Огляд Apocalypse World

Ваш особистий Кінець Світу 💥

Про що:

Світ, як ми його знали, загинув. Це могла бути техногенна катастрофа або війна, можливо впав астероїд або сам Господь зійшов з неба, щоб дати прочухана людству. Це не так важливо. Важливо, що ви тут, у вас є зброя, може також автомобіль або навіть своя банда, і ви дуже небезпечні.

Настрій: постапокаліптичні пригоди

Особливості системи:
Якщо ви чули про систему правил PBTA (Powered by the Apocalypse), але не знали, звідки вона взялась, то ви знайшли її джерело. Всі PBTA ігри засновані правилах Apocalypse World та мають спільні риси: кидок 2d6, використання буклетів персонажів, механіка ходів та широке використання наративних механік.

Чим же система така хороша? Перш за все, вона проста. На всі дії, будь-то дослідження чи бій, гравець робить кидок 2d6 + потрібна характеристика, де результат:

  • 10-12 – це повний успіх (ви вдарили радскорпіона)

  • 7-9 – частковий успіх (ви вдарили радскорпіона, а він вжалив вас)

  • 6- – провал (ви хотіли вдарити радскорпіона, але впали в його гніздо, тепер на вас кидається ще два радскорпіона).

При цьому провал або частковий успіх призводить до нових ігрових ситуацій, а не просто "ну, в тебе не вийшло". Якщо ви оглядали старий закинутий бункер, то кидок 6- може значити, що під час пошуку ви випадково активували сигналізацію, яка починає гучно волати.

Гра передбачає стандартний класичний постапокаліпсис, проте ви можете обрати свої варіації. Так вашим сетингом може бути як класична мед-максівська пустеля, засніжені рівнини, джунглі – що забажаєте.
Причини Апокаліпсису також на ваш розсуд: світ загинув після повстання роботів? Іншопланетяни захопили Землю? Вселенський потоп? Єдине що є сталим у сетингу: кінець світу відбувся десь 50 років тому та у світі є Психічний Вихор – таємнича сутність, що пронизує все живе. Що таке Психічний Вихор? Вигадайте самі 😄 

Система ніяким чином не обмежує настрій гри, адже тут можуть бути як весела стрільба, так і тяжка драма про виживання і боротьбу.

Гра використовує буклети персонажів, що є одночасно і аркушем персонажа і його класом. Для гри доступні такі архетипи постапокаліпсису як Battlebabe (бойова сексі-баришня), Brainer (психічний телепат), Chopper (вожак банди байкерів), Driver (водій таратайки), Gunlugger (майстер вогнепальної зброї) та інші, не менш колоритні заготовки.  

При створенні персонажа ви заповнюєте ваш буклет як анкету і обираєте здібності, характеристики і так далі. Абсолютно вся інформація для гри знаходиться на вашому аркуші персонажа – вам не потрібно гортати книги правил, якщо ви забули як працює ваша здібність.

Замість класичних характеристик як в D&D, гра використовує характеристики Cool, Hard, Hot, Sharp та Weird. Хоча вони і звучать незвично, але дуже швидко починаєш розуміти, що за що відповідає, а окрім того – вони чудово підтримують наративну сторону гри. Так Cool використовується для дій під вогнем, Hard – щоб атакувати когось, або показати свій авторитет, Hot – для зваблення та маніпуляцій, Sharp – для аналізу людей і ситуацій, а Weird – для взаємодії з Психічним Вихором.   

Ходи – одна з найкращих речей як в Apocalypse World, так і у всіх PBTA іграх. Це дії та здібності, що чітко прописані на вашому листі персонажа. Наприклад, коли гравець комусь погрожує, він заявляє хід “GO AGGRO”, описує ситуацію та кидає кубики. При результаті 10-12 майстер від лиця персонажа обирає чи персонаж відступає, чи автоматично отримує від гравця на горіхи. У випадку результату 7-9 персонаж може як відступити, так і почати бійку (яка не гарантовано буде на користь гравця), а у випадку 6- може статись щось дуже погане. Ходи є максимально широкими та передають гравцям наративні права від ведучого.

Інший прекрасний винахід Apocalypse World – це фронти. Ведучий на спеціальному листочку записує всі загрози з якими гравці можуть зіткнутись, їх наслідки та годинники, які відраховують, коли примарна загроза стане справжньою. Махнули рукою на банду, яка засіла неподалік? Готуйтесь, що ця банда у певний момент може зібратись і напасти на ваше поселення. Гра підштовхує використовувати фронти замість написання сценарію – тоді світ виглядає живим та по-справжньому відповідає на дії гравців. Беріть цю чудову штуку у інші ігри, вона класна.

Разом з тим, у грі є досить багато власних мінусів, як от надто широке трактування правил. Багато що у грі припадає на рішення майстра, оскільки провалений кидок може призвести до отримання демеджу, а може тільки до небезпечної ситуації.

Що дуже сильно відрізняє Apocalypse World від інших ігор, так це те, що за дизайном гра не є партійною. 

Так клас Hocus (релігійний лідер) перш за все буде зацікавлений в тому, щоб опікуватись своїми послідовниками, а Chopper (байкер) – буде думати про свою банду. І подібне є у інших класів також. 

Гра підштовхує взаємодіяти з іншими гравцями не як з командою, а як з тимчасовими союзниками, або іноді взагалі як з потенційними противниками. 

Все це потребує потрібного підходу і правильної взаємодії гравців. 

Тут можлива ситуація, що якийсь гравець відправиться сам на особистий квест, а інші гравці будуть вимушені просто чекати своєї черги. Якщо і наступний гравець вирішить зробити так само, то з’явиться питання «а чого ми взагалі граємо разом?». 

Я водив якось Apocalypse World як партійну гру. Це було неправильно з погляду системи, проте ніхто не сидів по підгодини чекаючи коли інший гравець закінчить свою місію. Гравці розуміли, що є одна велика загроза, яку їм потрібно вирішити разом і вирішити швидко.

Тому я думаю, що Apocalypse World не підходить для людей, що тільки почали грати у НРІ. Якщо половина вашого столу не залучена у гру одразу, то існує висока ймовірність, що вони і не будуть залучені в гру потім.

Окрім того, кидок з одними й тими ж складностями (6-, 7-9, 10-12) може набриднути досить швидко, особливо після того, як гравці отримають до свого кидка +3. Таким чином для повного провалу їм потрібно буде викинути виключно від 1 до 3-х. Якщо це бійка, то гравець з +3 до кидка проходитиме його у 92% випадків. А це створює нові проблеми в побудові відповідного челенджу.  

Загалом, Apocalypse World дійсно надзвичайна гра. Вона заслужено отримала свою популярність та породила просто мільйон хаків. Вона проста, дає широкі можливості відіграшу, дозволяє разом вигадати той світ, який підходить саме вам. Передача наративних прав від майстра до гравця робить цю гру ще цікавішою, адже дає можливість сходу додати в сюжет те, що вам подобається.

Може Apocalypse World і не дуже глибока, порівняно з іншими іграми, проте вона – саме те, що треба для того, щоб пірнути у світ вашого власного Апокаліпсису. 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Рольовий Топограф
Рольовий Топограф@TopographRPG

Про світ НРІ у всій красі

184Прочитань
5Автори
10Читачі
На Друкарні з 30 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається