Після 12 років призупинення Ліга арабських держав привітала повернення сирійського режиму. Але що сприяє цій нормалізації?

Після більш ніж 12 років призупинення 7 травня 2023 року Ліга арабських держав проголосувала за повернення сирійського режиму. Менш ніж через два тижні президента Сирії Башара Асада зустріли в Саудівській Аравії наслідний принц і прем’єр-міністр Сирії. Королівство Саудівська Аравія (KSA), Мохаммед бін Салман (MBS), на арабському саміті Ліги.

Хоча Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) відіграють провідну роль у процесі нормалізації ситуації в Дамаску – відновивши своє посольство наприкінці 2018 року та, як повідомляється, запросивши Асада на COP28 – нормалізація ситуації між Саудівською Аравією та Сирією у квітні 2023 року, безсумнівно, зіграла ключову роль у цьому. розблокування повернення Сирії до Ліги арабських держав. Мотивація рішення Ер-Ріяда реабілітувати Дамаск пов’язана з національними цілями, а також регіональною динамікою. Припинення контрабанди препарату Каптагон є, наприклад, пріоритетом Саудівської Аравії. Значна частина виробництва та розповсюдження Captagon знаходиться під домінуванням Четвертого відділу та афілійованих сирійських бізнесменів, які піднялися під час війни.

Новий зовнішньополітичний напрямок Саудівської Аравії

Але, крім того, процес нормалізації є наслідком еволюції Саудівської Аравії з точки зору зовнішньої політики. Конфронтаційна зовнішня політика MBS – представлена смертоносною війною проти Ємену в 2015 році та максимальним тиском на Іран та його союзників у регіоні – провалилася, стала занадто дорогою з політичного погляду та загрозою для планів Королівства щодо реформування економіки. Тому Ер-Ріяд намагався встановити більш теплі відносини зі своїми сусідами.

Ці зміни у зовнішній політиці Саудівської Аравії в основному пов’язані з необхідністю Королівства зосередитися на економічних реформах і цілях Saudi Vision 2030.

Це почалося із закінченням «блокади» Катару в січні 2021 року, після чого відбулося примирення між двома країнами. Подібним чином Ер-Ріяд змінив свої відносини з Туреччиною, символом чого стала зустріч MBS та Ердогана в червні 2022 року в Анкарі та оголошення про депозит у розмірі 5 мільярдів доларів у центральному банку Туреччини для стимулювання економіки країни в березні. Ця еволюція продовжилася з історичним політичним зближенням між Іраном і Саудівською Аравією за посередництва Китаю на початку квітня. Відтоді обидві держави заявили про свою готовність співпрацювати одна з одною задля безпеки, стабільності та процвітання‘ на Близькому Сході. Це особливо важливо для КСА для стабілізації ситуації в Ємені та запобігання загрозам безпеці на його південному кордоні. Уявлення Саудівської Аравії про те, що Вашингтон більше не може забезпечити необхідну безпеку Королівству, особливо після вибуху повстань у 2011 році та бомбардування виробничих підрозділів Aramco у 2019 та 2020 роках, також підштовхнуло Королівство в цьому напрямку.

Ці зміни у зовнішній політиці Саудівської Аравії в основному пов’язані з необхідністю для Королівства зосередитися на економічних реформах і цілях Saudi Vision 2030, яка планує покінчити з залежністю від викопного палива та досягти 100 мільярдів доларів щорічних ПІІ до 2030 року, а також залучити 100 мільйонів відвідувачів на рік до 2030 року.

Глобальне ослаблення могутності США

США та Європейський Союз офіційно засудили ці процеси нормалізації, але не змогли перешкодити країнам регіону відновити зв’язки з Дамаском. У США в травні 2023 року було внесено новий законопроект під назвою «Акт про нормалізацію режиму Асада 2023 року», щоб розширити список можливих цілей Закону Цезаря, включивши до нього всіх членів сирійського парламенту, високопоставлених членів правлячої партії Баас і тих, хто відповідає за перенаправлення міжнародної гуманітарної допомоги.

З боку Європейського Союзу безперервні процеси нормалізації в Дамаску, ймовірно, створять подальший розкол між європейськими державами щодо того, яке ставлення до Сирії. Процес нормалізації Дамаска на Близькому Сході може спонукати деякі країни-члени ЄС зробити те саме, зокрема з огляду на заохочення «повернення біженців» до Сирії.

Незважаючи на постійне суперництво між різними державами в регіоні, вони дотримуються спільної позиції в бажанні повернутися до ситуації, подібної до тієї, що була до повстань у 2011 році.

Процеси нормалізації також слід розглядати як наслідок глобального ослаблення могутності США. Ця ситуація не тільки залишила більше можливостей для інших глобальних держав, таких як Китай і Росія, для діяльності в регіоні Близького Сходу та Північної Африки (MENA), але також принесла користь регіональним державам, які діяли все більш незалежно і розширили свій вплив на регіональному рівні, включаючи Туреччину, Саудівську Аравію. Аравії, Катару та ОАЕ.

У більш загальному плані Саудівська Аравія та інші регіональні гравці мають бажання консолідувати певну форму авторитарної стабільності в регіоні, гарантуючи свої політичні та економічні інтереси. Незважаючи на постійне суперництво між різними державами в регіоні, вони дотримуються спільної позиції в бажанні повернутися до ситуації, подібної до тієї, що була до повстань у 2011 році.

Наприклад, Катар допустив «арабський консенсус» щодо повернення Дамаска до Ліги арабських держав, незважаючи на небажання країни, щоб не ризикувати розлютити керівництво в Ер-Ріяді та інших арабських столицях. Катар стабільно налагоджує відносини з Саудівською Аравією, Єгиптом, ОАЕ та Бахрейном. Крім того, близький союзник Дохи Туреччина також дотримується політики нормалізації щодо сирійського режиму.

Мало надії на покращення ситуації в Сирії

Реінтеграція Сирії в Лігу арабських держав не сприятиме реконструкції чи економічному відновленню країни. Хоча санкції є суттєвою перешкодою для залучення іноземних інвестицій та співпраці, а отже, створюють життєздатний контекст для процесу реконструкції, відновлення економіки та зміцнення спроможності держави, вони далеко не єдиний елемент.

По-перше, відсутність безпечної та стабільної економічної ситуації в Сирії є значною перешкодою для залучення місцевих та іноземних інвестицій. По-друге, Дамаск не зміг покращити фінансову ситуацію в країні та запобігти постійному знеціненню сирійського фунта. Такий контекст підриває привабливість можливих швидких і середньострокових доходів і прибутків від інвестицій у країні і, отже, не сприяє жодним стимулам для інвестування – як зсередини, так і з-за кордону. По-третє, країна має обмежені фінансові можливості як у державному, так і в приватному секторах, а також не має функціонуючої інфраструктури чи кваліфікованої робочої сили.

Дамаск виділив дуже скромні інвестиції на відновлення та розвиток своєї інфраструктури, натомість спрямувавши більшу частину своїх витрат на військові зусилля, зарплати в державному секторі та субсидії, хоча вони постійно зменшуються.

Сьогодні рівень бідності в Сирії перевищує 90 відсотків, тоді як у 2007 році загальний рівень бідності становив 33,6 відсотка.

На кінець 2022 року загальні депозити в приватних банках Сирії, наприклад, оцінювалися в $1,9 млрд проти $13,87 млрд у 2010 році. Окрім недостатності джерел фінансування, країна страждає від нестачі кваліфікована робоча сила, яка поєднується з тривалим і високим рівнем еміграції, особливо молодих випускників.

І останнє, але не менш важливе: будь-яка політика відновлення за правління сирійського режиму не принесе користі людям, які найбільше постраждали від війни чи катастрофічної соціально-економічної ситуації в країні. Сьогодні рівень бідності перевищує 90 відсотків, у порівнянні із загальним рівнем бідності в 33,6 відсотка в 2007 році. У січні 2023 року близько 15,3 мільйона людей у Сирії потребували гуманітарної допомоги. Політика сирійського режиму не спрямована на вирішення економічних і соціальних проблем країни. Натомість політичні цілі режиму та цілі безпеки змусили його надати пріоритет консолідації власної влади та санкціям проти населення. Режим намагатиметься отримати політичну та економічну вигоду від реконструкції, одночасно зміцнюючи свою уявну безпеку.

Безперервний процес нормалізації ситуації в Дамаску, звичайно, служить інтересам сирійського режиму для збереження та зміцнення свого правління, а також інтересам авторитарних держав у регіоні Близького Сходу і Близького Сходу, які непохитні у збереженні своєї влади та придушенні будь-якого прогресу та ідеалів, внаслідок вибуху народних повстань у 2011 році.

Автор: Джозеф Дахер, професор Європейського університетського інституту у Флоренції. Він працює під егідою дослідницького проекту «Еволюція Сирії» в програмі «Орієнтація на Близький Схід». Він також викладає в університеті Лозанни в Швейцарії.

За матеріалами IPS–Journal

Переклад зробив канал Космос Політики

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається