Параноя і спілкування з привидами. Історія альбому OK Computer

Ера OK Computer була справжнім кошмаром для британського колективу Radiohead, особливо для вокаліста Тома Йорка. Згадувати минуле, тобто переживати його знову — це божевілля для нього. Старі демозаписи, тексти до пісень, малюнки літаків, гелікоптерів, автомобілів, ескалаторів та інших видів транспорту. Все це зображує найпотаємніші думки 27 річного хлопця, життя якого починає тріскатись після 4 років в автівці для туру. Він був замкнутим, кататонічним. Втратив будь-яке відчуття реальності.

Ніде правди сховати, люди страшенно непокоїлись розвитком технологій. Звідси й походить лірика про автомобільну аварію, параною, депресію і «свиню в клітці» (з пісні «Fitter Happier»).

«Я відчував інформаційне перевантаження, що досить таки іронічно, адже зараз ситуація ще гірша», — каже Том Йорк.

Утім, вокаліст також говорив про щось особисте. Про невпевненість, яка живе з ним ще з дитинства та як насправді складно перебувати в рок-групі, що не дає собі спокою. Ніколи.

На момент випуску альбому рок-музика ставала менш популярною, тож Radiohead поставили крапку в цій епосі, створивши щось бажане, емоційне, справжнє.

«У нас було багато дурості й впевненості. Мабуть, «дурість» не підходяще слово. Брак досвіду. Коли у твої 24 чи 25 років здається, ніби ти можеш зробити геть усе й гадки не маєш, що може піти не так. І це фантастично!», — розповів басист Колін Грінвуд.

Відтак, подорожуючи гастролями колектив знайомився з різними людьми. Спілкуючись з ними їм здалось, ніби цей світ приречений. Технології диктуватимуть людям у що вірити й маніпулюватимуть інформацією. У результаті зникне будь-яка насолода й свобода в житті. Ось цю стурбованість вони й намагались передати альбомом.

По суті Том Йорк постав таким собі філософом, ізольованим і відчуженим, який говорить зі своєю уявою про навколишній світ і його проблеми. До прикладу візьмемо пісню «Paranoid Android», названу на честь Марвіна — робота-параноїка з романів «Автостопом по Галактиці», який страждає від сильної депресії й нудьги, частково через те, що він має «мозок розміром із планету». Однак рідко ним користується, оскільки від нього вимагають виконувати просту роботу, як-от відчиняти двері.

Слухаючи аудіоверсію цієї повісті в автівці, Том зупинився на моменті, коли комп’ютер космічного корабля каже, що він нездатний відбити ракети. «Добре, комп’ютер, — відповідає галактичний президент Зафод Біблброкс, — тепер я хочу повне ручне керування». Йорк записав цю фразу в зошиті, яка символізувала повернення контролю людині. Бо врешті-решт, все це про нас з вами.

«Параноя, яку я відчував тоді, пов‘язана з тим, як люди ставились одне до одного. Просто я використовував термінологію, пов‘язану з технологіями. А все написане насправді було спробою відновити зв‘язок з людьми. Адже коли ти постійно в дорозі, відчувається певна самотність і роз‘єднаність», — сказав вокаліст.

Відіграючи тур за туром, у Тома з'явились нові страхи. Якось він уявляв, як їхня автівка падає зі скелі.

«Моя сім'я ледь не потрапила в одну жахливу аварію. І ми з батьком часто говорили про це. Мені здається, він хотів довести, що ми не контролюємо такі речі й вони можуть статись будь-коли. Либонь через це у мене параноя», — згадує фронтмен Radiohead.

А ще його ненависть до автівок пов'язана з презирством до суспільства загалом. Він щиро не розумів, як люди рано-вранці можуть покидати будинок, в якому не хочеться жити, щоб поїхати на роботу, де воліли б не працювати.

Хоча це не єдина причина ненависті. Том народився із закритим лівим оком і до 6 років він встиг пережити 5 операцій. Проте лікарям не вдалось щось змінити, тож вони змушували його носити пов‘язку. А сім‘я часто переїжджала через непостійну роботу батька. Відтак, хлопець з незвичним оком ставав мішенню для образ.

Однак повернімось же в дорогу. Колектив прямував до красивої будівлі 16 століття (St. Catherine’s Court), де планувалось записувати альбом. І за британською традицією — будинок був не простим.

Подейкували, у ньому жили привиди, доволі привітні, скажу я вам. Як стверджував Том, вони навіть розмовляли з ним. Спонукали змінити зачіску. Він взявся за ножиці, так-сяк обрізав волосся, порізав себе. Вийшло не дуже. Тож Йорк спустився вниз, де всі зі страхом глянули на нього й запитали чи все з ним гаразд.

Проте, що по-справжньому здавалось надприродним, так це музика. Гурт називає процес запису «часом магії». Без обмежень. Купа людей — купа ідей і всі рухаються в одному напрямку. Поступово колектив відходив від живого виконання пісень і натомість писав електронну музику. Але це не те, чого очікував від них лейбл. Від них чекали альбом повен radio-friendly пісень на кшталт Creep. На що менеджер колективу відповів: «забудьте про це, просто послухайте… Ви зрозумієте, яка ця платівка прекрасна».

Так принаймні зробили шанувальники Radiohead. В результаті OK Computer став двічі платиновим, а Radiohead — одним з найважливіших колективів за всю історію.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
mak
mak@makmak

912Прочитань
10Автори
13Читачі
На Друкарні з 23 липня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Звучання більш цілісніше, та розкуте, так здається при першому прослуховуванні.

Якщо на першому альбомі (Pablo Honey) здавалася скутою та вимушеною, то на прикладі альбому (OK Computer) мовиш інше. Але всупереч очікуванні та любові до альбому, переслуховую перший альбом, хоч яке до нього ставлення не було, - що самих музикантів та публіки, яка подумки представляла і перевтілювала Тома в Курта, думаю, лейбл би був задоволений змінами, але внутрішня гармонія рухала гурт до змін, і це прекрасно!

Вам також сподобається