Автор: 1989
6 вересня 2022 року розпочалася харківська офензива, яка навіть рік потому викликає захват від дій та стрімкого просування наших військ.
Зазирнемо ж у ретроспективу та спробуємо осягнути наслідки тих подій.
Для ілюстрації будуть використані численні мапи, лінія фронту є наближено точною та базується на даних відкритих джерел. Окремий cred DeepState за зручну мапу.
Передісторія
Під час перших днів російського вторгнення, війська окупантів захопили значні території на Сході Харківської області, включаючи міста Куп'янськ, Шевченкове та Балаклія. Стратегічно важливе місто Балаклія, разом із відомим на всю країну арсеналом, було захоплено 3 березня 2022 року. Весь місяць тривали криваві бої за Харків та Ізюм, що відзначилися невибірковими обстрілами жилих кварталів з боку загарбників із застосуванням усіх типів ствольної артилерії та РСЗВ.
На початку квітня російські війська захопили Ізюм. Місто було важливою складовою у плані РФ по оточенню українських військ на Донбасі. Пізніше війська РФ були відкинуті від Харкова поза дальність ствольної артилерії. Лінія фронту в цьому регіони почала застигати, вектор уваги змістився на бої за Лисичанськ та Сєвєродонецьк.
Ключовий аспект успіху: хитрість і маневр
Протягом липня та серпня 2022 року почалася масована інформаційна кампанія із акцентом на те, що наступ Сил Оборони на Півдні, зокрема у Херсонській області, є основним і остаточним. 29 серпня вважається початком повноцінних наступальних дій на цьому напрямку.
Військовий тиск та медійний розгін вимусив окупантів надсилати додаткові резерви на Південь, позбавляючи їх оперативного резерву (легендарний копіум про "трєтій армейський корпус скора прієдет"). Послаблення зазнало угруповання російськтх військ, що вело бої біля Слов’янську навесні-влітку.
Усе це супроводжувалося регулярним вибиванням складів та КП військ рф за допомогою РСЗВ HIMARS та далекобійних гармат.
А тим часом угруповання підозріло-піксельних та синьострічкових хрестоносців накопичувалося біля маленького містечка Пришиб, що в 15 км північніше від Балаклії.
Напруга буквально електризує повітря, але широкий загал на зручних диванах ще гадки немає що невдовзі відбудеться на харківській землі.
Перша фаза операції: початок прориву
Передусім першу фазу харківського контрнаступу характеризує швидке просування мобільних груп ЗСУ, які, користуючись хаосом у рядах ворога, просувалися на десятки кілометрів щодоби. Зустрічаючи мінімальний опір, бійці наступали та захоплювали вражаючу кількість трофеїв.
Бої за Балаклію
Вночі 6 вересня українськи сили розпочали інтенсивний наступ, охоплюючи м. Балаклія з Півночі, через Вербівку, та Півдня, через Нову Гусарівку. Перші мобільні групи, що складалися з бійців ССО та підрозділу "Кракен" ГУР МО почали входити в місто.
Зранку 7 вересня ЗСУ завдали удару в напрямку смт Волохів Яр, тим самим розвиваючи успіх першого дня операції та просуваючись на північний схід.
Під вечір в мережі спливають фото, що ілюструють розгром окупаційних військ в цьому районі.
Оборона ворога колапсує, щойно ворожі бійці усвідомлюють своє становище. Долаючи спорадичний опір, українські військові просуваються до центру міста.
Російські воєнкори продовжують вести оборону з рубежів телеграму, вигадуючи героїчні історії про "паследній бой отрядов самарского і башкірского СОБРа*".
*прим. СОБР - рос. Специальный отряд быстрого реагирования, спецпідрозділ у складі Росгвардії
8 вересня в мережі з'являється відео із відновленням історичної справедливості та руснявою ганчіркою на своєму законному місці.
Не зупиняючись, підзрозділи ЗСУ проривають позиції росіян та просуваються до смт Шевченкове, виходячи в тил укріпрайону ворога, що був розташований в смт Чкаловське.
Колапс оборони стає все більш очевидним, російськи частини хаотично відступають та несуть великі втрати.
Після падіння Шевченкового, сиплеться оборона по лінії Юрченкове - Баранове - Вільхуватка. Відкривається шлях до м. Куп'янськ, яке відігравало ключову роль у лініях забезпечення окупаційних військ.
З'являються перші медіа із трофейною технікою,яку росіяни дуже часто лишали навіть із паливом у баках. Згодом кількість захоплених ресурсів сягне рівнів, за які наступ буде прозваний "руським ленд-лізом".
Бої за Куп'янськ
Просуваючись від Шевченкового, 10 вересня 2022 року спецпризначенці ГУР МО завдали потужного контрудару на лівому березі р. Оскіл.
Важкі наступальні бої тривали три дні. Найбільшого успіху було досягнуто разом з бійцями 92-ї бригади, що дозволило взяти під контроль ліву частину міста Куп’янськ. За таких умов стало очевидним, що і цю битву ворог програв.
Водночас розпочалося просування до м. Лиман.
11 вересня командування зс рф оголосили про виведення своїх частин з території Харківської області. До вечора 13 вересня українські сили зайняли території західніше від р. Оскіл.
Друга фаза операції
Друга фаза операції характеризується зменшенням темпів просування українських військ, як через групування ворога на обмеженій території внаслідок наступу, так і через природні перепони(водойми та ліси).
Вийшовши на рубежі р. Оскіл, оборонці форсували її та створили кілька плацдармів, зокрема біля смт Борова.
16 вересня було звільнено східну частину м. Куп'янськ та смт Куп'янськ-Вузловий, що дозволило переправлятися через Оскіл. До середини 20-х чисел вересня українські війська мали щонайменше п'ять точок перетину річки вздовж цього району.
Тим часом південніше, звільнивши смт Діброва, ЗСУ впритул підійшли до м. Лиман, було звільнено смт Діброва.
Друга битва за Лиман
Лиман являв собою ще один ключовий вузол постачання за забезпечення для рф. Внаслідок блискавичних наступальних дій, росіяни були вимушені відступати до нього.
З метою взяття міста в оточення удари ЗСУ були зосереджені по напрямках від Новоселівки, що була звільнена 28 вересня, та Ямполя, що був зачищений двома днями пізніше.
1 жовтня було опубліковано відео, на якому українські війська увійшли на околиці Лиману.
Уникаючи оточення російські війська квапливо полишили позиції, ті хто не встиг відступити - були знищені.
Звільнення Лиману знаменує собою формальний кінець операції, оскільки настання осіннього роздоріжжя практично унеможливило стрімкі удари колісної техніки, які були інтегральною частиною успіху наступу.
Так це ж було вже!
Проводячи історичні паралелі серед мілітарних ентузіастів одразу народився нікнейм операції "Фредерікус-2.0",відсилаючи нас до дій німецьких військ навесні 1942 року.
Хоча масштаби 80 років тому були інші, можна помітити досить суттєву подібність напрямів дій німецьких військ.
Наслідки
Інститут вивчення війни (ISW) назва Слобожанський контрнаступ найбільшим досягненням українських військових з часів битви за Київ.
Звільнено більше 12 тисяч квадратних кілометрів території.
Захоплено велетенську кількість зброї, техніки та боєкомплекту. Саме поповнення арсеналу зразками радянського військпрому значно посилило українських оборонців під час зимніх боїв, оскільки на той момент усе радянське озброєння було в дефіциті.
Перерізання ліній постачання значно ускладнив російські операції на Донеччині, надавши критично необхідний Україні час на підготовку резервів та озброєння.
З неочевидного - стрімкість наступу шокувала не тільки росіян але й західних аналітиків, утворилася проблема із надмірною впевненістю, що усі українські операції будуть стрімкими та успішними. Згодом, як ми знаємо, це призведе до показового невдоволення темпами весняного контрнаступу 2023 р. серед тих, хто бачить війну лише з екранів телевізорів або телефонів.
Післямова
Ця стаття в жодному разі не є всеосяжним оглядом подій, що відбувалися у вже далекому від нас вересні 2022 року. Її мета - нагадати читачеві як хоробрість та відвага українських військових допомогли на голову розбити росіян. Вірте в Сили Оборони, усіляко їм допомагайте. Пам'ятайте: не буває малих донатів, а якщо немає змоги - розповсюдження зборів це теж критично важливо!
Дякуємо за приділений нам час!