Що слухали в Європі 24-30 грудня
Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.
Латвія. Фламінго, мохіто, буріто – не зовсім латвійський передноворічний антураж. Але гурт BERMUDU DIVSTŪRIS (Бермудський двокутник) завжди любить повимахуватися. От і зараз. Напевне, їх теж уже задовбали регулярні олені. Особливо небриті і неголені. Фламінго куди миліші. «Хоч календар невблаганно свідчить, що надворі зима, наша пісня вприсне трохи літньої спеки у кров кожному», – запевняють лідери гурту на прізвиська Biceps and Triceps.
Словенія-Сербія. 50 років треба було чекати, щоб балканські динозаври Laibach & Bijelo Dugme заспівали разом. Важко знайти більш неподібних виконавців у регіоні. Це як помаранчі і цибуля. Але деколи з незіставних складників готують вишукані салати. Нехай і трохи специфічні. Їхня спільна пісня саме така. Та й назва з підтекстом: «Я поцілю у тебе з гармати, крихітко». В оформленні використано фрагменти старих кліпів та кадри живих виступів команд.
Іспанія. Баскська мова вважається найстаршою у Європі, вона не схожа на жодну з інших європейських мов, а її походження – досі загадка для лінгвістів. Але вона зникає. Лише третина басків послуговується нею в побуті, а публічно – ще менше. Гурт ZETAK своєю творчістю прагне долучитися до відродження дивної рідної мови. Його свіжий трек про втрати, які кожному з нас доводиться переживати. Вони неминучі, але журба не має права нас зламати. У пісні звучить і голос Maixux Zugarramurdi, культової виконавиці баскського фольклору, яка нещодавно втратила чоловіка.
Німеччина. Спільна робота PIKAYZO & RICHTER – це якісний зразок німецького мелодійного репу. До того ж із глибоким, розумним текстом. Мовляв, ти не здатен зібрати усіх осколків на світі. Але ти можеш зробити так, щоб розбитих доль не ставало ще більше. Наразі ще не занадто пізно. Гнів повинен вийти назовні. Нехай його місце посяде дитяча щирість.
Ізраїль. Ну, добре, німецькими реперами нікого не здивуєш. А якщо хасидськими? Yair Elitzur сподівається, що він перший в такому амплуа. Тому пожинає лаври, поки вони буяють. Зараз співак задумав створити цілий музичний ЮТуб-серіал під назвою Jerusalem 0.2. І ось вам перший епізод на пробу. Щось схоже на трилер.
Фінляндія. Божевільний професор Petri Nygård демонструє свої епатажні «сексперименти». Власне так написано у тексті, бо Петрі хворобливо повернутий на сексі. І всі його пісні про це. Та які там пісні, натуральні сороміцькі куплети. Може, й добре, що тут ніхто не розуміє фінську. Поза тим римує він часом дотепно і тонко. Ось, наприклад, такий пасаж: Я Ейнштейн кохання. А не Гарві Вайнштейн.
Угорщина. На одному з цьогорічних літніх фестивалів виступ банди Ковальського – KOWALSKY meg a VEGA – ледь не знесло штормом. Останні акорди проривалися через грім і блискавки. Але віддана публіка вистояла до кінця. Після цього й народилася ідея цієї ось пісні – «Веселка після бурі». Хоч у самому кліпі нічого буремного ви не побачите. Навпаки – безтурботна прогулянка Будапештом в очікуванні стадіонного концерту Ковальських. Але й корисна, бо робить світ барвистим. У фінальному кадрі веселка все-таки з’являється.
Косово. А це вже повна клініка. Шоста палата. Ledri Vula опиняється в закладі, де реальність і хворі марення настільки переплелися, що важко відрізнити перше від другого. Чи то він лікар, чи пацієнт, чи тільки спостерігає збоку за усім бедламом. Бо життя довкола кипить. Тут і пологи приймуть, і штучне дихання зроблять, і менталку підрихтують.
Італія. Переможиця італійського шоу X Factor сезону 2023 SARAFINE (Сара Сорренті) 7 років відпахала фінансовим консультантом у Брюсселі, але врешті плюнула на все й зайнялися тим, що справді любить, – електропопом. По гарячих слідах перемоги вона видала свій перший альбом, звідки й походить сингл Caua, а в ньому переспівується калабрійська дитяча лічилка. Сама ж Сара виступає в образі людини-головоломки.
Польща. Даніель Качмарчик під ніком DKA резонно запитує: а що зробимо після свят? Не в тому сенсі, що знову доведеться волокти себе на роботу. А в тому, чи людяності й уваги до ближніх нам вистачає тільки на коляду, а далі все це розвіється як різдвяний дух. Даніель, якщо відверто, не дуже вірить, що цьогоріч буде інакше. «Свята існують хіба що у фільмах. Бо люди просто злі. Навіть не знаю, чи той Ісус був тут нині», – констатує він.