Х-32: чи така проста як здається на перший погляд?

Почну з історії розробки:

Ракета Х-32

І так, 1958 року на ОКБ-155-1 (воно ж "Райдуга") розпочалося розроблення нової надзвукової крилатої ракети Х-22, що мала топити всі американські авіаносці та тримати увесь флот США і НАТО в страху. Мала при собі спецБЧ (тобто ядерну) та осколково-кумулятивну БЧ. Завдяки своїй меті (авіаносці) мало вкрай низьку точність, відхилення від 600м. Повинна була розвивати швидкість у ~3.5 маха (М=3.5) на висоті 22.5 км для обходу всіх наявних на той час систем ППО.

Після розроблення проводилися численні випробування на таких літаках, як Ту-22КД і Ту-16К-22 (а вже більше сучасні випробування на Ту-22М3), які могли брати тільки одну таку ракету до себе на борт через їхню вантажопідйомність у 9т в обох, при цьому ракета важила під 6т. На Ту-22КД розміщувалася в "ванні" під пузом, а у Ту-16К-22 не семитрично на лівому крилі (бомболюк посередині не витримав би такої ваги).

Єдиний екземпляр ракетоносця Ту-16К-22 на аеродромі Воздвиженка. (Фото 1)

Думаю, долю Ту-22 ви знаєте, а Ту-16К-22 просто не увійшов у серію через те, що ракета банально переважувала літак, і було випущено тільки один такий екземпляр. Згодом було розроблено ракету Х-26: вона мала такий самий діаметр, як і Х-22, але мала меншу довжину і вагу, що давало змогу брати дві такі ракети на борт умовного Ту-16.

Приклад Х-26 на борту Ту-22М3.

Багато хто подумає, що я придумав ракету Х-26, але це не так:

Посудіть самі, як Ту-22М3 може взяти 3 Х-22, кожна з яких важить під 6т зі своєю вантажопідйомністю в 12т? Так ще й взяти кілька бомб (на фото зліва видно ще й бомби).

А тепер перейдемо до історії Х-32:

Х-32 - це глибока модернізація ракети Х-22. Фактично ракету почали виробляти ще у 80-ті роки 20 століття через цілий букет недоліків Х-22. Офіційно прийнята на озброєння була 2016 року, а застосовуватися в бойовому плані почала приблизно з кінця 2022 - початку 2023 року. Такий "проміжок" між прийняттям на озброєння і бойовим застосуванням зумовлений тим, що у 2022 році "Райдуга" не змогла подужати такі масштаби

Перейдемо до ймовірної конструкції ракети Х-32 на основі конструкції Х-22:

Х-32 (як і 22) має планер, спроектований за нормальною літаковою схемою із середнім розташуванням крила і стабілізатора. Корпус мав бути виконаний з тих матеріалів, які б витримували температури 350°-420°. Матеріалом стали високоміцні нержавіючі сталі і титан, з широким застосуванням зварювання для виготовлення великогабаритних агрегатів.

Фюзеляж ділиться на 4 відсіки:

1.Носовий (У Х-22 там знаходилася ГСН або ДІСС обчислювача шляху і блоки системи управління. У Х-32 у носовому відсіку стоїть цифровий обчислювач, обчислювальний комплекс, захищена від перешкод активно-пасивна РЛС і системи РЕБ для кращого протистояння радіоперешкодам у повітрі. Ракета також вміє зчитувати рельєф під собою, що дає змогу зрозуміти місце розташування).

2.За минулим відсіком стоїть відсік з БЧ (стоїть збільшена БЧ за заявами розробників, КНДІСЕ говорить про зворотне: БЧ зменшили для збільшення маси палива (невідомо наскільки, наприклад, у Х-22 БЧ ~950кг)

3-4.Хвостовий відсік (двигун, паливо. На Х-32 стоїть новий модернізований рідинний ракетний двигун із більшою тягою).

За заявами розробників, швидкість ракети близька до гіперзвукової (М≈5) на висоті понад 30 км. Особисто мені відомо за одну фіксацію цієї ракети (Х-32) над містом Бахмут під час обстрілу ймовірно Донецької області. Над самим містом 4359 км/год→затем 3100 км/год→0 (прилетіла). Ці швидкості були зафіксовані в момент пікірування ракети на ціль.

Передбачувані ТТХ:

Дальність: до 1000 км

Максимальна висота польоту: 40 км

Дальність захоплення РЛС ГСН: 300 км

Носії: Ту-22М3М, Ту-22М4 і МОЖЛИВО Ту-22М3.

Швидкість: до 5 махов (М≈5).

Вага: невідомо, більше 6т. Можливо десь 7-8т.

Ці ракети також неодноразово збивали в небі над Україною, навіть був один випадок збиття цієї ракети з ПЗРК "Голка". Ось кілька прикладів уламків цих ракет за 2024 рік:

Незважаючи на всі старання інженерів зробити цю ракету незбивною, її все одно збивають. Іронія.

Також слід сказати, що кількість ракет, що Х-22, що Х-32, не збільшується, тому що вони не виробляються! Х-32 робиться на основі Х-22: умовно 22 потрошать зсередини і вставляють нову начинку і отримують Х-32.

А що щодо бойового застосування цієї ракети?

Як уже й казав, на початку війни (початок і середина 2022 року) Х-32 не застосовувалися, замість них були Х-22Н/Х-22МА. Наприклад удар по ТЦ у Кременчуці завдавався саме ракетою Х-22, про це навіть говорив інститут судових експертиз КНДІСЕ.

А, наприклад, по житловому будинку в Дніпрі удар було завдано ракетою Х-32.

У підсумку, Х-32 хоч і має меншу БЧ, за те має більший запас ходу (а відповідно і дальність), більшу, ніж у Х-22, швидкість і кращу точність. Точні її характеристики засекречені, і навряд чи ми дізнаємося про неї щось більше до кінця війни, якщо не зіллють документи через певних осіб

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Combat Analyst
Combat Analyst@Combat_Analyst

Статті про ракети і не тільки

8Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 22 листопада

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається