Занепад і крах Ілона Маска

Автори: By Michael Scherer and Ashley Parker | The Atlantic
Переклад: t.me/in_factum

“Fuck you! Fuck you! Fuck you!”

Міністр фінансів Скотт Бессент кричав на Ілона Маска в коридорах Західного крила Білого дому минулого місяця так голосно, що Трамп міг це почути. Бессент і Маск сперечалися про те, хто з них має обрати наступного керівника Податкової служби США (IRS) — і, опосередковано, про кампанію Маска проти бюрократії. Без погодження з міністром фінансів Маск проштовхнув свого кандидата на цю посаду. Бессент, очевидно, був категорично проти.

Суперечка почалася біля Овального кабінету, продовжилася повз кімнату Рузвельта до офісу глави апарату, а потім завернула до кабінету радника з національної безпеки. Маск звинуватив Бессента в управлінні двома невдалими хедж-фондами.

"Я тебе не чую, — сказав він Бессенту під час суперечки, коли їхні обличчя були за кілька сантиметрів одне від одного. — Говори голосніше".


Маск прибув до Вашингтона на пафосі, готовим знищити бюрократію, звільнити бездіяльних федеральних працівників і, як він хвалився, заощадити платникам податків 2 трильйони доларів. Він був у футболці Tech Support і обіцяв перебудувати роботу уряду та перемогти "вірус пробудження" (“woke mind virus”*) під егідою новоствореного Департаменту урядової ефективності (DOGE).

*"woke mind virus" в американському політичному дискурсі є пейоративним висловом, який використовують критики для позначення ідеології або набору переконань, пов’язаних із надмірною, на їхню думку, соціальною чутливістю, політичною коректністю чи прогресивними цінностями, що нібито "заражають" суспільство.

Впродовж тижнів він і його команда "братів DOGE" гасали від відомства до відомства, тероризуючи бюрократів, вимагаючи доступу до конфіденційних даних і залишаючи обгортки від закусок на столах працівників. Але наприкінці свого офіційного перебування у Вашингтоні Маск опинився ізольованим у вищих ешелонах адміністрації Трампа, не зумівши налагодити необхідні альянси та роздратувавши багатьох керівників департаментів і відомств, яким він нібито мав допомагати. Його команда не наблизилася до обіцяних тринадцятизначних заощаджень. Судові позови зупинили інші проєкти. Міністри блокували скорочення DOGE, які, на їхню думку, послаблювали ключові послуги. Водночас статки Маска зменшилися, його компанії втратили в ціні, а він сам став об’єктом пліток і насмішок.

Через чотири місяці після тріумфального прибуття Маск фактично відходить, переключаючи увагу на своїй ролі керівника Tesla, SpaceX, X та інших компаній. На конференц-дзвінку з аналітиками Волл-стріт минулого місяця він сказав, що планує приділяти DOGE "день чи два на тиждень". Наступного тижня він натякнув, що ще більше скоротить свою урядову діяльність, заявивши журналістам, що очікує бути у Вашингтоні "раз на два тижні". На відеоінтерв’ю для Економічного форуму в Катарі він сказав, що більше не бачить причин витрачати гроші на політику, хоча це може змінитися в майбутньому.

"Гадаю, я зробив достатньо", — зазначив він.

Він залишається близьким до Трампа, який, за словами радників, досі щиро симпатизує своєму мільярдеру-благодійнику. Але рішення Маска зосередитися на іншому сприйняли з полегшенням багато федеральних лідерів, які активно скасовують його скорочення у своїх департаментах або впроваджують зміни в стилі DOGE на власних умовах. Керівники міністерств, яким не сподобалося, що Маск їх сприймав як підлеглих, обіцяючи, що пропустить їхні відомства через "дроворубку", широко ігнорували деякі його ініціативи. Наприклад, вимогу, щоб усі федеральні працівники щотижня надсилали керівникам електронні листи з переліком своїх досягнень.

"Скількох людей звільнили за те, що вони не надсилали свої “досягнення” щотижня чи що там було, чорт забирай?" — перепитує один із радників Трампа.


Сварка Маска з Бессентом стала миттєвим приводом для пліток, а також своєрідним тестом Роршаха на лояльність у світі MAGA. Декілька членів адміністрації чули її на власні вуха. 

Маск "штовхав" Бессента! Фізичного контакту точно не було! Був галас! Маска треба було заарештувати! Маск не зробив нічого поганого! Це взагалі не велика справа!

Після криків кандидат Маска на посаду комісара IRS був замінений більш досвідченим кандидатом від Бессента вже через три дні. Бессент переміг. Ця боротьба за владу стала символом нездатності Маска заручитися підтримкою свого підходу.


Ця історія базується на інтерв’ю з 14 радниками Білого дому, зовнішніми союзниками та довіреними особами, які попросили анонімності, щоб описати приватні розмови.

За пару тижнів після суперечки з Бессентом Маск зібрав журналістів у кімнаті Рузвельта, щоб захиститися, визнавши, що його остання мета — зекономити 1 трильйон доларів платників податків.

"Ми досягаємо стільки прогресу, скільки можемо — в уряді багато інерції, — сказав він пресі. — Це, знаєте, нелегко. Це спосіб нажити багато ворогів і не так багато друзів".

Головним викликом Маска була його необізнаність із реформуванням організації, яку, на відміну від його компаній, він не повністю контролює. Замість того, щоб витратити час на вивчення особливостей і нюансів федерального уряду Маск наказав своїй команді діяти швидко. Натомість намагаючись розв'язувати проблеми з витратами та цифровою інфраструктурою, він часто створював нові проблеми для Трампа, його головних радників і союзників на Капітолійському пагорбі.

"Він прийшов із підходом, який походить із-за меж уряду, і результати були неоднозначними, — сказав Метт Калкінс, генеральний директор Appian, софтверної компанії з Вірджинії, яка автоматизує бізнес-процеси та працює з федеральним урядом понад два десятиліття. — Він прийшов зі своїм ідеалізмом і підходом Кремнієвої долини, і сталося кілька цікавих речей. Чи працює модель 'дій швидко і все ламай' у Вашингтоні? Не зовсім".

Калкінс зазначив, що він підтримує заявлені цілі Маска: ефективність уряду, модернізація та використання технологій для покращення життя громадян. Але, пояснив, що Вашингтон ніколи не працюватиме так, як Кремнієва долина. Його здатність до змін нижча; хоча людям подобається викликати Uber чи замовляти їжу через телефон, вони не покладаються на ці інновації так, як, скажімо, на державну освіту чи Medicaid.

"Уряд — це основа, на відміну від технологічної компанії, яка зазвичай пропонує бонус — щось, що нам подобається споживати, але не те, на що ми розраховуємо", — сказав Калкінс.


Команда Маска стверджує, що знайшла 170 мільярдів доларів заощаджень шляхом скорочення грантів, контрактів, оренди та інших витрат, хоча ці цифри часто зменшувалися через помилки та відновлення програм. Федеральна робоча сила — приблизно 4,5 мільйона працівників, включно з військовими — має бути скорочена на десятки тисяч, хоча багато з цих скорочень зараз у підвішеному стані через нещодавні судові рішення. Помічники Білого дому приватно визнають, що гучне твердження Маска про шахрайство — що деякі люди в базах соціального забезпечення вказані як нереально старі — є проблемою даних, але не доказом реального шахрайства: уряд уже блокував виплати цим людям до того, як Маск на них указав. 

Найголовніше, Трамп чітко дав зрозуміти, що Маск не мав свободи перебудовувати уряд так, як одну зі своїх компаній. Через кілька тижнів після того, як Маск з’явився на сцені з бензопилою, щоб ілюструвати свої плани щодо федерального уряду, Трамп публічно відкинув цей підхід у соціальних мережах: "Ми кажемо 'скальпель', а не 'сокира'", — написав він. Юридичні опоненти Маска почали святкувати його відхід як поразку його амбіцій. Вони вказують на публічні опитування, які показують, що його популярність значно впала з початку року, а також на негативну реакцію, з якою він зіткнувся, коли поїхав до Вісконсина підтримати кандидата в Верховний суд, але який програв із двозначним відривом.

На засіданні кабінету наприкінці квітня, можливо, останньому для Маска, лідер Tesla і SpaceX став посміховиськом, одягнувши два капелюхи. Він пожартував про всі посади, які поєднує.

"Як кажуть, я ношу багато капелюхів. І, як бачите, це правда. Навіть мій капелюх має капелюх", — сказав він, викликавши щирий сміх.

Бунт проти Маска з ретроспективного погляду почався в тій самій кімнаті місяцем раніше на імпровізованій зустрічі. Міністри, які ще не були затверджені на посадах, висловлювали Трампу та главі апарату Білого дому Сюзі Вайлс своє роздратування через втручання Маска. 

Насправді адміністрація Трампа набирала персонал надзвичайно швидко за федеральними стандартами для нової адміністрації. Але, як пояснив один із радників Білого дому, "якщо ти Ілон, зайнятий звільненням людей, легко дивитися на найм із іншої позиції".

Трампу набридло вирішувати постійні скарги всередині Білого дому і він нарешті заявив: "Приведіть їх усіх сюди, і ми розберемося".

Наступного дня міністри так і зробили. Деталі зустрічі — зокрема гаряча перепалка Маска з держсекретарем Рубіо, а також із міністром у справах ветеранів Дагом Коллінзом і міністром транспорту Шоном Даффі — майже одразу просочилися в пресу. Маск дорікав Рубіо за недостатнє скорочення штату, а Рубіо — уже роздратований тим, що Маск фактично ліквідував USAID, одну з агенцій під його контролем, — активно контратакував.

"Це був один із переломних моментів, коли Трамп зрозумів, що у Марко є хребет", — сказав один із союзників Трампа

Декілька людей повідомили, що, хоча Маск розумів, що на нього чекає засідка, він не усвідомлював масштабу тиску. Після "скарг на DOGE" і того, як Маск "усе це вислуховував", хтось, знайомий із зустріччю, сказав, що Маск захищав свої старання. У якийсь момент він заявив, що його справжня проблема не у звільненні людей чи скороченні уряду, а в швидкому наймі нових, кращих працівників.

Сержіо Гор, директор Управління президентського персоналу Білого дому, захищав темпи найму, якими він керує. Відносини між Маском і Гором уже були напруженими, повідомили кілька радників; один із них пояснив, що ці двоє чоловіків "постійно гризлися один із одним". Десь після засідання Маск звернувся до президента і, маючи на увазі Гора, сказав: "Будь ласка, скажи, що мені більше ніколи не доведеться просити його про щось", — розповів радник.

Оскільки команда DOGE Маска вже сформована, останніми тижнями у нього та Гора було менше причин взаємодіяти. Інші повідомили, що двоє чоловіків відтоді зарили розбіжності й добре ладнають. Але цей конфлікт став ще одним прикладом того, як Маск дратувався через обмеження урядових процесів, які офіс Гора покликаний підтримувати.

"У Ілона не так багато поваги до системи, — сказав радник Трампа. — Це не ідеальна система, але це наша система".

Вплив Маска на перші місяці адміністрації Трампа, звісно, незаперечний. Він регулярно підсилював меседжі адміністрації — і часом їх підривав. І він привернув увагу до проблеми, яку багато виборців вважають пріоритетною, принаймні теоретично: усунення марнотратства, шахрайства та зловживань у Вашингтоні, а також підвищення ефективності й технологічної гнучкості уряду. Він також скоротив значну частину федерального персоналу, хоча, як висловився один радник, у такий "безладний" спосіб, що результати виявилися неоднозначними.

Деякі досвідчені кар’єрні бюрократи — саме ті, кого Трамп і Маск нібито хотіли зберегти, — перейшли до приватного сектору або достроково вийшли на пенсію, а загальний хаос призвів до того, що деяких звільнених працівників найняли назад. У Федеральному управлінні авіації втручання Маска спричинили хаос, особливо серед і без того перевантажених авіадиспетчерів. Маск також став публічним обличчям рішення Трампа закрити USAID, рішення, яке співзасновник Microsoft Білл Гейтс назвав "найбагатшою людиною світу, яка вбиває найбідніших дітей світу". 

Аюші Рой, колишній технолог Генеральної служби адміністрації, яка тепер викладає цифрове урядування у Школі Кеннеді Гарвардського університету, сказала, що Маск досяг принаймні деяких своїх цілей: скоротив федеральну робочу силу та травмував працівників, які залишилися. Але, за її словами, він значною мірою не зміг створити нічого, що зробило б уряд ефективнішим.

"Я чекаю, коли вони щось реально зроблять. Поки що вони лише “видаляли”. Вони не додали жодної цінності, — сказала вона. — Якщо ми лише рубаємо, а не покращуємо чи навіть замінюємо, мета, на мою думку, не про підвищення ефективності".

Калкінс, генеральний директор софтверної компанії, попросив не недооцінювати зроблене Маском. З огляду на "непохитну структуру" урядової бюрократії, сказав він, вражає, що Маск зміг "зробив кілька великих надрізів". На думку Калкінса, Маск міг би досягти більшого, якби йому дали більше часу. Він вважає, що подальші скорочення в уряді необхідні, але підхід Маска був недостатньо розсудливим.

"У ретроспективі, — підсумував Калкінс, — це було далеко не те що нам потрібно, і, ймовірно, нам не потрібна була бензопила. Нам потрібне було рубило".


Маск намагався пристосуватися до життя поза своїми компаніями, де його забаганки панували, і йому рідко доводилося будувати консенсус. "Він неправильно оцінив свою здатність діяти повністю автономно, — сказав один із зовнішніх радників Трампа. — У нього були промахи в усіх цих відомствах, що було б нормально, адже всі визнають, що коли рухаєшся швидко і ламаєш, не все піде правильно. Але зовсім інше, коли ти це робиш і навіть не маєш підтримки відомства, яке підпалюєш".

Маск також конфліктував з іншими радниками Трампа, які могли зменшити його особисті статки. Мільярдер виступав проти тарифного буму — в один момент він закликав до "нульового тарифу" між США та Європою — і публічно атакував головного торгівельного радника Трампа Пітера Наварро, назвавши його "дурнішим за мішок цегли". Наприкінці березня, за повідомленням The New York Times, Маск готувався до секретного брифінгу в Пентагоні щодо планування США на випадок потенційної війни з Китаєм. Після публікації статті Трамп написав у соціальних мережах, що поїздка Маска до Пентагону не включатиме брифінгу про Китай. Але звіт викликав суспільний резонанс, зокрема через численні конфлікти інтересів Маска.

"Можна було відчути, усе змінилося, лихоманка минула", — написав нам у текстовому повідомленні давній союзник Трампа і ворог Маска Стів Беннон про галас навколо Пентагону. На думку Беннона, урядовці вирішили злити інформацію в Times, а не прямо протистояти Маску чи звертатися зі скаргами до президента.


Тепер посадовці адміністрації Трампа розмірковують, що станеться з DOGE, коли Маск перемикнеться на інше. У деяких випадках працівники DOGE уже формально інтегрувалися в адміністрацію, обіймаючи офіційні посади в урядових відомствах. Один із головних помічників Маска тепер є помічником секретаря з питань управління політикою та бюджету в Міністерстві внутрішніх справ, а відповідальна особа DOGE у Міністерстві енергетики стала главою апарату. Один із посадовців адміністрації сказав, що широко розрекламовані — і спочатку хаотичні — скорочення федерального персоналу Маска тепер реалізуються по всьому уряду, але більш організовано.

Статус Маска як "спеціального урядового працівника" завжди означав, що він залишить уряд після 130 днів. Але деякий час у Західному крилі говорили про зміну поняття "робочого дня", щоб дозволити йому продовжити роботу в адміністрації. Тепер навіть Маск перестав підживлювати ці очікування.

"Місія DOGE — скорочення марнотратства, шахрайства та зловживань — безумовно, триватиме", — написала нам у листі прессекретарка Білого дому Каролін Лівітт. "Працівники DOGE, які приєдналися до своїх відомств, продовжуватимуть працювати з кабінетом Трампа, щоб зробити наш уряд ефективнішим".

На початку цього місяця, спілкуючись із групою журналістів, Маск натякнув, що DOGE є самодостатньою і може існувати без нього.

"DOGE — це спосіб життя, — сказав він їм, — як буддизм". Але коли його запитали, як саме DOGE може продовжувати працювати без нього, він ухилився від прямої відповіді.

"Чи потрібен Будда для буддизму?" — перепитав він.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
In_Factum
In_Factum@infactum

43.8KПрочитань
2Автори
134Читачі
Підтримати
На Друкарні з 16 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається