Кабул може стати першою столицею світу, яка повністю вичерпала запаси води - Радіо Азаттик

Кабул може повністю залишитися без води протягом п'яти років, заявляють експерти. Причинами називають швидке зростання населення, зміну клімату і неналежне господарювання. Багато районів афганської столиці вже залишилися без води, і їх мешканці змушені вибирати між їжею і все більш дорогою водою.

Женщина несет воду в пластиковой емкости, поднимаясь по склону по пути к своему дому в Кабуле, Афганистан. На этой фотографии из архива от 27 декабря 2010 года (AP Photo/Altaf Qadri, архив)

Рівень ґрунтових вод в Афганістані впав на 30 метрів за останнє десятиліття, в той час як майже половина міських свердловин — основного джерела питної води для жителів — пересохла, згідно з недавнім дослідженням НУО Mercy Corps.

Попит на ґрунтові води в місті непропорційно високий: щороку видобувається на 44 мільйони кубічних метрів води більше, ніж може природно поповнитися — майже в два рази більше стійкого рівня.

Населення Кабула зросло з приблизно двох мільйонів у 2000 році до більш ніж шести мільйонів у 2025 році, що чинить величезний тиск на водні ресурси, які можуть вичерпатися протягом п'яти років.

Міські водоносні горизонти також виснажують понад 100 000 нерегульованих свердловин і сотні заводів і теплиць, згідно з даними Mercy Corps й афганських експертів з управління водними ресурсами, які розмовляли з РСЕ/РС.

«У Кабулі є близько 400 гектарів теплиць, які споживають близько 4 мільйонів кубічних метрів води щорічно, — сказав Наджибулла Садід, дослідник водних ресурсів і зміни клімату з Німеччини. — Також у Кабулі працюють понад 500 підприємств з виробництва напоїв. Тільки одна така компанія, Alokozay, найбільша з виробництва безалкогольних напоїв у місті, використовує близько 1 мільйона кубічних метрів ґрунтових вод щороку».

Організація Об'єднаних Націй попередила, що без швидких дій ґрунтові води Кабула можуть бути повністю вичерпані до 2030 року, що створить екзистенційну загрозу для жителів і викличе велику хвилю міграції.

«Доводиться вибирати між водою і їжею»

Багато районів Кабула вже висохли, і мешканці повністю покладаються на обмежену кількість води, яку купують у водовозів.

Чоловік, який живе у відносно забезпеченому районі Таймані на північному заході Кабула, каже, що витрачає чверть своєї зарплати на воду.

«Моя місячна зарплата становить 21 000 афгані (300 доларів), і я витрачаю не менше 5000 афгані (70 доларів) на воду для нашої сім'ї з 10 осіб», — сказав він 26 червня. — Ми використовуємо цю воду для чаю, приготування їжі, миття посуду, прання і купання. Є багато сімей, які не можуть дозволити собі купувати воду, це як вибирати між водою і їжею», — сказав житель Таймані.
Ребенок набирает воду из общественной колонки в Кабуле, Афганистан. 28 апреля 2022 г. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

Він також повідомив, що ті, хто не може заплатити за воду, долають кілька кілометрів, щоб принести її з районів, де є громадські водяні насоси. Багато житлових будинків у Кабулі отримують воду тільки один або два рази на тиждень.

Забруднення води — ще одна серйозна проблема, яка мучить Афганістан, де майже 80 відсотків людей не мають доступу до безпечної питної води, згідно з даними Організації Об'єднаних Націй.

Більша частина ґрунтових вод Кабула забруднена стічними водами, токсинами і високим рівнем миш'яку, кажуть експерти.

Потенційні рішення

Колишній афганський уряд, який був повалений у 2021 році, отримав понад 4 мільярди доларів від міжнародних донорів для модернізації водного сектора, згідно з даними Світового банку, але цей сектор залишається значною мірою нерозвиненим як у столиці, так і в решті країни.

Представники нинішнього уряду, очолюваного «Талібаном», не відповіли на запит про коментарі. Однак багато місцевих експертів вважають, що афганська столиця все ще може вирішити свою водну кризу відносно швидко, якщо будуть вжиті рішучі заходи.

«Ця проблема не нова. Вже більше десятиліття афганській владі подаються різні пропозиції щодо того, як вирішити проблему, але це ніколи не було для них пріоритетом», — каже Садід.
Мужчина и его дети набирают воду из общественной колонки в Кабуле, Афганистан. 30 июля 2018 г. (AP Photo/Rahmat Gul)

Серед запропонованих рішень — будівництво греблі та водосховища Шахтут, приблизно в 30 кілометрах на південний захід від Кабула. Якщо проєкт буде завершено, він забезпечить питною водою понад 2 мільйони жителів міста і допоможе поповнити його водоносні горизонти.

Інший проєкт передбачає будівництво 200-кілометрового трубопроводу для відведення понад 100 мільйонів кубічних метрів води на рік з річки Панджшир до столиці.

Техніко-економічні обґрунтування для обох проєктів були проведені за попереднього афганського уряду.

У квітні міністерство енергетики та водних ресурсів «Талібану» заявило, що очікує схвалення бюджету для початку будівельних робіт на трубопроводі річки Панджшир. Уряд, як повідомляється, шукає додаткових інвесторів для фінансування ініціативи вартістю 170 мільйонів доларів.

Тим часом, проєкт Шахтут може завершитися в 2027 році, якщо Афганістан зможе зібрати кошти. Оцінюється, що завершення будівництва греблі та водосховища обійдеться приблизно в 236 мільйонів доларів.

Афганский мальчик наполняет свою цистерну питьевой водой из насоса на окраине Кабула, Афганистан. 27 апреля 2025 года. (Wakil KOHSAR / AFP)

Абдул Басет Рахмані, кабульський експерт з водних ресурсів та зміни клімату, каже, що нестача води в афганській столиці може бути «вирішена протягом півтора року, якщо буде політична воля для цього».

Однак він також попереджає про нагальні потреби в короткостроковій перспективі, закликаючи міжнародні організації допомоги «надати екстрену допомогу біднякам у Кабулі, які не можуть дозволити собі купувати питну воду».

«Така підтримка позбавить цих людей від величезного фінансового та психічного напруження, запобіжить хворобам і допоможе багатьом дітям повернутися до школи, — каже він. — Є багато дітей, які не можуть отримати освіту, тому що, щоб допомогти своїм сім'ям, вони проходять кілька кілометрів щодня до місць, де вода роздається безкоштовно»

Організації допомоги, такі як Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) і Дитячий фонд ООН, ЮНІСЕФ, здійснили кілька проєктів в Афганістані в останні роки, щоб допомогти сотням тисяч людей отримати доступ до чистої питної води.

Їхні програми в 2024 році включали ремонт «1315 ручних насосів і встановлення 1888 біопіщаних фільтрів для видалення забруднень з води» в декількох афганських провінціях, згідно з даними МКЧХ.

Але незважаючи на ці зусилля, якщо не будуть вжиті більш термінові урядові заходи і не будуть завершені великі інфраструктурні проекти, водна криза Кабула, ймовірно, буде тривати і може в результаті змусити близько 3 мільйонів людей — або приблизно половину його населення — покинути місто.

Джерело — Радіо Азаттик

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

80.4KПрочитань
5Автори
326Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається