Хто в економічній команді Китаю на вершині, а хто внизу

Illustration of Xi Jinping addressing a crowd, with Li Qiang on one side and He Feng in the background

Сі Цзіньпін на чолі. Решта потребує сортування


27 березня, коли Сі Цзіньпін зустрівся з керівниками американського бізнесу в Пекіні, це була рідкісна можливість для цих корпоративних магнатів поспілкуватися з лідером Китаю на його власній території. Зустріч відбулася після Китайського форуму розвитку, щорічної економічної конференції, що проходила серед озер і верб у тихому державному пансіонаті в столиці. Економічне тло зустрічі було менш безтурботним через падіння економіки, депресію на фондовому ринку та спорадичні регуляторні репресії. Прямі іноземні інвестиції впали (див. графік).

Раніше такі зустрічі довіряли не президенту Китаю, а прем'єр-міністру, який традиційно керує економічною політикою. Лі Цянь (на фото праворуч) був ще новачком на цій посаді, коли зустрівся з бізнесменами, зокрема з Тімом Куком, виконавчим директором Apple, в кулуарах минулорічного форуму. Сподіваючись відновити оптимізм після пандемії, пан Лі закликав своїх відвідувачів подивитися вгору на метафоричну веселку після дощу, а не вниз на бруд під ногами.

Цього року, однак, грім пана Лі був вкрадений його босом. Прем'єр-міністр також втратив гучний шанс поспілкуватися із зовнішнім світом на початку цього місяця, коли щорічне засідання китайського парламенту обійшлося без його заключної прес-конференції.

Така стриманість стає закономірністю. У порівнянні зі своїм попередником, пан Лі провів менше зустрічей з іноземними посадовцями та бізнес-лідерами за перший рік: лише на дві третини менше, за даними гонконгської газети South China Morning Post. Він відвідав лише вдвічі менше зустрічей за кордоном. А коли він піднімався в небо, то літав чартерними рейсами, а не урядовим літаком.

У Китаї точаться бурхливі дебати про те, чим пояснюються ці зміни. Одні вважають, що пан Лі вправно демонструє свою повагу до пана Сі, навіть якщо той зберігає значний вплив на формування політики. Інша думка полягає в тому, що його фактично понизили в посаді. Так чи інакше, сфера економічної компетенції прем'єр-міністра, схоже, звузилася, зосередившись на нових внутрішніх двигунах зростання, а не на міжнародних обмінах. Пан Лі витрачає більше часу, ніж його попередник, на інспекційні поїздки по країні, зазначає Post. Економіка також поступилася місцем національній безпеці в пріоритетах керівництва. Незалежно від того, чи зменшився його вплив, пан Лі зберігає владу над зменшеним портфелем.

Влада китайських лідерів походить не від їхньої посади в уряді, а від їхнього становища в Комуністичній партії, включаючи її Політбюро, яке складається з 24 осіб. Коли партія обере наступний склад Політбюро у 2027 році, пан Лі вже досягне загальноприйнятого пенсійного віку - 68 років. Тоді він може піти з посади прем'єр-міністра після одного терміну.

Якщо так, то ймовірним наступником стане Дін Сюесян. Наймолодший член Постійного комітету Політбюро, що складається з семи осіб, пан Дін був близьким помічником пана Сі в Шанхаї в 2007 році. Потім він переїхав за ним до Пекіна і супроводжував його в багатьох закордонних поїздках під час його першого президентського терміну, включаючи візит на курорт Дональда Трампа Мар-а-Лаго у Флориді.

Пан Дін є найвищим за рангом з чотирьох віце-прем'єр-міністрів Державної ради, кабінету міністрів Китаю. Але він не обіймає посаду в найвпливовішій партійній комісії, що займається економікою: всеосяжній Центральній комісії з питань всебічного поглиблення реформ (відомій своїми менш ніж всеосяжними реформами в усіх сферах - від пенсійного забезпечення до футболу).

Подібних партійних комісій стало більше за часів пана Сі. Порівняно з державними органами, ці групи мають менше обмежень у своїх діях і не мають незручних вікових обмежень для своїх членів. Яскравим прикладом є Центральна комісія з фінансово-економічних питань (ЦКФЕП). Одне з її засідань у 2021 році ознаменувало початок кампанії пана Сі "загального процвітання" (яка мала на меті покарати мільярдерів і зменшити нерівність). На лютневому засіданні було схвалено китайську версію схеми "гроші за мотлох", яка надає домогосподарствам і фірмам стимул обмінювати старі прилади та обладнання на нове. У формуванні економічної політики ці комісії витіснили вплив Державної ради. Після того, як минулого року було змінено регламент, керівники ради зустрічаються лише два-три рази на місяць, а не щотижня.

Якщо пан Лі втратив вплив, то хто його здобув? Очевидною відповіддю є Хе Ліфенг, інший віце-прем'єр-міністр, який став економічним царем пана Сі. Пан Хе (на фото ліворуч) родом з провінції Фуцзянь, де пан Сі провів 17 років своєї кар'єри. У портовому місті Сямень вони стали друзями і колегами. Пан Хе навіть був гостем на другому весіллі майбутнього президента.

Пан Хе обіймає посаду в трьох фінансових комісіях партії, зазначає американський аналітичний центр Macropolo. Він є директором офісу cfeac. Він також є членом двох нижчих комісій, які здійснюють нагляд за фінансовою системою та її регуляторами. Бачення комісій було підсумовано в статті, опублікованій у грудні в Qiushi, головному теоретичному журналі партії. У ній наполягали на тому, що фінанси повинні служити "реальній" економіці, попереджали про небезпеку "псевдоінновацій" у цьому секторі та підкреслювали, що фінансові ризики можуть бути інфекційними, прихованими та руйнівними. "Сі Цзіньпін на певному рівні не любить фінансистів у модних костюмах і гарному взутті", - каже один економіст.

Минулого року пан Хе керував призначенням Лі Юнцзе на посаду голови нового фінансового суперрегулятора Китаю, який охоплює як банківський, так і страховий сектори. Цей новий орган також перебрав на себе частину наглядових функцій, які раніше виконував Народний банк Китаю. Центральний банк ніколи не користувався такою автономією чи статусом, який надається монетарним органам в інших країнах. Його голова, Пан Гуншенг, має ступінь доктора філософії і, ймовірно, є кращим економістом, ніж будь-хто з політиків, що стоять над ним. Але банк, тим не менш, втрачає персонал і статус.

Згідно з "Розшифровкою китайської політики", проектом Інституту політики азіатського суспільства, ще одного американського аналітичного центру, пан Хе має особисті зв'язки з чиновниками в апараті вироблення економічної політики Китаю. Лю Кун, його однокурсник по університету Сямень у провінції Фуцзянь, обіймав посаду міністра фінансів до 2023 року і допомагав обирати нинішнього очільника цієї посади Лань Фоаня. Голова китайського антимонопольного відомства Ло Вень рік був заступником пана Хе, коли той очолював Національну комісію з розвитку та реформ (НКРР), головний орган планування в Китаї.

Нинішній голова ndrc, Чжен Шаньцзе, також походить з провінції Фуцзянь і працював під керівництвом пана Хе в Сямені. Якось він розкритикував місцеву владу в іншому прибережному місті за її самозаспокоєність. "Якщо ви не прогресуєте, ви регресуєте; якщо ви прогресуєте повільно, ви регресуєте". Його власний прогрес був вражаючим. У 1997 році він був менеджером заводу з виробництва олії з печінки тріски, піднявшись по кар'єрних сходах від роботи з обслуговування обладнання.

На цьогорічному Форумі розвитку Китаю і пан Чжен, і його наставник пан Хе закликали іноземних бізнесменів інвестувати в "нові продуктивні сили" Китаю, наголошуючи на можливостях, які пропонує величезний ринок країни та амбітна програма інновацій. Усміхнений пан Хе був зображений на фотографії, де він потискає руки керівникам компаній Blackstone, Pfizer, Corning і Siemens біля гостьового будиночка на місці, де колись рибалив імператор. Якщо іноземний бізнес хоче знати, яку лінію поведінки обирають китайські лідери, пан Хе - саме та людина, з якою варто зустрітися. Чи клюне?

Першоджерело: The Economist “Who is up and who is down on China’s economic team”

Більше новин в телеграмі

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Пащека / Світові новини
Пащека / Світові новини@pascheka

13.8KПрочитань
0Автори
111Читачі
На Друкарні з 15 березня

Більше від автора

  • Болото замість козиря

    Фінансовий скандал у Граці, корупційні розслідування у Відні, посадові махінації в колишніх синіх міністерствах, контакти з російськими олігархами - FPÖ Кікля опинилася у вирі справ.

    Теми цього довгочиту:

    Корупція
  • "Наша Європа може померти": Страшне послання Макрона континенту

    Макрон попередив про загрозу майбутньому ЄС та закликав до більш "суверенної" Європи. Він запропонував ідеї зміцнення ЄС, такі як збільшення бюджету та оборонні преференції. Промова розглядається як передвиборча агітація на тлі відставання партії Макрона в опитуваннях.

    Теми цього довгочиту:

    Європейський Союз

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається