Чи спрацюють комунікаційні мости, щоб повернути їм їхню свободу?

З 24 лютого по 16 травня 2022 року цивільне населення Маріуполя, оборонці міста та їхні родини благали про порятунок. Місто було оточене з перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію України, росіяни принесли разом із собою смерті, катування, і знищення всього, що вони бачать. Захисники Маріуполя трималися до останнього з останніх сил,  поки за наказом вищого військово-політичного керівництва України не вийшли у російський полон із заводу “Азовсталь”. За словами президента України він домовлявся з міжнародними організаціями та третіми країнами, такими як Туреччина, Ізраїль, Франція та Швейцарія. Громадська організація “Спільнота Оленівки” детально вивчила і розповіла українському суспільству інформацію про те, хто безпосередньо в Маріуполі займався перемовинами з росіянами про безпечний вихід українських військовослужбовців з подальшими гарантіями обміну та збереження життя і здоров’я. 

Фото: бригада “Азов”. Оборона Маріуполя

Як відомо зі статті CNN, яка була опублікована навесні 2023 року, український нардеп Олександр Ковальов скористався своїми контактами у ФСБ, щоб вести переговори з високопосадовцями РФ щодо евакуації захисників Маріуполя з "Азовсталі". Він став першим, кому вдалося в'їхати до оточеного міста. Очільник ГУР Кирило Буданов дозволив йому це зробити задля порятунку українських військовослужбовців та цивільного населення, а після “операції порятунку бійців з Азовсталі” висловив офіційну подяку Ковальову. Перемовини були важкими, було декілька етапів домовленостей, але нашим захисникам було забезпечено безпечний вихід з Азовсталі без єдиного пострілу з російської сторони. Переважну більшість оборонців перемістили до колонії в Оленівці, в якій через два місяці стався вибух і було вбито щонайменше 50 військовополонених, а понад 130 отримали поранення. 18 травня 2022 року Олександр Ковальов спільно з представниками МКЧХ відвідав колонію в Оленівці, перевірив умови утримання, поспілкувався з українськими захисниками та сказав, що Україна робить все можливе, щоб їх звідти витягнути. Після цього ні Ковальов, ні інші представники України, ні міжнародні організації не приїздили в Оленівку. Як відомо станом на зараз, інші колонії, куди після Оленівки були етаповані військовополонені, теж не відвідували представники міжнародних організацій, а тим більше, представники України.

Олександр Ковальов в колонії смт Оленівка. Скріншот з відео з відкритих джерел

Ми всі знаємо про те, що українським бійцям, яким було віддано наказ вийти з Азовсталі у полон, обіцяли гідні умови утримання, обмін через 3-4 місяці, але хто їм це обіцяв? Ми неодноразово зустрічалися з державними органами України і ставили ці питання. До того ж, Дмитро Усов, який теж був у Маріуполі разом з Ковальовим, розповідав родинам, що всі обіцянки лунали тільки з російської сторони. До прикладу, звільнений з полону захисник Маріуполя розповідав у одному зі своїх інтерв’ю, що був лист, в якому міститься інформація про гарантії для захисників Маріуполя, в тому числі і про обмін протягом трьох-чотирьох місяців. Лист був у командира бригади “Азов” Дениса Прокопенка, але його забрали при першому ж допиті. Проаналізувавши багато інтерв’ю звільнених з полону захисників Маріуполя, а також представників керівництва України та ГУР, ми розуміємо, що бійцям донесли інформацію про те, що є домовленості і вони виходять у полон не тільки під обіцянки російської сторони. Інший звільнений з полону захисник Маріуполя у своїх інтерв’ю наголошував:� “Нас дійсно переконали, що це буде почесний полон. Президент України Володимир Зеленський називав це розблокуванням і евакуацією, що це буде 3-4 місяці і всіх відпустять, що будуть хороші умови і ніхто не буде чіпати, допитувати, лише первинні бесіди ‒ і все.”

До того ж, командир бригади “Азов” 28 липня 2024 року опублікував на своїй сторінці Фейсбук допис, у якому містяться наступні слова: “Жоден із тих, хто давав бійцям Маріупольського гарнізону гарантії під час виходу з території «Азовсталі», не виконав своїх обіцянок. Збереження життя кожного військовослужбовця гарнізону, незастосування тортур та якнайшвидші обміни — ось першочергові домовленості, які ООН, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, російська сторона та військово-політичне керівництво України гарантувало нам у травні 2022 року.” Тому понад два роки слова родинам про те, що гарантували щось тільки росіяни не відповідають дійсності. 

Згідно з наявною інформацією станом на зараз, за погодженням Буданова їздило тільки двоє людей, про яких вже було згадано у цій статті: Олександр Ковальов та Дмитро Усов. Дмитро Усов після перемовин у Маріуполі займає посаду секретаря Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, а Олександр Ковальов продовжує депутатську діяльність. Ми запитували на зустрічах із Дмитром Усовим та Кирилом Будановим про роль Олександра Ковальова у процесі виводу захисників з Азовсталі, але конкретної відповіді не було і Усов нам відповідав, щоб ми знайшли його і запитали у нього особисто. Ми надсилали звернення до депутата від нашої громадської організації декілька разів, але жодного разу не отримали відповіді. Влітку цього року наша громадська організація ініціювала пресконференцію з президентом України, Кирилом Будановим та учасниками перемовного процесу. Відповідні листи були надіслані 28 серпня, однак відповіді від Олександра Ковальова та Дмитра Усова ми не отримали досі. 

Олександр Ковальов та Дмитро Усов в Маріуполі. Фото з соцмереж Олександра Ковальова

Олександр Ковальов у 2022 та 2023 роках на своїх сторінках у соцмережах писав про плідну роботу над обмінами. 8 червня 2023 року був опублікований допис, у якому є важливі слова для родин захисників Маріуполя: “Підсумовуючи хочу додати, що безупинна робота над поверненням полонених та безпосередньо їх повернення додому дає надію суспільству та ще раз доводить злагодженість та результативність дій військово-політичного керівництва країни, а  також  рівень відповідальності за життя та свободу кожного українця в полоні.” У нас виникає питання: чи брав або ж бере участь народний депутат в обмінах військовополоненими і якщо так, то чи є пріоритетом для нього обмін всіх захисників Маріуполя, яких він спільно з іншими представниками української сторони виводив у полон з Азовсталі?

З телеграм-каналу Олександра Ковальова

Ми, родини захисників Маріуполя, які постраждали внаслідок російського теракту в Оленівці, хочемо знати правду про те, хто конкретно і яким чином домовлявся про вихід з Азовсталі, якими були гарантії, чи дійсно до процесу виходу з Азовсталі були долучені треті країни, чому для одних бійців термін полону у 3-4 місяців спрацював, а переважна більшість з них вже понад 29 місяців утримується у російських тюрмах. Ми не розуміємо мовчання людей, які тоді бачили, у якому стані виходили захисники Маріуполя з Азовсталі, які бачили, наскільки вони змучені цілодобовими боями, як великій частині з них потрібна була медична допомога, але більшість з них навіть не були направлені до лікарень. 

Поранені бійці під час теракту в Оленівці

Ми закликаємо українські ЗМІ взяти коментар у народного депутата України Олександра Ковальова, щоб він розповів, яку все-таки роль зіграв у тому, щоб вивести в полон оборонців Маріуполя і чи наразі він бере участь у перемовинах, щоб повернути їх живими додому, чому він не може знову задіяти свої зв’язки з ФСБ і високопосадовцями росії, щоб відвідати інші колонії на тимчасово окупованій території України та території росії, а також чому він не може задіяти ці зв’язки задля скорішого обміну всіх бійців, яким були надані обіцянки. До того ж, Олександр Ковальов є Головою міжпарламентських зв’язків з Об’єднаними Арабськими Еміратами та Королівством Бахрейн, головою об’єднання “Україна - Королівство Йорданія”, головою міжфракційного об’єднання “Україна - Катар”, головою міжфракційного об’єднання “Україна - Кувейт”, і ми вважаємо, що ці зв’язки необхідно використати задля порятунку тих, кого він виводив у полон. 

"Комунікаційні мости працюють, не все втрачено в цьому житті, можна ще бути людиною. Навіть на війні", — розповідав нардеп Ковальов в інтерв’ю CNN в 2023 році, сподіваючись на подальші переговори з РФ, щоб звільнити полонених "Азовсталі”. Однак з часу його інтерв’ю пройшло вже понад 1,5 року, а близько 1500 захисників Азовсталі досі у полоні. Чи спрацюють комунікаційні мости, щоб повернути їм їхню свободу? 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Olenivka Community
Olenivka Community@olenivka.community

Громадська організація

65Прочитань
1Автори
1Читачі
Підтримати
На Друкарні з 24 жовтня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається