Час молота: коли терпець США щодо санкцій увірвався

Автор: Том Кітіндж для RUSI 

Оригінальний допис був опублікований 9 січня 2024 року

Майже два роки рухаючись в ногу зі своїми союзниками, США почали грати м'язами, коли їхня відповідь на російські санкції переходить у нову фазу.

Це була ніч перед Різдвом, коли в будинку не ворухнулася жодна істота, навіть миша. Ну, хіба що в цьому будинку жив банкір, який дотримується санкцій, але в такому випадку всі плани були б скасовані. Ворушіння там, безумовно, було, оскільки вони гарячково намагалися зрозуміти наслідки останніх санкційних подій. З вишуканою точністю Санти, Білий дім спустив у димохід - на думку цього автора - давно запізнілий подарунок.

Коли союзники України запровадили свої режими санкцій у відповідь на повномасштабне вторгнення Кремля в лютому 2022 року, по обидва боки Атлантики намагалися підкреслити, наскільки координація була центральним елементом їхньої реакції. Незважаючи на деякі цікаві розбіжності між різними санкціями, відчуття координації було реальним.

Так було і в 2023 році: спільні поїздки до третіх країн груп осіб, відповідальних за політику санкцій Великої Британії, ЄС і США, узгоджені комюніке щодо санкцій «Великої сімки» і сильне відчуття спільної мети. Але з плином місяців почала з'являтися напруженість. Зокрема, льодовиковий темп ЄС у запровадженні нових пакетів санкцій контрастував з більш динамічним підходом США та Великої Британії, які навіть вважали за необхідне іноді вживати односторонніх заходів проти об'єктів у самому ЄС.

Після року анемічних правозастосовних дій з боку держав-членів, коливання та послаблення 12-го пакету санкцій з боку ЄС стало, мабуть, переломним моментом для США. І ось сталося так, що терпляче вичекавши і уникаючи розгортання всієї динаміки санкційних повноважень, які були в його розпорядженні, 22 грудня - в останній момент перед різдвяними канікулами для більшості людей - Білий дім зробив свій хід. Оголосивши про внесення змін до існуючих указів, Білий дім чітко дав зрозуміти, що «іноземні фінансові установи, які сприяють значним транзакціям, пов'язаним з російською військово-промисловою базою, можуть потрапити під санкції США». Простіше кажучи, намагаючись обмежити доступ росії до ключових товарів для ведення бойових дій, уряд США дав зрозуміти, що притягатиме до відповідальності банки, які обробляють відповідні транзакції.

Чому це має сенс?

За останні 18 місяців дослідники RUSI мали можливість відвідати більше десятка країн ЄС та його сусідів, щоб оцінити зусилля, спрямовані на запровадження санкцій проти росії. Як правило, не бракує ані волі, ані енергії, але часто відчувається явний брак ефективності, оскільки фокус санкцій стає все більш деталізованим. Зокрема, з часом режими санкцій проти росії стали менше зводитися до заморожування активів (з чим банки в ЄС добре знайомі), а більше - до перекриття доступу росії до ключових товарів, необхідних для підтримки її армії. Обмеження можливостей росії закуповувати ці ключові предмети для ведення бойових дій було в центрі дипломатичних зусиль ЄС, Великої Британії і США, а їхні політики відвідали країни, що часто межують з росією, які стали перевалочними пунктами для торгівлі товарами, що колись потрапляли до росії напряму з заводів на Заході. І хоча основна увага західних союзників зосереджена на торгівлі товарами, вона супроводжується супутнім потоком фінансів, який зараз перебуває під посиленою увагою. Якщо казахстанський трейдер хоче купити мікроелектроніку у Франції, йому потрібно буде здійснити платіж - найімовірніше, у французький банк. І в цьому полягає вразливість, яку влада США намагається використати.

Десятиліттями банки - на відміну від багатьох виробників, які зараз опинилися в центрі санкцій, введених проти росії, - були зобов'язані здійснювати контроль, щоб переконатися, що вони не обробляють платежі, які сприяють ухиленню від санкцій. В останні роки такі банки, як BNP Paribas, Standard Chartered та ING, зіткнулися з великими грошовими штрафами за сприяння таким фінансовим потокам. Таким чином, банки вже давно відчули на собі відповідальність бути на передовій імплементації санкцій, де від них очікують блокування транзакцій, пов'язаних з особами та компаніями, що потрапили під санкції.

Останній крок США лише посилює цю відповідальність. Банки повинні не лише не дозволяти клієнтам, що потрапили під санкції, користуватися їхніми послугами, але й не дозволяти клієнтам, які займаються діяльністю, що підпадає під санкції, користуватися їхніми послугами. Як чітко зазначено в новому Указі, влада США тепер має право застосовувати санкції до фінансових установ, «які провели або сприяли проведенню будь-якої значної транзакції або надали будь-яку послугу, пов'язану з російською військово-промисловою базою, включаючи продаж, постачання або передачу росії певних критично важливих предметів».

Таким чином, хоча французькому банку буде дозволено обробляти платіж французької компанії з виробництва мікроелектроніки, пов'язаний з експортом її продукції до Дубаю, якщо ця продукція потрапить до росії і у банку виникне обґрунтована підозра, що дубайська компанія діє як прокладка, він може розраховувати на те, що зіткнеться з усією суворістю американської влади.

Під час багатьох наших візитів до країн протягом останніх двох років владні органи як ЄС, так і країн-сусідів прямо говорили нам, що вони покладаються на контроль своїх банків, щоб переконатися, що компанії не порушують торгові санкції, накладені на росію. Наприклад, у нашому звіті про Францію за лютий 2023 року зазначалося, що «Глибоке розуміння ризиків відмивання коштів та фінансування тероризму (anti-money-laundering and counterterrorist-financing (AML/CFT) у французькому фінансовому секторі та його наглядових органах є ключовим стовпом, на якому ґрунтується імплементація санкцій проти росії», Представники DG Trésor підкреслили «переваги, які, на їхню думку, випливають з надійної національної системи AML/CFT, припускаючи, що оскільки торговельні потоки значною мірою включають фінансові установи, а французькі банки мають сильні системи моніторингу транзакцій і клієнтів у сфері AML/CFT, вони знаходяться в ідеальному становищі для моніторингу діяльності, що порушує санкції, і, таким чином, забезпечують дотримання санкцій їхніми клієнтами». Таким чином, французька система імплементації санкцій поставила банки на передову лінію імплементації санкцій, покладаючись на їхні можливості у сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, які вимагають від них повідомляти про будь-які підозрілі транзакції до Tracfin, французького підрозділу фінансової розвідки». Уряд США зараз критикує таку залежність від банківського сектору.

Протягом останніх двох років Кремль і його спецслужби наполегливо працювали над тим, щоб перехитрити західні санкції, і хоча союзники України неодноразово націлювалися на компанії і приватних осіб, які сприяють закупівлі чутливих товарів і обходу санкцій, нездатність країн повністю залучити приватний сектор, зокрема банки, до вирішення цієї проблеми стає все більш очевидною прогалиною. Подарунок Білого дому банкірам наприкінці року був чітким: «ті, хто постачає товари або здійснює транзакції, які матеріально підтримують російську військово-промислову базу, є співучасниками брутального порушення росією суверенітету і територіальної цілісності України».

Банки, вас попереджено - з Новим роком!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

290.5KПрочитань
24Автори
687Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається