ідеї та вибору бізнес-моделі, яка допоможе розв’язувати обрану проблему, щоб реалізувати вашу місію та зумовити відчутний соціальний вплив. 

Коли концепція сформульована, створіть бізнес-план, який відображатиме соціальну цінність, що генеруватиме підприємство. Він має відповідати на такі запитання:

  1. у чому сутність, актуальність та важливість бізнесу; 

  2. хто клієнт підприємства; 

  3. як буде відбуватись операційна діяльність; 

  4. що потрібно для старту: фінансові, технологічні, фізичні ресурси й люди; 

  5. якими будуть джерела доходів: від комерційної діяльності, від стратегічних партнерів чи донорів; 

  6. як буде вимірюватись ефективність підприємства.

Далі шукайте зовнішні джерела фінансування. Це можуть бути інвестиції фондів чи бізнес-ангелів, спонсорські внески, гранти, краудфандинг. Наприклад, в Україні для підтримки проєктів є платформа Спільнокошт (Biggggidea). Для соціальних підприємств важливо постійно шукати варіанти для співпраці з іншими бізнесами, акселераторами, державними та громадськими організаціями.

І один з найважливіших кроків на старті — почніть говорити про свій проєкт. Комунікаційна стратегія — те, що дозволить продавати продукт клієнтам, презентувати ідеї інвесторам і привертати увагу до соціальних проблем. Ось кілька порад для вдалої комунікації:

  • Визначте цільову аудиторію. Щоб зрозуміти, кому, як і де розповідати про бізнес, потрібно провести дослідження аудиторії та сформулювати її портрет. Це допоможе з'ясувати рід діяльності потенційних клієнтів, їхні інтереси, проблеми й прагнення.

  • Залучайте аудиторію. Проводьте опитування серед клієнтів про ті соціальні проблеми, на яких ви зосереджені. Організовуйте тематичні вебінари, тренінги й онлайн-зустрічі з експертами.

  • Використовуйте силу рекомендацій. У клієнтів, що поділяють ваші цінності, ймовірно є в оточенні люди зі схожими поглядами. Заохочуйте покупців написати відгук про вас, поділитись інформацією у соцмережах і стати учасником реферальної програми. 

  • Акцентуйте на конкретних рішеннях проблем. Наприклад, «Ваша покупка важлива для реалізації нашої місії» — абстрактний меседж, який не дає розуміння, чим допомагає ваш бізнес. Кращий варіант: «Витративши ХХХ грн на наш продукт, ви допоможете…» — і окресліть конкретну проблему, яку ви вирішуєте, щоб аргументувати переваги покупки саме у вашого бізнесу.

  • Розповідайте історії. Соціальний вплив відображається і в тому, наскільки обізнаними у певній проблемі буде ваша аудиторія. Тому розповідайте історії окремих людей, ваших співробітників і спільнот, на яких ваше соціальне підприємство позитивно вплинуло.

Оскільки соціальний бізнес має чимало відмінностей від традиційного, підприємцям варто активно навчатися й знайомитися з різними досвідами. На старті корисними будуть безоплатні курси про соціальне підприємництво. Наприклад:

Будь-який бізнес потребує технологічних рішень, які пришвидшать і спростять його розвиток. Соціальні підприємства не є винятком: їм потрібні інструменти для ефективної комунікації в команді, реклами та залучення клієнтів.

Список джерел
  1. Kyivstar Business Hub
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

832KПрочитань
11Автори
631Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

  • Репортаж зі святкування 20-річчя JYSK в Україні: відкриття 100-го магазину та новий благодійний проєкт

    2 жовтня 2024 року в Києві відбулася пресконференція, присвячена 20-річчю компанії JYSK на українському ринку, щоб підсумувати два десятиліття роботи, а також обговорити подальші плани компанії в умовах повномасштабної війни.

    Теми цього довгочиту:

    Бренд
  • Шлях Майстрів Життя

    За майже 15 років тренерства і консультацій знаю що немає фінансових правил однакових для всіх. До своїх матеріальних (і не тільки) цілей можна прийти в цілком різні способи. В тонких відмінностях заховані товсті хвости нерівномірного гаусівського розподілу.

    Теми цього довгочиту:

    Фриланс
  • Бізнес на інфопродуктах

    Інфопродукт – це цифровий продукт, який містить інформацію або навчальний контент і призначений для вирішення конкретної проблеми або задачі. Він може бути у формі електронних книг, онлайн-курсів, відеоуроків, аудіокурсів тощо.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Репортаж зі святкування 20-річчя JYSK в Україні: відкриття 100-го магазину та новий благодійний проєкт

    2 жовтня 2024 року в Києві відбулася пресконференція, присвячена 20-річчю компанії JYSK на українському ринку, щоб підсумувати два десятиліття роботи, а також обговорити подальші плани компанії в умовах повномасштабної війни.

    Теми цього довгочиту:

    Бренд
  • Шлях Майстрів Життя

    За майже 15 років тренерства і консультацій знаю що немає фінансових правил однакових для всіх. До своїх матеріальних (і не тільки) цілей можна прийти в цілком різні способи. В тонких відмінностях заховані товсті хвости нерівномірного гаусівського розподілу.

    Теми цього довгочиту:

    Фриланс
  • Бізнес на інфопродуктах

    Інфопродукт – це цифровий продукт, який містить інформацію або навчальний контент і призначений для вирішення конкретної проблеми або задачі. Він може бути у формі електронних книг, онлайн-курсів, відеоуроків, аудіокурсів тощо.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес