За останні роки ШI вирвався зі світу наукової фантастики і влився в мейнстрим повсякденності. Подібний "великий вибух" зачепив не тільки поверхневі сфери людської діяльності, він зачепив саме ядро політичної філософії, включно з питаннями влади, свободи і справедливості. Дикусія навколо ШІ на політичній арені особливо закипає у контексті, де технологічні досягнення можуть докорінно переформатувати наше сприйняття і реалізацію базових концепцій.
Чому важливо концептуалізувати ШІ через політичну філософію?
Філософія є нормативною дісциплиною, а політична філософія завжди ставить питання про те, як найкраще вибодувати політичну систему. У цей час імплементування ШІ обіцяє зробити те саме - зробити наш світ кращим: він може знайти неординарні підходи для старих проблем, зробити освіту, охорону здоров'я та розподіл ресурсів доступнішими й ефективнішими. Але як при цьому балансувати контроль й приватність?Хто контролюватиме ці технології? Ось питання які ставить перед собою політична теорія у контексті штучного інтелекту.
Тема ШІ стає ще складнішою, коли ми замислюємося про рівність і справедливість. Які перспективи відкриваються перед поняттям свободи, коли алгоритмічні передбачення починають малювати логіку наших доль? Якою мірою утопія рівності доступна в диверсифікованому суспільстві?
Ця ситуація тягне за собою необхідність масштабного діалогу серед візіонерів цифрового для осмислення того, як саме ШІ може бути вшитий у фундамент політичного устрою нашого суспільства, при цьому не забуваючи охороняти наші цінності та ідеали.
Отже,штучний інтелект і політична філософія зараз перебувають у вирі нових викликів, на передньому краю нової межі: ситуації необхідності відважного погляду уперед до переосмислення та перебудови ідей, що формують нашу спільщину.
Цей пролог відкриває серію з 30 коротких лекційних фрагментів. Протягом наступного часу ми разом розберемо ключові аспекти ШІ в рамках політ. філософії, щоб глибше зрозуміти значення ШІ для нас.