Глава 5. Як закінчиться війна

Есей за авторством Енн Епплбаум для книги «Війна в Україні: конфлікт, стратегія і повернення розколотого світу»

Про авторку: Енн Епплбаум - історикиня, лауреатка Пулітцерівської премії, штатна авторка The Atlantic, старша наукова співробітниця Інституту Агори та Школи перспективних міжнародних досліджень імені Джона Гопкінса.

Кремль планував захопити Київ за три дні, решту України - за шість тижнів. Його план був як військовим, так і політичним. Як тільки російська армія наблизилася б до Києва, російські спецслужби мали вбити президента Володимира Зеленського, усунути його команду та ліквідувати його прихильників. Тисячі видатних українців мали бути заарештовані або вбиті. Списки їхніх імен були у вільному доступі ще до початку вторгнення. Російські оперативники, впевнені у своєму успіху, вже обирали, які розкішні київські квартири вони конфіскують, коли захоплять українську столицю. Російська державна медіа-служба «РИА Новости» навіть опублікувала чорнетку редакційної статті через сорок вісім годин після початку вторгнення, заявивши, що «новий світ народжується на наших очах». Росія «відновлює свою єдність», - написав автор. «Україна більше не буде існувати».

Чорнетка редакційної статті була негайно видалена. Через два дні війни вже було зрозуміло, що Київ так просто не впаде. Тим не менш, мову, яку використовувало «РИА Новости», важливо пам'ятати, так само як і плани вбивств, списки для арешту та амбіції Федеральної служби безпеки щодо нерухомості. Будь-яка розмова про те, як закінчиться російсько-українська війна, повинна починатися з точної оцінки того, чому вона почалася. Чому російський президент Владімір Путін вторгся в Україну? Чого він хотів досягти? Поки ми не зрозуміємо відповіді на ці питання, ми не зрозуміємо, що могло б переконати його або його наступників піти додому.

Розвіюємо міф

Американські аналітики настільки звикли бачити себе в центрі кожної історії, що багато хто з них вже давно уявив собі, що західний зовнішньополітичний вибір і західні рішення є центральними в багатовіковій боротьбі за владу між росією і Україною. Цей потужний, сильний аргумент має кілька різних форм. Найбільш чітко і виразно аргументацію центральної ролі американських рішень висловив теоретик міжнародних відносин Джон Міршаймер, чия стаття 2014 року в журналі Foreign Affairs «Чому в українській кризі винен Західё» досі широко цитується і навіть пропагувалася російським міністерством закордонних справ у лютому 2022 року. Але версії цієї тези також пропонував Джек Метлок, посол США в Москві наприкінці радянської епохи, який назвав розширення НАТО «глибокою стратегічною помилкою». Кевін Робертс, нинішній президент Heritage Foundation, звинуватив у війні «наше брязкання шаблями щодо вступу України в НАТО». А Ноам Чомскі заявив, що «США і Британія» «відмовилися» від мирних переговорів в Україні. Довгий список екстремістських «мудреців» на чолі з Такером Карлсоном використовував ту ж саму мову. Цю групу критиків, які походять з правого, лівого та самого центру зовнішньополітичного істеблішменту, об'єднує переконання, що витоки нинішньої кризи лежать у 1990-х роках, коли західні лідери НАТО вирішили прийняти країни Центральної Європи та Балтії, а також у саміті НАТО 2008 року, коли західні держави обговорювали питання прийняття України, декларували прагнення прийняти Україну [до Альянсу], але потім на невизначений час заблокували вступ України до НАТО.

Більшість також об'єднує мовчазне прийняття російського аргументу про те, що Україна не є справжньою країною і не має права на суверенітет. Чомскі говорить про це чітко: «Україна не є вільним актором; вона залежна від того, що визначають США». Міршаймер називає українську демократію не чимось, що створили українці, а продуктом «західної соціальної інженерії» Нарешті, більшість представників кліки «Америка винна» або не цікавляться ідеологічними мотивами Владіміра Путіна, або не сприймають їх серйозно, або (у випадку з ультраправими екстремістами) погоджуються з ними. Наприклад, у березні 2022 року Міршаймер відкинув ідею про те, що Путін «має на меті створити велику росію або реінкарнацію Радянського Союзу», і сказав, що вважає, що «росіяни занадто розумні, щоб брати участь в окупації України».

І все ж - за сім місяців до початку війни, в липні 2021 року, Путін запропонував дуже чітку дорожню карту своїх намірів в Україні, доповнену широким історичним обґрунтуванням. В есеї під назвою «Про історичну єдність росіян і українців» він заявив: «Росіяни і українці були одним народом - єдиним цілим». І продовжував: «Ці слова не були продиктовані якимись короткостроковими міркуваннями або підказані поточним політичним контекстом. Це те, що я говорив неодноразово і у що я твердо вірю».

Більша частина есею була присвячена історії регіону, починаючи з раннього середньовіччя. Путін піддав сумніву викладення Україною власної історії та її тривалу боротьбу за незалежність, а на завершення заявив, що «сучасна Україна - це повністю продукт радянської епохи». Неодноразово називаючи обраних лідерів України «неонацистами», а отже, нелегітимними, есей, здавався, закликало не до воскресіння Радянського Союзу, а радше до воскресіння Російської імперії. З тих пір його мова змінювалася. Іноді здається, що Путін бачить майбутнє України як маріонеткової держави, якою прямо чи опосередковано керує росія. Іноді здається, що він бачить Україну просто провінцією росії. У будь-якому випадку, він не уявляє собі Україну, яка зберігає власний суверенітет, не кажучи вже про демократичну систему чи вільно обраний уряд. Він та інші неодноразово називають Україну «антиросією», державою, яка існує лише для того, щоб шкодити росії. За визначенням, будь-які переговори з «антиросією» неможливі: росія повинна буде знищити Україну повністю.

Від самого початку росіяни також усвідомлювали, що знищення України, великої європейської держави з широкими міжнародними контактами та зв'язками, зруйнує цілу низку європейських та міжнародних договорів і норм. Серед багатьох міжнародних угод, які росіянам довелося б порушити, були Статут Організації Об'єднаних Націй, який захищає територіальну цілісність держав, і Гельсінські угоди, які визнали повоєнні кордони Європи. Їм довелося б відмовитися від Будапештського меморандуму, підписаного США, Великою Британією, росією та Україною в 1994 році, який конкретно гарантував кордони України та її суверенітет в обмін на згоду України відмовитися від ядерної зброї. Російський режим дуже добре розумів, що відновлення російської імперської держави негайно поставить росію в протиріччя з взаємопов'язаною мережею договорів і угод, які підтримували мир в Європі з 1945 року, а особливо з 1989 року. Знову ж таки, вони дуже чітко висловилися щодо цього наміру. «Йдеться зовсім не про Україну, а про світовий порядок», - заявив Сєргєй Лавров, міністр закордонних справ росії, невдовзі після початку війни: «Нинішня криза є доленосним, епохальним моментом у сучасній історії. Вона відображає битву за те, яким буде світовий порядок». (Це був не перший випадок, коли правителі Кремля намагалися похитнути міжнародний порядок, нав'язуючи своїм сусідам нову політичну систему. У 1945 році Іосіф Сталін сказав югославському комуністу Міловану Джиласу, що Друга світова війна була не конфліктом за землю чи кордони, а радше зіткненням політичних ідей. Він сказав, що переможці не просто звільнять окуповані нацистами території, але й встановлять свій власний політичний порядок: «Той, хто окуповує територію, нав'язує їй свій суспільний лад. Кожен нав'язує свою систему настільки, наскільки його армія може це зробити. Інакше бути не може»).

Заява Лаврова і есей Путіна 2021 року пов'язані між собою: вони показують росію, яка має намір окупувати або контролювати Україну і готова розірвати договори, угоди та дипломатичні відносини для того, щоб зробити це. Більше того, вони показують російську еліту, яка вірить, що розгром України і розрив договорів назавжди змінить світ, в якому, на їхню думку, домінують заможні демократії, особливо Сполучені Штати. Цей нігілізм безпосередньо відображається в систематичній жорстокості російських військ на місцях.

Безумовно, росія, яка зацікавлена лише в тому, щоб зупинити розширення НАТО, не стала б катувати мерів містечок і сільських голів, таких як Віктор Маруняк, мер Старої Збур'ївки, невеликого містечка в Херсонській області. Маруняка заарештували в березні 2022 року і три дні тримали із зав'язаними очима та в наручниках. Його били, роздягали догола, позбавляли їжі та пиття. Російські солдати прив'язали дроти до його великих пальців, а потім били електричним струмом, використовуючи акумулятор польового телефону. За словами одного зі свідків, солдати описували ці тортури, що застосовувалися під час радянського вторгнення в Афганістан і війни росії в Чечні, як «дзвінок Путіну». Це не було чимось незвичайним. За даними українського уряду, мери, заступники мерів та інші місцеві лідери більшості з сорока дев'яти громад Херсонської області були заарештовані або викрадені. Після звільнення частини Харківської області восени 2023 року поліція знайшла докази існування двадцяти п'яти катівень. Так само, як Червона армія у 1945 році прагнула обезголовити керівництво Польщі, Угорщини чи Східної Німеччини, так само російська армія сподівалася репресувати українське населення у 2022 році.

Політичні лідери були пріоритетом, але громадські лідери також ставали жертвами. Будь-хто, хто був волонтером, хто керував благодійною організацією або просто допомагав роздавати їжу та медикаменти після того, як системи розподілу почали руйнуватися, був потенційною мішенню. Проект «Свідчить Україна», команда журналістів і дослідників, які документують злочини росії в Україні, зібрала багато прикладів людей, яких заарештовували просто за те, що вони проявляли будь-яку ініціативу. Можливо, через те, що їхня власна країна не заохочує подібну поведінку, російські солдати ставилися до всіх форм волонтерства та громадянської активності як до ворожих. У недбалий і непослідовний спосіб росіяни також чинили тиск на вчителів і директорів шкіл, іноді вимагаючи від них припинити викладання української історії та літератури або видалити всі згадки про Україну зі своїх шкіл. Студенти, які вивчають радянську історію, впізнають таку поведінку з минулого. У 1940-х роках радянські окупаційні режими також намагалися змінити характер центральноєвропейських суспільств, змінюючи також освіту і культуру. Сучасна російська армія, хоч і непослідовно, але діє за тими ж правилами.

З цією метою окупанти неодноразово демонстрували свої наміри ліквідувати не лише українську державу, але й українську ідентичність та культуру. Вони змусили тисячі українців відмовитися від своїх паспортів і прийняти російське громадянство, якщо вони хочуть отримувати пенсійні виплати або зберегти роботу. Вони цілеспрямовано атакували українські культурні об'єкти, наприклад, знищили музей, присвячений українському поету і філософу Григорію Сковороді, який був розташований у селі, де взагалі не було військових цілей. Після зрівняння з землею Маріуполя і вбивства десятків тисяч людей, росіяни почали заселяти місто росіянами та іншими неукраїнцями, щоб змінити національний та етнічний профіль міста. Трудовим мігрантам та іншим особам з депресивних регіонів росії були запропоновані вигідні іпотечні кредити та інші стимули для переїзду до Маріуполя. Водночас решту українців було депортовано.

У ході того, що надовго запам'ятається як найстрашніший злочин цієї війни, росіяни також викрадали дітей. Міжнародний суд ООН вже видав ордер на арешт президента Путіна і Марії Алєксєєвої Львовой-Бєловой, уповноваженої з прав дитини в росії, за нагляд за «незаконним викраденням» тисяч українських дітей. Деяких з них заманили до літніх таборів і не дозволили повернутися додому. Інших забирали з дитячих будинків та інших установ, передавали в нові сім'ї і казали, що тепер вони стануть росіянами, а не українцями. Як і інші порушення прав людини та воєнні злочини, здійснені росіянами в Україні, ця скоординована, добре спланована кампанія знову розкриває природу цієї окупації. Це не війна самооборони і не просто війна за проведення лінії кордону. Це радше спроба знищити українців фізично і культурно, виховати їхніх дітей як росіян і замінити Україну як державу.

Водночас ця ідеологічна війна є спробою переписати правила повоєнного світу. Росіяни хочуть показати, що вони можуть безкарно повернути жорстокі форми репресій та окупації, знайомі історикам 20-го століття. З усіх цих причин, це не та війна, яку можна закінчити - принаймні не назавжди - шляхом простих переговорів. Ця війна закінчиться або тоді, коли росіяни переможуть і замінять українського президента маріонетковим диктатором, як вони хотіли зробити з самого початку, або коли росіяни, як колоніальні держави минулого, вирішать, що ціна, яку вони платять за цей проєкт, стала занадто високою, і підуть додому.

«Off-ramp» проти поразки

Вираз «off-ramp» («з'їзд з шосе») має приємну фізичність, нагадуючи про річ, яку можна побудувати з бетону та сталі. Але в Україні цей вираз вживається метафорично, маючи на увазі угоду, яка могла б переконати Владіміра Путіна зупинити вторгнення. Дехто вважає, що такий «з'їзд» можна було б легко побудувати, якби тільки дипломати були готові докласти зусиль, або якби тільки Білий дім не був таким войовничим. Але немає жодних доказів того, що Путін хоче вести переговори, що він хоче припинити воювати, або що він коли-небудь хотів припинити воювати. За словами західних чиновників, які періодично спілкуються зі своїми російськими колегами, він і його команда неодноразово відхиляли пропозиції про діалог.

Також немає жодних доказів того, що Путін хоче розділити Україну, залишивши собі лише ті території, які він зараз окупує, і дозволивши решті процвітати, як Північна Корея поводилася з Південною Кореєю після 1953 року - рішення, яке дехто пропонував. Оскільки російські війська втомилися і оскільки російські втрати були дуже високими, цілком можливо, що в якийсь момент росіяни вирішать домовитися про тимчасове припинення вогню. Вони вже приймали подібне рішення в минулому: у 2014 році росіяни припинили своє завоювання Східної України. Але наступні шість років вони використали для переозброєння і перегрупування. Поки росіяни не відмовляться від своєї імперської мрії, ніякий тривалий мир неможливий. І на сьогоднішній день вони цього не зробили.

Навпаки, мета Путіна, схоже, залишається такою ж, як і в лютому 2022 року: знищення України - всієї України. Він також, схоже, вважає, що якщо він почекає достатньо довго, то підтримка України зменшиться, а політичні розбіжності в США і Європі зупинять допомогу. Можливо, він сподівається, що меншість республіканців у Конгресі заблокує гроші для України, або що проросійські ультраправі переможуть на виборах у Німеччині та Франції. Можливо, він чекає, що Дональд Трамп стане наступним американським президентом. І цілком ймовірно, що він зробить усе можливе, щоб допомогти всім цим речам відбутися, за допомогою інформаційних кампаній, а в деяких випадках і відкритого та прихованого фінансування.

Через два роки війни росіяни також не стримують свої висловлювання про Європу. Незважаючи на дуже великі втрати в людях і техніці, союзники Путіна і його пропагандисти все ще говорять про те, що, досягнувши цієї мети, вони розширять свою імперію далі. Дмітрій Мєдвєдєв, колишній президент росії, назвав країни Балтії «нашими» провінціями і написав, що вони «заплямували себе» після вторгнення росії в Україну. Мєдвєдєв також опублікував статтю на вісім тисяч слів, в якій назвав Польщу «історичним ворогом росії» і погрожував полякам втратою їхньої держави. Послання було абсолютно чітким: ми вторгалися в Польщу раніше, і ми можемо зробити це знову. Натяк на те, як вони можуть планувати подальші операції, міститься у призовній кампанії, яка вже розпочалася на окупованих територіях. Росіяни планують використовувати нещодавно завойоване населення Східної України як гарматне м'ясо у своїй подальшій війні. Якщо вони окупують решту України, то так само поводитимуться і з рештою українського населення. Україна стане джерелом нових солдатів і нового фінансування для майбутньої європейської війни.

Можливо, Путіну не вдасться досягти всього цього; можливо, росія занадто слабка. Але він неодмінно спробує. І поки він намагатиметься, росія буде дуже небезпечним ворогом. Європейські та американські лідери багато років відмовлялися вірити в те, що Путін може хотіти перманентної війни в Європі. Сама ідея здається безглуздою для політичного класу, який вважає економічний прогрес і процвітання найважливішою метою. Але ця ж ідея може здаватися надзвичайно правдоподібною для російського президента, і це не дивно: Путін провів пам'ятну частину свого життя як офіцер КДБ, представляючи інтереси радянської імперії в Дрездені. Він пам'ятає, коли східною Німеччиною керувала Москва. Якщо це могло статися одного разу, то чому б цьому не повторитися знову?

Знову ж таки, сувора правда полягає в тому, що ця війна закінчиться назавжди лише тоді, коли росія переможе - або коли неоімперська мрія росії остаточно помре. Це не є неможливим: колоніальні режими відступали в минулому. Так само, як французи у 1962 році вирішили, що Алжир може стати незалежним від Франції, так само, як британці у 1921 році визнали, що Ірландія більше не є частиною Сполученого Королівства, так само, як Радянський Союз відмовився від ідеї, що Афганістан може стати комуністичною державою-сателітом, росіяни повинні зробити висновок, що Україна - це не росія. Не лише вони повинні припинити війну, але й Кремль, еліта та бізнес-спільнота повинні зробити висновок, що війна була жахливою помилкою, яку ніколи не можна повторити. Російська громадськість також повинна врешті-решт прийти до цієї думки. Неможливо заздалегідь сказати, як виглядатиме це рішення. Але ми визнаємо цю зміну, коли вона відбудеться. Коли це станеться, конфлікт закінчиться, і тоді можна буде вести переговори про остаточне врегулювання і остаточну форму кордонів.

Як ми можемо допомогти

Щоб досягти цієї мети, нам потрібно скоригувати наше мислення. По-перше, нам потрібно глибше, ніж ми це робили досі, зрозуміти, що ми вступили в нову еру конфлікту між великими державами. Росіяни вже знають це і вже здійснили перехід до повномасштабної воєнної економіки. Сорок відсотків державного бюджету росії на 2024 рік - за найскромнішими оцінками - буде витрачено на оборону і безпеку, що становить близько 6% російського ВВП, рівень, який не спостерігався десятиліттями. Ані Сполучені Штати, ані їхні європейські союзники не зробили нічого подібного, і ми почали з низької бази. Джек Вотлінг з RUSI сказав мені, що на початку війни боєприпасів, які Велика Британія виробляла за рік, вистачало для забезпечення ЗСУ протягом двадцяти годин. Хоча ситуація покращилася, оскільки виробництво повільно зростає в усьому демократичному світі, ми рухаємося недостатньо швидко.

По-друге, ми повинні почати допомагати українцям вести цю війну так, ніби ми самі її ведемо, змінивши наш повільний процес прийняття рішень відповідно до нагальності моменту. Україна отримала зброю для літніх бойових дій дуже пізно, що дало росіянам час встановити мінні поля і протитанкові укріплення - чому? Навчання українських солдатів силами НАТО в деяких випадках було поспішним і неповним - чому? Ще є час виправити ці помилки. Проривні технології, про які просять українські лідери, в тому числі інструменти для здобуття переваги в повітрі і кращого ведення радіоелектронної боротьби, повинні сприйматися серйозно зараз, а не в наступному році.

Але шлях до закінчення цієї війни пролягає не лише через поле бою. Ми повинні почати думати не лише про допомогу Україні, але й про перемогу над росією - або, якщо ви віддаєте перевагу іншим виразам, про те, щоб переконати росію піти звідти будь-якими можливими способами. Якщо росія вже веде боротьбу з Америкою та її союзниками на багатьох фронтах, через політичне фінансування, кампанії впливу, зв'язки з іншими автократіями і терористичними організаціями, то Сполученим Штатам і Європі також потрібно дати відсіч на багатьох фронтах. Ми повинні перевершити росію в конкурентній боротьбі за дефіцитні товари, необхідні для виробництва зброї, блокувати оновлення програмного забезпечення, необхідного для роботи їхніх оборонних заводів, і шукати способи саботажу їхніх виробничих потужностей. У 2023 році росія використала менше зброї та боєприпасів, ніж у 2022 році. Наше завдання полягає в тому, щоб 2024 рік і наступні роки були ще гіршими.

Захід вже наклав санкції на росію і запровадив експортний контроль над електронікою і багатьма іншими компонентами, необхідними для російського міністерства оборони. Парадоксально, але цих санкцій зараз може бути занадто багато, і їх важко відстежувати і виконувати, особливо коли матеріальні засоби проходять через треті або четверті країни. Замість цього ми повинні націлитися на найважливіші ланцюги постачання, позбавляючи росіян конкретних верстатів і сировини, необхідних їм для виробництва найсучаснішої зброї. На початку війни Сполучені Штати та їхні союзники заморозили валютні депозити росії. Активи багатьох російських олігархів також були заморожені в надії, що це зробить їх більш схильними до опору війні. За деякими винятками, цього не сталося. Тепер настав час забрати ці активи і віддати їх Україні. Ми повинні продемонструвати, що наша відданість принципу репарацій росії для України є реальною.

Але частина наших грошей теж потрібна. Витративши їх зараз, ми заощадимо в майбутньому, і не лише тому, що зможемо запобігти катастрофі в Україні. Навчившись боротися з росією, витонченою автократією з глобальними амбіціями, ми будемо краще підготовлені до пізніших, більш масштабних конфліктів, якщо коли-небудь виникне більш широкий конфлікт з Китаєм чи Іраном. Що ще важливіше, перемігши росію, ми зможемо зупинити ці більші конфлікти до того, як вони почнуться. Метою в Україні має бути припинення брутального вторгнення росії - і стримування інших від повторення такого вторгнення деінде.

Вигоди для України, Європи і росіян були б величезними. Справжня поразка могла б примусити до розплати, яка мала б відбутися в 1990-х роках, коли Радянський Союз розпався, але росія зберегла всі атрибути і брязкальця радянської імперії - своє місце в ООН, свої посольства і свою дипломатичну службу - за рахунок інших колишніх радянських республік. 1991 рік був моментом, коли росіяни мали б усвідомити безглуздість імперських зазіхань Москви, коли вони мали б зрозуміти, чому так багато їхніх сусідів ненавидять і бояться їх. Але російська громадськість не засвоїла цього уроку. Протягом десятиліття Путін, переповнений невдоволенням, переконав багатьох з них, що Захід і решта світу їм щось винні і що подальші завоювання є виправданими.

Військова поразка може створити реальну можливість для національного самоаналізу або серйозних змін, як це часто бувало в минулому росії. Лише поразка може переконати самих росіян поставити під сумнів сенс і мету колоніальної ідеології, яка протягом десятиліть неодноразово збіднювала і руйнувала їхню власну економіку і суспільство, а також економіку і суспільство їхніх сусідів. Ще один заморожений конфлікт, ще одна тимчасова схема утримання, ще один компроміс, що зберігає обличчя, не покладе край російській агресії і не принесе постійного миру.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

293.1KПрочитань
24Автори
694Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається