З розвитком швидкісного інтернету ігрова індустрія переживає друге народження. В Україні намітився тренд на збільшення кількості комп'ютерних клубів. Ринок поки вільний від конкуренції, тому підприємці можуть відкрити власний бізнес і застовпити місце на ринку. Для отримання стабільного доходу потрібно знайти прохідне місце, купити потужне "залізо", найняти кваліфікований персонал.
Підписуйтесь на телеграм-канал
Актуальність ідеї
За інформацією української софтверної компанії ENESTECH, на кінець 2022 р. в Україні працювало 654 комп'ютерних клуба. Це на 21 % більше, ніж роком раніше. У 2023 році тенденція продовжиться. Бум індустрії, характерний для кінця дев'яностих і початку двотисячних років, повертається. Основна причина - зростання системних вимог для запуску сучасних ігор. Десять років тому геймери могли грати в більшість проектів на домашніх комп'ютерах із дискретною відеокартою. Зараз офісні ПК не годяться для рендерингу 3D-сцен. Ігрові комп'ютери дорогі, а після початку війни цінник для деяких позицій став захмарним. Тому простіше заплатити за сесію, отримати задоволення, уникнути великих витрат.
Ще один фактор для розширення ринку - популяризація кіберспорту. Для гри в Dota2 і CS:GO потрібне потужне "залізо", великий монітор із високою частотою оновлення кадрів, професійна мишка з точним сенсором. Комп'ютерний клуб добре підходить для тренування команди. Група з 3-5 осіб не зможе зібратися у квартирі. А в закладі є все для цього: спокійна атмосфера, продуктивне обладнання, швидкісний інтернет із низьким пінгом, місце для зручного розміщення кількох людей.
Ідея відкриття комп'ютерного клубу актуальна як ніколи. Ціни на електроніку продовжують зростати. Кібер-заклад стає єдиною можливістю для клієнтів, які бажають отримати задоволення від гри з мінімальними витратами.
Цільова аудиторія
Відповідно до середніх показників, аудиторія кіберспортивних клубів на 81 % складається з чоловіків, на 19% з жінок. Вік основного сегмента відвідувачів становить 20-30 років (49%). На другому місці - підлітки і школярі до 20 років (37 %). Третю сходинку посідають дорослі люди понад 30 років (14 %).
Клуб - місце для відпочинку в колі друзів. Так вважають 73 % відвідувачів. Близько 17 % людей відвідують заклади для участі в кіберспортивному турнірі місцевого значення. Тільки 8 % приходять до клубу для того, щоб убити час перед важливим заходом. Лише 2 % користуються потужностями для інтернет-серфінгу на високих швидкостях. Така мотивація клієнтів.
Виробничий план
На першому етапі формування бізнес-плану доцільно скласти список заходів, прив'язати їх до певних дат. Тоді можна відкрити заклад без затримок і коригувань. Календарний план на 6 місяців:
1й місяць - держреєстрація, пошук приміщення;
2й і 3й місяць - ремонт і дизайн приміщення;
4й місяць - купівля та монтаж обладнання;
5й місяць - встановлення програмного забезпечення;
6й місяць - найм і навчання персоналу, відкриття.
Коли на прикметі є гарне місце для початку бізнесу, можна прискорити процес. Якщо підприємець не розуміється на комп'ютерній техніці, краще заздалегідь домовитися з консультантом для вибору "заліза" і супроводу закупівель. Інакше майбутній власник клубу купить станції, які не зможуть "тягнути" ігри з високими системними вимогами.
Пошук приміщення
Вибір приміщення для відкриття комп'ютерного клубу - важливий етап у розвитку бізнесу. Від нього залежать не тільки витрати на оренду, ремонт, а й залучення, утримання клієнтів. Під час вибору приміщення потрібно враховувати кілька чинників:
Розташування. Бажано, щоб клуб розташовувався в прохідному місці, поруч із громадським транспортом, школами, університетами або торговими центрами. Так можна залучити більше потенційних відвідувачів, підвищити лояльність наявних.
Площа. Розмір приміщення має відповідати кількості ігрових місць, забезпечувати комфортне розміщення обладнання, меблів. Потрібно врахувати наявність додаткових зон: кафе, бару, зони відпочинку, санвузлів. Середня площа на одне ігрове місце становить 4 кв. м.
Технічний стан. Приміщення має бути підготовлено до підключення електрики, інтернету, вентиляції та кондиціонування. Потрібно протестувати якість звукоізоляції, освітлення та опалення. Якщо приміщення потребує ремонту або перепланування, то потрібно враховувати додаткові витрати, терміни.
Юридичні аспекти. Перед укладенням договору оренди варто вивчити всі документи на приміщення і переконатися в його законності, безпеці. Ще потрібно уточнити умови оренди, терміни, вартість і відповідальність сторін.
Усередині клубу має бути темно, інакше відблиски почнуть перекривати зображення на моніторах. Тому для відкриття бізнесу добре підходять підвальні приміщення. Не доведеться драпірувати вікна. Заклад працює цілодобово, краще уникати оренди в багатоквартирних будинках. Сусіди завалять скаргами через шум, особливо влітку, коли люди сплять із відчиненими вікнами. Мінімальна площа для 20 посадкових місць - 95 кв. м. З них 80 "квадратів" підуть на розміщення ігрових станцій, а 15 метрів - санвузол і підсобка. Плюс робоче місце адміністратора. За середньої ціни за кв. м 300 грн. ціна оренди складе 27 000 грн. на місяць.
Ремонт і дизайн
Перший етап - розробка дизайн-проєкту. Він має враховувати специфіку приміщення, його площу, кількість і розташування ігрових місць, освітлення, вентиляцію, звукоізоляцію, безпеку. Дизайн-проект має відповідати стилю і концепції комп'ютерного клубу, привертати й утримувати увагу відвідувачів. Для розробки дизайн-проєкту можна звернутися до фахівців або використовувати готові приклади з інтернету.
Планування приміщення
Другий етап - підготовка приміщення до ремонту. Вона охоплює демонтаж старих конструкцій і обладнання, очищення поверхонь від пилу і бруду, вирівнювання стін, підлоги і стелі, прокладку комунікацій (електрика, інтернет, водопостачання, каналізація), установку вікон, дверей. Підготовка вимагає дотримання санітарних, пожежних норм.
Третій етап - оздоблення приміщення. Воно полягає у виборі та монтажі матеріалів для стін, підлоги, стелі. Матеріали мають бути довговічними, стійкими до зносу і вологи, легко чиститися і не виділяти шкідливих речовин. Важливо підібрати кольори і текстури, які поєднуватимуться з дизайном, створюватимуть комфортну атмосферу для гри. Можна використовувати шпалери із зображенням космосу, графіті або героїв ігор.
На фінальному етапі необхідно встановити системи охолодження, освітлення, вентиляції та пожежогасіння. Знадобиться монтаж камер відеоспостереження, пожежної сигналізації. Розробка дизайн-проєкту коштуватиме 20 000 грн., а ремонтні роботи разом із купівлею матеріалів обійдуться у 170 000 грн.
Купівля та монтаж обладнання
Основа комп'ютерного клубу - потужні ігрові комп'ютери та периферія. Тут не можна економити. Старе обладнання може швидко вийти з ладу. Зараз на ринку багато пропозицій про купівлю відеокарт після майнінгу. Вони працюють нестабільно, часто горять. Краще вибрати все нове. Для складання бізнес-плану клубу на 20 місць знадобиться обладнання:
Деякі бізнесмени обладнують у клубах місця для встановлення ігрових приставок на кшталт PS4-PS5. Але ліцензійна угода приставок не дає право власнику здавати їх в оренду. Є можливість нарватися на судовий позов. Але є й інша проблема. У Playstation грають галасливі компанії, вони заважають людям за комп'ютерами насолоджуватися грою.
Встановлення ігор і програм
Головне програмне забезпечення (ПЗ) - система управління комп'ютерним клубом. Власники бізнесу використовують іноземні платформи, але у 2023 р. більшість переходить на українські рішення. Найвідоміша:
SENET. Ціна - $250/ місяць.
Для поточного бізнес-плану буде обрано цей варіант. Крім системи управління знадобляться сучасні ігри. На всі проєкти для клубного акаунта піде 40 000 грн.
Наймання та навчання персоналу
Заклад працюватиме цілодобово. Одним з можливих варіантів розподілу персоналу для комп'ютерного клубу на 20 місць:
Адміністратор. Людина, що відповідає за приймання клієнтів, видачу та приймання обладнання, контроль за порядком і безпекою в клубі. Адміністратор працює у дві зміни по 12 годин кожна, з перервами на обід і відпочинок. Потрібно 4 співробітники.
Технічний фахівець. Людина, що відповідає за підтримання працездатності комп'ютерів, мережі та периферійних пристроїв. Технічний фахівець працює за викликом у разі потреби або за графіком на кілька годин на день. Вистачить одного співробітника.
Прибиральник. Людина, що відповідає за чистоту в приміщенні клубу. Прибиральник працює за графіком кілька годин на день або після закриття клубу на санітарну обробку. Буде достатньо одного працівника.
Для відкриття комп'ютерного клубу потрібно мінімум шість співробітників.
Потрібно вибирати адміністраторів і технічних фахівців зі знанням роботи з мережевою інфраструктурою. Навичок користувача мало. Адміністратор повинен вміти виправити системний збій у нічний час, коли технічний фахівець недоступний. Персонал потрібно навчити роботі з системою управління Senet, з касовим обладнанням для приймання платежів.
Відкриття комп'ютерного клубу
Основна цільова аудиторія закладу - студенти та школярі. Під час канікул вони їздять із батьками у відпустку, займаються підробітком. Часу на відвідування клубу мало. Студенти роз'їжджаються по домівках з обласних центрів і великих міст. Тому в період з травня по серпень краще зайнятися підготовкою, а у вересні відкриватися.
Відкриття кіберспортивного клубу
Запуск нового кіберспортивного клубу краще анонсувати заздалегідь. До дня відкриття варто приурочити святковий захід - роздачу безплатних напоїв, введення великої знижки на час за монітором.
Реклама і маркетинг
Цільова аудиторія комп'ютерного клубу - молоді люди. Тому краще використовувати по максимуму інтернет-рекламу. Але не варто забувати про традиційні методи просування: роздача флаєрів, яскрава впізнавана вивіска, публікації в місцевих газетах і журналах. Насамперед треба створити акаунт у соціальній мережі, розробити корпоративний сайт. Інтернет-майданчик потрібен для віддаленого бронювання комп'ютерів на конкретну дату. Така система дасть змогу економити час відвідувачів. Типові канали просування:
контекстна реклама;
реєстрація в Google Maps;
таргетована реклама;
розміщення в міських пабліках;
канал на YouTube.
Протягом дня є "мертві" години, коли в клубі мінімум клієнтів. На такий час потрібно пропонувати знижку. Цей захід дасть змогу вирівняти відвідуваність. На всі рекламні заходи на старті доведеться витратити як мінімум 30 000 грн. Щомісячне просування коштуватиме 5 000 грн.
Доходи і витрати
Насамперед проведемо розрахунок витрат на відкриття:
Щомісячні витрати становитимуть 162 500 грн.
За даними дослідження Senet, комп'ютерний клуб відвідують у середньому 1100 осіб за місяць. Кількість сесій на день - 62. Тривалість сесії - 170 хвилин. Середня вартість часу - 100 грн. на годину. Тоді розрахуємо оборот за добу:
(170/60) × 62 = 175 × 100 = 17 500 грн. за зміну.
Сума виручки за 30 днів становитиме 525 000 грн. Чистий прибуток на місяць становитиме:
(525 000 - 6 %) - 162 500 = 331 600 грн.
Тепер розрахуємо термін окупності проекту:
1 714 000 / 331 600 = 5 місяців.
Залишається розрахувати рентабельність продажів:
331 600 / 525 000 × 100 = 63 %
Бізнес із запуску комп'ютерного клубу окуповується за пів року, але може стати довгостроковим проєктом із рентабельністю до 63 %. Головне - стежити за трендами в ігровій індустрії, своєчасно ремонтувати і міняти обладнання.
Як організувати турнір із кіберспорту
Кіберспорт - це сучасний вид спорту, який приваблює багатьох любителів комп'ютерних ігор. Організація турніру може стати чудовим способом залучити нових клієнтів у комп'ютерний клуб, підвищити його репутацію, доходи.
Перший крок - вибрати гру, за якою буде проводитися турнір. Це має бути популярна і конкурентоспроможна гра, що підходить для командних або індивідуальних змагань. Типові приклади: Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, League of Legends, FIFA. Важливо враховувати інтереси, рівень підготовки потенційних учасників турніру, а також вимоги до обладнання та інтернет-з'єднання.
Другий крок - визначити формат і правила турніру. Потрібно вирішити, скільки команд або гравців братиме участь у турнірі, як вони розподілятимуться за групами або сіткою, який режим гри (одиночний або подвійний на вибування), як довго триватиме кожен матч і турнір, які призи дістануться переможцям. Також потрібно встановити критерії відбору та реєстрації учасників, правила поведінки та відповідальності за порушення.
Третій крок - просування і реклама турніру. Потрібно заздалегідь оголосити про захід на своєму сайті, у соціальних мережах, на форумах та інших платформах, де збирається цільова аудиторія. Треба привернути увагу потенційних учасників і глядачів, розповісти про дату, місце, формат і призи турніру, а також про те, як зареєструватися, взяти участь. Можна співпрацювати з іншими комп'ютерними клубами, спонсорами, партнерами або медіа-майданчиками для розширення охоплення, залучення більшої кількості людей.
Четвертий крок - підготовка обладнання та персоналу для проведення турніру. Потрібно переконатися, що всі комп'ютери в клубі справні, відповідають вимогам гри. Необхідно перевірити якість інтернет-з'єднання і налаштувати програмне забезпечення для гри, зв'язку між учасниками. Потрібно призначити відповідальних за організацію та проведення турніру: адміністраторів, суддів, коментаторів, операторів або волонтерів. Треба підготувати місце для проведення турніру, забезпечити комфортні умови для учасників і глядачів.
Турнір із кіберспорту - чистий промоушен. Він не принесе прибутку, тому що учасники гратимуть безкоштовно. Але захід може серйозно підстьобнути інтерес до комп'ютерного клубу серед місцевих кіберспортсменів.