Азербайджан звинувачує Росію у приховуванні фактів авіакатастрофи в Казахстані - WSJ

Президент Азербайджану заявив, що вибачень недостатньо, у конфлікті, який демонструє зменшення впливу Москви на колишні радянські республіки.

Pilots carry a coffin on Sunday during a funeral in Azerbaijan for crew members of the crashed plane.

Президент Азербайджану звинуватив Росію у спробі приховати свою роль в авіакатастрофі, яка забрала життя 38 людей, виступивши з різким засудженням, що свідчить про зміну динаміки влади, яка протягом тривалого часу дозволяла Москві впливати на колишні радянські республіки.

Президент Ільхам Алієв заявив у неділю, що Азербайджан виклав Кремлю необхідні умови, які задовольнили б Азербайджан, вимагаючи, щоб Росія взяла на себе відповідальність за катастрофу, виплатила компенсацію країні і сім'ям жертв, а також притягнула до відповідальності винних у збитті літака.

Президент Росії Володимир Путін у суботній телефонній розмові вибачився перед азербайджанським лідером за «трагічний інцидент», що стався в російському повітряному просторі, але не взяв на себе відповідальність. У неділю Алієв заявив, що вибачень було недостатньо. Обидва лідери знову розмовляли в неділю.

Звинувачення представляють одну з найбільших конфронтацій між Росією і лідерами колишніх радянських республік, до яких вона колись ставилася не більше, ніж до підлеглих на своєму стратегічному задньому дворі. Ця суперечка ілюструє послаблення влади і впливу Москви в регіоні після її вторгнення в Україну.

У недільній заяві Алієва не вистачало поваги і дипломатичності, які довгий час визначали відносини Азербайджану з Росією. Він заявив, що катастрофа була спричинена російськими радіоелектронними перешкодами і вогнем з землі, і що пояснення російської влади, яка звинуватила у катастрофі зграю птахів і вибух газового балону, були «дурними і нечесними».

«Це чітко показало, що російська сторона хотіла приховати проблему, і, звичайно, цим ніхто не може пишатися», - сказав Алієв.
Azerbaijan’s president, Ilham Aliyev, says Russian authorities provided ‘foolish and dishonest’ explanations of how the plane crash occurred.

Попередні результати розслідування авіакатастрофи в Азербайджані свідчать про те, що в літак Embraer 190 влучила ракета з російської системи протиповітряної оборони і що російська влада перенаправила його за межі російського повітряного простору, повідомили люди, обізнані з цією справою. У неділю Алієв заявив, що Азербайджан розслідує, чи був літак навмисно перенаправлений Росією в надії на те, що пошкоджений літак, який і так летів неконтрольовано, просто впаде в Каспійське море.

Азербайджанський лідер похвалив пілотів, які зуміли керувати літаком, незважаючи на те, що, за словами авіаційних експертів, вони боролися з можливими пробоїнами у вертикальному стабілізаторі літака. Екіпаж більше години боровся за збереження швидкості і висоти, при цьому літак неодноразово піднімався і опускався на висоту до 8000 футів. Літак розбився в місті Актау на заході Казахстану; 29 осіб, які перебували на борту, вижили.

У той час як західні лідери вже давно дотримуються більш конфронтаційного підходу до Москви, країни, що знаходяться ближче - і більш вразливі - до Росії, дотримуються прагматичного підходу до Кремля, намагаючись налагодити зв'язки з іншими регіональними і світовими державами, не розлютивши Москву. Фурор в Азербайджані через авіакатастрофу демонструє зменшення впливу Росії на частини її колишньої імперії та за її межами внаслідок війни в Україні.

Протягом останнього десятиліття Росія прагнула відігравати більшу роль на світовій арені, проникаючи на Близький Схід і в Арктику, намагаючись утримати території, які вона вважала своїми стратегічними пріоритетами на Південному Кавказі - Вірменію, Азербайджан і Грузію, а також Центральну Азію, розташовану між Росією і Китаєм.

Росія все ще викликає значну стурбованість у американських і європейських політиків, які намагаються запобігти поширенню конфлікту в Україні, звинувачуючи Кремль у політиці саботажу і шпигунства проти Заходу.

Тріщини в російських енергетичних проєктах зростають із посиленням уваги Кремля до України. Рішення Росії не надавати допомогу колишньому президенту Сирії Башару Асаду, який цього місяця втік з Дамаска до Москви, продемонструвало межі військової потужності Росії за межами України. Це може призвести до втрати російських військових баз у Сирії, які вона використовувала для поширення своєї влади на Середземномор'я та Африку.

Конфлікт з Азербайджаном демонструє втрату впливу Москви ближче до дому. Там Росія довгий час мала перевагу завдяки історичним зв'язкам та колишній ролі Москви як другого за величиною експортера зброї у світі, а також спільній енергетичній і транспортній інфраструктурі. Москва навіть намагалася створити оборонні альянси та економічні партнерства на попелищі Радянського Союзу, який Росія та інші колишні республіки перетворили на Співдружність Незалежних Держав, або СНД, міжурядову організацію, покликану зв'язати колишні республіки після розпаду Радянського Союзу.

В умовах, коли Москва стикається з втратою свого військового та економічного впливу, важелі контролю, якими колись користувався Кремль, вислизають з рук.

«Путін втрачає рештки м'якої сили, яку він колись міг використовувати щодо своїх партнерів по СНД - і все через свою “спецоперацію”, - сказав Андрій Колесников, політичний аналітик, що базується в Москві. - Дружба і особиста хімія між автократами завжди зникає під час конфлікту».

Росія довгий час зіштовхувала колишні радянські республіки одна проти одної, намагаючись зберегти важелі впливу на різні країни одночасно. Ця стратегія зазнала невдачі минулого року, коли Азербайджан розпочав військовий наступ на Нагірний Карабах, територію всередині Азербайджану, яка довгий час перебувала під владою етнічних вірмен. Російські миротворці на цій території, двоє з яких загинули під час конфлікту, не змогли зупинити насильство.

Аналітики кажуть, що їхня бездіяльність частково пояснюється обмеженістю можливостей Москви щодо втручання, а також свідомим рішенням Кремля покарати Вірменію за її все більш прозахідну позицію. Американські солдати проводили військові навчання з військами Вірменії, в тому числі за місяць до захоплення Азербайджаном Нагірного Карабаху минулого року.

В умовах, коли відносини з Вірменією зіпсовані, а її майбутнє з Азербайджаном під питанням, Москва опинилася під загрозою втрати більшої частини свого впливу на Південному Кавказі. У сусідній Грузії люди протестували на вулицях Тбілісі проти того, що, за їхніми словами, їхній уряд стає дедалі ближчим до Росії.

Найбільше розбалансувало статус-кво посилення влади Туреччини в регіоні. Особливо це стосується Азербайджану, який має з Туреччиною етнічні, мовні та історичні зв'язки. Підтримка Туреччини у карабаській війні минулого року стала вирішальним фактором перемоги Азербайджану. Важливість Анкари для Росії зросла, оскільки Москва намагається ухилитися від західних санкцій на турецькій території.

«Втрата Азербайджану - або підштовхування його до ворожнечі - становить значний ризик для Росії, оскільки це також може зашкодити відносинам Москви з Туреччиною», - сказав Заур Ширієв, бакинський науковий співробітник-нерезидент Євразійського центру Карнегі, який спеціалізується на регіоні.

Джерело — WSJ

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

76.1KПрочитань
4Автори
307Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається