Вітання! В цьому дописі я намагався зібрати значимі, цікаві, можливо навіть проривні та “революційні” знахідки, які були зроблені в цьому році. Знахідки будуть стосуватись всього світу абсолютно, і так як світ — це гігантський регіон, а цей допис роблю я сам, то безліч знахідок і тому іншого я міг просто пропустити через: 1) не знання; 2) через те, що особисто мені не здалось цікавим відкриття; 3) просто забувся додати;
Тож, не критикуйте надто сильно! Ця “добірка” зроблена в хаотичному порядку, себто немає ніякого упорядкування і зроблена вона в довільному розміщенні. В якому форматі це все буде? Я буду давати короткий опис/характеристику знахідці і її датування, приблизне, в місяцях, можливо десь датування точніше буде. Також, буду залишати посилання на сайт, здебільшого один, як вітчизняний так і зарубіжний, де ви знайдете більше інформації про знахідку. Отже, всім приємного читання!
Базальтова табличка в Грузії. Табличка була знайдена в Грузії, датування приблизно пізня бронза — раннє залізо. На базальтовій табличці міститься 60 знаків і з них 39 — є унікальними, решта знаків було знайдено в єгипетській, індійській та месопотамській системах письма. Це може бути як абетка, так і просто свідчення про припустим військовий похід чи якийсь ритуал, над нею ще працюють, точних свідчень немає.
Знайдений храм Аполлона в Туреччині. На території сучасної Туреччини існувало багато полісів і от один з них — Фаселіс. На його місці давно проводяться розкопки, і от в цьому році, в листопаді, знайшли раніше не відомий храм Аполлону. Поряд з тим, вдалось знайти чимало статуеток, які були всі розбиті — що свідчить про якісь ритуали, імовірно перед виходом в море.
Римо-галльська вілла в Франції. Знайдено її в Реймсі, де колись стояло місто Дурокортор. Вілла є дуже багатою і з характерно вираженою римською культурою. Місце не дуже привабливе, чим і цікава ця знахідка, адже поблизу були набагато кращі землі від цієї, втім, її добробут був все ж достатньо високим.
Імовірне місце битви при Аль-Кадісії. Ця битва ознаменувала перехід всього Близького Сходу до ісламу, та падіння держави Сасанідів. Арабам вдалось повноцінно проникнути до регіону і закріпитись в ньому саме завдяки цій битві. Що цікаво, імовірне місце битви було знайдено завдяки знімкам, які зробив ще в 1970-х роках американський супутник-шпигун, а піднявши пізніше архівні знімки, археологам вдалось помітити раніше невідомі особливості, що і призвело до експедиції.
Посилання: https://archaeologymag.com/2024/11/site-of-al-qadisiyyah-battle-in-iraq/
Геогліфи в Перу, знайдені за допомогою ШІ. Геогліфи самі по собі доволі великі і тому, знайти їх — дуже непросто. Користуючись знову-таки, благами цивілізації, японська група археологів змогла за допомогою ШІ знайти близько 303 геогліфів в пустелі Наска, що майже дорівнює кількості геогліфів, які вдалось знайти за все минуле, 20 століття! Таких приголомшливих результатів група японських вчених змогла досягти за декілька місяців, не враховуючи час, який витратили на навчання самого ШІ.
Сади Калігули в Римі. Про ці сади нам відомо всього з ОДНОГО джерела! Їх згадував Філон Олександрійський: буцімто в садах, що на р. Тибр, зустрічалось посольство євреїв з Єгипту, що потребували релігійної автономії, та отримали відмову. Знайшли ці сади під час будівництва.
Останні 24 години життя крокодила з Єгипту. Не зовсім археологія, на мою думку, але дослідження від цього не менш цікаве, та і позаяк, стосується археології, напевне. Дані томографії показали, що муміфікований крокодил, провів свої 24 години життя вполювавши рибину та проковтнувши гачок, на який його схоже і зловили. Скоріше за все, крокодила вбили і муміфікували для якогось ритуалу.
Посилання: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2212054824000419?via%3Dihub
Лабіринт Крита. Під час будівництва нового міжнародного аеропорту поблизу міста Кастеліон, було знайдено унікальну мінойську споруду — лабіринт. Монументальна споруда має круглу форму та приблизно 48 метрів у діаметрі. Займає площу приблизно 1800 квадратних метрів. Знахідка розташована на найвищій точці пагорба Папура, висотою майже 500 метрів.Між лабіринтовими стінами, у внутрішній частині комплексу, були знайдені кістки тварин, а планування не надто відрізняється від поширених у крито-мікенській культурі гробниць типу "толос".
Імовірно, найстаріше поселення доколумбової Америки. На початку року, в Еквадорі, за допомогою LIDAR знайшли сліди імовірно найстарішого поселення, де могло мешкати до 10000 тисяч мешканців. В поселенні знайдено близько 6000 тисяч прямокутних земляних платформ, де розташовувались житлові поселення, релігійні та фермерські споруди. Місцеві займались вирощенням головним чином картоплі та кукурудзи, та інших культур. Також, виготовляли чичу — різновид солодкого пива.
Посилання: https://www.bbc.com/news/science-environment-67940671
Культура філістимлян. На території двох храмів: Телль-ес-Сафі/Гаті було знайдено чимало горщиків, насіння та плодів, які дали чимало інформації про культуру філістимлян. Зокрема, стало відомо, що для “народу моря” є дуже важлива рання весна, коли датуються більшість ритуалів. Вдалось також дослідити, що в своїх ритуалах філістимляни використовували такі рослини як: бузок, маргаритка вінценосна та коростянка срібляста. Деякі з трав, що застосовувались в ритуалах, мали психоактивні та лікарські засоби.
Посилання: https://www.nature.com/articles/s41598-024-52974-9
Гробниця Цербера поблизу Неаполя. Бодай знахідка датується 2023, в 2024 вдалось її кінцево ідентифікувати , принаймні остаточні рішення. Гробниця є на диво ідеальною в плані збереженості: її не зачепили жодні природні катаклізми, а також не розграбували варвари.
Посилання: https://it.euronews.com/cultura/2023/10/11/scoperta-in-italia-una-tomba-di-cerbero-di-2000-anni-fa-con-affreschi-mozzafiato
Двоє загиблих чоловіків в Помпеї. Було знайдено скелети двох чоловіків, яким імовірно 50 років і що цікаво: їх знайшли над вулканічною породою, себто, чоловіки померли після виверження вулкану. Один з чоловіків помер під стіною майже відразу, інший натомість, прожив довше від свого товариша, але його теж прибило стіною. Імовірно, Помпеї після виверження вулкану накрило землетрусом і ці двоє чоловіків або: пережили виверження, або були рятувальниками, або мародерами.
Посилання: https://www.theguardian.com/world/2023/may/16/pompeii-dig-finds-skeletal-remains-dating-back-to-vesuvius-earthquake
Найстаріше наскельне зображення в світі. Знайшли його в печері на о. Салавесі: це зображення кабанчика, а точніше, повноцінного “коміксу” з сценою полювання на цього таки кабанчика. Це зображення нині датується найстарішим (до цього вважалось, що найстаріше зображення — бика), не враховуючи відбитки рук чи якихось геометричних фігур.
Посилання: https://www.livescience.com/archaeology/51000-year-old-indonesian-cave-painting-may-be-the-worlds-oldest-storytelling-art
Чума, віком в 5 тисяч років. Приблизно в такий термін датується чума, яка ходила Європою і знизила доволі чимало людського населення. Зокрема, зникли цілі племена, наприклад в Франції, Німеччині, Швейцарії, Британії. Довести, що до цього причетна чума змогли датські вчені, що проаналізували близько 180 трупів і з'ясували, що смерть була від чуми: від цього стає зрозуміло, що близько 5100 років тому, в Європі бродила чума, яка викосила значну кількість населення, роблячи це ще й доволі повільно.
Посилання: https://www.nature.com/articles/s41586-024-07651-2
Вівтар хрестоносців. В Єрусалимі, в храмі Господньому, який побудували хрестоносці приблизно в XII ст. існував вівтар, про який паломники до XIX століття повідомляли, розповідаючи, який він красивий, але втім, подальших згадок просто немає. Цього ж року, вдалось знайти частину вівтаря, яка ідеально підходить під опис, і що цікаво, знаходилась вона на достатньо видному місці, будучи з однієї сторони взагалі розписана з ніг до голови туристами.
Посилання: https://credo.pro/2024/07/369190
Ребро Денисівця. Денисівці — альтернативна гілка розвитку людини, але водночас, найзагадковіший з гомінідів, адже не вдалося знайти ще жодного денисівця цілком: навіть черепа. В Тибеті, цього року, вдалось знайти ребро гомініда, що є вже прогресом.
Посилання: https://www.inverse.com/science/ancient-human-diet-denisovans
Статуя Гермеса в Болгарії. Знайшли її влітку, в каналізації, в доволі чудовому стані, з збереженою навіть головою! Потрапила статуя до каналізації скоріше за все через те, що після прийняття християнства в римській імперії почали позбавлятись статуй “старих Богів”, а від того, Гермес опинився в каналізації. Датується ця статуя IV ст. н.е
Посилання: https://sofiaglobe.com/2024/09/20/archaeology-second-find-of-ancient-statue-at-bulgarias-heraclea-sintica-site/
Вчені висунули гіпотезу про будування піраміди Джосера. Тема важка для розуміння, принаймні мені тут і зараз, тож геть коротко: вчені в ході комплексних досліджень/розкопок дійшли висновку, що будували піраміду Джосера скоріше за все, завдяки гідравлічному ліфті: затоплюючи попередньо ділянку будівництва і постачаючи потрібні важкі блоки завдяки складній системі водоканалу. В цілому, вже давно дослідники крутяться довкола подібних висновків, тож, все можливо.
Посилання: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/ancient-egyptians-may-have-used-hydraulic-lift-to-build-pyramid-180984843/#:~:text=In%20a%20study%20published%20Monday,the%20center%20of%20the%20pyramid
Календар Гебеклі-Тепе. Дослідження комплексу Гебеклі-Тепе ведуться постійно і 2024 року вдалось знайти і дослідити календар: місячний та сонячний. Він дуже схожий на наший, маючи 12 календарних місяців, а також містить дату сонцестояння, імовірніше за все, знову-таки. Ще на колонах було знайдено зображення комети і її фактичний рух, що сходиться з дійсно існуючою кометою, яка дійсно падала на землю.
Посилання: https://www.space.com/comet-strike-13000-years-ago-world-oldest-solar-calendar-gobekli-tepe-turkey
Слов'янське поселення в Германії. Воно як виявляється, було доволі розвиненим: мало багаті помістя, рів глибиною в 4 метри, інші фортифікаційні споруди, безліч ремісничих знарядь, тощо. Поселення проіснувало доволі довго.
Посилання: https://www.medievalists.net/2024/08/medieval-slavic-settlement-discovered-in-germany/
Могила римського солдата в Нідерландах. Могилу Флакка розкопали цього року, вона датується фактично 0 роком н.е., а також є доволі унікальною знахідкою, адже доводить присутність римлян в регіоні, тим паче з підтвердженим ім'ям одного з жителів.
Посилання: https://arkeonews.net/a-2000-year-old-roman-grave-belonging-to-soldier-flaccus-unearthed-in-netherlands/
Римський скарб монет в Англії. Містить скарб 1368 монет, що датуються часом правління імператора Нерона. Це найбільший монетний скарб, який відноситься до часу правління самого Нерона.
Посилання: https://arkeonews.net/a-hoard-of-gold-and-silver-roman-coins-dating-back-to-the-reign-of-emperor-nero-was-found-in-worcestershire/
Відмова від централізованої влади в Іраку. В Іракському Курдистані під час розкопок, що тривають ще з 2019 року, вдалось знайти цікаві знахідки, що дають підгрунтя для нових теорій. В регіоні імовірно за все, близько 4000 тисяч років тому, існувала якась централізована влада з певними інститутами влади , де скоріше за все, відбувались якісь громадські загальні роботи. Що цікаво, ця “влада” доволі швидко зникла: без слідів насильства чи природних катаклізмів. Люди скоріше за все, свідомо вирішили покинути ідею “центральної влади” і “розійтися по домівках”.
Посилання: https://arkeonews.net/excavations-at-a-4th-millennium-bc-settlement-uncover-evidence-for-the-emergence-and-rejection-of-the-earliest-state-institutions-in-iraq/
Причини смерті 50 трипільців. Вдалось детально дослідити рештки близько 50 трипільців і дійти висновку, як саме вони померли: а точніше, від пожежі. Детальніше в самому дослідженні. Також, вдалось зрозуміти чим харчувались в цьому поселенні.
Посилання: https://life.pravda.com.ua/society/arheologi-doslidili-kistki-ta-zubi-tripilciv-ta-vstanovili-prichinu-smerti-305344/?fbclid=IwY2xjawHK1Y9leHRuA2FlbQIxMQABHQtsQfLXmyKtEfHmWYfq6tkUwCvj-m3-RyCtW4Mfzv999mAPIlVSMydexQ_aem_ryRNLZfHyKYnJJtYbl8Qzg
Точне місце битви Александра Македонського. Археологи з Турції заявляють, що знайшли точне місце битви Александра Македонського при Гранікі.
Посилання: https://www.newsweek.com/lost-battlefield-alexander-great-discovered-2004376
Гроб Святого Миколая в Туреччині. Археологи з Туреччини буцім-то знайшли гроб Святого Миколая, а точніше його реальний прототип. До цього вважалось, що його рештки знаходились десь в Італії, куди їх вивіз якийсь торговець, але нинішня знахідка імовірно це спростовує.
Посилання: https://www.express.co.uk/news/science/1684790/archaeologists-santa-claus-st-nicholas-turkey-demre
Міста в Узбекистані. Завдяки LIDAR вдалось знайти руїни двох міст, що розташовувались над Шовковим Шляхом та існували між VI та IX століттями. Середньовічні міста були доволі розвинені, а одне з яких імовірно, було взагалі мегаполісом. Це відкриття дозволить по новому подивитись на розвиток цивілізації в регіоні.
Посилання: https://www.nationalgeographic.com/history/article/medieval-cities-silk-road-lidar
Імовірно найстаріше місто Тихого океану. В королівстві Тонга вдалось знайти руїни міста, що імовірно, є на мінімум 100 років старішим від того, яке сьогодні вважається найстарішим в регіоні. Місто має чіткі відмінності від типових міст цього періоду, а від цього, є доволі цікавим у дослідженні. Знайшли його за допомогою таки LIDARа.
Посилання: https://www.abc.net.au/pacific/archaeologists-uncover-tonga-ancient-city/103699150
Хвороби давньоєгипетських писарів. Нове дослідження, проведене на близько 70 трупах показують, що у давньоєгипетських писарів було дуже багато травм від своєї роботи. Єгипетські писарі дуже багато речей документували, від чого, проводили багато часу за роботою, а саме писемною. Що цікаво, така робота дала про себе знати: у багатьох писарів було знайдено багато травм та дефектів, які виникли від безпосередньо особливості роботи. Наявність великої кількості таких дефектів пояснюється тим, що для писарів не було майже ніяких засобів та зручностей, для полегшення роботи.
Посилання: https://www.nationalgeographic.com/history/article/ancient-egypt-scribes-ergonomics-bones-sitting
Нові 33 гробниці в Єгипті. Вдалось знайти 33 гробниці Греко-Римського періоду в Асуані. Гробниці різняться самі по собі стилем, а від того є цікаві для дослідження. В них вдалось віднайти чимало цікавих знахідок: різні глиняні фігурки, кераміку, поховальні столи, тощо. Що цікаво, аналізи показали, що близько 30% - 40% тіл є дитячими, а деякі тіла жінок мають характерні травми в області тазу, що свідчать про смерть через ускладнення під час пологів.
Посилання: https://archaeologymag.com/2024/06/greco-roman-era-tombs-uncovered-in-aswan/
63 гробниці в Таль-ель-Дейрі, Єгипет. Ці гробниці були багатшими на відміну від вже згаданих: ховали в них імовірно дуже знатних та поважних персон. Їх датують приблизно 2500 тисячами років тому. В похованнях багато монет, деякі з яких мають зображення ще Птолемея. Знайти вдалось також багато дорогих прикрас, що мають ритуальний характер та імовірно, повинні були допомагати померлим у загробному світі. Ці гробниці відносяться в цілому до 26 династії та можуть дати чимало нових свідчень про ритуальні поховання пізнього Єгипту.
Посилання: https://edition.cnn.com/2024/08/03/science/ancient-egypt-tombs-uncovered-gold-artifacts/index.html
Висохлий рукав Нілу. Піраміда в Гізі імовірно будувалась за допомогою водних каналів, які втім, зникли. Нові дослідження показують, що поблизу піраміди все-таки існував канал, який втім висох. Він імовірно був доволі значимим для Єгипту та сам по собі, достатньо великим, що і допомагало будувати величну піраміду.
Посилання: https://www.nationalgeographic.com/premium/article/egypt-pyramids-nile-ahramat-archaeology
12 Набатейців у Петрі. В столиці Набатеї вдалось знайти гробницю, де були поховані 12 людей, що чудово збереглись. Про гробницю відомо фактично ще з 2003 року, але лишень в цьому році археологи отримали дозвіл і фінансування проводити там розкопки та дослідження. Вдалось знайти 12 тіл, що дуже гарно збереглись і по яким можна провести чимало досліджень, для розуміння побуту давніх набатейців.
Посилання: https://www.npr.org/2024/10/15/nx-s1-5153719/petra-jordan-tomb-discovery-treasury
Прочитання стародавніх сувоїв, спалених в Помпеях. Вдалось прочитати текст і з’ясувати загальний зміст сувоїв, що чудом вціліли під час виверження Везувія. Так як сувій було дуже пошкоджено, відкрити його було фактично неможливо, але, завдяки штучному інтелекту та рентгену. це стало можливо.
Посилання: https://www.nationalgeographic.com/premium/article/herculaneum-scrolls-vesuvius-challenge-seales
Найстаріше сідло у світі. Знайдене воно було в Китаї, його вік - 2700 років. Хоча коні одомашненні були значно раніше, але, сідла є відносно пізнім винаходом. До Китаю технологія потрапила теж імовірно ще давніше, але, давніших за віком сідл поки що немає.
Посилання: https://www.nationalgeographic.com/premium/article/worlds-oldest-horse-saddle
10 цікавих знахідок. Не хотів писати про них по окремості, тому просто залишу посилання: https://archaeology.org/collection/top-10-discoveries-of-2024/