Декриміналізація наркотиків у Європі може сповільнитися

Boys smoke cannabis on Museum Square in Amsterdam


Зростання бандитського насильства та вживання наркотиків на відкритому повітрі змінює погляди політиків


"Гашиш? Травичка? Кокаїн?" У центрі Лісабона навіть ваш сивочолий кореспондент почує ці запитання. Долина Vale de Alcântara, де пролягає головна дорога поруч із парком, завалена сміттям і наркопринадлежностями. Дилери та споживачі туляться в смузі напівзруйнованих будівель. Неподалік знаходиться державна установа, де вони можуть безпечно кайфувати. Але він часто переповнений, а декому більше подобається на вулиці.

Португалію вважають взірцем лібералізації наркотиків. У 2001 році вона декриміналізувала зберігання всіх наркотиків для особистого вживання. Продаж залишається незаконним, але урядова стратегія "зменшення шкоди" пом'якшує роль поліції. Натомість вона пропонує терапію для тих, хто хоче кинути вживати наркотики, і "комісії з переконання", які застосовують цілий ряд заходів - від штрафів до заборони на виїзд за кордон, щоб підштовхнути їх до цього. Вона також допомагає забезпечити чистими голками і тестами на чистоту наркотиків.

Вважається, що завдяки такій політиці, а також подібній політиці в Нідерландах, вдалося зупинити епідемію наркоманії у 1980-х і 1990-х роках, обмежити рівень злочинності та хвороб, пов'язаних з наркотиками. Незважаючи на політичний опір, багато європейських країн поступово пішли цим шляхом у напрямку зменшення шкоди.

Але з'являються й інші думки. У деяких країнах вживання важких наркотиків просто неба є більш помітним; в інших, таких як Швеція та Нідерланди, зростає бандитське насильство. Це призвело до того, що деякі політики знову почали виступати за посилення правоохоронних органів.

Португальські реформи досі вважаються успішними. У 1990-х роках, зазначає Жоао Гулао, керівник підрозділу наркополітики країни, можливо, 1% населення вживав героїн. Після переходу від криміналізації до зменшення шкоди кількість випадків інфікування ВІЛ, що передається через голки, знизилася з приблизно 1800 у 1999 році до 20 у 2022 році (див. графік), а смертність від передозувань - на чотири п'ятих.

Але фінансова криза та пандемія призвели до рецидивів наркоманії. Бідні іммігранти стали широко представлені серед наркоманів, що викликало невдоволення в Порту, другому місті Португалії, де вживання наркотиків на відкритому повітрі поширилося на багатші райони. Міська рада та мер міста закликали запровадити покарання за вживання наркотиків у громадських місцях, особливо біля лікарень та шкіл. Невдоволення щодо наркотиків зростає і в Нідерландах, колись відомих своєю ліберальною політикою щодо наркотиків. Коли 29 січня в Роттердамі вибухнула квартира, в якій, як вважалося, знаходилася нарколабораторія, в результаті чого загинуло троє людей, мер міста Ахмед Абуталеб, за збігом обставин, перебував у Колумбії, де вивчав досвід боротьби з наркокартелями. Фемке Халсема, мер Амстердама, заявила, що Нідерланди ризикують перетворитися на "наркодержаву".

Це перебільшення, але воно відображає зростаюче занепокоєння. У 1970-х роках уряд хотів повністю легалізувати канабіс, але зупинився на декриміналізації зберігання.Поліція почала толерантно ставитися до кафе, де можна було курити косяки в приміщенні або купувати їх у невеликих кількостях на винос. У 1995 році новий закон почав реєструвати такі "кав'ярні". До них потекли туристи.

Більш небезпечною проблемою був героїн. У 1980-х роках влада просувала зменшення шкоди, першу у світі програму обміну шприців, замісну терапію такими препаратами, як метадон, центри тестування на наркотики та кабінети для безпечних ін'єкцій. На початку 2000-х років кілька сотень наркозалежних, які неодноразово провалювали замісну терапію, навіть отримували безкоштовний героїн у державних установах. Здавалося, це спрацювало: до 2010 року когорта героїнових наркоманів була нечисленною і старіла.

Декриміналізація зберігання марихуани також була сприйнята як успіх, оскільки рівень насильства навколо невеликих обсягів продажу та вживання був незначним і не перевищував аналогічний показник у сусідніх країнах. Інші країни з часом не лише декриміналізували, але й легалізували канабіс: Мальта, Люксембург і, 23 лютого, Німеччина.

Але в Нідерландах багато хто сприймає наркотуризм як чуму. Амстердам заборонив куріння марихуани на вулиці в районі червоних ліхтарів і скоротив кількість кав'ярень на дві п'ятих. Інші міста обмежили доступ лише для громадян Нідерландів - але в результаті нелегальні дилери повернулися.

І хоча вживання героїну знизилося, популярність наркотиків для вечірок зростає. Кількість дорослих голландців, які заявили, що вживали кокаїн протягом останнього року, зросла з 1,6% у 2015 році до 2,4% у 2022 році.Зростання популярності кокаїну призвело до зростання насильницької торгівлі ним. 28 лютого голландський суд завершив найбільший в історії країни судовий процес над наркобандою, засудивши боса синдикату Рідуана Тагі до довічного ув'язнення за замовлення низки вбивств.

Діяльність банд не зумовлена переважно голландським попитом: споживання зростає по всій Європі, а Нідерланди є ідеальним місцем для розповсюдження завдяки величезним портам у Роттердамі та Амстердамі, а також аеропорту Схіпхол. У 2023 році поліція вилучила 60 тонн кокаїну в голландських портах порівняно з 51 тонною роком раніше. Але оскільки поліція у найбільших портах стала жорсткішою, трафік перемістився до менших портів.

Недоліки як у війні з наркотиками, так і в стратегії припинення вогню змушують інші країни вдаватися до напівзаходів. Норвегія розглядала можливість декриміналізації в португальському стилі у 2021 році, але в останню хвилину коаліція підтримки розпалася; натомість країна вдається до поступових змін. Данія, де гашиш був дозволений у Крістіанії, районі Копенгагена, схожому на комуну, переживає одну з періодичних репресій після вбивства, скоєного бандою влітку минулого року. І хоча Німеччина щойно легалізувала зберігання канабісу, вона не зробила його доступним для продажу в магазинах чи аптеках.

Пол Гріффітс, науковий директор Європейського агентства з моніторингу наркотиків, каже, що занадто багато уваги приділяється лише кримінальній політиці. Глобальні фактори відіграють велику роль; наприклад, придушення талібами виробництва опійного маку може призвести до того, що європейські поставки героїну вичерпаються. Його відомство побоюється поширення надпотужних синтетичних опіоїдів під назвою нітазени, які спричинили сплеск смертності в Естонії та Латвії. Фентаніл, який спустошив Америку, ще не досягнув Європи у великих кількостях, але це може бути лише питанням часу.

У будь-якому випадку, каже пан Гріффітс, наркополітику не можна застосовувати ізольовано. Вона повинна бути поєднана з охороною здоров'я, житлом, державною освітою та іншими послугами. Європа має сильні держави загального добробуту, що є однією з головних причин того, що щороку від передозування там помирає 6-7 тисяч людей, порівняно з приблизно 100 тисячами в Америці з аналогічною кількістю населення. Але це не робить торгівлю чи вживання наркотиків безкоштовними. Зменшення шкоди, зрештою, все одно передбачає шкоду.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Пащека / Світові новини
Пащека / Світові новини@pascheka

13.8KПрочитань
0Автори
111Читачі
На Друкарні з 15 березня

Більше від автора

  • Болото замість козиря

    Фінансовий скандал у Граці, корупційні розслідування у Відні, посадові махінації в колишніх синіх міністерствах, контакти з російськими олігархами - FPÖ Кікля опинилася у вирі справ.

    Теми цього довгочиту:

    Корупція
  • "Наша Європа може померти": Страшне послання Макрона континенту

    Макрон попередив про загрозу майбутньому ЄС та закликав до більш "суверенної" Європи. Він запропонував ідеї зміцнення ЄС, такі як збільшення бюджету та оборонні преференції. Промова розглядається як передвиборча агітація на тлі відставання партії Макрона в опитуваннях.

    Теми цього довгочиту:

    Європейський Союз

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається