Втрати дерев у регіоні скоротилися майже на чверть у 2023 році порівняно з попереднім роком
Минулого року Південна Америка втратила близько 2 000 квадратних кілометрів зрілих тропічних лісів, що еквівалентно площі, яка приблизно дорівнює Уельсу або втричі перевищує площу штату Делавер. Ці ділянки лісу мають один з найвищих рівнів біорізноманіття на планеті. Вони вловлюють і зберігають вуглець ефективніше, ніж будь-яке інше середовище. У певному сенсі, 2023 рік був лише ще одним кроком на похмурому, знайомому шляху - Південна Америка втратила 30% свого первинного лісового покриву з 2001 року.
Але є і причини для оптимізму. Хоча втрата 2 000 квадратних кілометрів є трагічною, це на 24% менше, ніж у попередньому році, коли було знищено приблизно 2 600 квадратних кілометрів лісу. Бразилія та Колумбія зробили найбільше для стримування вирубки лісів, що збіглося зі вступом на посаду їхніх президентів Луїса Інасіу Лули да Сілви та Густаво Пéтро, які є прихильниками захисту довкілля. Для захисту Амазонки потрібно зробити набагато більше, але обнадіює те, що політична воля призвела до таких значних змін за такий короткий проміжок часу. Пан Пéтро і Лула, як він відомий, були обрані у 2022 і 2023 роках відповідно.
Цифри втрат дерев ґрунтуються на новому звіті Global Forest Watch, створеному у співпраці між Інститутом світових ресурсів, некомерційною організацією у Вашингтоні, та дослідниками з Університету Меріленда. Використовуючи зображення, отримані за допомогою супутника НАСА, дослідники нанесли на карту первинні тропічні ліси по всьому світу в масштабі 30 на 30 метрів. Порівнюючи ці карти в часі, вони можуть виявити навіть невеликі ділянки зникнення дерев. Дані показують, чи були дерева втрачені через пожежі, але потрібен подальший аналіз, щоб визначити, які ділянки лісу втрачені через навмисну вирубку.
Бразилія була країною з найбільшим скороченням вирубки лісів минулого року. Країна все ще втратила більше первинних лісів, ніж будь-де у світі - 1100 квадратних кілометрів, що еквівалентно приблизно половині площі Нью-Джерсі - цей показник знизився на 36% порівняно з 2022 роком. Це найнижчий рівень вирубки лісів у Бразилії з 2015 року. За оцінками Національного інституту космічних досліджень країни, в період з серпня 2022 року по липень 2023 року в бразильській Амазонії також відбулося значне скорочення - на 22% в річному обчисленні.
Багато в чому це заслуга Лули. У червні він пообіцяв припинити вирубку лісів у бразильській Амазонії до 2030 року. Він пообіцяв скасувати багато антиекологічних заходів, запроваджених його попередником Жаїром Болснаро, який скоротив фінансування бразильського агентства з охорони довкілля та звільнив його керівників.
Однією з частин плану Лули є визнання нових територій корінних народів в Амазонії, тим самим надаючи їм правовий захист від нелегальних шахтарів і лісорубів. Землі корінних народів, як правило, страждають від вирубки лісів набагато менше, ніж приватні. Він відновив комітет, який визначає ці території, і бореться проти законопроекту, висунутого опозицією, який може зірвати цей процес. З січня 2023 року було визнано лише вісім нових територій, що довело їхню загальну кількість до 498, але ще щонайменше 200 перебувають на стадії опрацювання.
Лула також активізував роботу правоохоронних органів. Особливо в роки правління Болсонару екологічні злочини часто залишалися поза увагою. Нинішній президент пообіцяв відкрити 39 нових поліцейських баз по всій Амазонії. Нові технології допомагають. Бразильська федеральна поліція тепер використовує щоденні знімки, зібрані американською супутниковою компанією Planet і оброблені бразильською технологічною компанією sccon, для виявлення вирубки лісів і відстеження незаконної діяльності в режимі реального часу. Програма стверджує, що завдяки їй було видано понад 140 ордерів на арешт і стягнуто понад $3,1 млрд.
Але хоча кампанія Лули по боротьбі з вирубкою лісів мала потужний старт, є деякі ознаки того, що вона може сповільнитися. Постійні страйки бразильських державних службовців перешкоджають зусиллям із забезпечення дотримання законодавства - дані показують, що в першому кварталі цього року кількість екологічних штрафів у деяких регіонах скоротилася вдвічі порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Крім того, після того, як на початку 2023 року з Яномамі, найбільшої корінної території Бразилії, було здійснено силове виселення нелегальних золотошукачів, багато з них повернулися. Бразильська армія нібито згорнула свої операції в цьому районі в середині 2023 року, залишивши агентство з охорони довкілля самотужки боротися зі старателями.
Пан Пéтро - ще один новий чемпіон Амазонки. Згідно зі звітом Global Forest Watch, у 2023 році втрати первинних лісів у Колумбії впали на 49% порівняно з 2022 роком. Замість того, щоб втратити площу, приблизно еквівалентну 20 Манхеттенам, країна втратила близько 10-660 квадратних кілометрів. Урядові оцінки за перші дев'ять місяців 2023 року також підтверджують цифри Global Forest Watch.
Коли пан Пéтро вступив на посаду, він оголосив про низку нових політик, спрямованих на стримування вирубки лісів, включно з виплатами місцевим жителям за запобігання вирубці дерев. Але й менш офіційні суб'єкти також зробили свій внесок. У травні 2022 року Estado Mayor Central (EMC), озброєне партизанське угруповання, яке контролює частину Амазонки, оголосило, що запровадить власну заборону на вирубку лісів. Там, де пан Петро запропонував пряник, ЕМЦ віддав перевагу батогу. Вони оголосили про штраф у розмірі 1 млн. колумбійських песо ($250) за кожен гектар вирубки лісу. За повідомленням Al Jazeera, представник EMC стверджує, що їхня мотивація є суто екологічною, але дехто розглядає інтерес до природи як розмінну монету на мирних переговорах з урядом, що тривають. Майбутнє колумбійських лісів значною мірою залежить від відносин уряду з КРВС та іншими озброєними угрупованнями; вирубка лісів різко зросла після того, як у 2016 році в країні було порушено мир.
Внутрішня політика - не єдина сила, що стоїть за скороченням вирубки лісів. Багаті країни, такі як Німеччина, Норвегія та Великобританія, роблять все більший внесок у такі проекти, як Фонд Амазонки, ініціатива з бюджетом в 1 млрд доларів, що пропонує фінансові стимули країнам Південної Америки зупинити або сповільнити вирубку лісів. Минулого року набув чинності Регламент ЄС щодо вирубки лісів. До кінця 2024 року компанії, що торгують сімома різними товарами, повинні довести, що їхні товари не походять з нещодавно вирубаних лісів. Багато приватних компаній також вживають добровільних заходів, щоб гарантувати свою непричетність до незаконної вирубки лісів у будь-якій точці свого ланцюга постачання.
Це не всі хороші новини - у Болівії втрати первинних лісів у 2023 році зросли на 27% порівняно з попереднім роком. Країна втратила майже 5 000 квадратних кілометрів, що є третьою за величиною втратою серед усіх тропічних країн, майже стільки ж, скільки Демократична Республіка Конго, і набагато більше, ніж Індонезія, незважаючи на те, що має менше половини лісистої площі кожної з них. Більшість втрат у країні були спричинені пожежами, які часто навмисно підпалюють люди, щоб розчистити землю для сільського господарства.
Лула і пан Пéтро підштовхнули інших південноамериканських лідерів до прийняття більш дружньої до довкілля політики. У серпні вісім амазонських країн підписали декларацію про припинення вирубки лісів і запобігання досягненню "критичної точки". Попередні дані за січень і лютий 2024 року свідчать про подальше скорочення вирубки амазонських лісів порівняно з 2023 роком. Сподіваємось, що це лише початок.
Першоджерело: The Economist “Brazil and Colombia are curbing destruction of Amazon rainforest”