Авторка: юдіна

ㅤ«Вона – хороша мама, не кинула свою дитину і допомагає батькові її виховувати». «Можливо вона не ідеальна дружина, але принаймні вона не підіймає руку на свого чоловіка». «Жінка у якої було багато статевих партнерів це зовсім не погано, це лише показує, що вона досвідчена». «Бути агресивними і грубими це природа жінок, це нормально». «Усі жінки за природою полігамні». «Нічого жінкам займатись хатніми справами, у них і на роботі проблем вистачає». «Вона справді допомагає по дому чоловікові – іноді може після себе тарілку помити. Деякі жінки і цього не роблять, хіба це не привід її цінувати?».

ㅤЧи чули ви колись бодай одну з цих фраз у реальному житті? Навряд чи. А якщо замінити слово «жінка» на «чоловік»? Тоді ви мабуть чули ці вислови і не раз. Але чому коли ці фрази стосуються жінок, вони здаються нам нереальними і дивними, а коли про чоловіків, то навпаки, це звучить як щось дуже знайоме? Це тому що наш світ повен подвійних стандартів.

ㅤПодвійні стандарти для чоловіків та жінок – це соціальне явище, яке полягає в тому, що різні норми та очікування застосовуються до людей залежно від їхньої статі.

ㅤВони проявляються у різних сферах життя, таких як робота, сім'я, освіта та особисті відносини. Ці стандарти можуть призводити до нерівності, дискримінації та обмеження можливостей для обох статей, хоча саме жінки часто стають їхніми основними жертвами.

ㅤЗгідно статті 24 Конституції України усі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та  не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних та релігійних переконань, статі, етнічного та соціального походження. Сьогодні жінки дійсно мають набагато більше свободи, ніж раніше. Жінки в більшості можуть бути прийняті на будь-яку роботу, їм дозволено робити багато речей, які раніше для них були недоступні. Однак, незважаючи на ці зміни, ми не можемо заперечувати, що подвійні стандарти все ще існують.

ㅤДавайте розглянемо лише деякі із багатьох сфер, де подвійні стандарти постійно настигають жінок.

Сфера праці та кар'єри

ㅤКоли йдеться про рівну заробітну плату, сприйняття, переваги, можливості на робочому місці жінкам завжди доводиться боротися трохи важче, ніж їхнім колегам-чоловікам. І це стосується навіть тих жінок, які займають високі посади.

ㅤЯскравим прикладом є ситуація, яка сталась із прем'єр-міністеркою Фінляндії Санною Марін у 2022 році. Жінка була змушена публічно вибачитися за те, що танцювала з друзями на приватній вечірці в своїй офіційній резиденції. Тиск суспільства був настільки високим, що вона добровільно зробила тест на наркотики, який виявився негативним. Це все задля того, щоб довести, що вона не вживає наркотики, а танці з друзями не є таким показником. Чи викликають такі обурення суспільства танці високопосадовців чоловіків?

ㅤЩе одним із найбільш поширених проявів подвійних стандартів є очікування від жінок у професійній сфері. Наприклад, від жінок часто очікують, що вони обиратимуть менш амбітні кар'єри або поступатимуться на користь сімейних обов'язків. Якщо жінка прагне успіху в кар'єрі, її можуть критикувати за те, що вона "занадто амбітна" або "жертвує родиною". Водночас, коли чоловік проявляє амбіції на роботі, це сприймається як норма і навіть схвалюється.

ㅤОсь ще кілька поширених прикладів подвійних стандартів, з якими жінки стикаються щодня на робочому місці:

ㅤ• Чоловіків можуть хвалити за напористість та впевненість у собі, тоді як жінок критикують за таку ж поведінку і називають «владними», «агресивними», «стервами» і «суками».

ㅤ• Від жінок очікують професійного одягу та макіяжу, тоді як чоловіки можуть одягатися більш повсякденно, і їхній зовнішній вигляд не особливо оцінюється.

ㅤУсе це призводить до створення токсичного середовища для жінок на робочому місці, яке може негативно вплинути не лише на їх продуктивність та моральний дух, але і на успіх самої організації.

Сімейні обов’язки та роль батьків

ㅤЗазвичай подвійні стандарти у вихованні дітей стосуються таких тем, як батьківські ролі, які пов’язані з їх безпосередніми обов’язками та завищенні або ж занижені очікування від батьків залежно від їх статі. Говорячи про виховання дітей та побут, важко не погодитись, що від жінок завжди очікується більше, ніж від чоловіків. Фрази: «Якщо не будеш вміти готувати, тебе ніхто заміж не візьме» та «Тобі потрібно вже думати про своє здоров’я, щоб була здорова дитина» чоловіки навряд чи взагалі чують у своєму житті. Через патріархальні установки жінка сприймається спершу як матір, дружина і вже потім власне як жінка. На жаль, через це багато жінок переймають цю поведінку і гублять себе у цих ролях, вважаючи, що це їх основне призначення.

ㅤОсь деякі інші приклади поширених гендерних подвійних стандартів у вихованні дітей серед батьків протилежної статі:

ㅤ• Чоловіки, які доглядають за своїми дітьми наодинці, називаються «няньками». В той час як від матерів очікують, що вони виконуватимуть більшу частину домашньої роботи, навіть якщо вони також працюють поза домом

ㅤ• Часто від жінок-матерів вимагають виконання основної частини соціальної роботи в сім'ї, від організації дитячих свят і канікул до формування сімейних дружніх стосунків.

ㅤ• Різні стандарти краси та зовнішнього вигляду між батьками та матерями

ㅤ• Пеленальні столики для немовлят часто можна знайти лише в громадських вбиральнях, призначених саме для жінок.

Зовнішність і поведінка

ㅤЯскравим прикладом подвійних стандартів у зовнішньому вигляді є очікування чоловіків мати струнку підтягнуту спортивну дівчину поруч із собою, при цьому самим абсолютно не підпадати під ці «стандарти». І це все тому, що суспільство не змушує чоловіків бути привабливими. В той час жінки мають цілий «список» того, як вони мають виглядати, і часто пункти у цьому «списку» можуть суперечити одне одному.

ㅤПодвійні стандарти також можуть стосуватись сексуальної поведінки. Наприклад, чоловік, який мав яскраве «сексуальне» минуле, може негативно ставитись до своєї партнерки через те, що вона також мала велику кількість сексуальних партнерів.

ㅤВ одному американському дослідженні, яке провели дві соціологині Рейчел Еллісон та Барбара Рісман, під назвою «Подвійні стандарти для «Перепихонів»: Як далеко ми просунулися до гендерної рівності?», розглядалися гендерні моделі сприйняття випадкових сексуальних стосунків. Науковиці проаналізували дані онлайн-опитування про соціальне життя в коледжах, аби оцінити сприйняття студентами цього питання. Хоча результати показали, що майже половина респондентів втратили повагу до обох статей через велику кількість випадкових зв'язків, чоловіки були більш схильні дотримуватися традиційних подвійних стандартів, ніж жінки.

ㅤПодвійні стандарти можуть бути зумовлені і батьківським ставленням. В іншій роботі під назвою «Гендерні подвійні стандарти у ставленні до батьківства» соціологи дослідили, як відмінності у вихованні синів і дочок впливають на залицяння і створення сім'ї. Воно показало, що батьки значно поблажливіше ставляться до залицянь сина, що включає у себе побачення, секс і спільне проживання, ніж коли це робить їх донька. Крім того, батьки частіше очікували, що сини одружаться пізніше, і бажали аби ті надавали перевагу роботі, а не шлюбу. Відповідно від доньок вони очікували протилежне. Автори цього дослідження дійшли висновку, що гендерні подвійні стандарти у вихованні дітей можуть сприяти гендерним відмінностям у соціальній поведінці.

Висновок

ㅤПодвійні стандарти для чоловіків та жінок відображають нерівності, що досі існують у суспільстві. Хоча деякі з них можуть бути менш помітними в сучасному світі, їхній вплив все ще болісно відчутний. Єдиний вихід це боротися з ними. Як? Через підвищення власної обізнаності, активне протистояння дискримінації та розвиток рівноправних підходів у різних сферах життя. 

Список використаних джерел:

  1. https://www.betterhelp.com/advice/parenting/gendered-double-standards-in-parenting-5-strategies-to-help-promote-fairness/

  2. https://blog.whistleblowersecurity.com/blog/creating-equality-in-the-workplace-removing-double-standards

  3. https://www.voicesofyouth.org/blog/double-standards-societys-eyes

  4. https://www.verywellmind.com/double-standards-in-relationships-7229369

  5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0049089X10001791?via%3Dihub

  6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0049089X13000665?via%3Dihub 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ЖІНОЦТВО
ЖІНОЦТВО@jinotstvo

1KПрочитань
0Автори
19Читачі
На Друкарні з 5 травня

Більше від автора

  • FEMEN: секстремізм, атеїзм, фемінізм

    Обурені пікетуючі жінки з оголеними грудьми, на яких щось виразно намальовано фарбою. Саме цей образ виникає в голові багатьох людей, коли вони чують слово «феміністка». Зараз можна подумати, що це просто стереотипне мислення малоосвіченої людини, але чому саме такий образ?

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм
  • Де фемінізм на політичній мапі?

    Однією з цілей фемінізму є забезпечення суб’єктності жінки в політичному просторі. Ознаки суб’єктності фактично впираються в наявність свободи, уявлення про яку і є базисом політичних ідеологій. Тому розберімося, чи можна класифікувати фемінізм на політичних координатах

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається