Найбільший конгломерат Індії береться за виробництво мікросхем

Workers are seen working near a Tata logo in Mumbai.

Tata Group переходить у режим зростання


1 квітня на великих будівельних майданчиках у двох індійських штатах екскаватори почали копати землю під будівництво двох заводів з виробництва напівпровідників. На заводі в Гуджараті, який коштуватиме $11 млрд, працюватиме 20 000 людей і вироблятиме 50 000 кремнієвих пластин на місяць. На заводі в Ассамі вартістю $3 млрд 27 000 робітників будуть упаковувати чіпи в технологічні блоки.

Ініціатором обох проектів є Tata Group, найбільший конгломерат Індії. У Гуджараті вона об'єдналася з тайванською корпорацією Powerchip Semiconductor Manufacturing Corporation. В Ассамі Tata діє самостійно. Все це - гігантська ставка на те, що мрія індійського уряду про перетворення країни на високотехнологічну виробничу державу здійсниться. І це ілюструє амбіції Tata та її голови, Натараджана Чандрасекарана, перейти від багаторічної реструктуризації до твердого повернення в режим зростання. "У нас є велике бачення майбутнього", - каже пан Чандрасекаран.

У 2017 році, коли пан Чандрасекаран очолив Tata Sons, холдингову компанію групи, таке бачення здавалося б абсурдним. Група, яка була заснована в 1868 році, перебувала в безладі. Невчасні придбання іноземних сталеливарних та автомобільних підприємств приносили мільярди доларів на рік. Домашній автомобіль для широких мас вартістю 1300 доларів провалився. Із сотень афілійованих фірм лише Tata Consultancy Services, гігант у сфері ІТ-послуг, яким тоді керував пан Чандрасекаран, був справжнім переможцем.

За перші три роки на цій посаді він консолідував корпоративну структуру, яка розрослася до 30 компаній, що котируються на біржі, і, що важливо, надав їм нового фокусу. У 2020 році модель автомобіля Nexon була переобладнана в електромобіль і стала справжнім хітом продажів. Сьогодні Tata Motors, автомобільний підрозділ групи, продає кожен сьомий легковий автомобіль в Індії, порівняно з кожним 20-м чотири роки тому. Деякі з європейських сталеливарних заводів групи, що працюють з низькими показниками, закриваються, а внутрішній сталеливарний бізнес розвивається на хвилі економічного буму в Індії. Зростання кількості відпочиваючих в Індії перетворило дочірню компанію, що займається готельним бізнесом, з грошової ями на банкомат. Аналогічним попутним вітром користується і авіакомпанія Air India, викуплена урядом у 2022 році. Сукупна ринкова вартість дочірніх компаній Tata, що котируються на біржі, зросла з приблизно $140 млрд у 2017 році до приблизно $400 млрд (див. графік). Співвідношення чистого боргу групи до доходу впало з восьми у 2020 році до лише 2,4.

Цей успіх надав пану Чандрасекарану впевненості - і фінансових можливостей - для реалізації нових проектів, зокрема, у сфері виробництва мікросхем. Попередні спроби створити вітчизняну напівпровідникову промисловість зазнали невдачі. Зусилля під керівництвом уряду в 1970-х роках ні до чого не призвели. Багатообіцяючі переговори між Індією та Intel провалилися у 2007 році через те, що уряд у Делі затягував час, нарікав тоді бос американського виробника мікросхем. Натомість інвестиції пішли до Китаю та В'єтнаму.

За нинішнього прем'єр-міністра Нарендри Моді справи йдуть значно швидше. Він сподівається переманити виробництво з Китаю, починаючи з менш просунутих мікросхем, які використовуються в автомобілях і приладах, а потім поступово просуваючись до найсучасніших. Вважається, що його уряд покриває близько половини капітальних витрат на нові заводи з виробництва мікросхем, у тому числі в Гуджараті та Ассамі, а штати докладають ще 20%. Незважаючи на це, проекти є великою ставкою для приватного сектору, зокрема для компанії Tata. У січні 2023 року пан Чандрасекаран заявив, що капітальні витрати групи складуть приголомшливу суму в 90 мільярдів доларів протягом п'яти років. Частину з них Tata Sons витратить безпосередньо на напівпровідники, де компанія хоче бути присутньою в усьому - від дизайну до упаковки.

Ідея про те, що Індія може стати чемпіоном з виробництва чіпсів, вражає деяких спостерігачів як божевілля. Рагурам Раджан, колишній голова центрального банку Індії, який зараз працює в Чиказькому університеті, засуджує величезні субсидії на виробництво товарних мікросхем, особливо в той час, коли багатші країни, такі як Америка і Європа, вкладають мільярди у виробництво найсучасніших технологій. На його думку, Індії було б краще фінансувати свої інженерні школи, що перебувають у скрутному фінансовому становищі, і зосередитися на сферах, які потребують менше інвестицій, наприклад, на розробці мікросхем.

Пан Чандрасекаран не погоджується. Він вважає, що лише внутрішні покупці витрачатимуть на чіпи $100 млрд на рік до 2030 року, порівняно з $40 млрд сьогодні. Його фірма - одна з небагатьох в Індії, яка може швидко реалізовувати великі проекти. Вона найняла 75 керівників з-за кордону, які мають досвід у сфері виробництва мікросхем. Близько 70% потужностей заводу в Ассамі, який має розпочати виробництво у 2025 році, вже законтрактовано глобальними клієнтами. Те, що для Індії є вигадливою ініціативою, може виявитися хорошим бізнесом.

Першоджерело: The Economist “India’s biggest conglomerate takes on chipmaking”

Більше новин в телеграмі

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Пащека / Світові новини
Пащека / Світові новини@pascheka

13.6KПрочитань
0Автори
111Читачі
На Друкарні з 15 березня

Більше від автора

  • Болото замість козиря

    Фінансовий скандал у Граці, корупційні розслідування у Відні, посадові махінації в колишніх синіх міністерствах, контакти з російськими олігархами - FPÖ Кікля опинилася у вирі справ.

    Теми цього довгочиту:

    Корупція
  • "Наша Європа може померти": Страшне послання Макрона континенту

    Макрон попередив про загрозу майбутньому ЄС та закликав до більш "суверенної" Європи. Він запропонував ідеї зміцнення ЄС, такі як збільшення бюджету та оборонні преференції. Промова розглядається як передвиборча агітація на тлі відставання партії Макрона в опитуваннях.

    Теми цього довгочиту:

    Європейський Союз

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається