Чи спричинить ШІ різке скорочення робочих місць у світі? - DW

Глава Amazon Енді Джессі - не перший керівник великої компанії, який попереджає про те, що широке поширення ШІ кардинально змінить ринок робочої сили. Чи обґрунтований страх масового безробіття?

Генеральний директор Amazon Енді Джессі нещодавно оголосив, що його компанія буде скорочувати штат співробітників у міру того, як штучний інтелект (ШІ) почне замінювати людей. Він також попередив, що впровадження технології ШІ торкнеться широкого спектру робочих місць і галузей. Джессі не самотній у своїх прогнозах: багато інших компаній виступили з подібними попередженнями, пояснюючи, як прорив у сфері ШІ здатний змінити їх виробничий процес і трудові колективи.

У травні генеральний директор стартапу Anthropic повідомив американському новинному сайту Axios, що протягом найближчих п'яти років ШІ може позбавити роботи половину всіх «білих комірців» початкового рівня. За останні три роки американські компанії, акції яких обертаються на фондовому ринку, скоротили кількість таких своїх співробітників на 3,5%, повідомляє Wall Street Journal з посиланням на постачальника даних про зайнятість Live Data Technologies. І додає, що за минуле десятиліття кожна п'ята компанія з S&P 500 зменшила свій штат.

За останні кілька місяців ряд технологічних компаній, включаючи Microsoft, Hewlett Packard і Procter & Gamble, оголосили про звільнення тисяч працівників. Нещодавно Shopify, що надає послуги роздрібної торгівлі, заявила, що топ-менеджери, які запитують додатковий персонал, повинні спочатку довести, що штучний інтелект не зможе виконувати ці завдання. Duolingo, додаток для вивчення іноземних мов, планує поступово замінити своїх позаштатних працівників технологією ШІ.

Побоювання з приводу масового безробіття через впровадження ШІ

За оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), чверть робочих місць у світі піддається високому ризику бути заміненими в процесі автоматизації за допомогою ШІ. Однак очікується, що ця технологія також створить нові можливості та підвищить продуктивність праці.

У доповіді Давоського Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), опублікованій на початку цього року, прогнозується, що до 2030 року технологічні перетворення призведуть до зникнення близько 92 мільйонів існуючих робочих місць і створення 170 мільйонів нових. Розвинені країни, ймовірно, будуть зачеплені змінами, пов'язаними зі ШІ, більшою мірою, ніж країни, що розвиваються.

Дослідження, опубліковане Міжнародним валютним фондом (МВФ) у 2024 році, виявило, що ця технологія може вплинути на 60% робочих місць у розвинених країнах - приблизно в половині випадків негативно, а в іншій половині - з позитивним ефектом. Експерти МВФ дійшли висновку, що близько 40% робочих місць на ринках, що розвиваються, і 26% - в країнах з низьким рівнем доходу будуть зачеплені такими змінами. І хоча на цих ринках праці початковий вплив ШІ може бути менш помітним, вони також отримають вигоду від підвищення продуктивності, яке обіцяє ця технологія.

Хто постраждає від ШІ найбільше?

Під час минулих технологічних проривів основними постраждалими виявилися низькокваліфіковані працівники і «сині комірці», наприклад, в ході заміни робітників на фабриках промисловими роботами. Однак очікується, що широке впровадження ШІ сильно вдарить по фахівцях з вищою освітою, «білим комірцям», особливо тим, чиї завдання ШІ може виконувати з такою ж або кращою якістю, ніж людина.

Дослідження, проведене Pew Research Center в США, показало, що власники таких професій, пов'язаних зі збором інформації та аналізом даних, як веб-розробники, укладачі технічної документації, бухгалтери, працівники з введення даних та інші, будуть схильні до високого ризику бути заміненими ШІ. Найбільш безпечними в даному випадку, як очікується, залишаться професії з широким застосуванням ручної праці, які не так просто автоматизувати, наприклад будівельники, працівники дитячих установ або пожежники.

Можливість масового скорочення робочих місць викликала побоювання з приводу руйнівного впливу ШІ на сферу зайнятості та суспільство, привертаючи увагу політиків і навіть релігійних лідерів. Папа римський Лев XIV, який у травні став главою католицької церкви, попередив про загрозу, яку ШІ представляє для збереження робочих місць і людської гідності.

Чи перебільшені побоювання щодо ШІ?

Експерт з ринку праці Енцо Вебер (Enzo Weber) з Інституту досліджень зайнятості (IAB) в Нюрнберзі вважає, що побоювання з цього приводу недоречні. В інтерв'ю DW він запевнив, що досягнення в галузі ШІ відкривають широкий спектр економічних можливостей і, швидше за все, більшою мірою допоможуть працівникам, ніж спричинять масове безробіття.

«ШІ в першу чергу змінює роботу, але не знищує її повністю», - підкреслив Вебер, додавши, що в більшості випадків ця технологія допомагає працівникам «розробляти нові завдання і виконувати їх краще, а не просто замінює їх».

Схожої думки дотримуються і економісти з Гарварда Девід Демінг, Крістофер Онг і Лоуренс Саммерс в опублікованій в січні роботі.

Вони стверджують, що автоматизація окремих виробничих завдань «не обов'язково призведе до скорочення зайнятості» і навіть може викликати «збільшення робочих місць в деяких секторах» економіки.

«В принципі, можливість автоматизувати раніше обтяжливе завдання може зробити працівників настільки продуктивнішими, що зростання продуктивності праці компенсує той факт, що частину їхніх обов'язків тепер виконує машина», - вказується в публікації.

Підкреслюючи, що вплив ШІ, ймовірно, буде «широкомасштабним і довгостроковим», її автори також пишуть, що «історія вчить нас, що навіть якщо технологія ШІ зруйнує ринок праці, її вплив буде проявлятися протягом багатьох десятиліть».

Адаптація до мінливого технологічного ландшафту

З огляду на те, що технологія штучного інтелекту все ще перебуває на ранній стадії розвитку, її точний довгостроковий вплив на світові ринки праці залишається невизначеним. Ефективність багатьох інструментів ШІ буде залежати від того, наскільки добре вони будуть інтегровані на робочих місцях, а також від бажання і здатності співробітників використовувати їх.

Якщо працівники не будуть повною мірою використовувати ШІ через побоювання за своє майбутнє, це може звести нанівець підвищення продуктивності праці, яке обіцяє нова технологія. Експерт з ринку праці Енцо Вебер у зв'язку з цим закликає компанії і працівників адаптуватися до мінливого технологічного ландшафту і використовувати можливості, що відкриваються, оскільки для нього технологія ШІ - це «переломний момент».

«Вона відкриває можливості, але ними потрібно скористатися. Необхідні подальший розвиток і активне навчання працівників. Не тільки для того, щоб йти в ногу з часом, але і щоб максимально випередити його», - підсумував Вебер.

Джерело — DW

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

80.4KПрочитань
5Автори
326Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається