Калібрування співпраці між США та Казахстаном - The National Interest

Політика США щодо Казахстану повинна зосередитися насамперед на ядерному нерозповсюдженні, рідкоземельних мінералах та покращенні торгових маршрутів. Протягом останніх трьох десятиліть Казахстан, найбільша економіка Центральної Азії, став ключовим гравцем на глобальній арені. Зараз він головує в Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) та в Організації тюркських держав, а також приймав останній щорічний саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Незважаючи на тісні зв’язки з регіональними державами, такими як Росія та Китай, Казахстан проводить багатовекторну зовнішню політику, яка має на меті збереження незалежності та уникнення надмірної залежності від будь-якої однієї глобальної сили.

Російське вторгнення в Україну в 2022 році сприяло зростанню інтересу Вашингтона до Центральної Азії, включаючи Казахстан. Після вторгнення Росії в Україну Астана зберігала нейтральну позицію, а президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв публічно підтримав дипломатичне вирішення російсько-української війни. Більш того, Астана запропонувала виступити в ролі посередника в конфлікті. Отже, у 2023 році держсекретар Ентоні Блінкен відвідав Казахстан та Узбекистан, в той час як президент Байден взяв участь у першій зустрічі на рівні президентів формату C5+1.

Офіційні особи США без потреби акцентували увагу на питаннях, які не повинні бути предметом занепокоєння Вашингтона, таких як підтримка «територіальної цілісності» та «суверенітету» Казахстану. Інтереси Вашингтона в Центральній Азії обмежені, враховуючи відстань від США та близькість до Росії та Китаю. Натомість Сполучені Штати повинні зосередити свої зусилля на кількох сферах взаємодії, які можуть принести взаємну вигоду обом країнам, включаючи просування ядерного нерозповсюдження, забезпечення рідкоземельних мінералів та сприяння ефективним транзитним маршрутам.

Ядерне нерозповсюдження

Перед тим, як оголосити про свою незалежність від Радянського Союзу, Казахстан відігравав значну роль у ядерних випробуваннях СРСР, приймаючи Семипалатинський ядерний полігон. Проте протягом своєї незалежної історії Казахстан зарекомендував себе як непохитний прихильник зусиль з ядерного нерозповсюдження та роззброєння, закривши Семипалатинський ядерний полігон у 1991 році, передавши всі свої ядерні арсенали епохи СРСР до Російської Федерації до квітня 1995 року та взявши участь у програмі зниження загрози Нунн-Лугара, через яку Сполучені Штати допомогли Казахстану вилучити 1322 фунти високооббагаченого урану (ВОУ) з Ульбинського металургійного заводу в Усть-Каменогорську.

Оскільки ядерні "запобіжники" між двома найбільшими ядерними державами, США та Росією, значно погіршилися, співпраця з Казахстаном у сфері ядерного нерозповсюдження та контролю озброєнь є вкрай актуальною. Астана могла б використати свою спільну історію з Росією та виступити в ролі нейтрального посередника в майбутніх переговорах між Вашингтоном та Москвою. Більш того, досвід Казахстану в організації ядерного полігону дозволяє йому чітко висловлювати ризики, пов’язані з ядерними випробуваннями та нерозповсюдженням.

Рідкоземельні мінерали

Казахстан є домом для значних запасів рідкоземельних елементів (РЗЕ) та рідких металів (РМ), які критично важливі для існуючих та нових технологій. Сполучені Штати є одним із найбільших імпортерів казахського урану, оскільки уран з Казахстану становив 25 відсотків імпорту важкого металу Вашингтоном у 2022 році. Окрім урану, Казахстан розпочинає спільні підприємства з такими країнами, як Німеччина та Південна Корея, щоб стати надійним виробником високоякісного літію, який є критично важливим компонентом чистої енергії, зокрема перезаряджаємих батарей.

Проте Астана ще не використала свій повний потенціал. В Казахстані виявлено 124 родовища РЗЕ та РМ. З них лише тридцять сім були досліджені. Щоб сприяти взаємній вигоді, Сполучені Штати та Казахстан повинні скористатися спільною робочою групою, створеною в 2022 році, для обговорення можливих перетинів між казахським та американським бізнесом у сфері торгівлі та економічної співпраці в області РЗЕ та РМ. Приватно-державні партнерства США-Казахстан та освітні програми можуть сприяти екологічно чистій видобутку мінералів.

Торгівля та транзитні маршрути

Вашингтон нещодавно продемонстрував свою зацікавленість у встановленні більш значних торговельних зв'язків з Астаною. У червні представник США з торгівлі Кетрін Тай відвідала Узбекистан та Казахстан — це перший візит представника торгівлі США до Центральної Азії. Хоча торгівля є важливою для відносин між США та Казахстаном, радянські бар'єри, такі як поправка Джексона-Ваніка, безпідставно стримують взаємовигідну співпрацю.

Поправка Джексона-Ваніка до Торгового закону 1974 року була ухвалена Конгресом і підписана в закон президентом Джеральдом Фордом. Це законодавство відмовляло у наданні постійних нормальних торгових відносин країнам з ненормальною ринковою економікою, які обмежували права еміграції. Зокрема, Джексон-Ванік був спрямований на допомогу євреям у еміграції з Радянського Союзу. Однак незалежний Казахстан досі підлягає поправці Джексона-Ваніка, незважаючи на наявність в країні жвавої єврейської громади та конституції, яка передбачає релігійну терпимість. Скасування поправки Джексона-Ваніка визнало б покращення Казахстану в сфері прав людини та дозволило б більш гнучку співпрацю.

Окрім усунення торговельних бар'єрів, забезпечення надійних транзитних маршрутів буде критично важливим для з'єднання Центральної Азії з Заходом. Середній коридор, торговий маршрут від Чорного моря та Кавказу до центральноазійських степів, є більш ефективною альтернативою іншим маршрутам, таким як маршрут Червоного моря. Більш того, російсько-українська війна спровокувала збільшення обсягу вантажів, що проходять через Середній коридор, з 350 000 тонн у 2020 році до 3,2 мільйона тонн у 2022 році. Це частково сталося через перебої, з якими зіткнувся Північний коридор, маршрут, який з'єднує Китай з Європою через Казахстан, Росію та Білорусь, і який зменшився на 40 відсотків з моменту вторгнення Росії в Україну.

Співпрацюючи з такими країнами, як Китай, які виграють від більш ефективного Середнього коридору, західні країни можуть забезпечити стратегічний торговий коридор, що підвищить їхні економічні інтереси та різноманітить міжнародні торгові маршрути. Завдяки спільним дипломатичним зусиллям Вашингтон може продемонструвати свої наміри уникнути конкуренції та стимулювати співпрацю.

Занадто довго відносини Сполучених Штатів із центральноазійськими країнами характеризувалися військовою присутністю в Афганістані. Натомість Вашингтон повинен діяти в межах своїх обмежених інтересів у відносинах з Казахстаном, працюючи над взаємовигідними проектами. Змінивши свій підхід до ядерної та економічної дипломатії, Сполучені Штати можуть сприяти більш збалансованим і продуктивним відносинам з Казахстаном, що підтримує регіональну стабільність і процвітання.

Джерело

Підтримайте наш канал, щоб ми могли і далі готувати цікаві матеріали з міжнародної політики, аналітики, інтерв’ю та думок.

Ваші донати допоможуть зробити контент ще якіснішим!

Підтримати донатом!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається