ЧОМУ ОСНОВНИМ ДЖЕРЕЛОМ ЕКОНОМІЧНОГО ПРОЦВІТАННЯ Є ПРАВОВА СИСТЕМА

Чи замислювались ви колись над важливістю права власності? І який стимул працювати в умовах, де суспільство не має такого права?

Навіщо купувати землю, якщо її у вас можуть просто відібрати? Якщо ви не маєте права на будинок, який побудували, то навіщо його будувати? Якщо ви не маєте права на автомобіль, який щойно обміняли на зароблені вами гроші, то навіщо його купувати? Виходить, що в умовах відсутності прав власності торгівля неможлива, виробництво майже не здійснюється, відвоювати своє ви можете лише фізичною силою, а єдиним стимулом вашого існування є банальне виживання.

Натомість наявність права власності, що підтримується і забезпечується правовою системою через закон і порядок, дозволяє власникам вільно користуватися своїми ресурсами у той спосіб, який вони вважають за потрібне. Підприємства мають право використовувати свій капітал для виробництва продукції, яка користується попитом у споживачів. А споживачі є одноосібними власниками придбаної ними землі та майна.

Тож право власності це та сила, яка дає людям стимул заробляти, інвестувати та накопичувати багатство.

Тут варто зупинитись … і згадати, що протягом усієї історії людство використовувало різні форми власності, серед яких великі кооперативи, соціалізм та комунізм, який будували, але так і не побачили ні наші батьки, ні ми. Старше покоління українців добре пам’ятають популярне за радянської влади гасло “Заводи робітникам, а землі селянам!”. Мабуть залишились і ті, які свято вірить, що це запорука їх добробуту і сьогодні. Проте, це далеко не так. Вже прожита нами історія дозволяє прийти до висновку, що нині не існує жодного інституційного устрою, який надавав би людям більше свободи та стимулів ніж це робить приватна власність у межах верховенства права.

У чому трагедія спільного і сила прива власності

Уявіть собі пасовище без власника, де кожен пастух може випасати корів. Кожен хоче покращити своє матеріальне становище, а тому прагне збільшити поголів’я худоби, тим самим заробити більше грошей. І їм байдуже, що такими рішеннями вони перенавантажують пасовисько, яке у подальшому стане непридатним для використання. Так, деякі люди добряче зароблять у короткостроковій перспективі, але в довгостроковій програють всі. Ця історія лежить в основі концепції, що має назву “трагедія спільного”. І ця концепція, про яку британський економіст Вільям Форстер Ллойд писав ще в 1833 році, багато говорить нам … про нас самих.

Протягом усієї історії люди дбали виключно про свої короткострокові інтереси.

Трагедія спільного говорить нам, що ситуації, де ми зосереджуємося виключно на власних інтересах і відмовляємося мислити системно, тобто бачити ширшу картину світу, часто мають руйнівні наслідки для суспільства в цілому.

Незважаючи на те, що формалізація прав власності не є панацеєю від усіх проблем розвитку, всеж за належного впровадження вона сприяє процвітанню людей у ​​багатьох формах. Коли фермер, має офіційні претензії на свою землю, він, швидше за все, інвестуватиме у неї власний капітал, встановлюючи системи зрошення, використовуючи насіння чи добрива вищої якості, що свідчить про раціональне освоєння ресурсів. Коли окрема особа чи родина має право власності на землю, яке захищене верховенством права, то їм не потрібно охороняти її фізично. Наявність офіційних претензій на свою власність — будь то земля чи дім — дозволяє людині отримати економічну вигоду через продаж, оренду або залучення капіталу під заставу.

Отже …

Чому правова система відіграє вирішальну роль в економічному прогресі

Можна скільки завгодно довго писати про те, як добре розроблені й прозорі правила гри сприятимуть конкуренції, захищатимуть споживачів, забезпечуватимуть громадську безпеку, створюватимуть передбачувані та справедливі умови для ведення бізнесу, сприятимуть виконанню сторонами своїх зобов’язань і врегулюванню суперечок законними способами, вирішуватимуть спори і захищатимуть права осіб … . Ми урешті-решт прийдемо до найголовнішого.

Чесна і справедлива правова система сприяє соціальній стабільності й довірі в суспільстві.

Коли люди впевнені в здатності правової системи захистити їхні права та вирішити суперечки, це зменшує соціальну напругу та сприяє співпраці. Саме така стабільність і довіра є фундаментом створення сприятливого середовища для інвестицій, підприємництва та економічного зростання.

Глобальний індекс верховенства права

#простопроекономіку

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ольга Піжук
Ольга Піжук@Olha_Pizhuk

Пишу просто про економіку))

793Прочитань
6Автори
44Читачі
Підтримати
На Друкарні з 11 травня

Більше від автора

  • Ціна рішень: як дії уряду формують наше майбутнє

    У цьому дописі мова йтиме про політику, яку обирає уряд для контролю інфляції. Нам важливо зрозуміти, які дії уряду сприяють стабільному та передбачуваному майбутньому, а які, навпаки, змушують громадян виживати в надскладних умовах.

    Теми цього довгочиту:

    Інфляція
  • Що важливіше — результативність чи ефективність?

    Цей допис про два важливі поняття, які часто використовуються в управлінні, економіці, державному регулюванні та інших сферах. Вони мають різні значення, і розуміння різниці між ними є ключовим для оцінки будь-якого успіху.

    Теми цього довгочиту:

    Державне Регулювання
  • Державне регулювання: хороше, погане та потворне

    Цей довгочит покликаний пояснити різницю між хорошим, поганим та потворним державним регулюванням на прикладі конкретних рішень української влади за останні кільканадцять років.

    Теми цього довгочиту:

    Державне Регулювання

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається