Цього року НРІ спільнота святкує 50 років з виходу настільно-рольової гри Dungeons&Dragons, проте, ювілей не тільки в неї. Невдовзі після публікації першого видання D&D вийшла гра «Empire of the Petal Throne», що познайомила читачів із дивовижним світом Текумель.
Сетинг гри сильно відрізнявся від класичного фентезі: тут не було звичних ельфів та гномів, зате були детально прописані суспільства з багатою культурою та звичаями, химерні істоти, тисячолітні імперії, магія та роботи. Ця гра ввела механіку критичних влучань, без якої важко уявити сучасне D&D, і автор гри навіть вигадав окремі мови для жителів цього світу. Це був по-справжньому незвичний і дивний світ, який захоплював уяву.
Гра вийшла самвидавом, проте невдовзі вона отримала офіційне видання від компанії TSR, тодішніх правовласників D&D. Гра була досить популярною, пережила кілька видань… і врешті-решт була майже забута.
То як же так сталось, що колоритний світ Текумелю був втрачений і тепер майже не відомий пересічному фанатові настільно-рольових ігор? Давайте зазирнемо в історію, а почнемо з автора Текумелю…
Професор Баркер
Мухаммад Абдул Рахман (М.А.Р.) Баркер, уроджений Філіп Баркер (1929-2012) – народився в американському місті Спокан, штат Вашингтон. За освітою лінгвіст, знавець мови урду та спеціаліст з культури Південної Азії. Під час однієї зі своїх академічних поїздок перейшов в іслам і прийняв нове ім’я.
Ще зі своїх студентських часів захоплювався науковою фантастикою, писав оповідання, в яких в тому числі описував власний світ, з якого потім виріс Текумель. В Міннеаполісі він познайомився з Майком Морнардом (Mike Mornard), який був одним із перших плейтестерів оригінальної D&D. Після спостереження за грою професор Баркер зацікавився настільно-рольовими іграми та вирішив випустити власну рольову гру. Так у 1974 році накладом в 50 примірників вийшла гра «Імперія Пелюсткового Трону» (Empire of the Petal Throne), за правилами якої М.А.Р. Баркер почав водити ігри.
На одній з сесій був присутній співавтор D&D Дейв Арнесон, який познайомив професора з Гері Гайгексом. Наступного року TSR офіційно випустила «Empire of the Petal Throne» з передмовою Гайгекса, в якій той писав, що сетинг гри варто порівнювати з Середзем’ям за його пропрацьованість, і йому самому «важко уявити, щоб у сетингу з’явився конкурент у майбутньому». Набагато пізніше журнал Der Spiegel випустить статтю про Текумель і назве професора Баркера «Забутим Толкіном».
У 1977 році М.А.Р. Баркер забрав права на Текумель у TSR, після чого гра змінювала видавців. За цей час професор випустив 5 художніх книжок у світі Текумель, а у 2008 році створив юридичну особу Tékumel Foundation, якій передав юридичні права на свої твори.
Проте у професора Баркера була і інша сторона, набагато темніша. На жаль, за життя він мав нацистські та антисемітські погляди: у 1991 році під псевдонімом опублікував книгу «Хода Змія» (Serpent's Walk) в жанрі альтернативної історії, яка в позитивному ключі розповідала про боротьбу солдатів СС, які намагаються захопити США за допомогою «тактики своїх ворогів». Окрім того, у 1990-2002 роках Баркер брав участь у роботі видання «Journal of Historical Review», яке займалось запереченням Голокосту та ревізіоністською псевдоісторією.
Десять років після смерті М.А.Р. Баркера, у 2022 році ці факти визнала Tékumel Foundation та вибачилась перед фанатами гри за те, що не дізналась про це раніше, засудила публікацію книги та роботу для «Journal of Historical Review». На сьогодні прибуток з купівлі товарів, пов’язаних з сетингом Текумель, йде напряму Tékumel Foundation, яка підтримує єврейські благодійні фонди та фонди просвітництва про Голокост.
Погляди М.А.Р. Баркера сильно нашкодили популярності і так маловідомого світу. Але чим же цей сетинг так захоплює уяву?
Особливості світу
За жанром Текумель є science fantasy, тобто об’єднання наукової фантастики та фентезі, трохи ближче до першого. Тут є як високі технології, так і магія та всемогутні боги.
На відміну від класичного фентезі, що запозичує з Європейської міфології, у створенні світу професор Баркер надихався стародавніми цивілізаціями Мезоамерики, Індії, Китаю та Месопотамії.
Глибока пропрацьованість культури якісно відрізняє сетинг Текумель від інших типово фентезійних світів. Одна справа бути героями, що відбиваються від орди гоблінів, а зовсім інша – намагатись лавірувати в складному політичному житті дуже незвичного суспільства в якому зовсім інші традиції та погляди, а також власні уявлення про честь та безчестя.
Історія Текумелю
Текумель – це планета, яку багато тисяч років тому заселила людська цивілізація. Планета була частиною земної Космічної Імперії і являла собою торговий та рекреаційний центр, де людська цивілізація та її іншопланетні союзники могли обмінюватись досвідом.
Під час колонізації планети відбулось тераформування: небезпечна отруйна рослинність була винищена, орбіта планети була змінена, щоб відповідати зручному для людей циклові в 365 днів, а для зручності переміщень під планетою була побудована система швидкого транспорту, завдяки якій можна було дістатись майже в будь-яку точку світу. Однак в процесі заселення місцеві розумні види Ссу і Хлюсс (Ssú, Hlüss) були насильно відправлені в резервації. Аборигени само собою не змогли пробачити завоювання їх світу, а тому вичікували слушної нагоди, щоб помститись.
Людство відчувало себе повноцінним господарем Текумелю, проте лише до певної пори. З невідомих причин сталась катастрофа, яка затягнула всю сонячну систему разом з Текумелем в інший простір де немає навіть зірок. Настав Час Темряви, під час якого по всій планеті прокотились землетруси, океани й моря вийшли з берегів, а людська цивілізація опинилась на межі зникнення. Майже нічого з того, що існувало на поверхні до Часу Темряви, не вціліло: ані дороги, ані будівлі. Ссу і Хлюсс, хоча і постраждали від катаклізму на ряду з людьми, потім сприймали його як благословення, адже вони вирвались з резервацій і змогли відвоювати собі частину земель. Відрізана від інших світів землян цивілізація почала розпадатись, технології та знання були втрачені.
Проте існування в новому просторі змінило й відомі закони фізики. Так, деякі з найобдарованіших людей відкрили в собі здібності до магії, а також на контакт з людством вийшли могутні сутності з інших планів буття. Люди стали вклонятися цим сутностям і невдовзі нарекли їх богами.
В наступні 30 тисяч років точилась боротьба за виживання. На Текумелі було дуже мало корисних ресурсів, в тому числі заліза, проте земляни компенсували це торгівлею з іншими планетами. Коли зв’язок з іншими світами обірвався, людству та його іншопланетним союзникам довелось навчитись виживати без технологій і з тим, що вдалось видобути. Тисячі років потому, мови, якими спілкувались до катастрофи, вже давно забуті, і розшифрувати навіть простий текст майже неможливо.
Іншопланетяни та екосистема
На Текумелі ви не знайдете ані ельфів, ані орків, ні навіть когось схожого на них. Жодна з іншопланетних рас не є гуманоїдною, вони виглядають химерно і незвично, часто мають більше 4-х кінцівок. Більшість нелюдських рас на Текумелі є нащадками тих іншопланетян, що застрягли на планеті в Час Темряви і також відрізані від своїх космічних держав.
Є як цілком дружні раси, такі як комахоподібні Пе Чой (Pé Chói) та чотириногі Пачі Лей (Páchi Léi), яких можна зустріти в людських містах, так і ворожі болотяні Хлутргу (Hlutrgú) і само собою місцеві Ссу і Хлюсс, які ненавидять людей найбільше.
Клімат на планеті спекотний, що дозволяє рости густим джунглям. Екосистема складається з тих видів, що змогли вижити, місцевих видів-мутантів та завезених істот. Одним із найважливіших істот є Хлен (Chlén), який схожий на шестиногого трицератопса. Саме з його шкури за спеціальними технологіями роблять зброю та обладунки, а також часто його використовують як тяглову тварину.
Коней на Текумелі не існує, земляни їх не завезли через відсутність необхідності (бо навіщо коні, якщо є зорельоти?), тож в цьому світі і кінноти немає. Зате під час колонізації завезли котів та собак, яких можна знайти у багатьох краях.
Культура іншого світу
Професор Баркер детально описав велику кількість країн, народів та імперій, багато з яких давно зникли. Проте, як ви могли здогадатись з назви гри, основний акцент завжди був на державі Цоляну (Tsolyánu), яка відома як «Імперія Пелюсткового Трону».
Це дуже давня країна з історією в понад 2,5 тисячі років, її імператор сидить на троні у формі квітки, що вирізьблена з напівпрозорого нефриту. Цоляну є рабовласницькою, авторитарною і дуже бюрократичною державою з сильним впливом традицій на життя суспільства. Суспільство розділене на різні верстви, між якими майже немає соціальної мобільності, а кожна людина в суспільстві має розуміти своє місце в ієрархії.
Всю Імперію Цоляну пронизують величезні дороги Сакбе: 8-10 метрів у висоту і 25 метрів у ширину. Це аналог Великої Китайської стіни, вони слугують не тільки для швидкого переміщення і захисту кордонів, але і як символ могутності Імперії та її соціального розшарування. Кожна з цих доріг має 3 різні рівні: найвищий і найвужчий для чиновників та посланців, середній для легіонів військ і найширший найнижчий – для простих людей. Оскільки на планеті Текумель не існує їздових тварин, то більшість населення цими дорогами пересувається пішки, хіба що іноді використовуючи місцевих в’ючних тварин.
Майже все населення у Цоляну проживає не родинами, а цілими кланами, що пов’язані кровними зв’язками. Люди без клану вважаються найнижчими в соціальній ієрархії, однак, зробивши значущий вчинок або прислужившись комусь, ці люди можуть долучитись до кланів. Залежно від ієрархії клану на людину може чекати різна професія.
У народу Цоляну полігамія, у однієї людини може бути кілька дружин або чоловіків, а тому за дітьми можуть доглядати різні батьки, не обов’язково біологічні. Народжені в клані отримують дитяче ім’я, а при досягненні зрілості відбувається урочиста церемонія отримання дорослого імені. В дорослому житті від людини очікується, що вона прославить свій клан певним чином: будучи в армії, в адміністрації або створивши вдалий шлюб з кимось із інших кланів. І, само собою, безчестя однієї людини призводить до плями на репутації клану.
Окремо варто зазначити роль жінки в цьому суспільстві. Жінки не мають тих самих привілеїв, що і чоловіки, однак у них є два варіанти: або бути «клановою жінкою», або «арідані». У першому випадку роль жінки є дуже обмеженою, вона фактично є власністю клану і її обов’язок – доглядати за дітьми та працювати всередині клану. Така жінка не може володіти майном, на неї не можна подати до суду, а клан зобов’язаний опікуватись нею. Однак, якщо жінка оголосить себе «арідані», то її права прирівнюються до прав чоловіків і це означає, що жінка так само, як і чоловіки, має служити в армії.
Всі жіночі персонажі гравців починають вже в статусі «арідані».
Працюючи над сетингом, професор Баркер створив кілька мов з власною лексикою та письмом. До гри виходили окремі доповнення, за якими можна було вивчити мови різних народів Текумелю. Ці доповнення навіть зараз доступні в мережі Інтернет.
Магія, релігія та високі технології
Чари у світі Текумель – це скоріше науковий феномен. Через те, що планета існує у кишеньковому вимірі, грань між планами тут досить тонка, а тому істота з сильною волею може призвати собі на допомогу енергію з інших планів. При цьому не обов’язково бути талановитим, щоб вміти чаклувати, адже заклинання можуть дарувати «боги».
Боги не створювали світ, а натомість вийшли на контакт, коли планета Текумель провалилась в інший простір, і є розумними сутностями, які знаходяться на іншому рівні існування. Для людей ці сутності здаються богами, адже вони можуть спілкуватись з послідовниками, та давати свої сили обраним, часто завдяки жертвам (людським в тому числі). Боги діляться на дві категорії: Боги Змін та Боги Стабільності і між собою можуть навіть ворогувати, проте їх справжні наміри завжди лишаються невідомими.
Впевненість в тому, що саме «боги» беруть участь в справах людства, придушує інтелектуальну допитливість та уповільнює технологічний прогрес. Житель планети не вірить, що людина є найвищою істотою і не намагається проаналізувати цей всесвіт. Можливо, саме «боги» не дають людству розвивати науку і тримають його в цій пастці.
Більшість високих технологій, які земляни привезли на Текумель, давно втрачені. Однак під землею та руїнами давніх королівств ще можна знайти артефакти дивовижних часів. У Підземному світі можна знайти залишки транспортної системи з кабінами, які літають по тунелях, роботів різних конструкцій та призначень, пристрої, схожі на металеве людське око, які можуть стріляти смертоносними променями та інші технологічні дива. Дослідження підземного світу завжди небезпечні, але і винагорода є дуже високою.
Система правил
Коли «Імперія Пелюсткового Трону» вперше була опублікована, її представляли як окрему від D&D гру, хоча обидві гри ділили спільні правила. Як і в оригінального видання, D&D тут було 3 класи (воїн, жрець та маг) і система правил побудована на основному кидку d20, проте з власними відмінностями.
Так професор Баркер вперше ввів правило на критичне влучання. Саме так, улюблене багатьма правило «критичної 20-ки» пішло саме з «Empire of the Petal Throne», а потім перекочувало в D&D. Випадання 20-ки збільшувало вдвічі пошкодження, а також робився ще один додатковий кидок – і якщо випадало 19 або 20, то ворог помирав не залежно від того, скільки в нього було здоров’я. У книзі правил це пояснювалось вдалим влучанням по життєво важливим органам.
Однак, якщо ви не готові читати оригінальну систему, ви можете обрати будь-яке наступне офіційне видання або фанатський хак. Система правил не настільки важлива, як сетинг гри.
Підбиваючи підсумки
Імперія Пелюсткового Трону – унікальна гра, це один із найбільш комплексних і складних сетингів, які я читав. Завдяки продуманості він відчувається по-справжньому дивним і іншопланетним, місцеві культури цікаво досліджувати та постійно дізнаватись щось нове.
Навіть до оприлюднення інформації про нацистькі та антисемітські погляди професора Баркера, Текумель був маловідомим не тільки на наших теренах, але й в англомовному просторі. Однією з причин цієї маловідомості за іронією є його детальна пропрацьованість: цей сетинг важко почати водити. Необхідно прочитати багато інформації, зануритись в дійсно чужі культури, багато звичаїв яких є не просто відмінними від сучасного світогляду, але й часто – суперечать йому.
Якщо типово-фентезійний сетинг можна водити просто на основі базових знань про фентезі та середньовічну культуру, то з Текумелем так не вийде. Питання будуть викликати постійно. Який одяг носять місцеві? Якщо заліза мало, з чого зроблені мечі? Що вони їдять, п’ють, які ритуали виконують щодня? А найголовніше, які соціальні ритуали?
Якщо вас не лякає багато деталей та біографія професора Баркера, то цей сетинг може стати одним з ваших улюблених. В процесі читання ви будете відчувати себе немов справжній археолог, який віднаходить загублену цивілізацію. А от чи варто це все вашого часу та зусиль – то вже інше питання. Я ж отримав шалене задоволення, поки вишукував інформацію про Текумель і знаходив дивовижні народи, дивні місця, страшних чудовиськ та неймовірні історії.
Тож вирішуйте ви, чи варто досліджувати Текумель, чи він лише застарілий давній артефакт, який варто лишити і далі припадати пилом.
Текумель на різних системах правил:
Tekumel: Empire of the Petal Throne (1975) – перше видання від TSR.
Tékumel: Empire of the Petal Throne (2005) - перевидання від компанії Guardians of Order.
Bethorm: the Plane of Tekumel (2014) – гра на власній системі правил.
Petal Hack (2016) – безкоштовні правила для OSR ігор.
GURPS Tékumel – фанатські правила для GURPS.
Changadésha's Handbook – безкоштовний фанатський хак для D&D 5е.
The Tsolyani Language – посібник з мови Цоляну, написаний самим професором Баркером.
Дізнатись про Текумель більше:
Tékumel: The World of the Petal Throne – офіційний сайт сетингу.
Tekumel Foundation – фонд, який створив професор Баркер.
The Man Of Gold - перша з 5-и художніх книжок, написаних професором.
Tekumel Wiki – фанатська вікі по сетингу.
The Excellent Travelling Volume – фанатський зін по Текумелю.
Інтро Текумел – від телеграм каналу Dicepunk з тезовим описом сетингу.
Grognardia – автор сайту веде великий кампейн House of Worms по Текумелю, в якому пройшло вже більше 300 сессій.
DeviantArt Джефа Ді - один з сучасних ілюстраторів Текумелю, який ілюстрував гру Bethorm: the Plane of Tekumel.
Choice of the Petal Throne – текстова відеогра, дія якої відбувається у світі Текумель. Я рекомендую її як простий спосіб дізнатись більше про світ Текумель: в грі є зручний глосарій, в який ви можете підглядати.