Як показує практика, якщо десь з’явилась дійсно вдала пісня з великим музичним потенціалом, або цікавими музичними рішеннями, з вірогідністю відсотків так 90 на неї одного дня з’явиться епічний рок або метал кавер. І часто такий кавер виводить пісню на якісно новий рівень. Тож чому б не згадати ряд відомих і не дуже “важкомузичних” варіцій таких хітів.
Власне почну я навіть не з пісні, а з гурту згадка про який надихнула мене на цей текст: Exit Eden (дякую рандомізатору ютуб мьюзік що витягнув її з падзабутого обраного). Це так званий “супергурт” (одно- чи багаторазове зібрання музикантів з різних вже сталих гуртів). Наразі цей супергурт зібрався лише раз, але залишив по собі альбом з 13 каверів в жанрі симфончного металу на різні поп хіти. І… це реально епічно.
Фішками цього супергурту стало зібрання 4х топових метал-вокалісток з дуже різними цікавими голосами і вдале комбінування цих голосів в кожній пісні. 6 з пісень отримали власні кліпи які йдуть як епізоди однієї візуальної історії. В тому числі по одному з кліпів присвячено кожній з героїнь.
Але не ними єдиними. Одна з моїх улюблених знахідок за це літо, це колаборація NO RESOLVE та HINDER з кавером “Unstoppable”.
NO RESOLVE також любителі позаписувати кавери, але в рамках цього колабу вони скаконули вище голови і зробили дуже епічну версію, з цікавою грою двох доволі контрастних вокалів і качаючим аранжуванням. Дуже потужна штука, рекомендую.
Логічним продовженням думаю стане ще один кавер з контрастним комбо 2 вокалістів. На цей раз з кавером на пісню, яка по кількості рок і метал каверів впевнено претендує на місце в книзі рекордів Гіннеса (реально рок і метал каверів на Toxic на ютубі можна знайти десятки). Кавер від A Static Lalluby один з найкращих. Особливо має сподобатись тим хто любить вставки екстримального вокалу.
Ще однією дуже популярною для таких каверів стала вже легендарна Careless Whisper. Я чув багато версій цієї пісні, але виділити хочу дві (вони дещо схожі, але складно було обрати тільки одну):
Версію від гурту Seether, характерну класним стильним і емоційним виконанням із цікавим акцентом вокаліста, що придає певну ізюминку цій версії (до речі, не знаю як ви, а я з цією піснею вцілому познайомився саме на цій версії):
Особливо потужну від гурту, який вже не раз відмітився здатністю робити епічні кавери: STATE of MINE (на їх ютуб каналі можна знайти багато чого цікавого). Ця версія важча і має додаткову фішечку у вигляди вставок зі скрипкою, що ну дуже пасує цій композиції:
Ну і раз уж з одного боку почалась тема пісень на які багато вдалих рок каверів, а з іншого були згадані STATE of MINE, не можу не згадати ще один їх кавер в колаборації з Eva Under Fire: Survivor. Агресивний, мелодійний, чистий епік.
І так, тут також важко втриматись від того щоб не згадати кілька аналогічних каверів на ту ж саму пісню від інших гуртів (можна, якщо у когось є бажання, в коментарях провести голосувалку за найкращу версію :) ).
Версія від EMIL BULLS трошки важча по аранжуванню, але легша по вокалу і відчувається мабуть трошки ціліснішою ніж попередня, за рахунок відсутності контрастних переходів між вокалістами.
Ну і для різноманіття живий виступ на Чесько-Словенському талант-шоу від гурту Die Happy (вміють же люди робити, у нас таке на подібних шоу складно побачити). Потужний жіночий вокал, класне аранжування, енергійна постановка і заряд додаткової енергетики від натовпу. Той випадок коли відео живого виступу працює в чомусь краще за кліп зі студійним записом:
І от як з цих 3х версій обрати одну? Питання, звісно, риторичне.
Цікаві кавери можна знайти в дуже різних куточках світу. Наприклад оцей був створено гуртом з Like a Storm з Нової Зеландії. Ganster’s Paradise це однозначно легендарна річ і каверів на неї чимало, але на мій суб’єктивний погляд, це найкращий. Потужне аранжування і вокал що вкладає кожну емоцію саме туди де вона потрібна.
Але якщо хочеться версію з більш речитативним виконанням (оригінал це ж легенда репу, як ніяк), то можу запропонувати отаку по своєму цікаву версію від каналу UMC (так, тут мав бути жарт про мобільного оператора, але його відключили за неуплату):
До речі, ця ж компашка примудрилась зробити метал кавер на гурт в напрямі євроденс… Зайвий доказ того що метал при бажанні можна поєднати з практично будь яким напрямом.
А от кавери від Heavy Metal Heroes, хочеться виділити не стільки за музичну складову (яка у них також на рівні), а за дещо абсурдну але унікальну візуальну подачу: всі учасники гурту виступають в костюмах супергероїв Марвел і ДС і намагаються в кожне відео додати гумористичних елементів. Для фанатів одночасно супергероіки і важкої музики їх прослуховування (чи радше перегляд) обов’язкове.
Для прикладу можна взяти їх бачення творчості Рікі Мартіна. І так, ця пісня встигла мабуть всім остогиднути ще десь так два десятиліття тому, але тут “співає Дедпул” і ця надоїдливість навіть стає символічною:
До речі, далеко не завжди для класного каверу потрібен цілий гурт. Іноді з цим може впоратись і один ютубер-мультиінструменталіст. І одним з таких ютуберів однозначно є Джонатан Янг. У нього купа найрізноманітніших каверів на практично все. Музика з ігор і фільмів/серіалів, кавери на найрізноманітніших виконавців, авторські пісні, різноманітні матроські шанті в колабі з його друзями-ютуберами, пісні з аніме, а з останнього авторські бардівські замальовки присвячені персонажам Baldur Gates 3 (хто в темі гри поцікавтесь його піснею про Карлах, не пожалкуєте)… І все дуже високої якості (людина талановита і різнопланова).
Але в рамках цього огляду нас цікавить дуже конкретний фрагмент його творчості, а саме кавери на попсу. І йому є що запропонувати. Дещо епічне.
Згадавши про Янга, не можу не згадати про його товариша Калеба Хайлса, з яким вони регулярно записують щось епічне (хоча тут зачепимо “сольну” частину). Практично всі епітети загадані перед цим актуальні і тут. І він також встиг попрацювати на наповнення бази метал каверів на попсу.
Ну і як не згадати справжню ютуб-легенду метал каверів: Leo Moracchioli (це прізвище транслітерувати я не ризикну). Те, що почалось як жартівливий міні-проект для реклами власної студії звукозапису “Frog Leap Studios”, стало для нього справжньою справою його життя і наразі на його рахунку вже кілька сотень різноманітних каверів (уявіть тільки: щотижня робити нові кавери на кожну п’ятницю…), об’єднаних в десятки альбомів на стрімінг платформах.
Творчий підхід до кожного каверу, готовність робити кумедні абсурдні речі і фірмова манера виконання зробили його мабуть найвпізнаванішим метал-ютубером в світі.
На мій суб’єктивний погляд, найкращий кавер він записав з двома друзями ютуберами на пісню Тото - Африка. Тут особливо раджу дослухати до кінця. Це, так сказати, пісня з сюрпризом. Дуже хеві сюрпризом.
Колектив Melodica Bros любить робити доволі неочікувані версії різних пісень. Наприклад епічний готичний кавер на старенький хіт разом з Вайолет Орланді:
Також варто згадати ютубера Nik Nocturnal який регулярно робить як пародії так і метал кавери на найрізноманітніші стилі разом з запрошеними вокалістами. Наприклад отакий кавер на доволі свіжу вірусну попсу:
Окремий скарб каверів можна знайти в бонусних частинах до альбомів фолк-метал гурту Feuerschwanz. Гурт вартий окремої розповіді (яку я точно ще напишу, бо вони багато в чому унікальні) і може пишатись багатьма власними піснями (і кліпами, це окрема історія). Але і їх кавери варті особливої уваги. З них можна було б скласти насправді окремий список, але спробуємо лаконічно виділити найпоказовіші з найпопсовішим першоджерелом.
Для початку пісня, мелодія якої має бути знайома всім (щоправда частині вірогідно по російськомовному старезному каверу з назвою “я танцую пьяньій на столе”, хоча впевнений що і оригінал з його вірусним приспівом чули багато хто). Ще коли вони анонсували той альбом і список пісень в ньому було зрозуміло, що це буде щось особливе і воно таким вийшло:
А от інший кавер має м’яко кажучи не надто відоме нашому слухачу першоджерело. Ding це пісня німецього реггі гурту SEEED популярна у себе на батьківщині (а у нас німецькою мовою мало хто щось крім Рамштайн чув). Але те що з нею змогли зробити приколісти з “вогнехвостих” (так можна перекласти назву гурту) це дещо особливе.
Окрім яскравого веселого аранжування, прикрасою якого стала агресивна вставка з Меліссою Бонні, кліп став відвертою пародією на кліпи сучасної попси. Бачити як хлопаки в лицарських обладунках повторюють типові руки хіп хоперів це весело і крінжово одночасно. Тому рекомендується не тільки до прослуховування, а і особливо до перегляду (якщо ж буде боляче дивитись на те як рухаються хлопці, завжди можна подивитись на вродливих дівчат, яких тут чимало).
Є у них і серйозні епічні кавери, як наприклад на всюдисущего Еда Ширана (настільки всюдисущего, що і тут його згадці місце знайшлось).
Як міні бонус, згадалось як вони зробили мані-кавер на АББУ щоб відсвяткувати вихід на перше місце німецього чарту їх свіжого на той момент альбому (пізніше, на прохання слухачів, вийшла і повна версія з доволі колоритним кліпом про монахів і спокусниць). Саме ця міні версія може бути цікавою, як приклад нестандартного народження і використання таких каверів.
Інший гурт одного з їх вокалістів також нещодавно поповнив свій арсенал кавером, який формально цілком підходить до тематики цієї підбірки, але виконаний в авторському підстилі фолк-року названого “мушкетерський рок”, тож буде дещо вибиватись по звучанню. Але, думаю, згадки він вартий (має ж тут бути щось з волинкою).
Ну і раз мене вже потягнуло в мою улюблену рок-екзотику, то от вам ще індо-бразильський кавер на індійську попсу (так, ви все правильно прочитали). Описати що першоджерело, що кавер буде складно, тим паче відео до них. Тож просто раджу запастись гумором і подивитись (і так, ідея з передозом мемів в відеоряді дісталась в спадок від першоджерела).
Оскільки парою пісень вище я згадав АББУ, варто згадати ще пару цікавих каверів на неї (коїх насправді в рази більше, але обмежимось парою).
По перше, проект SWEDISH HITS GOES METAL від гітариста багато кому відомого гурту Sabaton (такий вокал ховають…) і вокаліста/гитариста його власного гурту Majestica. Сама назва проекту натякає на його каверну направленість. І ви тільки послухайте цей симфонік метал з оперним вокалом…
По друге, варто згадати симфо-пауер метал гурт Amberian Down який присвятив каверам на АББУ окремий альбом (один з слухачів підмітив що ці кавери доводять що АББА була прихованим пауер метал гуртом без гітар, і щось схоже в цьому є).
Ну і хочеться згадати щось і нашого місцевого виробництва. Щоправда згадався кавер тільки на… Сердючку. Не дуже очевидний кандидат на рок кавер, але чим би Х-фактор не тішився. Тим паче вийшло насправді весело (браво Detach що витягнули такий не сказати що рокешний матеріал).
Бонус:
Повертаючись до теми ютуберів, є один серед них особливий. Його ім’я Ентоні Вінсент і замість того щоб зробити один кавер на одну пісню в одному стилі за раз, він часом або робить 10 в одному стилі, або одну в 20ти стилях… Не дарма, його канал раніше називався “10 seconds songs” (десь стільки приходилось на один стиль). Просто зацініть це безумство якщо не бачили раніше.
П.С. Треба буде ще якось пройтись по метал каверам на пісні з ігор, мультфільмів, фільмів і серіалів. Ух, там є де розгорнутись. Що скажете?