Хто має перевагу у використанні FPV-дронів?

Автор: Daniele

Оригінальний Хвіттер-тред був опублікований 3 січня 2024 року

Використання FPV-дронів як Україною, так і росією вже давно стало постійним елементом щоденних зведень з лінії фронту. Наступне дослідження було проведене на основі даних, зібраних Andrew Perpetua з серпня по грудень 2023 року, і має на меті оцінити використання українських і російських FPV-дронів і «Ланцетів».

Почнемо з того, що відомо, що Україна отримала значну кількість FPV-дронів від різних компаній та приватних ініціатив, причому деякі з них походять з іноземних джерел. Точні цифри, пов'язані з іноземними виробниками, отримати важко, і тому будь-яка оцінка буде спекулятивною. Росія, однак, активно рекламувала власне збільшення виробництва FPV-дронів, і ця тема вже висвітлювалася в кількох статтях. На сьогоднішній день тема баражуючих боєприпасів, зокрема, виробництва «Ланцетів», висвітлювалася як в російських, так і в західних ЗМІ, але екстраполяція останніх даних ще не проведена.

Ми можемо почати з аналізу загальної кількості ударів по піхоті за останні 4 місяці, здійснених обома сторонами з використанням технології FPV (First Person View - вид від першої особи). Це виключає будь-які атаки, здійснені з використанням багаторазових безпілотників. Я вирішив використати дані за період з серпня 2023 року по грудень 2023 року, оскільки саме в цей час Andrew Perpetua ідентифікував і каталогізував кожен окремий тип ударів FPV-дронами і «Ланцетами».

Ці дані свідчать про поступове збільшення кількості ударів безпілотників по піхоті. До листопада 2023 року українці стабільно наносили більше ударів по піхоті, ніж росіяни. Однак у грудні ситуація змінилася, але не з очікуваним домінуванням, якого можна було б очікувати після того, як у 2023 році росія почала виробництво ударних безпілотників у великих державних масштабах. Показники «Ланцета» в цьому контексті не мають значення, оскільки вартість «Ланцета» виправдовує його використання лише по високоцінних цілях, і це постійно підтверджується даними з відкритих джерел.

Image

Більша різниця спостерігається при порівнянні російських та українських ударів по техніці. Українці утримують позицію повного домінування над своїм російським супротивником у цій сфері. У росії спостерігається аналогічна тенденція, але за значно меншої кількості ударів. Таким чином, будь-яке раніше очікуване домінування росії у сфері FPV-дронів не є реальністю, підтвердженою фактами. Це може бути пов'язано з недостатньою підготовкою або збільшенням кількості російських атак уздовж лінії фронту. Однак у серпні та вересні тривав контрнаступ української армії, тож мали б спостерігатися більш успішні російські удари по українських силах. Крім того, використання «Ланцетів» має схожу тенденцію, проте їхній вплив не був вирішальним.

Image

Аналіз даних на щоденній основі необхідний для вивчення історичної тенденції використання FPV-дронів під час цієї війни. Дані про удари по піхоті показують, що обидві сторони демонструють схожі результати, за винятком значного сплеску 6 жовтня, коли оператори FPV-дронів ЗСУ, ймовірно, були активні в районі Авдіївки. У цей час вплив «Ланцетів» був порівняно незначним. Однак, коли ми вивчаємо дані про техніку, ми можемо спостерігати чітку різницю між українськими та російськими ударами, з чіткими середніми показниками і мінімальним впливом «Ланцетів». Середня кількість щоденних ударів росіян становила 4, порівняно з 13 українськими, що свідчить про більш інтенсивне використання в цілому Україною. Навіть якщо об'єднати російські удари FPV-дронів з ударами «Ланцетів», різниця все одно залишається значною.

Image

З серпня до кінця року росія використала 1485 FPV-дронів, тоді як Україна - 2874. На рисунку нижче показано загальне використання, що дозволяє нам екстраполювати наступні висновки:

  • Навесні широко обговорювалося, що росія досягла домінування у виробництві FPV-дронів і «Ланцетів». Незважаючи на це, дехто може стверджувати, що росія ще не використовує ці запаси і фактично зберігає цю зброю на складах. Тим не менш, у війні на виснаження, як ця, будь-яка недорога, широкодоступна зброя, здатна знищувати високоцінні цілі, ймовірно, буде використовуватися масово і в разі потреби будь-якою зі сторін. Про це свідчить інтенсивне використання Україною FPV-дронів що стало наслідком помітної нестачі великокаліберних мінометних і артилерійських снарядів.

  • «Ланцети» не становлять такої загрози, як вважалося раніше. Вони здатні протидіяти легкоброньованій техніці та обладнанню на кшталт радарів. Однак, його вартість і наявність макетів роблять їх застосування менш практичним, в результаті чого перевага переходить на бік дешевшх FPV-дронів.

  • Україна продемонструвала свою спроможність підтримувати [виробництво] і стабільно доставляти FPV-дрони на лінію фронту. Однак необхідно виготовити більше, щоб зберегти дорогоцінні артилерійські снаряди для майбутніх наступальних маневрів. Важливо також підкреслити, що українська армія досягла успіху у введенні посади FPV-операторів, як це було зроблено для операторів традиційних дронів. Це, ймовірно, призведе до збереження такого домінування завдяки створеній перевазі та меншій ймовірності втрати досвідчених операторів дронів, за якими також полюють російські оператори дронів.

Image

Висновки

Отже, найефективніша зброя Кремля - це пропаганда і паніка. Однак достовірні дані та точні цифри можуть протистояти їм і допомогти нам побачити крізь туман війни. Зібрані дані свідчать про те, що росія все ще не в змозі перевершити Україну у застосуванні FPV-дронів та баражуючих боєприпасів.

Хоча ситуація може змінитися, ми отримали тривожну новину про російські FPV-дрони, виготовлені в Китаї. Ця новина ще раз підтверджує, що росія не може перевершити Україну в цій галузі. Буде дуже важливо відстежувати ці атаки і виявляти будь-які зміни в тенденціях, які наразі є на користь України у виснажливій зимовій війні.

Я хотів би висловити подяку @AndrewPerpetua за надання всіх даних і допомогу в інтерпретації таблиці, @wendy_dyers за неймовірну коректуру, а також усій команді @tochnyi за допомогу та коментарі.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

291.6KПрочитань
24Автори
690Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

  • Фонд помсти Ані Лорак працює по москві

    Поки всі думали, що співачка-зрадниця Ані Лорак намагається всидіти на двох стільцях і її кар'єра сходить нанівець, вона таємно допомагала збройним силам України.

    Теми цього довгочиту:

    Ані Лорак
  • Лист від Голови — 2024.03.14

    Лист Кріса Робертса до спільноти про нещодавні досягнення CIG, поточний стан гри та про те, яке майбутнє чекає на Star Citizen. Також тут є коментарі від технічного директора Turbulent Бенуа Божура та старшого директора гри Річа Тайрера, якого нещодавно підвищили.

    Теми цього довгочиту:

    Star Citizen

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Фонд помсти Ані Лорак працює по москві

    Поки всі думали, що співачка-зрадниця Ані Лорак намагається всидіти на двох стільцях і її кар'єра сходить нанівець, вона таємно допомагала збройним силам України.

    Теми цього довгочиту:

    Ані Лорак
  • Лист від Голови — 2024.03.14

    Лист Кріса Робертса до спільноти про нещодавні досягнення CIG, поточний стан гри та про те, яке майбутнє чекає на Star Citizen. Також тут є коментарі від технічного директора Turbulent Бенуа Божура та старшого директора гри Річа Тайрера, якого нещодавно підвищили.

    Теми цього довгочиту:

    Star Citizen