Історія Танаїсу: форпосту та емпорію Боспорського царства.

Танаїс — важливий виробничий, торговельний і культурний центр Приазов’я. Через Танаїс здійснювалися економічні і політичні зв’язки Боспорського царства з населенням приазовських і придонських степів. [1]
Мапа грецьких міст-колоній, разом з Танаїсом.

Чому Танаїс взагалі цікавий?

Це місто було крайнім форпостом Боспорської держави, що стає вже зрозуміло з мапи. Це місто було емпорієм — себто торгівельним центром, що в пік свого розвитку міг досягати по рівню розвитку і обігу торгівлі Пантікапей — столицю Боспорського царства. Сам Танаїс частенько обходять стороною і не згадують взагалі, що не правильно, адже це місто зберігає в собі достатню кількість секретів. Засноване задля контакту і торгівлі з місцевими племенами, Танаїсу періодично вдалось отримати статус, наближений до незалежної держави, або полісу, або і взагалі мати його майже весь час свого існування [5, с. 195]. Збереглись також згадки лохага танаїнітів Λοχαγός Ταναϊτών [2] , імовірно очільника ополчення, набраного з негрецького населення. Що цікаво, місто до всього цього було ще й зруйноване власне боспорським царем Полемоном [3]— імовірно, за непокору, яку періодично місто проявляло під час послаблення держави. Тож, Танаїс має доволі цікаву історію, яка варта уваги, особливо в контексті вивчення Боспорського царства як такого.


Загальні відомості/факти.

Танаїс має свою умовну хронологію, її поділяють на ранній та римський період, або ж на Дополемоновський та Післяполемоновський періоди.

Хронологічно вони розділяються наступним чином: Ранній (Дополемоновський) від заснування міста в III ст. до н.е. — військовий похід царя Полемона 14 — 8 р. до н.е. , Римський період від походу Полемона в 14 — 8 р. до н.е — до зруйнування міста кочівниками в 40-х рр. III ст. н.е.

Що ж це все ж за похід і чому про нього так часто згадують і яку він має безпосередню роль в історії міста? Що ж, в 14 р. до н.е. на престолі боспорського царства опиняється Полемон I — римський протеже. Його прихід був насильницьким та не підтриманим зі сторони населення. Танаїс як місто, що ймовірно і до цього проявляло інколи непокору, знову показало свій характер, що призвело до військового походу царя. Місто було взято і подальший хід подій та наслідки у істориків різняться: дехто вважає (як наприклад Рибаков Б.О.) , що місто було зруйноване повністю , враховуючи і свідчення Страбона про це. Інші (наприклад Жебелев С.А.) висловлювались, що руйнувати таке прибуткове і економічно процвітаюче місто, тим паче в умовах загальної недовіри і невизнання серед населення було б повною дурістю.

Зрозуміти що сталось насправді доволі тяжко, адже зрозуміло, що писемних свідчень про це немає. Втім, є думка, що в місті були зруйновані мури та щонайменше один квартал, який було чи то підпалено чи щось подібне, враховуючи, що в одному з кварталів міста дійсно відбулась пожежа, яка хронологічно підозріло збігається з можливою датою походу Полемона.

Монета з царем Полемоном.

Економіка міста.

Отже, тримаючи постійно інтригу про те, що місто було емпорієм та мало постійні зв'язки з сусідами-кочівниками варто все ж розглянути і економічний аспект міста. Основним заняттям, як вже зрозуміло, була торгівля.

В місті проживало відносно невелика кількість населення, що займалась землеробством, хоча сади і городи були. Про це зокрема нам свідчить чимала кількість ям, які використовувались для зберігання зерна, а також обгорілі зерна пшениці, ячменю та проса. Поширеним було також і скотарство, про що зокрема свідчать кістки тварин в великій кількості, найпоширенішими серед них є: корови, коня, свині, вівці, кози, та навіть зустрічаються кістки верблюдів, що доволі цікаво. В той же час, полювання не було поширено: кісток диких тварин майже не зустрічається, зате багато кісток дикого кабана: що імовірно характерно їх великою популяцією поблизу самого міста.

В культурному шарі міста, себто на звалищах, присутня велика кількість риб'ячих кісток та луски. Серед найпоширеніших видів риби це: осетр, сазан, севрюга, стерлядь, сом та інші. Про рибальство зокрема кажуть і чимало знайдених кам'яних грузил. Ловили рибу переважно сітками.

З ремесла були поширені зрозуміло що потрібні для функціонування міста професії, до прикладу тесляр, гончар, коваль і т.п. Дійсно особливими є майстри по створенню скляного посуду, про існування яких свідчать глиняні форми для заливки, які до того ж, мають дуже споріднені риси з подібним посудом з Рейну. Існувало також і ювелірне ремесло: знайдено декілька форм для відливи срібних чи мідних сережок, що виготовлені з обломків родоських амфор, та мають доволі складні візерунки, що каже про достатні навички майстрів. Знайдені також і сліди існування майстерень з різьблення кісток та виготовлення з них окремих предметів: ручок для ножів, стріл, шпильок і т.п.

Основні міста “партнери” Танаїсу.

Торгівля ж займала основну долю в економіці міста. Страбон відмічав, що по рівню торгівельного обігу Танаїс поступався лише столиці боспорського царства — Пантікапею. Відзначав Страбон і саму торгівлю: у сусідніх кочівників танаїти купували шкури, худобу, рабів та інші речі, притаманні кочівникам, продавали ж їм вино, одяг та інші дари цивілізації [3]. Серед дарів цивілізації можна відмітити звісно ж різного роду прикраси, імовірно посуд, рибу, тощо.

До самого Танаїсу потрапляло також чимало товарів і з інших міст: скоріше за все через руки посередників через географічну віддаленість. Так, в Танаїсі знайдено дві добре збережені амфори з Родосу, а загалом про чималу кількість цих амфор свідчать знахідки уламків. Поширені також і амфори з власне інших міст Боспору, Херсонесу. З Пергаму та ряду інших міст Малої Азії експортувався столовий, червонолаковий посуд та інші вироби. З самого Єгипту, а саме Александрії, доставлялись деякі прикраси, що носили танаїти, з Італії — вази, канделябри, лампи, тощо. При цьому, власне римських предметів та виробів в Танаїсі буде дуже багато, але лише з початку нашої ери.

Прикраси, знайдені в місті.

Через Танаїс, як бачимо, проходив великий оборот товарів, який потрапляв безпосередньо до кочівників: багато цих речей могли дозволити собі лише знатні особи, зокрема аристократія та царі. Імовірно, в багатьох курганах кочових племен знаходились речі, які були куплені в Танаїсі, а можливо, десь знаходиться і власне продукція Танаїсу, але відстежити це майже неможливо через те, що наприклад кераміка місцевих майстрів немає особливих рис, що змішує її з власне боспорськими зразками. В самому місті до речі було знайдено чимало будинків торговців, серед яких трапився доволі цікавий двір: в підвалі торговця було знайдено дуже багато фрагментів кераміки і декілька вцілілих амфор. Деякі з них були пронумеровані, а на деяких містились написи, найбільші групи складали такі надписи: ALE, CAM, NA — що імовірно свідчить про імена власників цих амфор, які були викуплені оптовим торговцем — себто власником будинку та підвалу.

Деякі написи.

Тож, стає цілком зрозуміло, що економічно місто скоріше за все і справді процвітало, як про це каже Страбон, а особливого розвитку вдається досягнути вже в нашу еру, навіть після войовничого походу царя Полемона.


Внутрішній устрій.

Нажаль, з міста не дійшли якісь письмові згадки , якщо не вважати лишень окремих написів наприклад на могильних плитах. Та втім, ми все рівно маємо деякий пласт інформації.

Як вже згадувалося, місто імовірно висловлювало свою непокору та в особливо важкі чи нестабільні часи могло відмовлятись від покори. Але, в перші століття н.е. місто точно знаходилось під повним контролем боспорського царства, адже кам'яні плити мають постійні згадки царів та подій з царства. В самому ж місті головним виступав пресбевт — особа, призначена царем з власного оточення чи місцевої аристократії. Самі царі імовірно навіть могли за все життя і жодного разу не побувати в місті, принаймні точно окрім Полемона… В місті також були і виборні особи — архонти, при чому було їх декілька і одні іменувались як архонти еллінів, а інші — танаїтів. Втім, ворожнечі на етнічному тлі напевне не було, адже в надписах присутні виключно дружні згадки про роботу архонтів, а серед суто “еллінських” зустрічаються аристократи з явно не грецькими іменами, що свідчить про наявність еллінізованої, місцевої аристократії.

В місті були також і логахи танаїтів — також вже згадані. Це фактично командири місцевого, не грецького ополчення. Був також і стратег Танаїсу — головнокомандувач оборони міста та очільник місцевого ополчення. Враховуючи особливості боспорського війська та етнічного складу міста, можна дійти висновку, що елліни частіше виступали в ролі гоплітів, а місцеве населення в якості легкої піхоти, вершників, чи то стрільців.

Функціонували в місті також і синоди — релігійні союзи, в які могли входити купці, священнослужителі, мореплавці, тощо. Так як Танаїс в першу чергу торгівельне місто, то синоди були здебільшого купців — існували вони для спільних релігійних ритуалів задля успішності справи та спільного навчання власних дітей. Синоди взагалі як такі характерні для грецьких міст, в тому числі і боспорських греків.

Стелла з Боспорським вершником, одягненим в скіфський лускатий обладунок. Виготовлена в II—III ст. до н.е., знайдена в Танаїсі. Надпис: «Тріфон, син Андромена посвятив».

Катастрофа та руйнування міста.

Танаїс було зруйновано, як і чимало інших міст північного причорномор'я, внаслідок навали нових кочових племен. Вони не намагались налагодити торгівельні відносини з місцевими греками і доторкнутися до античної культури, міста, які виступали центром торгівлі як для скіфів і сарматів, для нових кочівників не складали жодної цінності. Тож, Танаїсу судилось бути знищеним.

Після походу Полемона Танаїс ймовірно втратив свої стіни та лишився захисту. Втім, потрохи система укріплень відновлювалася, а після перших тривожних звісток про прихід нових орд в степи — швидкість відновлення явно зросла. Втім, так як місто все ж було зруйновано, його доля вже зрозуміла.

Цікаво все ж яким чином пало місто: адже слідів жорсткого штурму чи боїв відсутні. Трупів полеглих захисників та наступаючих відсутні, як і відсутня фактично кинута зброя: знайдено лише невелику кількість наконечників стріл та мечів, які ймовірно могли впасти зі стіни чи ще щось. Також, місто здали точно не через брак їжі чи води: в місті знаходилась велика кількість резервуарів, а сховища були набиті зерном, про що нам відомо завдяки спаленим зразкам.

В самому місті наявні сліди пожежі, але, враховуючи те, що будівлі мали дахи з легкозаймистих матеріалів — причин пожежі могло бути чимало. Хоча, не відпадає і можливість підпалу через обстріл, та входження до міста після масштабної пожежі.

Відомостей про те, хто конкретно взяв місто та розграбував його — немає. Втім, сміливо можна говорити, що у цих племен не було осадових машин, що втім і так зрозуміло.

Саме ж місто пало ймовірно в 40-х рр. III ст. н.е., адже в місті немає жодних боспорських монет, датованих пізніше.

Відомо також і те, що мінімум через 100 років на руїни міста повернулись люди, які намагались по-новому обжити ці землі, та втім, їм нічого не вдалось: принаймні слідів довготривалого життя не було знайдено, а будівлі настільки жахливої якості, що не підлягають нормальному дослідженню.


Висновок.

Отже, аналізуючи всю інформацію, стає зрозуміло, що Танаїс — доволі цікаве місто, що пережило чимало подій та відігравало значну роль в житті Боспорського царства. Засноване вже боспорськими греками, Танаїс все ж зберігав грецьку культуру, знаходячись втім в безпосередній близькості з кочівниками. Імовірно, чималий вплив на кочове населення передавався саме з цього міста. Дякую всім за приділену увагу!


Список використаної літератури.

  1. Винокур І.С., Телегін Д.Я. Археологія України. Київ: Вища Школа, 1994. 161-162 С.

  2. Колесников К.М., НА КРАЮ ОЙКУМЕНИ: Еллінські військові традиції на українських землях Причорномор’я: від заснування перших поселень до перших століть християнської ери (VII ст. до н.е — IV ст. н.е.). — Київ: Темпора, 2021. 32 С.

  3. Страбон. География в 17 книгах. Перевод, вступление и примечания С. Л. Утченко. Москва: Издательство Академии наук СССР, 1964. Серия «Классики науки». Книга 11, с. 468 — 469.

  4. Д.Б. Шелов. Танаис — потерянный и найденный город. М.: Наука, 1967.

  5. Д.Б. Шелов. Танаис и Нижний Дон в III — I вв. до н.е. М.: Наука, 1970.

  6. Д.Б. Шелов. Танаис и Нижний Дон в первые века н. э. М., 1972

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Курінь Самобутності
Курінь Самобутності@kurinsamobutnosti

Стародавній світ, археологія.

300Прочитань
3Автори
8Читачі
Підтримати
На Друкарні з 5 серпня

Більше від автора

  • Пальмірське царство.

    Пальмірське царство - державне утворення, що виникло на території римських східних провінцій внаслідок кризи III століття, та проіснувало менше десяти років. Історія царства коротка, але достатньо цікава, висвітлення якої детально на українському просторі ще немає.

    Теми цього довгочиту:

    Історія
  • Археологічні знахідки за 2024 рік

    Намагався додати значимі/або цікаві знахідки, які датуються 2024 роком. Деякі знахідки доволі революційні, деякі ні. Збірничок створений більше як архів, або для допомоги комусь у майбутньому

    Теми цього довгочиту:

    Історія
  • Період міжнародних відносин в історії стародавнього сходу.

    Близький схід мав в історії період активної дипломатії та зв'язку "клубу великих держав", що протримався близько 300-а років. Як воно було? Тут зможете дізнатись!

    Теми цього довгочиту:

    Археологія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається