“Маленька” військова допомога Франції для України: правда чи маніпуляція?

Автор: François Valentin
Переклад: t.me/in_factum

Графік нижче показує, що Франція майже не робить внеску в оборону України, але в Парижі кажуть, що ці дані — маніпуляція. Оскільки Макрон займає жорстку позицію щодо Росії, подивімося, чи графік помилковий, чи Франція справді не вносить свою частку в допомогу Україні, як це роблять інші європейські країни.

Image
Військова допомога Україні (частка від ВВП)

Почнемо з даних вище. З січня 2022 по січень 2024 року Франція пообіцяла надати $700 млн на військову допомогу для України. Це є відставання у “світлових роках” порівняно з Німеччиною (19,42 млрд) або Великобританією (10 млрд). Навіть такі маленькі країни як Естонії та Литва виділили більше, згідно з офіційними даними (960 та 900 млн відповідно).

Image
Державна підтримка України від країн-партнерів

То хто ж це все вимірює?

Кільський інститут – незалежний, некомерційний німецький інститут економічних досліджень. Ідея полягає в тому, що вони підраховують публічно обіцяні видатки на допомогу України. Вони пояснюють свою методологію тут, стверджуючи, що це найкращий спосіб виміряти цю саму допомогу.

Париж каже, що така методологія – це все одно, що порівнювати "цвітну капусту". Міністр оборони Франції Лекорну нещодавно заявив: "Вони [ред. партнери] дотримуються заяв. Але все, що Франція обіцяла, було виконано. Деякі країни робили багато заяв, але за ними не слідували, або з несправним обладнанням".

Лекорну стверджує, що Франція була б у першій п'ятірці за рівнем військової допомоги Україні, якщо вважати, що було надано по факту. Французьке обладнання, як правило, набагато сучасніше і більш оперативне, ніж інше. Багато країн спустошили свої старі запаси, в той час, як Франція надає абсолютно нову техніку.

Французька зброя суттєво змінила тактичні правила гри. САУ "Цезар" дозволили українській артилерії грати в “кішки-мишки” з росіянами Далекобійні Scalp EG дозволили вражати російські тили. “Розумні бомби” A2SM дозволяють здійснювати високоточне бомбардування на безпечній відстані.

Канцлер Німеччини також заявив, що французи та британці мають в Україні військових спеціалістів-радників, які допомагають з їхнім ракетним обладнанням. Це величезний дипломатичний скандал, але він свідчить про те, що Париж готовий піднімати ставки, ніж це може зробити Німеччина.

Чому ж Франція не надсилає свої старі запаси, як це роблять інші?

Частково тому, що це не те що потрібно українцям, а також тому, що запаси Франції дуже малі.

Французи (як і італійці) також стверджували, що багато їхніх поставок залишаються цілком таємними. Повна прозорість була б величезною послугою для росіян.

Французи також стверджують, що в статистику від Кільського інституту не включені внески через ЄС. Франція також тренує близько чверті з 30 тис. українських військовослужбовців, які проходять підготовку по всьому ЄС.

Image

Але є й інша реальність: враховуючи борг Франції (112% ВВП), це справжня боротьба за пошук фіскального простору порівняно з Німеччиною. І Макрон визнав це минулого тижня, і тому його уряд за останній місяць скоротив бюджет на 10 мільярдів. І це ще не кінцева сума.

В реальності Франція насправді виділила для України 3,2 мільярда євро, а не 700 мільйонів. Але Кіль рахує витрати Франції на заміну обладнання, а не на саме обладнання.

І так роблять багато інших країн. Вони свідомо створюють штучний розрив між тим, що є на папері, і реальністю, оскільки дуже застарілі запаси оцінюються за ціною сучасного нового обладнання.

Чи посилює Франція свою оборонну промисловість, щоб збільшувати допомогу?

І так ... і ні. У 2022 році Макрон стверджував, що ми входимо в "економіку війни", але в нещодавньому парламентському звіті йдеться про те, що, хоча виробництво збільшилося, воно залишається далеким від економіки війни.

Після обрання Макрона оборонний бюджет Франції подвоїться з 32,3 млрд у 2017 році до 67,4 млрд у 2027 році. Міністр оборони заявив, що зараз на створення радара у компанії Thales йде 6 місяців, а не 24. На створення САУ “Цезар” йде 8 місяців, а не 30 (як це було у 2022 році).

Франція виробляє близько 3 тис. 155-мм снарядів щомісяця. Це в 3 рази більше, ніж у 2022 році. Але це менше половини українського щотижневого споживання.

Франція експортує набагато більше, ніж раніше. Вона фактично є другим найбільшим експортером зброї у світі після США, і вже випереджає Росію. Експорт збільшився на 47% у 2019-2023 роках порівняно з 2014-2018 рр.

Image
Країни, які експортують найбільше зброї

Один з великих керівників галузі каже, що частина експорту в останні роки припадає на країни, які знаходяться у близьких відносинах з Росією (ред. ми вже знаємо, що це Індія).

Жорсткість позиції Макрона цілком реальна, але потрібно, щоб всі бачили, що він вкладає гроші в те, про що говорить. Отже, французи готові грати в “гру в Кілі”.

4 березня Франція опублікувала повний список наданого Україні військового обладнання в рамках суттєвої зміни позиції Макрона. Натомість список опубліковано з деяким збереженням секретності, особливо щодо нових “розумних” бомб A2SM з огляду на їхній тактичний вплив.

Макрон пообіцяв додаткові 3 млрд євро під час підписання двостороннього оборонного пакту з Україною. Дані з Кільського інституту датовані кінцем січня, тож буде цікаво подивитися, наскільки вони у своїх звітах “збільшать" допомогу від Франції в наступному оновленні.

Франція дійсно наростила виготовлення зброї, але ці обсяги залишаються значно нижчими від необхідних. Очікується, що 2024 рік буде великим роком, але чи буде цього достатньо?

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
In_Factum
In_Factum@infactum

32.7KПрочитань
2Автори
93Читачі
Підтримати
На Друкарні з 16 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається