Привіт, блискітко! Час поговорити про анкету в текстових рольових іграх*, її особливості, правила та значення. Залюбки поділюся власним досвідом та дам декілька порад)

В подальшому писатиму:

*ТРГ — текстові рольові ігри.

Також, зауважу, що мої поради будуть як в контексті так і окремим заголовком у кінці для того, щоб у разі чого вам було зручно їх знайти.


В своєму звичайному розумінні анкетування, або ж по простому анкета — це:

структурно організований набір запитань, кожне з яких логічно пов'язане з основною метою дослідження, отримання інформації, що відбувається шляхом опитування респондентів. © Вікіпедія

Для ТРГ Анкета — це скелет, органи, шкіра та душа персонажа. Вона має містити всю інформацію, яка буде використовуватися вами або вашими співгравцями під час гри. Інформація в анкеті має бути максимально прагматичною, тут не місце високопарним словам та ліриці, чому? Це ви зрозумієте коли прочитаєте статтю.

Якоїсь однієї структури анкети не мають — все залежить від заохочень головного адміністратора. Однак є обов'язкові та не обов'язкові пункти залежно від складності вашої рольової та її акцентів. З цього і почнемо.


Обов'язкові пункти анкети

Ім'я.

Пункт в якому важливо зазначити не тільки те, що персонажа звати Петро, а також те, що він має прізвище Івасюк, по батькові (патронімі) він Дмитрович, по матері (матронімі) Валентинович, друзі кличуть його Петька, П'ятірка, П'ятка, на роботі він П’ятюнь, а серед ворогів Петр. Так, дуже важливо вказати ВСІ можливі імена, псевдоніми, клички, прізвища, титули, тощо, що було застосовано до персонажа впродовж його біографії. Наприклад, якщо ваш персонаж хтось відомий, то в нього може буде сценічне ім'я, титул або псевдонім за яким його знають глядачі, а отже квестолог/співгравець може цим користуватися, щоб правильно подати ставлення до персонажу. Бо, буде не дуже атмосферно, якщо до вашого Імператора будуть звертатися як до простолюдина, коли він буквально виряджений у все імператорське 🙂 так, це особиста біль.

Вік.

Найпростіший пункт в якому потрібно зазначити тільки кількість прожитих персонажем років та його дату народження (якщо в грі є календарна система або в історії світу зазначений теперішній рік гри, то можна і рік народження вирахувати). Це потрібно в основному для того, щоб встановити часові рамки існування персонажа, щоб зазначити які часи він встиг побачити, а які ні і скільки всього встиг пережити.

Важливо! Чим менше персонажеві років, тим менше в нього досвіду, а отже менше здібностей.

Відверто, я сиділа і думала навіщо зазначати вік персонажа? І окрім часових рамок, я більше не знайшла вагомих причин 🤷‍♀️ навіть для дати народження немає вагомих причин, окрім як того, що: ну це ж день з якого почався відлік і день в який кількість прожитого часу збільшується на рік, а отже це важлива точка в житті будь якої людини, навіть не існуючої 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ і тому її важливо зазначити.

У грі це може впливати тільки на свято яке ви можете влаштувати для персонажа та під час оновлення анкети, де ви не тільки оновите вік, а й продовжите біографію, вписавши все пережите.

Ну і може на характер за зодіаком 🙂 хто зна, може ви саме від знаку зодіаку відштовхувалися коли писали пункт характеру 🤷‍♀️ кожному своє.

Характер.

Насправді це не дуже чітко сформований пункт за своєю назвою, так як характер в своєму звичайному розумінні — це:

індивідуально упорядковане поєднання найстійкіших психологічних особливостей особистості, які виявляються в її діяльності та соціальній поведінці, зумовлюючи типові для неї способи ставлення до колективу, до інших людей, до праці, навколишньої дійсності та самої себе.Вважається, що характер формується на основі властивостей темпераменту та соціальних відносинах. Темперамент з характером мають спільну фізіологічну основу(один із типів вищої нервової діяльності)Як правило, для позначення цього явища у літературі художнього спрямування вживається слово «вдача», а термін «характер» — у літературі з психології. (додала бо це цікавий факт про який я і сама не знала)© Вікіпедія

Тобто характер це те як людина себе проявляє по відношенню до чогось і це є перемінною одиницею, так як реакція на певну річ/явище/подію/людину/факт/тощо може змінюватися з часом через певний вплив оточення. Окреслити повне коло характеру персонажу неможливо, бо тільки уявіть цей список! Треба буде зазначити як персонаж реагує на: старих, дітей, тварин, гомосексуалів, гетеросексуалів, чоловіків, жінок, християнство, буддизм, фашизм, рашизм, каву, чай, певний колір, запах, смак, тощо. Це забагато для цього пункту, однак, я не та людина, що може змінити назву цілого пункту, що встановлювався роками, тож можу тільки порадити ¹вписувати ТЕ що може якось впливати на вашу гру. Так, це доведеться сидіти та компелювати інформацію з лору, наприклад, вам треба буде 💯 зазначити відношення до: статі, віку, релігії, політики, класу (маг, воїн, тощо), раси, кольору, тощо — намагайтеся зібрати певні погляди до купи.

Порада. ²Не соромтеся писати короткі реакції, як, наприклад, колір: подобається — синій, не подобається — білий. Цього вже достатньо. Всі інші дефірамби ви зможете вилити в пост, а тут потрібна виключно суха інформація😉

Вище зазначене, це лише одна частина з того, що потрібно вписати в цей пункт. Також до характеру відносять мрії та цілі персонажа. На мою особисту думку, це має бути окремий пункт, так як мрії, а тем паче цілі ще більш мінлива категорія, що може мінятися декілька разів не те що за рік, а за одну годину. Тому тут можу порадити наступне: ³скористайтеся менеджерським підходом до розрахунку планів. Менеджери ставлять перед собою такі питання: ким я себе бачу через 5/10/15/+5 років і що мені для цього треба зробити? Поставте це питання своєму персонажеві щоб визначити його мрії та цілі.

Ще в цей пункт вписують тип темпераменту та тип особистості, яких всього є по 4 види та по 4 підвиди в особистісних.

Важливо для розуміння. Типи темпераменту це невід'ємна частина того про що ми говорили на початку, про характер, думку/реакцію що до чого. Темперамент це те ЯКИМ чином ця реакція формується і як людина себе проявляє в цій реакції на щось. Темперамент є вродженою якістю, його майже неможливо змінити, а отже він буде з вашим персонажем постійно. Змінити темперамент можливо тільки у випадку, якщо психологічно зламати особистість…

Існують такі типи темпераменту:

  • Холерики

  • Сангвініки

  • Флегматики

  • Меланхоліки

⁴Я дійсно раджу вам прочитати хочаб статтю на вікіпедії про темпераменти, щоб краще розуміти, як воно працює і як його використовувати, а не тільки значення цих типів. Ну і тому, що я не хочу вставляти сюди забагато вікіпедії 🙂 .

З типами особистості дещо цікавіше. Справа в тому, що особистість дещо зкомплектованіша за характер та темперамент, вона є складовою з чотирьох факторів. Ви могли бачити і проходити опитування на цьому сайті: https://www.16personalities.com/uk/typy-osobystosti. Можете ним сміливо користуватися щоб вивести особистість свого персонажа 🤌 бо загалом пані Ізабел Бріґґз Маєрс вивела таку собі структуру за якому можна легко визначити тип особистості:

ТАК, ЦЕ ДІЙСНО СКЛАДНО. Психологія це сукупність нюансів, а не тільки те, що дитина вередує тому, що їй потребує уваги. А тому не дивлячись на обсяги які ви вкладете в цей пункт, вам треба буде добряче подумати, що за перець ваш персонаж і що до цього призвело.

Так от. Типи особистості:

  • Аналітики: Архітектор, Логік, Командир, Полеміст.

  • Дипломати: Адвокат, Посередник, Протагоніст, Активіст.

  • Вартові: Логіст, Захисник, Керівник, Консул.

  • Дослідники: Віртуоз, Авантюрист, Підприємець, Шоумен.

Ви могли помітити, що є схожі типи — це не помилка. Справа в тому, що всі ці типи складені з одних і тих самих факторів, різниця виключно в тому, які з фактів є домінуючі, а які сабмітичні (пасивні).

Існують наступні факти формування типів особистості:

  • Екстраверсія (E) або інтраверсія (I)

  • Інтуїція (N) або сенсація (S)

  • Думка (T) або почуття (F)

  • Судження (J) або Сприйняття (P)

Факти є протилежністю один одного, а отже обрати ви можете тільки один з двох фактів для того щоб зібрати свою “фантастичну четвірку”)

І от все це виглядає одним страшним контекстом, коли з усього вище зазначеного, вам буде достатньо лише написати: “у персонажа такий-то тип особистості і такий-то темперамент, тому він може бути таким-то і таким-то, залежно від цього і цього”.

Це до речі ще не все що до пункту Характер.

Світогляд. Так як воно формується завдяки зовнішнім чинникам і є поведінковим проявом людини, його також треба відносити до цього пункту, однак, ви можете зустріти, як деякі анкети виносять його в окремий пункт, що теж не є помилкою.

Світогляд складається з наступних типів:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tjnqfCysRh0spePBmodymBUNa-ZW2qQS2bvjnJxgbd4/edit?usp=sharing

І я б могла б вам їх розжувати, але є вікіпедія 🙂 — опис кожного є у розділі видів. Прошу до ознайомлення.

Звички та особливості поведінки чи мовлення, теж відносяться до цього пункту. Тож, не забудьте додати чи чавкає ваш персонаж, чи може у нього є слово паразит, чи може він якось по особливому ходить, їсть, бігає чи сре. КОЖНА ДРІБНИЧКА МАЄ ЗНАЧЕННЯ!

І психологічні хвороби. Вони є вагомим фактором в прийнятті деяких рішень персонажа. При наявності пункту характеристики (мається на увазі фізичні, розумові, тощо) “інтелект” може як понижувати, так і підвищувати його, або ж квестолог може скористатися його хворобою для ведення квесту. Деякі психологічні хвороби працюють та проявляються по різному, тож не забудьте це прописати.

І це нарешті все, що до пункту характеру. Зрештою, я сподіваюся, що так воно і є, якщо я щось пропустила — зазначте це у коментарях.

Інвентар.

Пункт анкети в якому потрібно зазначити приблизно ось що:

  • одяг який персонаж має (якщо гардероб завеликий, потрібно вказати лише тип наявного одягу, який персонаж полюбляє носити);

  • аксесуари які персонаж має (теж правило);

  • спорядження яке персонаж має (сюди зброю, гаджети, посуд, мотузку, відмички, тощо);

  • артефакти (предмети з історією, яку треба зазначити поруч з вказаним артефактом, окрім його зовнішнього опису);

  • грошовий еквівалент, що персонаж має (якщо в грі немає економічної системи, то достатньо буде вказати: відноситься до бідного/середнього/заможного класу);

  • їжа (те, що персонаж має із собою і те, що персонаж зазвичай купляє собі попоїсти (його класичний раціон) — це залежить від того в яких обставинах живе персонаж: якщо він мандрівник, то в нього обмежена кількість їжі, якщо живе в місті, то варто зазначити тільки те, що завжди є в його холодильнику);

  • улюбленець (іноді цей пункт є окремим; потрібно буде скласти міні-анкету: ім’я, вік, зовнішність, характер, біографія);

  • транспорт (іноді ним може виступати ваш улюбленець);

  • місце проживання (іноді цей пункт є окремим; можна описати загалом, але з точною адресою, бо зазвичай, якщо є можливість отримати власну локацію під дім, то всі деталі можна буде вказати в описі цієї локації);

  • предмет в якому персонаж носить буденні речі, що ЗАВЖДИ з ним (бо є предмети, які є не завжди з персонажем; це може бути скриня, рюкзак, сумка, тощо).

Та й наче це все…

Всі ці предмети потрібно або детально описати, або вписати додавши його візуалізацію завдяки зображенню (іноді цього для адміністації може бути не достатньо — з улюбленцем так точно не спрацює).

Пункт важливий тим, що він одразу зазначає, що персонаж не фокусник і не може дістати кроля з капелюха, в нього є такі і такі речі, живе він там і там, користується тим-то і тим-то, може придбати оце і оце. Інвентар це як античит у вашій гри, він захищає вас від переходу до Мері/Марті Сью стану, який має відлякуючий фактор. Що правда його потрібно постійно оновлювати, залежно від того, що персонаж купляє та втрачає.

Малі рольові зазвичай не використовують цей пункт, а тому там можна сміливо motherlod-ити і тицяти факулі адміністратору, якому не подобається, що ви купили собі маєтком, бо “то не баг, а фіча” 😉.

Зовнішність.

Здавалося, що для цього пункту достатньо лише зображення. Аби ж то так! Справа в тому, що зображення не є стовідсотковим відображенням дійсності, іноді схожіть рівно на половину, що від нього і потребується в своєму мінімумі. Такі пункти, як зріст та вага взагалі не передати зображенням. Деякі гравці обирають зовнішність і сідають за фотошоп, щоб максимально наблизити його до дійсності. Ось, наприклад, один з моїх улюблених персонажів:

1 - оригінал; 2 - недофотошоп. Насправді я не знайшла повністю відредаговану версію, персонажеві 8м років і сторінка з його анкетою вже видалена, а в мене залишився тільки оригінал, довелося швиденько пофотошопити але редагувати все було надто лінь.

Так як я в якомусь сенсі пропагую прагматичні анкети в яких не буде літературної води, виведу наступну структуру цього пункту:

  • Зріст;

  • Вага;

  • Форма тіла (оці ваші груші та годинники + різниця довжини тулуба та ніг);

  • Форма голови (квадрат, овал, еліпс 🙂 хто зна, може персонажа в дитинстві вронили і в нього травма черепа);

  • Розріз, колір та особливості очей;

  • Особливості носа та його чутливість;

  • Особливості губ та голоса;

  • Особливості вух та їх чутливість;

  • Колір та особливості шкіри (родимки, веснянки, зморшки)

  • Колір, довжина, тип волосся (кудряве, рідке, густе, тощо) + вид зачісок які полюбляє персонаж;

  • Додаткові кінцівки (крила, хвіст, роги, коняча дупа, тощо)

  • Татуювання і пірсинг;

  • Пошкодження (шрами, втрачені кінцівки, органи, тощо)

  • Хвороби (як зовнішні, так і внутрішні, можете їх так і розділити для зручності), алергії і як вони проявляються в персонажа.

  • Геніталії.

Вас могли збентежити деякі пункти, як, наприклад, хвороби. З якого дива вони в пункті Зовнішність? Справа в тому, що в них немає окремого пункту, але більшість хвороб так чи інакше впливає на зовнішність людей: висипи, плями, порожній погляд (хоча то скоріше до психологічних хворою), запалення, тощо.

Ну і геніталії. Так, а що ви думали? Якщо ви не пропишите розмір та форму пеніса чи цицьок, то квестолог може таке понавигадувати 🤭 . Тому не нехтуйте можливістю. Однак, теж треба розуміти, що не у всіх рольових це грає хочаб мізерну роль, бо більшість забороняє рейтинг +18 🙂 і вбивати один одного. Отож бо сум сумний 😒 бачте помирати вони не хочуть, сюжет ви теж не завжди закінчувати хочете, але ж нічого! 😗

У разі якщо у вашого персонажа є додаткова зовнішність, як у перевертнів чи героїнь з місяця, треба прописати і її. Повторюватись не треба, зазначте, що саме змінюється, в разі чарівної трансформації сюди треба і одяг вписувати, якщо він змінюється і є атрибутом цієї зовнішності персонажа.

⁵Окрема порада для адміністраторів та анкетологів. РОЗМІР — не має значення настільки ж, наскільки не має значення у людини. Яка різниця високий ти чи низький, якщо ти правильно скомплектований всеред… гаразд-гіразд, рівень моїх жартів вже під паркетом. Але то дійсно так, розмір пунктів анкети не має бути пріоритетом, ставте за пріоритет — інформацію, яку хочете побачити в цих анкетах. Ви не тільки спростите собі перевірку, а й збережете гравцю час на написання, який він зможе витратити на гру.

Біографія.

Давайте одразу. Це не твір, це не фанфік, це не поема.

Біографія або як каже вікіпедія: життєпис - це опис життя якої-небудь людини. Так, він буває творчим у вигляді роману, фільму, театральної постановки, тощо. Або ж науковим, який прагматично розглядає кожний момент життя певної людини з встановленням певних фактів. І нам потрібний саме НАУКОВИЙ стиль біографії, бо анкета це довідник ПРО персонажа, а не фанфік, бо фанфік у вас, у грі має бути, а це лише набір потрібної вам і оточенню інформації. А тому беріть оту всю воду з високопарними дефірамбами і виливайте її назад до своєї голови, в постах знадобиться більше.

За мій досвід гри я бачила багато анкет з дуже різними біографіями. Одна людина дійсно написала роман… Але моїм особистим фаворитом була біографія розписана за роками життя персонажа. І це дійсно зручно! Скриншот не знайду але система настільки проста, що її легко відтворити.

Родичі:

дід/бабуся — ім’я, різниця в віці, короткий опис особи та їх відносин з персонажем.

мати/батько — ім’я, різниця в віці, короткий опис особи та їх відносин з персонажем.

сестра/брат — ім’я, різниця в віці, короткий опис особи та їх відносин з персонажем.

чоловік/дружина — ім’я, різниця в віці, короткий опис особи та їх відносин з персонажем.

діти — ім’я, різниця в віці, короткий опис особи та їх відносин з персонажем.

інші родичі — ім’я, різниця в віці, короткий опис особи та їх відносин з персонажем.

Важливо! Ім’я потрібно вказувати як і в пункті імені, бо титули та прізвиська родичів, можуть впливати на інформацію про персонажа. Ви могли звертати увагу на це в фільмах, коли кажуть: “О! Так ти донька герцога, тоді я маю для тебе акцію на товар.” Ось для цього це потрібно.

Роки життя:

Ви можете обрати або дату за календарем, або зазначити який це рік життя персонажа, наприклад: 1970 або 0 - рік народження або років життя. Це не грає ролі, до того ж ви можете розділяти рік на місяці, наприклад: 1972 квітень — був викрадений злодіями; 1972 листопад — був повернений до родини. Кожен рік описувати не обов’язково, головне пройтися по таким пунктам як:

  • місце, час та обставини народження (хто зна, може ви обраний і це може грати роль), реакція та відношення що до цього родичів, суспільства, тощо.

  • первинний розвиток персонажа — роки отримання базових знань, таких як вміння ходити, розмовляти, читати, писати та рахувати. Хто навчав, як навчався, де навчали, тощо.

  • вторинний розвиток персонажа — роки отримання індивідуальних знань: вміння битися, бачити крізь зірки, чаклувати, малювати, писати вірші, співати, танцювати і все таке інше. Хто навчав, як навчався, де навчали, тощо.

  • психологічний розвиток персонажа — роки в яких персонаж сформував ті чи інші погляди на життя і з яких причин це сталося.

  • формування відносин з певними персонажами — роки знайомства персонажа з людьми що грають роль в його життя, як це було, його особисте ставлення та думка що до цього тієї людини (якщо вона НПС). Сюди відноситься і те, як він взаємодіяв зі своїми родичами, які в них були відносини, як вони формувалися, тощо.

  • події які наділили персонажа певними силами/травмами/хворобами/тощо — роки в яких персонаж отримав вміння/хвороби не завдяки власним діям, а через якийсь катаклізм чи вплив.

Та й начеб-то все…

Якщо вашому персонажеві допрутніща років, то СПІВЧУВАЮ — це ваш, виключно ваш вибір. Ви можете розділити біографію на певні яскраві події в життя вашого персонажа-довгожителя однак всі не вказані події будуть вважатися ним ЗАБУТИМИ, а отже якщо раптом з’явиться представник тієї ери, яку персонаж не пам’ятає, то він не може такий: “А! Так, пригадую! Чудові були часи.” Не написано в біографії? Це означає, що такого або не було, або ти це вже ніііііколи не згадаєш.

Подібний підхід до анкети скоротить час її написання та прибере тони води. Так, анкета може вийти короткою от тільки розмір не грає жодної ролі, головна мета анкети це зібрати побільше інформації про вашого персонажа, а не прочитати інформативний фанфік.


Поки що зупинемося. Пишу статтю вже декілька днів, а тому мозок поступово перегрівається. Думаю, що у вас також. Тож, десь через два тижні сяду за написання другої частини, а поки що перетравимо це.

Дякую за увагу!

Епілог

Пишучи статтю я ловила себе на думці, що пишу очевидні речі. Ця думка багато разів зупиняла мене від написання… будь чого. Однак, є така істина: ми не народжуємося зі знаннями і щось знати не є нашим обов'язком, це виключно наше право та наш вибір. Тож, якщо в сварці питання для вас виглядає нереально очевидним, для вашого опонента це темний та страшний ліс з якого на нього ричить щось у вигляді вас)

Поради

  1. Вписуйте ТЕ що може якось впливати на вашу гру. Так, це доведеться сидіти та компелювати інформацію з лору, наприклад, вам треба буде 💯 зазначити відношення до: статі, віку, релігії, політики, класу (маг, воїн, тощо), раси, кольору, тощо — намагайтеся зібрати певні погляди до купи.

  2. Не соромтеся писати короткі реакції, як, наприклад, колір: подобається — синій, не подобається — білий. Цього вже достатньо. Всі інші дефірамби ви зможете вилити в пост.

  3. Скористайтеся менеджерським підходом до розрахунку планів. Менеджери ставлять перед собою такі питання: ким я себе бачу через 5/10/15/+5 років? Поставте це питання своєму персонажеві щоб визначити його мрії та цілі.

  4. Я дійсно раджу вам прочитати хоча б статтю на вікіпедії про темпераменти, щоб краще розуміти, як воно працює і як його використовувати, а не тільки значення.

  5. Окрема порада для адміністраторів та анкетологів. Розмір пунктів анкети не має бути пріоритетом, ставте за пріоритет — інформацію, яку хочете побачити в цих анкетах. Ви не тільки спростите собі перевірку, а й збережете гравцю час на написання, який він зможе витратити на гру.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
SparkleJump
SparkleJump@SparkleJump

1.7KПрочитань
3Автори
13Читачі
Підтримати
На Друкарні з 17 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається