Автор: Колбі Бедуор для The Insider
Оригінальний допис був опублікований 2 листопада 2023 року
Відколи росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, дві конкретні системи озброєнь, мабуть, домінують у дискурсі про західну військову допомогу більше, ніж будь-яка інша. Це - «армійська тактична ракетна система» (ATACMS) і винищувач F-16. Згадки про ATACMS можна було знайти в твітах, розміщених у перші дні вторгнення, коли російські квазібалістичні ракети 9К720 «Іскандер-М» завдали удару по українських цілях. Військово-повітряні сили України (ПС ЗСУ) публічно просили про надання F-16 ще в травні 2022 року. У серпні 2023 року ці запити були нарешті задоволені, коли Данія та Нідерланди оголосили про намір надати Україні до 61 літака, а згодом до них приєдналася Норвегія, яка пообіцяла надати до 10 літаків. У жовтні з'явилися перші повідомлення про використання Україною системи ATACMS. Чи призведе це до прориву в балансі сил? Незалежний аналітик Колбі Бедуор переконаний, що поставка цього озброєння суттєво змінить правила гри, і що більш важливо, таке суттєве посилення української оборони може сигналізувати про зміну стратегії НАТО від обережного реагування до перехоплення ініціативи.
Ракети ATACMS - це дійсно «геймченджери»
17 жовтня російські телеграм-канали зарясніли повідомленнями про те, що по авіабазах в Бердянську і Луганську було завдано ударів ракетами ATACMS. Згодом українці оприлюднили відео запуску ракет, а росіяни - фотографії уламків ракет, які переконливо довели, що вони були випущені. Аналіз супутникових знімків і відеозаписів з землі з відкритих джерел свідчить про те, що загалом 21 російський гелікоптер міг бути пошкоджений або знищений.
Термін «геймченджер» широко обговорювався до цього моменту, причому більш скептично налаштовані аналітики применшували потенційний вплив, який може мати ATACMS. Я просто пропоную [ознайомитися із] визначення Merriam-Webster: «новий елемент або фактор, який суттєво змінює існуючу ситуацію або діяльність». Втрата 21 гелікоптера за 1 день, які, як раніше вважалося, перебували у безпеці за лінією фронту, безумовно, відповідає цьому критерію. Навіть якщо Україна не отримала ніяких додаткових ракет - а український уряд прямо заявив, що насправді вони будуть постійно постачатися - сама лише загроза майбутніх ударів змушує росію вживати серйозних заходів у відповідь, щоб пом'якшити потенційні втрати.
Гелікоптери необхідно передислокувати далі, що знизить їхню здатність реагувати на запити про повітряну підтримку з поля бою і обмежить їхню здатність перебувати поблизу фронту до того, як у них закінчиться паливо. ЗРК також повинні тримати дистанцію, а склади боєприпасів і логістичні вузли, які колись вважалися безпечними, тепер у небезпеці. Це не тривіальні наслідки, якими можна знехтувати.
Більше того, Україна завдала цього удару ракетами М39 (Block I), першим і найстарішим варіантом, з дальністю польоту 165 км і лише інерційною навігаційною системою для наведення, якій не вистачає точності. Одній з випущених ракет було 27 років, що вдвічі перевищує її офіційний термін придатності, який становить 13 років, і все ж вона успішно ухилилася від російських батарей протиракет С-300В і розсіяла 950 касетних бомб М74 (Anti-Personnel Anti-Material - APAM) над авіабазою-мішенню. Армія США має на озброєнні близько 1200 ракет різних модифікацій, які також технічно вичерпали свій офіційний термін придатності, але, ймовірно, перебувають у робочому стані, оскільки вони молодші за ті, які щойно були використані на авіабазі в Бердянську.
Таким чином, питання впливу буде визначатися тим, скільки цих ракет буде надано Україні і як швидко. ATACMS не є зброєю для перемоги у війні, але це лише соломинка, за яку тримаються ті ж скептики, що відкидають їхню здатність змінити правила гри. Протягом більшої частини війни західна військова допомога повністю реагувала на дії росії. Ми надсилали протитанкові ракети, щоб знищити їхню початкову бронетанкову атаку, артилерійські гармати, щоб вирівняти нерівномірність вогневого ураження, системи протиповітряної оборони для захисту українських міст і бронетехніку, щоб допомогти захистити їхню піхоту під час штурму російських укріплених позицій.
Надання високоточних ракет великої дальності: Storm Shadow та SCALP-EG від Великої Британії та Франції, а тепер і ATACMS від США, дозволило Україні перенести бойові дії на раніше безпечні російські об'єкти і змусило їх адаптуватися. Варто також додати, що попри всі побоювання щодо того, як росія може відреагувати на цю «ескалацію», реакція Путіна досі полягала у применшенні значення того, що сталося.
F-16: Важливі боєприпаси, а не літаки
Повертаючись до F-16, оцінка впливу, який матимуть ці літаки, так само залежить від того, наскільки коаліція готова вийти за рамки дозволеного і надати можливості, до яких росія має пристосуватися. Винищувач настільки корисний, наскільки це дозволяють його озброєння, радари і датчики. Якщо невелика кількість літаків, які, як очікується, будуть введені в експлуатацію в квітні, будуть оснащені лише тим озброєнням, яке вже було надано Україні, наприклад, вдосконаленою ракетою «повітря-повітря» середньої дальності AIM-120 (AMRAAM) і високошвидкісною протирадіолокаційною ракетою AGM-88 (HARM), то вони матимуть мінімальний вплив на хід війни. З іншого боку, якщо США працюватимуть з країнами-донорами над тим, щоб забезпечити інтеграцію нових боєприпасів у літаки, то Україна отримає значні можливості.
Найбільше вони потребують двох боєприпасів: протикорабельної ракети AGM-84H/K Standoff Land Attack Missile-Expanded Response (SLAM-ER) і вдосконаленої антирадіолокаційної керованої ракети AGM-88E (AARGM), яка є модернізованим варіантом HARM. SLAM-ER необхідна для заміни існуючих в Україні крилатих ракет повітряного базування Storm Shadow та SCALP-EG, кількість яких обмежена через обмежені можливості виробництва нових. Перевагою є наявність активної виробничої лінії в США, лише одного покупця - Саудівської Аравії, а також кілька сотень ракет на озброєнні ВМС США, які можуть бути передані Україні. AARGM дозволить українським ВПС вийти за рамки їх нинішньої здатності проводити дуже обмежені операції з придушення протиповітряної оборони противника (Supress Enemy Air Defenses - SEAD), до фактичного знищення ППО противника (Destroy Enemy Air Defenses - DEAD).
У HARM відсутня будь-яка активна головка наведення, а це означає, що російські оператори радарів можуть просто вимкнути свої установки і перемістити їх, щоб уникнути ураження. AARGM вирішує цю проблему за допомогою нової багаторежимної активної головки наведення, яка гарантує, що вона залишиться [наведеною] на цілі у разі вимкнення ворожих радарів. Це створює нову проблему для російської ППО і контрбатарейних радіолокаційних установок. Навіть невелика кількість ракет може змусити змінити поведінку і знизити боєздатність противника.
Вплив HARM & AARGM, як і всіх інших високоточних керованих боєприпасів можна також покращити, надавши Україні капсули наведення (targeting pods - TGP). Як випливає з назви, апаратура наведення допомагає літакам ідентифікувати ворожі цілі і спрямовувати на них високоточні боєприпаси. Існує багато різних моделей капсул наведення але найбільш доцільними для України є AN/ASQ-213 HARM Targeting System (HTS) та AN/AAQ-33 Sniper Advanced Targeting Pod.
HTS - це, звичайно, капсула наведення, призначена для підвищення ефективності протирадіолокаційних ракет. Sniper також може покращити наведення на цілі SEAD/DEAD, але має набагато ширший спектр можливостей. Це також дуже поширена система, яка використовується багатьма союзниками США, тому наявна кількість капсул, які можуть бути передані Україні, є досить великою. Обидві ці капсули наведення сумісні з F-16, які отримає Україна, і хоча HARM та HTS не експлуатуються жодною з країн-донорів, деякі з них експлуатують Sniper. Звісно, США також можуть їх надати, і навіть якщо вони цього не зроблять, дозвіл на реекспорт буде необхідним.
Важливо, щоб вплив цих систем не перебільшувався. F-16, які отримає Україна, незалежно від наданих боєприпасів і капсул наведення, не змінять загальної картини повітряної війни. Російські військово-повітряні сили (ВКС) залишаються набагато більшими і набагато більш технологічно розвиненими. Невелика кількість старих модернізованих літаків F-16AM/BM Block 20 не є достатніми для проведення наступальних протиповітряних місій. Їхні радари AN/APG-66(V2) поступаються тим, що стоять на новітніх російських винищувачах. Їх недостатня ефективна дальність виявлення не дозволить їм скористатися перевагами максимальної дальності нових протиповітряних ракет AMRAAM C8, які Україна отримає в майбутньому. У ролі винищувачів повітряних цілей F-16 можуть доповнити існуючий флот України в проведенні оборонних протиповітряних місій проти російських крилатих ракет і одноразових ударних БПЛА, таких як «Шахєд» і «Гєрань».
Однак США можуть змінити цю ситуацію, запропонувавши кілька своїх літаків F-16. Україна реально не отримає достатньо літаків, щоб зрівнятися з ПКС, але чим більше вони отримають, тим агресивнішими вони можуть бути у проведенні спільних місій зі знищення засобів ППО з українськими артилерійськими підрозділами.
ATACMS M39 та M39A1 з корисним навантаженням у вигляді касетних боєприпасів призначені для знищення засобів протиповітряної оборони противника та інших «м'яких» наземних цілей. Комбінований вплив цих ATACMS, ракет M30A1/A2 з альтернативною боєголовкою, керованих реактивних систем залпового вогню (GMLRS), які вони використовують вже більше року, і нових AARGM становитиме потужну загрозу для російської ППО. Пробоїни в їхній мережі інтегрованої протиповітряної і протиракетної оборони дають ПС ЗСУ більшу гнучкість у забезпеченні повітряної підтримки фронтових підрозділів і скиданні бомб JDAM-ER, на цілі, що знаходяться далі за лінією фронту.
Американські F-16 також надали б Україні набагато більш значущі протиповітряні можливості. Навіть найстаріші у флоті США: F-16C/D Block 25, набагато кращі за літаки, що пропонуються європейськими країнами, завдяки своїм радарам AN/APG-68. Збільшена дальність виявлення, яку забезпечують радари, дозволить F-16 вражати російські літаки за допомогою AMRAAM на значно більших відстанях. Саме на цьому варіанті, ймовірно, навчаються українські пілоти, які проходять підготовку в Арізоні. Будь-який з новіших варіантів F-16 забезпечить ще більше переваг, але ВПС США будуть найменш схильні відмовлятися від своїх найстаріших літаків.
Найважливіше - зміна підходу до військової допомоги Україні
Ані ATACMS, ані F-16 не є зброєю для перемоги у війні, але вони є ключем, повинні мати можливості, які вписуються в ширший пазл, який необхідно зібрати для перемоги України. Залишається велика асиметрія в російських і українських можливостях. Україна повинна мати паритет або навіть перевагу в якомога більшій кількості категорій, щоб довести війну до швидкого і рішучого завершення. Додаткові артилерійські та мінометні боєприпаси, більше танків, бойових машин піхоти, бронетранспортерів, вантажівок; список можна продовжувати.
Але найголовніше - у західних столицях має змінитися весь підхід до надання допомоги Україні. Ми повинні припинити реагувати на дії росії і припинити приймати рішення, засновані на власному сприйнятті того, що потрібно Україні на полі бою. Ми повинні діяти на випередження, постачаючи системи, які змусять росію відступити. У НАТО набагато сильніша колода карт, ніж у них, і настав час її розіграти.