Ферстапен став ще швидшим: секрет – в безкінечних комп’ютерних перегонах та в одній поразці в Гран-Прі.

Витоки домінування Макса.

Макс Ферстапен тепер – трьох кратний чемпіон світу: він обігнав Фернандо Алонсо та Міку Хакінена, хоча йому тільки недавно виповнилося 26 років.

Та нехай вас не бентежить його молодість: в реальності Макс – супер талановитий пілот, відкатавши майже дві сотні Гран-прі. У його майже півсотні перемог та майже сотня подіумів – місце з великими вже майже забезпечено.

А 2023-му його стабільні та потужні перфоманси змусили згадати навіть не епохи домінування Льюїса Хемільтона або Себастьяна Фетеля, а «ідеальний» сезон Міхаеля Шумахера, коли в 2002-му Червоний барон проїхав 17 Гран-прі майже безпомилково, виграв 11 з їх та ще 6 разів піднімався на подіум.

Макс в цьому році так нагадував Міхаеля, що на середині сезону конкуренти виділили його в особистий космічний залік і заговорили про його в стилі «да на другому колі він від нас відірветься, взагалі не допускає помилок».

Але буквально на старті сезону 2023, Макс ще не здавався не переможним – як і в 2022-му, навіть коли він час від часу привозив пелотону півкола. Як же так? Це просто ефект від перемог та кращої машини, чи Ферстапен дійсно ще швидшим?

Звичайно, надійний та швидкий на любих треках болід відіграв психологічну роль в сприйнятті чемпіона, але все таки він зробив ще один крок в перед.

Макса зразка 2020 року неможливо порівняти з Максом 2023 року – спільного у їх тільки ім’я, - оцінив прогрес протеже радник Red Bull та бос всіх пілотів програми Гельмут Марко. - Він став дуже самостійним, досконалим гонщиком. Для мене майстром читання ситуації в гонці був Льюїс Хемільтон – як він працював на дистанції Гран-Прі. І зараз Макс вже не поступається  йому в цьому. А можливо, він вже перевершив Льюїса, оскільки його базова швидкість вища. Макс дуже сильно по дорослішав. Особливо Макс виділяється в часи змінної погоди та на підсихаючий трасі – в таких умовах він би виграв поул навіть за кермом Alpha Tauri або HAAS, машина взагалі не важлива»

«Як всі великі пілоти, він володіє додатковими здібностями. Ми бачимо, що він здатен «читати» шини, «читати» гонку, вижимати максимум. Неймовірно за цим спостерігати. В даний момент він зараз в своїй кращій формі», - захоплювався бос Red Bull Крістіан Хорнер.

А що думає сам Ферстапен?

«Думаю, в цьому році я і правда провів кілька хороших гонок. Але в кінцевому рахунку я б нічого не зміг зробити без хорошої машини. Повинні співпадати кілька факторів. На справді кожного вікенду все вирішують маленькі деталі. Любий може їхати швидко і сильно атакувати, але ось сильно атакувати в потрібні моменти та при цьому уникати неприємностей… Для завоювання титулу потрібна стабільність. І я сам завжди стараюсь давити на себе, та як найкраще виконувати свою роботу».

Навчання на помилках: уроки технічних відмов 2022-го та поразка в одному Гра-прі 2023-го

Макс не просто завоював титул: він свідомо їхав кожну гонку сезону з прагненням забрати всі доступні очки: поул (для спрощення роботи в вирішальному заїзді), спринт (адже за їх також тепер дають очки), і навіть найшвидше коло. Погоня за бонусами найшвидшому в гонці навіть перетворилась в окремий сюжет сезону: команда вмовляє Макса не ризикувати з піт-стопом або атакою, а чемпіон не слухає.

Прагнення вижимати кожен додатковий бал виник у Ферстаппена після тяжкого 2022-го – коли Макс зійшов два рази в трьох перших Гра-Прі, ганявся з Шарлем Леклером за перемоги та похмуро жартував в стилі «мені потрібно 46 гонок, щоб наздогнати».

«Я зрозумів, що після цих сходів вже не можна дозволяти собі помилятись – на випадок, коли по тім чи іншим причинам у нас будуть знову виникати сходи з дистанції, - розповів Макс після фіналу попереднього сезону. – Ось чому за кермом я кожного разу вимагаю від себе максимуму – виступати якомога частіше».

Черга доходить навіть до дрібниць – за визнанням Марко, його вразило, як Макс після першого брудного кваліфікаційного кола в Спа більше ні разу за вікенд  не повторив ту помилку.

Схожа історія – та традиційними невдалими стартами Red Bull: виявляється, Ферстаппен щільно працює з ними і мотористами Honda та з інженерами команди. «Він постійно шукає виграші в дрібницях, - признається Крістіан Хорнер.саме через їх у нас виходили декілька волатильні старти. Але Макс багато праці вклав в роботу над ними з інженерами та хлопцями з Honda та нашого підрозділу по двигунах RBPT»

Але головний момент прозріння по використанню налаштувань RB19 та ривок в прогресі відбувся на програному Гран-Прі Азербайджана – Ферстапену не пощастило з моментом виїзду автомобіля безпеки, він застряг другим за напарником, лідирувавши на улюбленому треку на топовій машині. Макс стикнувся з практично нерозв’язною задачею «як же перемогти» під скарги на гальмування двигуном – та гарячково тиснув на всі можливі налаштуванні на кермі, намагаючись знайти комбінацію краще і витиснути трохи більше з боліду.

«Я. схоже, керую тумблерами трохи не так, як Чеко, - зізнався після фінішу Макс, - Можливо, я не зміг відразу підібрати правильні налаштування під нові шини, і це краще висвітилось на міській трасі, де потрібно багато впевненості на вході і на середині повороту, а баланси потрібно, насправді, довести до ідеалу. Спочатку я стикнувся з великими труднощами, а потім перепробував декілька речей. Інколи не виходило зробити трохи краще, але згодом вдавалось підібрати правильні налаштування для всіх фаз повороту, від входу до виходу».

«Йому довелося експериментувати з налаштуваннями автомобіля до самого кінця, щоб отримати максимум, і тільки в такому випадку він міг підтримувати темп Серхіо», - визнавав Гельмут Марко.

Саме в тій гонці Макс чудово додав в розумінні RB19 – і саме цю гонку називають найкращим моментом сезону в інтерв’ю про першу половину року для Нідерландського Viaplay: «На справді це на правду Баку. Хоча не виграв, але дуже багато чого нового навчився. В сенсі машини: чого я хочу від налаштувань. З тих пір все тільки покращувалось. Я б звичайно , міг би обрати Угорську гонку, але насправді більше вчишся тоді коли не зовсім все виходить».

«Ми дуже багато дізналися з гонки в Баку – дізналися про те як саме працювати з машиною, як її правильно налаштовувати, - визнавав Ферстапен вже в кінці серпня. – Так, звичайно, я не виграв гонку в Баку, але я насправді спробував багато різних варіантів та інструментів роботи з болідом – саме через це в гонці наш темп був досить нестабільним. Але в якийсь момент мені вдалося спіймати непоганий темп за рахунок знайденого варіанту налаштувань. Так, до цього моменту я занадто пошкодив свої шини, але я подумав, що це дійсно цікавий варіант, який точно потрібно спробувати в наступних гонках. І я, по суті, застосував в роботі цей варіант налаштувань, і він допоміг мені на кожній гонці без виключення. Також змінився мій стиль пілотажу. В сторону оцінки ризиків. Тобто, в порівнянні з попередніми сезонами, коли я не боровся за чемпіонський титул, зараз я став пілотувати зовсім по іншому. Але це нормально. Тобто, навіть при такому стилі пілотажу я розумію, що в моєму розпорядженні є машина, яка здатна на багато чого. Можливо, це також допомагає трохи краще тримати все під контролем».

Саме новий підхід в пошуках налаштувань боліду і підштовхнула його ще вище – адже навіть з домінуючою технікою не варто не до оцінювати його підготовку до заїздів. Подивіться на сезон Переса: після вдалого старту на підходящих треках почався повний кошмар з промахами по топ-10 в кваліфікаціях.

«Звичайно, у нас швидка машина, але у мене є порівняння: в Ф-2 і Ф-3 техніка однакова, однак різниця все одно буває величезною, міркував Ферстапен в інтерв’ю Recefans – Це ще чому? В кінці кінців, якщо тобі не вдається підібрати хороші налаштування, то проти тієї ж машини з ідеальними налаштуваннями буде величезна різниця. В Ф-1 те саме. Навіть домінуючу машину потрібно готувати. Якщо не налаштувати її найкращим чином – добре не поїдеш. Тому ми тратимо велику кількість часу на аналіз та оптимізацію».

 

Ферстапен постійно виправляє слабкості та технічні проблеми – набиває купу годин накату на симуляторі. Навіть встановив симулятор в моторхоумі.

Ні один гонщик (та навіть будь яка людина) не здатна заволодіти ідеальними здібностями до всього. Макс – не виключення: у його з перших років в Формулі-1 зберігаються достатньо обмежені технічні розуміння будови боліда.

«Макс завжди був Босом, - описував чемпіона бувший головний гоночній інженер Red Bull,  а зараз шеф молодіжної програми компанії Гійом Рокелен. –Він володіє величезною впевненістю в собі, знає чого хоче, він дуже прямолінійний. Але чесно кажучи, Макс слабкий з технічної точки зору в порівнянні з іншими пілотами, з якими ми працювали. Гадаю, йому ще потрібно багато в чому домогтися прогресу. По характеру та результатам він лідер. Однак в технічних питаннях та розробці боліду він може додати, я рахую».

Однак Макс чітко розуміє обмеження і не менш здорово усвідомлює сильні сторони – здатність ясно і чітко донести переваги по поводженню машини, відслідкувати зміни в їй а потім швидко підлаштуватись під їх. Ферстапен свідомо компенсує недоліки гіпертрофування сильної сторони – тому і робить адаптивність та широкий інструментарій контролю над будь-якою машиною своєю головною фішкою.

Рецепт давно всім відомий: Макс схиблений на гонках. Дивиться всі доступні серії, вивчає онборди та дані, слідкує за траєкторіями та техніками пілотажу в пошуках чогось нового. А ще йому подобається сімрейсінг – з 2016-го провів купу тренувальних годин за симулятором, а перед стартом сезону 2023 встановив такий в моторхоумі для тренувань під час виїздів на Гран-Прі.

Як це працює? Макс буквально завантажує в себе всю можливу інформацію по трасах, складах шин, поводженням будь-якої техніки будь-якої маси та моделі в будь-яких умовах та при будь-яких траєкторіях – щоб прошити знання в підкірці мозку і в гонці моментально та без роздумів відреагувати правильно. І при небезпечному зриві боліду, і при звичайному рутинному входженні в простий поворот – адже паливне завантаження, шини, температура треку та повітря, вітер завжди трохи відрізняються.

«Головна особливість Макса – здатність загружати в півсвідомість всю інформацію по щепленню, траєкторіям і поводженням машини, а потім задіяти її природнім чином, - пояснював головний менеджер віртуальної команди Макса Team Redline Атце Керхоф. – Тому він може говорити і пілотувати одночасно без наслідків для якості пілотажу. Багато чого в його діях відбувається автоматично – річ про настільки відпрацьовані речі, що навіть не потрібно про їх думати.»

«Коли змагаєшся з кимось на трасі, то досить часто помічаєш якісь речі і думаєш: «Так, я  також так можу» або «Ага це має спрацювати». Але з Максом таке буває дуже рідко, - описував чемпіона Себастіан Феттель. – Він робить якісь певні дії а ти такий: «Ну не знаю, чи змажу я так». Макс неймовірним чином відчуває болід. Це також стосується маневрів, обгонів при певних умовах на треку. Він володіє неймовірним контролем над болідом і дуже швидко читає ситуацію. Коли передивляєшся епізод знову і знову це одне, але він орієнтується блискавично».

Під Ферстаппена створили одну з головних віртуальних команд світу.

«Головний момент в тому, що у всіх симуляторах я їжджу на різній техніці, але не болідах Формули 1 – пояснює Макс. - Тут доводиться адаптуватися, змінювати стиль пілотажу – різні машини вимагають різної роботи кермом, педаллю газу, відрізняються оптимальні гоночні траєкторії. Я постійно навчаюсь і стараюсь якомога швидше адаптуватись до вимог кожного автомобіля. В кінцевому результаті це допомагає, коли я повертаюся в Формулу 1, оскільки весь цей досвід лишається в голові. Іноді ти можеш бути не зовсім задоволеним налаштуваннями свого боліду, але досвід сімрейсінгу допомагає допрацювати їх на симуляторі. Так, це робить мене більш універсальним гонщиком, до цього я і прагну.»

Звідти і беруться феноменальні маневри і обгони Макса – практично все, що лідер Red Bull видає на трасі, відпрацьовано та відтреновано тисячі разів з Team Redline та Атце Керхофом.

«У Макса неймовірна воля до битв! – розповідав Атце. – Коли ми тільки починали разом працювати на симуляторі, то він постійно хотів відпрацьовувати обгони. Атаки, атаки, атаки – по всіх можливих ділянках треку, в самих неймовірних обставинах. Ми годинами, днями це відпрацьовували. Наприклад в Спа на різній техніці ми робили це скрізь. Але на моделях болідів Формули 1 в iRacing спочатку здається, що ніби можна обігнати тільки по внутрішній в повороті Бланшимон. А він вже знав, що можна і по зовнішній траєкторії – при яких умовах, як оборонятись і так далі. На основі напрацювань на симуляторі!

Ми в Team Redline та в VAR (Van Amersfoort Racing – нідерландська команда з молодіжних гоночних серій) працювали з багатьма молодими гонщиками – включаючи Шарля Леклера і Ландо Норіса. Шарль також вміє з першого ж кола в симуляторі моментально чисто та плавно бити мої відпрацьовані часи, але ні в кого більше немає такого природнього таланту. Його потрібно відпрацьовувати, хоч і неможливо довести до ідеалу. Зате ти можеш піднятися з рівня 50 до 90. При цьому всі варіанти траєкторій, точок гальмування, моментів для атаки та оборони, повороту керма і зон блокування коліс потрібно вбити собі і голову, щоб вони моментально спливали природним чином під час пілотажу – тільки тоді ти точно впораєшся з чим завгодно без промахів повз апекс. І якщо ти відпрацюєш всі можливі комбінації і зрозумієш, де ти непоганий, а де не дуже, то станеш більш розумним пілотом. Макс зараз найкращий, тому що в його вроджений талант, підшліфований мільйонами годин тренувань. Він здатен управляти неможливою машиною в рамках оптимального балансу.»

Прогрес Ферстаппена пов'язаний саме з здобутком абсолютно нереального накату – так, симулятор в моторхоумі встановили не просто так. Нідерландець фактично живе навколо його, Team Redline і створювали першочергово заради спокійних багаточасових тренувань проти зірок сімрейсінгу.

«Симулятор – місце, де він проводить більшу частину свого часу, таке святе місце в домі, - розповідав Керхоф. Коли він переїжджав останній раз, то прислав фото: абсолютно порожня стара квартира і тільки симулятор, який він не хотів перевозити відразу перед гонкою, щоб не ризикувати яким небуть збоєм. Team Redline почались саме так: я ще в 2016 запропонував йому абсолютно безпечне оточення з постійним викликом та найкращими пілотами, де він може ганятися цілими днями і ні про що не турбуватись. Кожен наш гонщик заключає жорсткий контракт з окремим договором про нерозголошення. Все що відбувається в Team Redline за закритими дверима, лишається тут. Тут його дістають тільки запитаннями про дані.

Зараз все приблизно так само. Багато наших пілотів на симуляторах ніколи не бачили Макса і навіть не знають, що він інколи сидить додатковий час після сесії і створює їм налаштування, щоб вони їхали швидше. Макс входить в топ-3 найсильніших гонщиків світу в даний момент. Без сумнівів. Звичайно, коли він знаходить час посидіти в симуляторі. Але він і після години підготовки здатен видавати результати на топ-10 – хлопців , які готуються сотнями годин».

Ферстаппен на симуляторі і на базі, і навіть у вільний час між заїздами також на контролері.

«Мені постійно потрібно вивчати новинки – наприклад, коли зроблять нові шини – розповідав Макс на початку сезону. – Як тоді мені краще з ними поводитись? Як виставляти баланс машини навколо нових покришок? Чи можу я використати старий досвід, як взагалі можу по впливати? Це не величезні прориви, це постійні маленькі поліпшення, які ти час від часу відкриваєш з накатом».

І через це в Red Bull особливі порядки: коли Макс не вилетів на гран-прі, він сам проводить всю роботу на симуляторі команди. У конкурентів цим частіше всього займаються резервісти або пілоти по розвитку, але Ферстаппен хоче мати всі можливі дані:

«Звичайно, робота на симуляторі займає багато часу, але я впевнений, що воно того варте. Також я не хочу, щоб роботою на симуляторі займались тест-пілоти, як це відбувається в інших командах. Я хочу займатися цим сам. Просто через те, що у кожного гонщика свій стиль пілотажу.» - коментував Макс на початку сезону.

В результаті об’єм досвіду та накату досягнув таких масштабів, що Макс здатен користуватись знаннями на симуляторі навіть без педалей і руля – на джойстику. Одними траєкторіями і налаштуваннями!

«Навіть коли він не може підключитися до нас на симуляторі, він возить на гра-прі ноутбук зі всіма програмами, - розповідав його напарник по Team Redline Джанні Век’ю. І якщо у його є час… Назвіть мене навіженим – але це і є безумство, кожну неділю щось схоже і відбувається! Він підключається без педалей та керма, на одному контролері. На контролері симулятор iRacing… дуже складний. І він не може давати нам цінний зворотній зв'язок, але намагається своїм прикладом підштовхнути нас вперед – навіть коли він в дорозі, щоб там не було в його графіку. Він завжди знаходить час трохи покататись з нами. Я завжди думав, що талант в ногах і руках, але в такі сесії він їздить без їх! Наприклад, під час гран-при Угорщини ми паралельно готувались до «24 години Спа на iRacing, він підключився і проїхав з нами тренувальну гонку на контролері і їхав тільки на 0,3 секунди повільніше з кола за нас. Можете собі уявити? Весь свій відрізок! Не одне коло, цілу серію кругів. Це конче не звично, нереально».

«Тепер він непереможний – резюмує майже кожну розповідь про Ферстаппена Керхоф. – Він вже на тому рівні, де я майже нічого не можу додати. Коли він з концентрований і підготовлений, то просто методично виконує роботу, і робить її на самому високому рівні – недосяжному для решти. В такому стані його тепер не просто перемогти».

А Ферстаппену тільки 26 років, і по переду ще 4 сезони по контракту на гонки в Формулі-1. Хто зможе його перевершити?

 

 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Pro F1
Pro F1@f1_UA

Формула 1 Українською

329Прочитань
14Автори
11Читачі
На Друкарні з 20 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

  • Хто такий Роланд Ратценбергер?

    Він був однією з найрідкісніших постатей: харизматичним, але скромним; сором'язливим, але життєрадісним; здатним підійматися кар'єрними сходами без створення ворожнечі. Його життя було присвячене, а зрештою і віддане одній-єдиній пристрасті – автоспорту.

    Теми цього довгочиту:

    Формула 1
  • Як вибрати шини для автомобіля

    Вибір шин для автомобіля важливе завдання, яке впливає на безпеку, комфорт і економічність водіння. Розуміння основних критеріїв та характеристик шин допоможе зробити правильний вибір.

    Теми цього довгочиту:

    Автоспорт

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Хто такий Роланд Ратценбергер?

    Він був однією з найрідкісніших постатей: харизматичним, але скромним; сором'язливим, але життєрадісним; здатним підійматися кар'єрними сходами без створення ворожнечі. Його життя було присвячене, а зрештою і віддане одній-єдиній пристрасті – автоспорту.

    Теми цього довгочиту:

    Формула 1
  • Як вибрати шини для автомобіля

    Вибір шин для автомобіля важливе завдання, яке впливає на безпеку, комфорт і економічність водіння. Розуміння основних критеріїв та характеристик шин допоможе зробити правильний вибір.

    Теми цього довгочиту:

    Автоспорт