Побачив допис про WE.UA від @miro aka Байди Мирослава Володимировича про його pet-проєкт який виріс з пікачу в чупакабру, тому я вирішив написати свій перший допис. Поїхали!

Проблеми самоідентифікації

WE.UA наче не дуже розуміє чим воно хоче бути. Як пише сам Мирослав, почалося все з агрегатора новин. Потім додали вподобайки, і потім ще дошку оголошень та й конструктор web-сторінок в розробці… Вже наче треба все назвати соцмережею.

Але чому треба робити наголос на те, що WE.UA це саме соцмережа, або має соцмережу як окремий продукт? Навіть якщо так і є, мене як дорослу людину такі слова лякають. Переживати ПТСР пов’язаний з Facebook (жах), vk (клон жаху) та однокласнікамі (жах в кубі) не хочеться.

Продуктова лавка

Проблеми самоідентифікації виходять з того, що скоріш за все у WE.UA немає маркетингового відділу, або він не може нормально виконати свої задачі. Хтось пам’ятає Google+?

Найімовірніше, що роботу маркетингового відділу робить сам CEO на що вказує його власне авторство статті та дописи на DOU.UA. Що ж, продукти tech/web індустрії часто хворіють на це, при чому з довгим, болючим та летальним кінцем.

До речі, про екосистему продуктів. В наборі WE.UA є:

  • Агрегатор новин — 10 ТСНів з 10.

  • Соцмережа — ну нащо ви так з нами. На одному патріотизмі тут не виїхати. Сподіваюся у вас немає родичів у Верховній Раді, бо ще в одній соцмережі мене можна буде зареєструвати тільки примусово та на законодавчому рівні.

  • Погода — тут не знаю чи використовується API якогось Foreca (https://corporate.foreca.com/en/foreca-weather-api) або дані тягнуть прямо з Укргідрометцентру, але віджет погоди називати окремим продуктом це якось дивно в 2023 році.

  • Заходи — іноді дійсно хочеться, щоб в очі попадалося щось цікаве з майбутніх івентів. Це прикольно. Ще більш прикольно показувати заходи прямо серед новин та дописів. Я ж правий, @drukarnia?

  • Сайти — ну багато хто намагався і намагається досі. Дайте слово не підглядати за Tilda (як це зробив Weblium). А якщо і будете, то підглядайте за Figma (як це зробив Framer). Але є підозра що це буде такий собі Google Pages aka Google Sites для дуже казуального використання (що непогано, не всі тут в інтернеті дизайнери та програмісти).

  • Назва “WE.UA” — так, в цьому випадку це окремий продукт. Ну погодьтеся, це назва найвищого ґатунку. Не дарма реєстрували торговельну марку (без цього в домену зону UA зась).

  • Оголошення — залишив на останнє, бо бачу в цьому продукті потенціал для конкуренції з великими гравцями, як OLX та IZI. Наче люди сидять та чекають героя/героїню які їх врятують. Ну, тут трошки жартую, бо IZI об’єктивно краще ніж OLX, але більшість всеодно користуються OLX. Чому ж так? Бюджет на рекламу та маркетинг в OLX більше, та і все. Ой, [Це ж уже було].

Мертві гравці

Що очікувати від ніші ринку з великою конкуренцією? Тільки одного, можливість урвати собі смачний та соковитий шматок людей (грошей). Що можна очікувати від ніші в якій з 2007 року конкуренція нагадує болото? Може проблема знову ж таки в поганих маркетингових компаніях?

Згадаємо Nimses, автори якого подивилися фільм з Джастіном Тімберлейком (або начиталися невдалих робіт та соціалістичних практик) та намагалися створити щось нове.

Погодьтеся ідея “час = валюта” дійсно цікава. Але така система (всередині більшої, капіталістичної системи) не може існувати довго — потрібні зовнішні ресурси для підтримки, тобто знову повертаємося до грошей/ресурсів. В цьому випадку маркетингом виступила свіжість ідеї, а просування покладали на реферальну систему. Але за німи (назва валюти-часу у мережі Nimses) майже нічого путнього купити не можна було. Тож так і закінчили.

Про проєкт Nimses @miro авжеж, знає. Як і про 30+ інших українських соцмереж більшість з яких сплять на дні з рибами, подивитися на їх табличку можна за цим посиланням.

І це дивно. Запиту на звичайні нові соцмережі немає. Запиту на нові українські соцмережі теж немає. Навіть у гравців з цікавою ідеєю/механікою та грошима на маркетинг не вийшло, але айсберг бачив кожен.

Нові фокуси WE.UA

Enter the Matrix - PlayStation 2 (PS2) Game | eBay

А нема їх. Нічого принципово нового ні один з продуктів WE.UA не дає. Це вже ніколи не стане першою українською мережею. Це не мережа яку так довго чекали.

Що є основною USP (unique selling proposition)? Те що вона українська? Те що можна пройти авторизацію через ДІЯ? А може те що можна зловити бан за 3 (три) репорти (якщо профіль не підтверджений).

Окремо хотілося б виділити візію проєкту, а конкретніше ось цей пост “Про критику влади”. Спочатку написано наступне:

Критика влади, чи публічних осіб, є небажаною на WE.UA. Будь-які матеріали з подібною критикою будуть видалені негайно!

“з подібною критикою” це з якою? Можна приклад?

Трошки далі йде ось такий текст:

Між критикою представників будь-якої гілки влади і закликами до повалення конституційного ладу існує дуже тонка межа. Щоб цю межу ніхто з користувачів WE.UA не хотів перетинати, ми змушені заборонити повністю всю критику влади з метою убезпечити проєкт, його Користувачів та Адміністрацію від політичних переслідувань чи відповідальності за образу честі, гідності та ділової репутації публічних осіб.

Так саме критика заборонена чи все ж таки заклики до повалення конституційного ладу. І тут виникає питання до CEO: якщо WE.UA існував би в 2013 році то пости про майдан блокували б ?

Що робити?

HD wallpaper: to-do list nothing clip art, SpongeBob SquarePants, Patrick  Star | Wallpaper Flare

Та хто його зна. Робити правильно і не робити неправильно.

Рекламувати агрегатор новин, саме як агрегатор новин з потужними фільтрами, бо може це і не супер ідея, але в українському інтернеті просторі дійсно наче є вакуум в цьому питанні.

Нехай CEO буде CEO і відповідає за керування — знайдіть собі окрему людину-візіонера який буде чітко бачити гарне яскраве майбутнє вашого проєкту, такого собі українського Стіва Джобса.

А може треба подумати над майбутнім web-інтеракцій, а не над цементованим теперішнім? Може треба зробити наголос на 50% прибутку які будуть йти з реклами на рахунок автору контенту, підкреслити наявність End-to-End шифрування. Може треба шукати талановиту молодь по українських школах та університетах та пропонувати їм інтернатуру. Так багато питань і так мало відповідей.

Не можу сказати що це погано коли проєкт точно не розуміє куди рухатися; з такого тернистого шляху може народитися дійсно щось цікаве. Відверто кажучи хотілося б стати очевидцем розквіту нового гідного вітчизняного інтернет-проєкту, але як кажуть мої тіндердейти — “бачу забагато red flags”.

P.S. Критика цього допису вітається!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Маріо Лобстер
Маріо Лобстер@mario_lobster

І що ви мені зробите?

1.4KПрочитань
1Автори
1Читачі
Підтримати
На Друкарні з 24 грудня

Більше від автора

  • Огляд та досвід використання зарядної станції Bluetti AC70P

    Цей огляд не з тих коли я тільки отримав новий ґаджет, зараз розпакую та одразу скажу свої враження. Користуюся я цією станцією кожен день вже другий місяць.

    Теми цього довгочиту:

    Огляд
  • Піднімаємо Exit Node на Linux сервері за допомогою Tailscale VPN.

    Tailscale сервіс для обʼєднання декількох девайсів в VPN на протоколі WireGuard. Tailscale дуже легко налаштовується якщо треба обʼєднати декілька ПК/ноутів на різних ОС, і доволі легко (порівнюючи з OpenVPN) якщо треба додати сервер.

    Теми цього довгочиту:

    Vpn

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Очікування: робиш великий проєкт для українців. Реальність: відповідаєш анонімному “Лобстеру“ на “Друкарні” )) З “самоідентифікацією” (що б це не означало) на we.ua все кристально чітко: we.ua - це платформа. Ми рухаємось в напрямку децентралізації та створення рішень для нових соціальних мереж. Розгалудженість на різні сервіси дає більше охоплення та створює більшу площу для контекстної реклами. У 2024 році маємо за мету інтегрувати найкращі українські канали з Telegram, та YouTube у we.ua та випустити зручний додаток. Більше обговорення - в коментарях до статті https://drukarnia.com.ua/articles/socialna-merezha-vid-we-ua-bOS5R

Вам також сподобається