Що важливіше — результативність чи ефективність?

Цей допис про два важливі поняття, які часто використовуються в управлінні, економіці, державному регулюванні та інших сферах. Вони мають різні значення, і розуміння різниці між ними є ключовим для оцінки успіху як вашої підприємницької діяльності (якщо ви підприємець), так і якості виконаної роботи або впроваджених заходів (якщо ви є працівником виконавчих органів місцевого самоврядування чи державної влади). Мова йде про результативність та ефективність.

Уявіть собі що ви власник бізнесу, який займається доставкою піци. У момент коли ви доставляєте піцу і клієнт задоволений, ваше завдання виконано — хтось отримав своє замовлення, а ви досягли мети. Це і є ваша результативність.

Але чи були ви ефективними? …  Ви зробили це найкоротшим маршрутом, що дозволило витрати менше пального і часу? Можливо, ви змогли доставити ще одну піцу у тому ж житловому районі, збільшивши кількість виконаних замовлень за той же час? … Якщо так, то ви не тільки досягли мети, але й зробили це максимально економно та з користю для себе, що говорить про вашу ефективність.

Тобто, результативність полягає в тому, щоб робити правильні речі: досягати цілей і бажаних результатів, у той час як ефективність – полягає в тому, щоб робити все правильно: оптимізувати процеси для використання найменшої кількості ресурсів.

Уявімо будівництво мосту через річку — така собі обіцянка однієї із політичних партій, яка хоче бути обраною на виборах до влади. Якщо міст успішно побудували, і тепер транспорт може легко перетинати річку, що, у свою чергу, покращує зв'язок між двома сторонами, то поставлену мету було досягнуто. Успішно реалізований проєкт показує результативність цієї політичної сили, яка стала владою.

З іншого боку, як часто буває, будівництво тривало набагато довше й коштувало значно більше, ніж було заплановано. Причинами такої, цілком реальної, історії можуть бути недостатнє планування через низький рівень кваліфікації виконавців, використання дорогих матеріалів без необхідності, часті перебої в роботах через погодні умови, які не були враховані заздалегідь. Що ми маємо у результаті? … Хоча міст збудували, ресурси були витрачені марно через неефективний процес будівництва. Але про це навряд чи розкажуть у своїх передвиборчих програмах ті, хто прагне переобратися до влади у наступному електоральному циклі.

Що ж важливіше — результат чи ефективність?

Це залежить від конкретного контексту та цілей. Існують ситуації коли результат є важливішим за ефективність. Однією з таких ситуацій є порятунок людей. При рятувальній операції головне — врятувати життя, навіть якщо це потребує великих ресурсів. Тут результат (збереження життя) має вирішальне значення. А ще, коли термінове завдання має бути виконане до певної дати або події, результат стає пріоритетом, навіть якщо для його досягнення доведеться використати більше ресурсів.

Проте, ефективність дозволяє економити ресурси та підвищувати продуктивність у довгостроковій перспективі. Наприклад, коли ресурси обмежені, важливо досягти результатів, але з мінімальними витратами. У такому випадку ефективність тут стає ключовим фактором для виживання та успіху як окремого підприємства, так і країни вцілому.

Звісно ж ідеальним варіантом є досягнення балансу між результатом і ефективністю. Важливо не тільки досягати результату, але й робити це ефективно, щоб уникати надмірних витрат і забезпечувати сталість успіху. Однак у різних ситуаціях акцент може зміщуватися як в один, так і в інший бік залежно від пріоритетів.

Розуміння таких простих речей може допомогти нам вижити в умовах війни, економічних викликів та реформ і побудувати ту Україну, про яку мріяло не одне покоління українців.

І на останок, для виживання і сталого розвитку нам потрібні:

1) ефективність, яка спрямована на досягнення цілей з мінімальними витратами ресурсів (часу, грошей, людей тощо). Окрім того, висока ефективність дозволить нам досягати більше цілей з наявними ресурсами;

2) результативність, що означає досягнення конкретних запланованих цілей на кшталт зменшення рівня корупції, покращення інфраструктури, підвищення рівня освіти та охорони здоров'я тощо.

Як мінімум, у підсумку будемо мати:

1) досягнення видимих і конкретних результатів, що значно підвищує довіру суспільства до уряду та інших державних інституцій;

2) розуміння різниці між результативністю та ефективністю допомагає точніше вимірювати досягнення уряду і окремих програм, що сприяє більшій підзвітності перед громадянами та міжнародними організаціями;

можливо є ще щось важливе, що варто було б зазначити…..

Тим не менш,

лише гармонійне поєднання результативності та ефективності дозволяє не тільки досягати поставлених цілей, але й робити це з максимальною користю для суспільства. Тільки завдяки цьому збалансованому підходу можна забезпечити стійкий розвиток, підвищити якість життя громадян і зміцнити довіру до державних інституцій, що, в свою чергу, сприятиме довготривалому процвітанню нашої країни.

Далі буде … 😉

#простопроекономіку

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ольга Піжук
Ольга Піжук@Olha_Pizhuk

Пишу просто про економіку))

819Прочитань
6Автори
44Читачі
Підтримати
На Друкарні з 11 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається