Звідки з'явилась ракета «Орешник» і чому її називають «Кедром»?

Напвено вам теж цікаво було б дізнатись звідки взагалі взялась ця ракета, яка налякала багатьох українців та завдала чималої шкоди в Дніпрі. Спробуємо розглянути хронологію новин та заяв щодо цієї розробки.

ВСУ: Россия ударила по Днепру межконтинентальной ракетой – DW – 21.11.2024
російські ракетні комплекси на параді в Москві. Фото ілюстраційне

Перші згадки шифру “Кедр”

На початку 2021 року з'явилася інформація про розроблення ракетного комплексу нового покоління під шифром «Кедр». Такою назвою, судячи з усього, позначався цілий комплекс науково-дослідних робіт.

За словами джерела ТАСС у ракетно-космічній галузі, поки що ця робота ведеться в науково-дослідному плані.

Підприємства оборонно-промислового комплексу ерефії приступили до проектування стратегічного ракетного комплексу нового покоління «Кедр». Про це росіянському медіа ТАСС повідомило неназване джерело в ракетно-космічній галузі. Відповідаючи на запитання, що таке науково-дослідна робота (НДР) «Кедр», він сказав: «Це - роботи в рамках модернізації стратегічного озброєння. Це - один із напрямів зі створення [ракетного комплексу] нового покоління».

За його словами, поки ця робота ведеться в науково-дослідному плані. «Якщо вона перетвориться через деякий час на дослідно-конструкторську роботу, тоді можна буде говорити предметно. Поки що це глибока НДР», - підкреслив він.

Наразі в бойовому складі Ракетних військ стратегічного призначення перебувають міжконтинентальні балістичні ракети (МБР) «Тополь», «Тополь-М» і «Ярс». Атомні стратегічні підводні човни проєктів 955 і 955А «Борей» озброєні ракетами «Булава». Триває переозброєння на перспективні гіперзвукові комплекси стаціонарного базування «Авангард», що володіють поліпшеними показниками подолання протиракетної оборони. Наприкінці грудня 2020 року заступник міністра оборони ерефії Олексій Криворучко в інтерв'ю газеті «Червона зірка» повідомив, що найближчим часом вийде на льотні випробування важка ракета «Сармат».

 Комплекс “Кедр” замінить “Ярс”?

Рухаємось далі: в квітні того ж року з'явилося повідомлення, що твердопаливні ракети «Кедр» прийдуть на заміну комплексам «Ярс», які перебувають на озброєнні РВСП, на рубежі 2030 року.

Дослідно-конструкторська робота (ДКР) зі створення новітньої міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) «Кедр» розпочнеться на рубежі 2023-2024 років. Про це повідомило ТАСС джерело в оборонно-промисловому комплексі.

«Науково-дослідна робота (НДР) щодо «Кедра» профінансована в рамках чинної державної програми озброєнь до 2027 року. ДКР розпочнеться у 2023-2024 роках», - сказав він.

За його словами, твердопаливні ракети «Кедр» прийдуть на заміну комплексам «Ярс», що перебувають на озброєнні Ракетних військ стратегічного призначення (РВСП), на рубежі 2030 року. Нові МБР, як і «Ярси», будуть як мобільні, так і стаціонарні (шахтні), додав співрозмовник агентства.

Але на жаль, тоді ТАСС не отримало офіційного коментаря Московського інституту теплотехніки (у складі держкорпорації «Роскосмос»), де розробили стратегічні комплекси «Тополь», «Тополь-М» і «Ярс», які перебувають на озброєнні РВСП, і стратегічні комплекси «Тополь», «Тополь-М», які стоять на озброєнні РВСП.

Також було відомо, що «Кедр» планувався до створення як ракета шахтного і мобільного базування.

Про що розповів командувач Ракетних Військ Стратегічного Призначення ерефії журналістам про цей комплекс?

В грудні 2021 року розробку комплексу підтвердив командувач РВСП генерал-полковник Сергій Каракаєв.

Він повідомив, що найближчими роками в рамках Державної програми озброєння в РВСП надійдуть комплекс «Сармат» і комплекс «Ярс» із поліпшеними бойовими характеристиками

��Найближчими роками в рамках Державної програми озброєння в РВСП надійдуть комплекс «Сармат» і комплекс «Ярс» з поліпшеними бойовими характеристиками. Проводиться розробка нового ракетного комплексу рухомого ґрунтового базування», - сказав він в інтерв'ю газеті “Красная звезда”, опублікованому в п'ятницю.

Почему США пытаются разгадать секрет российской РС-28 "Сармат"
ТТХ ракети “Сармат” проти американсього аналогу. Фото: пропагандистське

Раніше джерело в оборонно-промисловому комплексі повідомило ТАСС, що в рамках модернізації стратегічного озброєння в Росії розпочалося розроблення перспективної міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) «Кедр» шахтного і мобільного базування. За його словами, дослідно-конструкторська робота зі створення новітньої МБР «Кедр» розпочнеться на рубежі 2023 - 2024 років, а науково-дослідна робота НДР щодо «Кедра» профінансована в рамках чинної Державної програми озброєнь.

Каракаєв також заявив, що два ракетні полки стануть на бойове чергування до кінця року в Козельському і Барнаульському ракетних з'єднаннях РВСП.

Ми завершуємо 2021 рік постановкою на бойове чергування чергового ракетного полку Козельського ракетного з'єднання з ракетним комплексом «Ярс» у шахтному варіанті та полку в Барнаульському ракетному з'єднанні з рухомим варіантом ракетного комплексу «Ярс», - сказав Каракаєв.

Для нагадування: PC-24 «Ярс» - російський стратегічний ракетний комплекс із твердопаливною міжконтинентальною балістичною ракетою мобільного і шахтного базування з головною частиною, що розділяється. Розроблено Московським інститутом теплотехніки під керівництвом академіка РАН Юрія Соломонова. Є модифікацією ракети комплексу «Тополь-М».
Российские ядерные ракеты Ярс, Синева: что о них известно: Оружие: Наука и  техника: Lenta.ru
PC-24 «Ярс». Фото ілюстраційне

Генерал-полковник також повідомив, що РВСП почнуть переозброєння з ракетних комплексів важкого класу «Воєвода» на «Сармат» наступного року. За його словами, для цих цілей в Ужурському ракетному з'єднанні готується відповідна інфраструктура, розгорнуто серійне виготовлення техніки.

«Створюваний вітчизняною кооперацією промисловості новий ракетний комплекс «Сармат» з важкою ракетою за багатьма характеристиками значно перевершить свого попередника «Воєводу». Новизна і складність нової техніки не стануть перешкодою для успішної постановки комплексу на бойове чергування», - підкреслив командувач.

Він розповів, що в автоматизованій системі охорони для перспективного ракетного комплексу стратегічного призначення «Сармат» використовуватимуть дистанційно керовану баштово-кулеметну установку, для функціонування якої задіяні елементи нейронних мереж і систем розпізнавання людини та об'єктів.

За словами командувача РВСП, росія планувала провести понад 10 пусків міжконтинентальних балістичних ракет у 2022 році. «У майбутньому році ми плануємо провести понад 10 пусків МБР, основну частину з яких складуть випробувальні пуски. Якщо оцінити статистику пусків за останні п'ять років, то я думаю, що ви розумієте, наскільки інтенсивним і складним обіцяє бути майбутній рік», - сказав він.

«Для нейтралізації цих загроз у РВСП розроблені і продовжують розвиватися ефективні заходи протидії. Розроблювані нові ракетні комплекси в обов'язковому порядку оснащуються засобами протидії ПРО», - зазначив кацапський воєначальник.

Наразі ми можемо впевнено стверджувати, що розроблений ракетний комплекс «Авангард» із гіперзвуковим планерним крилатим бойовим блоком, що планує, для наявних і перспективних систем протиракетної оборони недосяжний», - підкреслив Каракаєв.

28 Махов и 18000 км: что представляет собой гиперзвуковой комплекс "Авангард"  - самый быстрый в мире
Ще одне порівняння ТТХ російського блоку та американського

Ще командувач РВСП повідомив, що безпілотники в перспективі продовжать надходити на озброєння.

«У перспективі планується подальше оснащення ракетних полків безпілотними літальними апаратами літакового і коптерного типу», - повідомив він.

За його словами, вже нині 70 комплексів зі складу бойових протидиверсійних машин «Тайфун-М» за допомогою безпілотників виконують завдання повітряної розвідки в інтересах охорони позиційних районів.

Боевая противодиверсионная машина (БПДМ) "Тайфун-М" - ВПК.name
Бойова протидиверсійна машина “Тайфун-М”. Ілюстраційне фото

«Уперше стратегічні ракетники застосували безпілотні літальні апарати ще вісім років тому. Відтоді будь-які значущі заходи бойової підготовки передбачають використання БПЛА [безпілотні літальні апарати]», - наголосив командувач.

Також було згадано, що чотири ракетні полки стануть на бойове чергування наступного року, зокрема нові полки з ракетними комплексами «Авангард» і «Сармат».

У 2022 році плануємо поставити на чергування чотири ракетні полки. Серед них ракетний полк в Ужурському ракетному з'єднанні з ракетним комплексом «Сармат», один новий полк у Ясненському ракетному з'єднанні з ракетним комплексом «Авангард», а також ракетні полки у Тверській і Кіровській областях з рухомим ґрунтовим ракетним комплексом «Ярс», - сказав цей же самий командувач.

Перший ракетний полк, озброєний комплексом «Авангард» із гіперзвуковими крилатими блоками, що планують, заступив на бойове чергування в Ясненському з'єднанні в Оренбурзькій області наприкінці 2019 року. Бойовий блок «Авангард» розроблено в НВО машинобудування. Він здатний летіти в щільних шарах атмосфери на гіперзвуковій швидкості, маневруючи за курсом і висотою і долаючи будь-яку протиракетну оборону. Уперше про комплекс повідомив президент Росії Володимир Путін у березні 2018 року.

Усі нові ракетні комплекси стратегічного призначення до 2030 року будуть оснащуватися для охорони робототехнічними комплексами зі штучним інтелектом, повідомив Каракаєв. «У всіх розроблюваних ракетних комплексах стратегічного призначення рухомого і стаціонарного базування, запланованих до постановки на бойове чергування на рубежі 2030-х років, автоматизовані системи охорони будуватимуться тільки із застосуванням робототехнічних комплексів і використанням штучного інтелекту. Охорону об'єктів РВСП вже розглядають у рамках забезпечення комплексної безпеки. Такі вимоги часу, які необхідно враховувати при формуванні перспективного вигляду РВСП», - сказав він.

Він нагадав, що з 2013 року у війська постачають бойові протидиверсійні машини з наявними на борту дистанційно пілотованими літальними апаратами і встановленою дистанційно керованою платформою озброєння, а також такі, що мають у своєму складі автоматизовані розвідувально-сигналізаційні засоби.

Оптимизирована под нужды РВСН»: на что способна российская  противодиверсионная машина «Тайфун-М»...
Підрозділ охорони, що входить до складу РВСП росії

За словами Каракаєва, останніми роками робототехнічні системи дедалі ширше використовують у Збройних силах ерефії. «Не виключенням є і Ракетні війська стратегічного призначення, де на базі ракетних з'єднань проводять військові випробування робототехнічних комплексів військового призначення, що розробляються. Наразі тактико-технічні характеристики наявних зразків робототехнічних комплексів військового призначення з огляду на особливості Ракетних військ стратегічного призначення не дають змоги застосовувати їх як окремі зразки», - зазначив він.

При охороні та обороні об'єктів РВСП найбільшу актуальність представляє інтеграція окремих технологій у підсистеми наявних і перспективних зразків озброєння, військової та спеціальної техніки як забезпечувальних систем.

В інтересах РВСП активно розробляються і впроваджуються безпілотні літальні апарати, системи технічного зору, розпізнавання цілей, аналізу обстановки, зокрема з використанням елементів штучного інтелекту. Варто зазначити, що створювані технології дадуть змогу забезпечити надійну охорону та оборону об'єктів Ракетних військ стратегічного призначення», - сказав він.

Караєв також повідомив, що продовження Договору про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (неофіційна назва СНО-3) між РФ і США не позначиться на постановці на бойове чергування ракетних комплексів «Авангард» і «Сармат».

«Договір про СНО-3 діяв 10 років і передбачав його продовження на 5 років. За взаємною згодою сторін термін дії договору було продовжено до 5 лютого 2026 року, без будь-яких змін і доповнень. Продовження Договору про СНО не перешкоджає подальшому розвитку РВСП, зокрема постановці на бойове чергування нових ракетних комплексів, наприклад таких, як «Авангард» і «Сармат», - сказав Каракаєв.За його словами, сумарні кількості стратегічних наступальних озброєнь, кількість інспекцій і порядок обміну даними не змінилися.

Каракаєв зазначив, що щорічно до 5 лютого 2026 року американські фахівці продовжать інспектувати об'єкти Стратегічних ядерних сил РФ. «За статистикою частка проведених інспекцій на об'єктах РВСП становить близько 70% від їхньої загальної кількості», - уточнив він.

26 січня 2021 року Москва і Вашингтон обмінялися дипломатичними нотами про досягнення домовленості щодо продовження ДСНО. Президент росії Володимир хуютін і його американський колега Джо Байден у телефонній розмові висловили задоволення цим фактом. Справді були цікаві часи, чи не так?

Крім “Кедру” існує ще й “Осина”?

В серпні 2021 року з'явилися відомості, що «дерев'яна» серія ракет - це не тільки «Кедр», а й якийсь комплекс «Осина».

РВСП у 2024 році припинять експлуатацію міжконтинентальної балістичної ракети «Тополь» За словами все цього ж джерела ТАСС, МБР «Тополь», що відслужили свої терміни експлуатації, міняють на МБР «Ярс» з головною частиною, що розділяється

��Планується, що у 2024 році з озброєння РВСП буде знята «крайня» МБР «Тополь». МБР «Тополь», що вислужили свої терміни експлуатації, зараз міняють на МБР «Ярс» із головною частиною, що розділяється», - сказав він.

У Московському інституті теплотехніки (МІТ) - головному підприємстві кооперації з розробки та виробництва твердопаливних МБР - не стали коментувати ТАСС цю інформацію.

Планується, що деякі з МБР «Тополь», які списують, перейдуть на цивільну службу у вигляді ракет-носіїв «Старт-1». Як заявив ТАСС у листопаді 2020 року генеральний конструктор МІТ Юрій Соломонов, рішення про відновлення запусків конверсійних ракет-носіїв «Старт-1» може бути ухвалено в найближчий рік.

Відповідаючи на запитання, чи немає планів повернутися до використання ракет-носіїв «Старт-1», він сказав:

Планується ухвалити рішення на цю тему у 2020-2021 році». «Усе залежатиме від того, наскільки виявляться затребуваними роботи за двома проєктами, які зараз ведуться. Причому йдеться не про ракету-носій, а про проєкти, які пропонуються до реалізації, - про створення двох угруповань малогабаритних супутників, для яких «Старт-1» є зручним носієм, принаймні - для першої фази», - сказав Соломонов.

«Старт-1» - твердопаливна ракета-носій легкого класу, сконструйована на базі МБР “Тополь”. Стартова маса - 47 тонн, маса корисного навантаження, що виводиться на низьку навколоземну орбіту, - понад 500 кг. З 1993 по 2006 рік було виконано сім пусків «Стартів» з космодромів Плесецьк і Вільний (нині - Східний).

Ракету «Старт-1» будут строить на инвестиции саудитов
“Старт-1” - ілюстраційне фото

За даними з відкритих джерел, МІТ продовжує розроблення серії «дерев'яних» МБР, проводячи наразі дослідно-конструкторські роботи за темами «Кедр» і «Осинаа».

Також за даними відкритих джерел, у 1999 році на озброєнні РВСП було 360 пускових установок комплексу «Тополь», що перебували на озброєнні десяти ракетних дивізій.

Сподіваюсь тепер Вам стало зрозуміліше, що цей «Орешнік» не з'явився на рівному місці і має певну хроніку свого існування. Наеш завдання зібрати всю інформацію, ваше – зрозуміти загрозу і зробити висновок для себе.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Безбашений Сталкер
Безбашений Сталкер@Gamer_from_BGG

Один з "тих самих геймерів"

1.7KПрочитань
1Автори
18Читачі
На Друкарні з 6 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається