Поки Китай зміцнює зв'язки з Росією та Білоруссю, Європа розмірковує про можливу зростаючу загрозу - SCMP

Європейський Союз може переглянути свої відносини з другим за величиною ринком у світі через підтримку Пекіном Москви.

Швидка прогулянка від східного фронту Європейського Союзу. Рота солдатів Народно-визвольної армії у повному бойовому екіпіруванні розмахувала гвинтівками та високо тримала п'ятизірковий прапор Китаю – у Білорусі.

За кілька метрів за ними стояла шеренга танків. Ліворуч від них велика група білоруських солдатів гордо розмахувала в повітрі червоно-зеленим прапором.

Армії брали участь у 11-денних спільних навчаннях у місті Брест, всього за 5 км (3 милі) від польського кордону. Мінськ заявив, що в рамках антитерористичної програми «Орлиний штурм» білоруські та китайські сили часом працюватимуть як єдине ціле.

"Ми підштовхуємо Китай чинити тиск на Білорусь, але, мабуть, вони не зрозуміли наше прохання і натомість направили до Мінська НВАК", - заявив польський чиновник.

Він мав на увазі «гібридну війну», яку диктатор Олександр Лукашенко наказав вести проти західного сусіда. Задокументовані інциденти, що продовжуються, наприклад, змушення мігрантів з Іраку перетинати кордон Білорусі та Польщі, посилили кризу у відносинах між двома країнами.

Хоча навчання за участю НВАК не становлять безпосередньої загрози Польщі або будь-якій іншій країні, їхній символізм очевидний: Китай зміцнює військові зв'язки з ворогами Європи і все частіше розглядається як загроза безпеці на всьому континенті.

Білорусь, найближчий союзник Росії у її вторгненні в Україну, також підтримує тісні зв'язки з Пекіном, оскільки її нещодавно прийняли до Шанхайської організації співпраці.

Зображення, опубліковані міністерствами оборони Білорусі та Китаю, посилили тривогу з приводу того, що все частіше називають євразійською віссю.

Це було чітко сформульовано на саміті НАТО у Вашингтоні минулого тижня, де альянс заявив, що Пекін «став вирішальним чинником, що сприятиме війні Росії проти України завдяки партнерству “без обмежень” і широкомасштабній підтримці оборонно-промислового комплексу Росії».

Китай неодноразово заявляв, що підтримує нормальні торговельні відносини з Росією та суворо контролює експорт обладнання подвійного призначення до Москви.

Організацію Північноатлантичного договору часто вважають більш агресивно налаштованою до Китаю, ніж до її інституційного сусіда в Брюсселі, Європейського Союзу. Дійсно, білоруські навчання сприймалися більше як попередження для НАТО, ніж як діяльність робітників за столами в комісії.

Але кілька високопоставлених посадовців ЄС заявили, що погоджуються з термінологією НАТО. Хоча Китай стверджує, що він нейтральний і не бере участі у війні, багато хто вважає, що він знаходиться на боці Росії.

Протягом двох років ЄС інтенсивно лобіював, щоб Китай використав свій вплив на російського лідера Володимира Путіна, щоб допомогти покласти край війні.

Тепер багато хто приходить до висновку, що відбувається протилежне: Пекін проігнорував стурбованість Європи замість того, щоб різко посилити підтримку Москви.

«Тон Китаю щодо Росії змінився з лютого 2022 року», коли Росія вторглася в Україну, сказало одне джерело, яке було присутнє на кількох нещодавніх дипломатичних зустрічах з китайськими міністрами.

«Їм було незручно обговорювати війну, але тепер вони здаються більш розслабленими та менш стурбованими. Вони думають, що у Путіна справи йдуть краще, тому вони не почуваються так ніяково».

Чиновники були шоковані, коли у березні посланець Китаю в Євразії Лі Хуей приїхав до Брюсселя після зупинки у Москві та прочитав список російських тем для обговорення. Ідея полягала в тому, що Європа має прокинутися та відчути запах кави, бо Україна зрештою програє.

Впливові голоси в Європі починають закликати до змін у відносинах блоку з Китаєм, а також до європейського розуміння намірів Пекіна.

«Для Китаю настала відповідна історична мить змінити глобальний порядок. Відносини Китаю з Росією слід розуміти як стратегічну конкуренцію із Заходом», - сказала Ебігаель Вассельє, керівник відділу міжнародних зв'язків Інституту китаєзнавства Меркатора, німецького аналітичного центру.

Вассельє, яка до минулого року була заступником глави зовнішньополітичного відомства ЄС з Китаю, була одним із трьох авторів доповіді, опублікованої минулого місяця, де міститься заклик до Європи оновити свої відносини з Пекіном через її зв'язки з Росією.

«ЄС, як і раніше, офіційно розглядає Китай як "партнера, економічного конкурента і системного суперника"... цю класифікацію необхідно доповнити четвертою категорією, яка називатиме Китай також і загрозою безпеці Європи», - йдеться в доповіді.

Дослідники виявили, що "Китай щомісяця експортує продукцію подвійного призначення на суму понад 300 мільйонів доларів США, яка визначається ЄС, США, Великобританією та Японією як "високопріоритетні" товари для виробництва зброї, у тому числі ракет та дронів".

Згідно з китайською митною статистикою, у грудні 2023 року ці продажі перевищили 600 мільйонів доларів США, тоді як більше третини експорту Китаю до Росії після вторгнення становили продукти, включені в обмежені списки ЄС, як показало дослідження.

«Китаю потрібно зробити більш явний вибір, ніж він має наразі», — сказав Гуннар Віганд, колишній керуючий директор з Азіатсько-Тихоокеанського регіону Європейської служби зовнішніх дій і ще один автор доповіді.
«Або ви продовжите допомагати Росії, тоді ви зіткнетеся зі зростаючими наслідками, або ви почнете обмежувати підтримку військових зусиль Росії і продовжите підтримувати тісні торговельні зв'язки».

Згідно з офіційними джерелами, підтримка Москви Пекіном різко зросла навіть за два місяці з того часу, як китайський лідер Сі Цзіньпін відвідав Європу.

Тоді президент Франції Еммануель Макрон подякував Сі Цзіньпіну за обіцянку припинити постачання товарів подвійного призначення. Проте, як заявили представники ЄС, помітних змін у тенденціях китайської митної статистики не сталося.

І Макрон, і канцлер Німеччини Олаф Шольц після кожного проведеного часу з Сі були впевнені, що Пекін відправить делегацію на підтриманий Києвом мирний саміт у Женеві минулого місяця, повідомили два високопоставлені джерела.

В результаті вони неохоче включали китайські фірми до чорного списку компаній ЄС, які направляють до Москви європейські товари, що потрапили під санкції.

Натомість президент України Володимир Зеленський звинуватив Китай у «саботажі» заходу, відмовляючи країни Глобального Півдня від участі.

Джерела в ЄС повідомили, що напередодні саміту міністерство закордонних справ Китаю дзвонило посольствам у Пекіні, щоб просувати альтернативну китайсько-бразильську пропозицію, це означатиме, що будуть представлені претензії Росії на безпеку, Москві буде надано місце за столом і буде "справедливе обговорення всіх мирних планів".

Загальним результатом є посилення позиції в Брюсселі стосовно Китаю та за його межами.

Табу на включення китайських фірм до чорного списку порушено. Коли минулого місяця Пекін не висловив протесту проти 19 підприємств, внесених до цього списку, це було сприйнято як знак того, що його підтримка Москви не буде припинена, повідомили інсайдери ЄС.

У деяких колах знову з'явилася готовність внести до чорного списку великі китайські компанії, які, як вважається, допомагають військовим зусиллям Росії. Органи, які забезпечують дотримання санкцій ЄС, розглядають можливість додавання пункту «Немає Росії» до товарів, що продаються європейськими дочірніми компаніями в Азії.

Торгова напруженість між ЄС та Китаємце окреме питання, але гнів із приводу зв'язків Пекіна з Москвою спонукав Європейську комісію розглянути можливість більш агресивних дій щодо усунення дисбалансу в Китаї, повідомили джерела. Внаслідок цього, потік розслідувань ЄС, спрямованих проти субсидій, поставив сторони на межу торгової війни.

Цього тижня ситуація ще більше ускладнилася, коли прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який нині очолює почергове головування в ЄС, приступив до «мирної місії», яка включала зупинки в Києві, Москві, Пекіні і — після зупинки у Вашингтоні на саміті НАТО — Флоридський курорт Мар-а-Лаго, щоб зустрітися із колишнім президентом США Дональдом Трампом.

«Орбан побував в Україні, потім у Росії, а потім обговорював деякі ідеї з Пекіном. Я думаю, що він повернувся із порожніми руками, але не тільки це – він повернувся, розділивши Європу, і тепер йому доведеться зіткнутися з наслідками», – сказав Вассельє.

Повідомляється, що лідери ЄС розглядають можливість бойкоту неформального саміту Європейської ради в Угорщині, натомість міністри також утримуються від участі у законодавчих засіданнях. Але дії Орбана показали, наскільки складно реформувати відносини ЄС з Пекіном, навіть якщо решта 26 столиць братиме в цьому участь.

"Артикуляція аспекту безпеки викликає розбіжності. Орбан показав, наскільки це викликає розбіжності", - сказав Вассельє.

Джерело — SCMP

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається