Олександр Лукашенко та Сі Цзіньпін

Лукашенко прервав візит до ОАЕ заради вже другої цього року поїздки до Китаю, де зустрівся із Сі Цзіньпіном, вручив подарунки та сходив до ВУЗу. Навіщо? DW зібрала думки експертів.

Олександр Лукашенко вдруге за 2023 рік побував у Китаї – частіше він їздить лише до Росії. Візит виглядав спонтанним: Лукашенко вилетів з Об'єднаних Арабських Еміратів, де з 29 листопада брав участь у саміті з клімату, провів 3 та 4 грудня у Пекіні – і, судячи з повідомлень про переміщення літака, повернувся до ОАЕ. Цікаво, що 4 грудня стало відомо про швидкий візит Володимира Путіна до ОАЕ. У КНР у Лукашенка була зустріч із Сі Цзіньпіном, відвідування Пекінського університету, де навесні на практиці був його син Микола, і навіть гра у хокей. Але навіщо насправді Лукашенко спонтанно літав до Китаю? 

"Сі погодився на зустріч, Лукашенко все покинув і полетів"

Впадає у вічі кілька деталей. Політ Лукашенка з ОАЕ до Китаю і назад виглядає як спонтанна дія.

"Візит раптовий, білоруська влада не ховала цю обставину, та й сам Лукашенко дякував Сі Цзіньпіну за оперативність", - уточнює білоруський політолог Валерій Карбалевич. 

На його думку, модель відносин Китаю з Білоруссю руйнується: РБ була цікавою і важливою як логістичний хаб, через який ще в 2019 році йшло 80-90% китайського транзиту в ЄС, а в індустріальному парку "Великий камінь" китайські компанії мали виробляти продукцію для Європи.

"Але для цього відносини з ЄС мають бути позитивними. А насправді, транзит китайських вантажів скоротився більш ніж наполовину. Білорусь втратила транзитний статус, який був основою білорусько-китайської дружби", - вважає Карбалевич. 

З такою оцінкою згодна політолог та експерт з міжнародних відносин Роза Турарбекова:

"Те, що Лукашенка не було запрошено на саміт "Один пояс - один шлях" у жовтні цього року, викликало питання, що не так у відносинах Мінська та Пекіна. Я думаю, що Пекін не задоволений ситуацією на кордоні. Можливо, Лукашенко обіцяв її покращити, але в серпні стало питання повної ізоляції, тобто коли він навесні відвідав Пекін (28 лютого - 2 березня) все було нормально, потім ситуація погіршилася і запрошення на форум до Пекіна він не отримав".
Лукашенко та Сі на зустрічі у Пекіні у 2023 роціФото: Zhai Jianlan/XinHua/picture alliance

Експерти погоджуються, що Лукашенко просив особистої зустрічі з головою КНР. І отримав згоду на неї, коли був у ОАЕ.

"Сі несподівано дав згоду, і Лукашенко все покинув і полетів. Щоправда, я важко уявляю, як сьогодні ці проблеми можна вирішити", - уточнює Валерій Карбалевич. "Про те, що візит незапланований, свідчить і реакція китайської офіційної преси. Сьогодні я відкрила агентство "Сіньхуа", а там один рядок про візит і дві фотографії. Китайські медіа не отримали матеріалу, щоб висвітлити це належним чином", - наводить приклад Роза Турарбекова. 

Китай дав Лукашенку другий шанс

Підсумки візиту Роза Турарбекова називає скоріше позитивними для Лукашенка:

"Думаю, йому дають другий шанс стабілізувати та виправити ситуацію, виконати умови, які прозвучали, швидше за все, ще навесні 2023 року. Думаю, вони прості – забезпечити безпечне транзитне сполучення через Білорусь, вирівняти відносини з ЄС, щоб не було загроз для китайського транзиту, експорту тощо. Швидше за все, він це пообіцяв. Але подивимося на результат". 

—Чи можуть вимоги Китаю спонукати Лукашенка на покращення відносин з ЄС? Важко сказати:

"Все може бути, але, це залежить від того, наскільки західні партнери готові на таку розмову. Звідси питання, який рівень безпеки необхідний Пекіну, щоб переконатися, що Лукашенко виконує свої зобов'язання? Не можу відповісти -"Напевно, для Пекіна важливо, щоб вантажі через Білорусь йшли безперебійно, не було транспортної ізоляції або її загрози.” По-друге, щоб у Мінську представництва країн ЄС підвищувалися до рівня послів". 

—Чому ж Лукашенка так зацікавлений у Китаї?

"Він хоче диверсифікувати економіку. Йому потрібен Китай, він шукає противагу Росії, щоб довести, у тому числі своєму оточенню, що Білорусь все ще має зовнішню політику", - вважає Роза Турарбекова. 

Білорусь для Китаю не пріоритет

"Безумовно, "Великий камінь" розглядали для розвитку виробництва, постачання до ЄС, а країну - як логістичний хаб. Зараз ці перспективи пішли, а цінність Білорусі для КНР з точки зору логістики втрачена,”- каже економіст, старший науковий співробітник дослідницького центру BEROC Анастасія Лузгіна. - “І все ж таки не можна сказати, що все зупинилося. У "Великий камінь" були прийняті нові резиденти.Білоруські чиновники намагаються вивести економіку з кризи, і зусилля дають свої плоди, особливо з тими країнами, які можуть співпрацювати з державами, які знаходяться під санкціями. У тому числі це Китай".  
Країни ЄС, що межують із Білоруссю, закрили частину прикордонних переходів. Обговорювали і повну транспортну ізоляціюФото: Ales Petrowitsch/DW

У плані зовнішньої торгівлі, Китай зараз є для Білорусі другою країною за рівнем товарообігу.

"За січень-серпень 2023 року загальний зовнішній товарообіг РБ - більше 54 млрд доларів, при цьому товарообіг з Китаєм - 5,8 млрд, близько 12-13%. Не можу сказати, що це багато для другої за значимістю країни", - пояснює економіст. Анастасія Лузгіна. - Раніше противагу Росії становили ЄС та Україна, і це була інша ситуація". 

Інтерес з боку Білорусі, звісно, ​​більший, погоджується економіст. Китай без Білорусі спокійно проживе.

"Але все ж таки зацікавленість залишилася. Той же калій, він буде потрібен і наступного року. Товари на кшталт сухого молока, - уточнює Анастасія Лузгіна. - Та й у Білорусі, нехай невеликий, за китайськими мірками, але ринок є. Наприклад, і Росія, і Білорусь переходять на китайські автомобілі. Якщо дивитися на товарообіг, то зростає імпорт у Білорусь машин та обладнання, і можна припустити, що значна частина поставляється з Китаю". 

І все ж Білорусь зараз найсильніше залежить від РФ, нагадує економіст. За її словами, Китай - важливий партнер, але білоруська економіка зрощується з російською, тому влада в першу чергу враховуватиме інтереси РФ, якщо говорити про політичні рішення, такі як налагодження відносин із Заходом. 

Джерело — DW

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.3KПрочитань
4Автори
276Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається