Міхал Боїм — як єзуїт зі Львова досліджував Китай

Цей текст був написаний для мого каналу Записки на драконячій лусці.

Міхал Боїм (1614 - 1659) - уродженець Львова, син львівського війта, з родини Боїмів, шляхтичів угорського походження.

Boym.jpg
Міхал Боїм

В 16 років він став єзуїтом, вивчав філософію, медицину, теологію. А в 1643 році в складі місії єзуїтів відплив з Лісабона до Макао (який був португальською колонією).

Протягом наступних років він був місіонером при дворі останнього імператора династії Мін (місіонерам вдалося навернути у християнство багатьох високопоставлених осіб імператорського двору, включаючи двох вдів попереднього імператора, імператрицю та принца-спадкоємця). Потім Боїм активно займався дипломатією, намагаючись отримати у Європі допомогу для династії Мін проти маньчжурів. Він помер у Гуаньсі під час спроби повернення до імператорського двору.

Міхал Боїм написав велику кількість робіт про флору, фауну, географію і культуру Китаю і Південно-Східної Азії. На його картах, як ми знаємо вже сьогодні, були правильно вказані багато китайських міст, про місцерозташування яких до того європейці не знали. Також він вперше правильно позначив Корею як півострів, а не острів.

Мапа Китаю
Мапа Китаю, намальована Боїмом

Найбільш відома його праця - Flora Sinensis. Вважається, що це була одна з перших європейських робіт, що використовувала слово "флора" у сучасному значенні, як опис рослинного світу регіону (хоча насправді книга містила не лише описи рослин).

Flora Sinensis
Зображення цукрового яблука з Flora Sinensis (зверніть увагу, зображення супроводжується записом оригінальної назви рослини)

Також Боїм створив перший китайський словник для європейської мови - китайсько-французький, опублікований вже після його смерті.

Крім іншого, Боїм активно вивчав китайську медицину - зокрема, саме він привіз у Європу метод діагностики за пульсом.

Звісно, за сучасними мірками Боїм не був українцем, враховуючи його угорсько-польське походження. Але це для мене, крім іншого, один з яскравих прикладів того, що у XVII сторіччі українські землі були активно включені в загальноєвропейську культурну та освітню сферу.

Та й просто дядька крутий.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Quellerusco
Quellerusco@quellerusco

716Прочитань
16Автори
25Читачі
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

  • Ї Сун-сін, адмірал Чосону

    Як із 13 кораблями виграти битву проти флоту в 333 кораблі. Як виграти битву після власної смерті. Або трошечки про адмірала Чосону Ї Сун-сіна (з музичкою).

    Теми цього довгочиту:

    Корея
  • Юлія, остання принцеса Кореї

    Джулія (Юлія) Маллок народилася в багатодітній родині українських емігрантів - і стала дружиною корейського принца.

    Теми цього довгочиту:

    Корея
  • Як Геракл став бодгісаттвою

    Як образ Геракла через еллінів прийшов у буддизм та народні вірування Східної Азії

    Теми цього довгочиту:

    Азія

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Якби таких діячів було більше…

Вам також сподобається