Нардеп і "вихідець" з СІЗО Приходько нажив 230 млн грн під час війни: що відомо

Замість відповідальності за важкою статтею ККУ – "важкий люкс" у декларації. Колишній нацбанкір часів Януковича і фігурант справи про розкрадання 2 млрд грн з Аграрного фонду, а нині народний депутат від Чернігівщини Борис Приходько задекларував елітні авто, преміальні коштовності, колекцію живопису та ікон і сотні мільйонів гривень "відсотків" за інвестиціями. Як скандальний проросійський фінансист примудряється жити на широку ногу й наживати елітні статки під час війни?

Чому винні у мільярдних розкраданнях коштів з Аграрного фонду досі не покарані? Як замість СІЗО Приходько опинився у кулуарах Верховної Ради від округу у Прилуках і наскільки прозоро його обирали чернігівські виборці? І до чого тут "рука рф"? Нові подробиці гучної давньої справи – у масштабному розслідуванні Ігоря Доценка для СтопКору.

Чим відомий Борис Приходько і що пов'язує його з "кланом" Януковича-Курченка?

Кар'єра Бориса Приходька розпочалася в буремні 90-ті в найбільшому агропромисловому банку "Україна". Ця фінустанова насамперед запамʼяталась завдяки несподіваному банкрутству і безслідно зниклим мільярдам. Наступним у біографії Приходька став столичний банк "Хрещатик", який також спіткало банкрутство й гучний скандал.

А вже 2012 року, у розпал епохи правління "регіоналів" Борис Вікторович посідає крісло першого заступника голови НБУ. І вже за два роки стає причетним до таємничого зникнення двох мільярдів державних гривень.

Як встановило слідство у 2014 році, Олександр Кірюк, тодішній очільник Аграрного фонду, та Борис Приходько, замислили оригінальну аферу. За кілька днів до капітуляції режиму Януковича керівництво Аграрного фонду розмістило трохи більше 2 млрд грн на депозитних рахунках "Брокбізнесбанку", що належав наближеному до так званої "Сім’ї" бізнесмену Сергію Курченку.

За кілька тижнів після цього в банк ввели тимчасову адміністрацію. Тоді у власності Аграрного фонду були тільки облігації. Спочатку був організований їх викуп "Брокбізнесбанком" за рахунок отриманого від Нацбанку рефінансування. А далі Аграрний фонд, всупереч статуту і без дозволу Мінагрополітики, розмістив ці кошти на депозитному рахунку банку.

"Уклали угоду РЕПа, потім її розірвали, вона не була викинута, не закрита і таким чином гроші пропали. Це прямий кримінал і це, по суті, крадіжка грошей із державного бюджету", – описує схему ректор міжнародного інституту бізнесу, заступник голови НБУ Олександр Савченко.

Правоохоронці припускали, що отримані два мільярди службові особи "Брокізнесбанку" ймовірно витратили на погашення фіктивних боргів банку.

Тим, хто провернув цю "оборудку", загрожувало 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

У липні 2014 року Бориса Приходька відправили до СІЗО і судом було обрано запобіжний захід у вигляді застави у рекордні на той момент 200 мільйонів гривень. У грудні підозрюваний вийшов на волю, та чи сплатив заставу – і досі невідомо. Можливо, звільненню посприяли "друзі" у високих кабінетах?

Про це свідчить інсайд, опублікований Антоном Геращенком, щодо вказівок для тодішнього очільника столичного апеляційного суду. Ось одне з повідомлень, а скоріше наказ: "Звільнити під домашній арешт Приходько Бориса Вікторовича".

"Хто саме роздавав подібні команди – невідомо. Та ймовірно, тут замішані старі звʼязки з проросійським душком. Бо наприклад, один з адвокатів нашого героя, Ростислав Кравець, нині фігурує у базі "Миротворець". Зокрема, за участь в інформаційних спецопераціях росії і втручання у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України", – коментує розслідувач Ігор Доценко.

Лише у липні 2015 року Генпрокуратурі вдалося передати справу до суду. Та далі, замість прозорого процесу, розпочався справжній фарс без кінця.

"Адвокати оскаржували підсудність, клопотали про повернення обвинувального акту. Справу кілька років "футболили" між судами, доки не була визначена підсудність за Дарницьким районним судом. Засідання у справах до жодного винесеного вироку не дійшли. Спочатку судді брали самовідвід, потім захисники клопотали про повернення обвинувального акту прокурору "у зв’язку із відсутністю у формулюванні обвинувачення місця вчинення злочину", відсутністю "зазначення мотиву та мети вчинення злочину" та іншими причинами", – зазначає журналіст.

А у 2019 році Приходько в оригінальний спосіб обходить правосуддя, здобувши депутатських мандат і недоторканість.

Того ж року Борис Приходько як самовисуванець балотується від 210-го виборчого округу в місті Прилуки Чернігівської області. Під час проведення електоральної кампанії він "засвітився" у новинах про побиття журналістів та підкуп виборців.

Так, кандидат у народні депутати в окрузі №210, самовисуванець Сергій Коровченко заявив, що його опонент Приходько привів до окружкому "тітушок", які кидали димові шашки.

Тоді ж у Прилуках відбувся і напад на нашу знімальну групу. СтопКор мав намір потрапити на публічний захід, де один із кандидатів у депутати зустрічався з громадськістю. Журналісти хотіли перевірити наявну інформацію щодо підкупу виборців на цьому заході. Як результат, один з репортерів отримав струс мозку, синці та забої. Нападником виявився заступник начальника штабу тоді ще кандидата в нардепи Приходька – Олександр Чалий.

"Цей округ на виборах став, мабуть, найгарячішим у країні. Але ставки для Приходька теж були високими: на вибір – депутатська недоторканність або 12 років за ґратами. Тож перемогу, як потім писали колеги, наш герой буквально вигриз, останні переможні майже сотню голосів відсудив через суд", – наголошує Ігор Доценко.

Але, схоже, реальним народним обранцем для своїх виборців Приходько так і не став.

Як розповідає в.о. Бобровицького міського голови Геннадій Іванюк, жодної депутатської діяльності у громаді нардеп насправді не здійснює.

"Допомоги нашій громаді він не надає. Коли громаду було частково окуповано російськими військами, Борис Приходько залишив людей на самоті та не надавав ані моральної, ані матеріальної допомоги", – стверджує Іванюк.

При цьому Приходько активно просував у громаді наративи проросійської і забороненої на сьогоднішні в Україні партії "Наш край".

"Це уламок політичної Партії регіонів. Велика кількість представників даної політсили виявились колаборантами, перейшли на бік ворога – російської федереації. Їх не було виключено з даної партії, вони продовжують свою діяльність проти нашої держави", – наголошує в.о. міського голови.

Після смерті Валерія Давиденка Борис Приходько на Чернігівщині фактично став і лідером, і головним "спонсором" партії "Наш край".

До речі, у червні цього року діяльність цієї політсили офіційно заборонили. У СБУ поінформували, що окремі екскерівники та функціонери цієї політсили причетні до проведення підривної діяльності проти України.

Десятки мерів міст та депутатів від політичної партії "Наш край" добровільно пішли на співпрацю з окупантами, надавали державі-агресору допомогу в здійсненні підривної діяльності, передавали інформацію про переміщення ЗСУ та види їх озброєння представникам ФСБ, закликали громадян переходити на бік ворога та не противитись окупації, надавали різного роду допомогу воєнізованим формуванням країни-агресора.

Керівний склад цієї партії складала "стара гвардія" режиму президента-втікача Віктора Януковича. Серед них і Андрій Деркач (нині сенатор у росії), і Олександр Мазурчак, та інші колишні члени забороненої Партії регіонів. Ідентичними є навіть партійні кольори: блакитний та білий.

А лідером цієї партії на Чернігівщині був Борис Приходько, свого часу призначений Сергієм Арбузовим – "гаманцем" клану Януковича – на посаду заступника голови НБУ, а також підозрюваний у змові з проросійським олігархом-утікачем Сергієм Курченком.

Та, схоже, навіть можливі звʼязки з прокремлівськими організаціями не зашкодили недоторканому Приходьку.

Навпаки, його статки лише зростали, піднявши його до четвертого місця серед нардепів-багатіїв. Основний вид доходу, як каже сам нардеп, – це нібито інвестиційний прибуток та продаж цінних паперів.

"Я працюю тільки з державними цінними паперами, тобто ОВДП, які я вкладаю. З них отримую сукупний дохід, який виплачує держава, і я отримую погашення", – стверджує Приходько.

Цифри вражають: якщо в першій декларації кандидата в депутати дохід Бориса Вікторовича становив понад 2,5 млн грн, то за минулий рік він офіційно заробив вже майже 228 млн. Це в 90 разів більше, ніж на початку його депутатської кар’єри.

А ще цікаво, звідки взялися гроші, які Приходько так успішно почав вкладати?

Адже й сім'я нардепа, як свідчить його декларація, розкошує: елітні автівки, дорогоцінності преміум-класу, ікони, картини українського живопису 20-го століття, швейцарські та інші люксові годинники тощо. Сам парламентар запевняє, що все прозоро.

"Коли я здійснюю угоду, то в мене перший банк перевіряє походження коштів. Потім торгівець перевіряє походження коштів – звідки ці гроші, де вони були і як їх отримати. Тобто це одні і ті ж самі кошти, які я постійно перевкладаю в цінні папери", – розповідає він.

Як стало відомо редакції СтопКору, дружина депутата – Марина Приходько разом із сином Демʼяном керує компанією ТОВ "СОВЕР", що вирощує зернові, бобові і насіння олійних культур. У їхній власності – цілих 135 земельних ділянок.

Зауважимо, на Чернігівщині ходять чутки, наче Приходько свого часу хотів "віджати" агробізнес у нині покійного нардепа Валерія Давиденка. Наразі вони не знайшли свого підтвердження, проте інсайдери розповідають іншу історію – про спроби перебрати контроль за рестораном "Вакула", що біля Козельця, у дружини Давиденка. Подейкують, Приходько був у цьому прямо зацікавлений.

Варто нагадати, що Валерія Давиденка, чиє місце у парламенті зайняв Борис Приходько, знайшли застреленим в його кабінеті. Однак більшість друзів і колег загиблого переконані: Давиденко не міг скоїти самогубство. Дехто навіть вважає, що це було заплановане вбивство.

Що ж нині відбувається з його активами?

"Під час нашої поїздки на Чернігівщину ми, схоже, були поруч з цим рестораном, однак шукали ми ту саму компанію ТОВ "СОВЕР", що зареєстрована на сім’ю Приходьків", – зазначає Ігор Доценко.

Юридична адреса компанії: смт Козелець, вул. Соборності, 118. На місці крім занедбаної будівлі журналісти нічого не знайшли, однак просто за цим будинком, трішки праворуч, був розташований той самий ресторан "Вакула".

Тож знімальна група вирушили в приймальню нардепа, щоб дізнатись відповіді на всі запитання. Але за вказаною адресою про Бориса Приходька... нічого не чули. Отже, нічого не залишилось, крім поспілкуватися з ним телефоном.

"Ресторан "Вакула"? Я до нього жодного відношення абсолютно не маю. І ніколи не було жодної спроби, скажімо так, "віджати" його чи здійснити будь-які дії в сторону власників цього закладу", – стверджує нардеп.

Звісно, чутки про спроби Приходька відібрати ресторан у вдови Давиденка та однакова адреса його компаній із закладом може бути лише збігом. Однак вивчаючи діяльність ексбанкіра, таких збігів журналісти знайшли чимало.

Наприклад, його син Приходько Даниїл у 2021 році став бенефіціаром чотирьох компаній: "Нова Ініціатива", ТОВ "ВЗАЄМОДОПОМОГА-1", ТОВ"НОВА ІНІЦІАТИВА-99", ТОВ "УКРАЇНСЬКА КРЕДИТНА КОМПАНІЯ". Саме ці чотири компанії раніше колись належали сім’ї скандального депутата Олексія Поліщука. Ці фірми відігравали ключову роль у схемі привласнення земельних ділянок у Вишгороді та Києві.

"Дивіться, я не знаю про це абсолютно нічого. Я не знаю Олексія Поліщука, я з ним не знайомий, не маю жодних стосунків. А якщо це стосується моїх дітей, то вони вже мають власне життя. Вони вже доволі дорослі, і я з ними, звичайно, спілкуюся як батько, але вони ведуть своє самостійне життя", – переконує Приходько.

А що ж зі справою про розкрадання двох мільярдів гривень? У ній є неочікуваний апдейт: провадження закрили.

Засідання суду 18 квітня 2023 року мало стати завершальним перед ухваленням вироку, але адвокати Приходька несподівано подали клопотання про закриття справи на підставі "закінчення строку досудового розслідування". Незважаючи на позицію голови судової колегії Домарєва, двоє інших суддів – Щасна та Просалова –підтримали це клопотання. За словами присутніх, таке рішення виглядало як мінімум неочікуваним і сумнівним.

Варто нагадати що Приходько раніше вже був помічений у спробах впливати на процеси за допомогою фінансових важелів, зокрема під час передвиборчої кампанії. І як бачимо результат – кримінальна справа, яка розслідувалася з 2014 року, закрита. Проте того ж року, на щастя, за апеляційною скаргою Офісу Генерального прокурора розслідування поновили.

Також, за інсайдерською інформацією, Борис Приходько міцно охопив правоохоронну і судову систему не тільки в столиці, але й на Чернігівщині.

"Імовірно, його вплив поширюється навіть на коридори апеляційного суду, де він, за нашими даними, здатен коригувати рішення "незалежної" трійці суддів – Оседача, Заболотного та Антипець", – зауважує Ігор Доценко.

Деякі експерти вважають, що йдеться не просто про затягування процесу, а про продуману стратегію, що дозволяє Приходьку і Ко використовувати закон для відстрочки відповідальності.

"Дивіться, виходить у нього до 2029 року строк давності. Він буде тягнути процес, це основна його мета – дотягнути до 2029 року. Тобто 15 років з моменту вчинення, якщо у 2014 році злочин було скоєно. Ось він зараз успішно більше половини терміну протягнув", – коментує юрист Андрій.

Нагадаємо, справа за участі Бориса Приходька тягнеться вже понад 10 років. Прокуратура вимагала ув'язнити нардепа Приходька та його ймовірних спільників на 12 років з повною конфіскацією майна. За цей час Приходько встиг вийти з-під варти, а потім отримав депутатський мандат і недоторканість.

Ми також розповідали про напад на знімальну групу СтопКору з боку представника штабу Приходька – Олександра Чалого – у Прилуках на Чернігівщині під час виборчого процесу.

Відомо, що виведені два мільярди гривень Аграрному фонду досі не відшкодували, а в лютому 2014 року причетний до рокзрадань керівник "Брокбізнесбанку" Сергій Курченко втік з України до рф.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Іван Петренко
Іван Петренко@3l_bcDyHLkXNUdD

43Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 12 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається