Цей текст був написаний для мого каналу Записки на драконячій лусці.
Міхал Боїм (1614 - 1659) - уродженець Львова, син львівського війта, з родини Боїмів, шляхтичів угорського походження.
В 16 років він став єзуїтом, вивчав філософію, медицину, теологію. А в 1643 році в складі місії єзуїтів відплив з Лісабона до Макао (який був португальською колонією).
Протягом наступних років він був місіонером при дворі останнього імператора династії Мін (місіонерам вдалося навернути у християнство багатьох високопоставлених осіб імператорського двору, включаючи двох вдів попереднього імператора, імператрицю та принца-спадкоємця). Потім Боїм активно займався дипломатією, намагаючись отримати у Європі допомогу для династії Мін проти маньчжурів. Він помер у Гуаньсі під час спроби повернення до імператорського двору.
Міхал Боїм написав велику кількість робіт про флору, фауну, географію і культуру Китаю і Південно-Східної Азії. На його картах, як ми знаємо вже сьогодні, були правильно вказані багато китайських міст, про місцерозташування яких до того європейці не знали. Також він вперше правильно позначив Корею як півострів, а не острів.
Найбільш відома його праця - Flora Sinensis. Вважається, що це була одна з перших європейських робіт, що використовувала слово "флора" у сучасному значенні, як опис рослинного світу регіону (хоча насправді книга містила не лише описи рослин).
Також Боїм створив перший китайський словник для європейської мови - китайсько-французький, опублікований вже після його смерті.
Крім іншого, Боїм активно вивчав китайську медицину - зокрема, саме він привіз у Європу метод діагностики за пульсом.
Звісно, за сучасними мірками Боїм не був українцем, враховуючи його угорсько-польське походження. Але це для мене, крім іншого, один з яскравих прикладів того, що у XVII сторіччі українські землі були активно включені в загальноєвропейську культурну та освітню сферу.
Та й просто дядька крутий.