Профільний журналіст та експерт інформаційного агентства "Стоп Корупції" Ігор Хмурий розслідує тему прямих угод, які укладає Державний оператор тилу з українськими виробниками засобів індивідуального захисту. Минуло близько 8 місяців після того, як ДОТ уклав "гарячі" прямі угоди з компаніями, серед яких був і "улюбленець" УКРТАК.ЮА, передають My. Новини.
Довідка:
Кінець травня-початок червня 2024 року ДОТ уклав три прямі термінові угоди з українськими виробниками: "ХЗЗІЗ", "УКРТАК.ЮА" та "АК-Інвестпром". Усе відбулось без конкурсу, бо дедлайн видачі потрібної кількості бронежилетів був 31 липня. Заплатили замовники 1.3 млрд. грн. Усі компанії проштрафились з термінами.
Попри аргументи ДОТу про "терміновість" угод, жоден із контрактів не був виконаний у встановлені строки (до 31 липня). З компанією "АК-Інвестпром" договір було розірвано, а "ХЗІЗЗ" отримав пролонгацію контракту та аванс. Найбільше питаннь до компанії "УКРТАК.ЮА". При порушенні умов попередніх договорів їй було надано нове замовлення на 678 млн грн із затягненням до кінця року.
Нещодавно Міноборони подав до господарського суду Києва позов на "УКРТАК.ЮА" щодо зриву термінів постачання бронежилетів на 169 млн грн ще рік тому. А 17 жовтня вже 2024 року на переправному комплексі "Орлівка" (Одещина) затримали фуру, яка везла "УКРТАКу" товар з Туреччини через болгарського посередника - компоненти для бронежилетів. Детективи БЕБ отримали інформацію про махінації з розмитненням, і вже 18 жовтня відкрили провадження №72024161050000017 за ч. 1 ст. 201-3 ККУ (контрабанда). Після цього було проведено низку обшуків та арештів.
"Гарячу угоду" з "УКРТАК" розірвали за тиждень до кінця року", - пише Хмурий.
Після попередньої публікації та новин у ЗМІ у Святвечір ДОТ таки опублікував розірвання прямої угоди з "УКРТАК" від 17 травня.
"Те, про що ми казали ще влітку, але нас не чули. Ось вам і "сенситивна інформація". Мало того, що віддали без торгів по, ймовірно, завищеній вартості – ще й чекали, поки півень не дзьобне", - зауважує далі.
Нагадаємо, що строк "термінової угоди" був до 31.07 - розірвання опублікували 24.12. Проте чомусь акцентували увагу, що "договір був до 22.12", хоча жодних додаткових угод не публікували, а самі у відповідях на офіційні запити журналіста казали, що фіксували порушення термінів.
"Мабуть, щось ще сенситивне дрібним шрифтом десь було. І сміх, і гріх. Бо увесь цей час майже 12 тисяч бійців чекали нові бронежилети, та не дочекались…", - зауважує Ігор.
Отже із трьох "термінових" прямих угод травня-червня з авансами та "братськими" пролонгаціями закрито лише одну.
"Детальніше про це і не тільки трохи пізніше. Бо під кінець року тут несеться взагалі щось дивовижне", - інтригує на завершення Хмурий.