24 серпня виповнюється сімдесят п’ять років з часу набуття чинності Північноатлантичного договору. Тодішній президент США Гаррі С. Трумен назвав його «історичним моментом», який згуртував атлантичну спільноту.

To understand NATO’s future, take stock of its centuries-long history

Тоді, як і зараз, також були ті, хто сумнівався, чи витримає Альянс.

Багато в чому це питання виникає через те, що більша частина обговорень плутає сучасний інститут НАТО, створений у 1949 році, з набагато глибшими та міцнішими трансатлантичними зв’язками, які надають НАТО його основну силу. Ці зв'язки простягаються крізь історичні епохи, набагато далі в минуле, ніж 1949 рік, і, ймовірно, продовжуватимуть простягатися далеко в майбутньому. І ці зв'язки глибоко вкорінені через шари культурних та інституційних трансатлантичних зв'язків, які наростали один над одним з плином часу і за різних геополітичних конфігурацій. Альянс не тільки не занепадає з часом, але й продовжує зростати.

Якщо не 1949 рік, то коли?

Історично НАТО найточніше визначається як останній етап цієї глибоко вкоріненої союзницької співпраці. Зобов'язання, які написані в Північноатлантичному договорі, не роблять 1949 рік віхою, а своєрідним розділовим знаком в еволюційному розвитку трансатлантичного альянсу, який існував задовго до 1949 року. Він існував у 1941 році. Він існував у 1917 році. Він існував у різних формах набагато раніше.

Дата створення 1949 рік дає небезпечно неповне уявлення про те, що являє собою альянс. Вона змушує його виглядати як щось, що було призначено виключно для однієї геополітичної конфігурації проти Радянського Союзу — враження, яке дуже часто виглядає як факт. І це помилково. Атлантичний альянс добре працював у протилежній геополітичній конфігурації в 1917 і 1941 роках - з Німеччиною як ворогом і Росією як зовнішнім союзником. Північноатлантичний альянс існував ще в іншій конфігурації, починаючи з того часу, коли британці заснували Джеймстаун в 1607 році, а Іспанія була визначальним ворогом. До речі, Іспанія та Німеччина пізніше приєдналися до альянсу. "Визначальний ворог" ніколи не був насправді серцем того, що визначало альянс.

У кожній з цих конфігурацій атлантичні союзники з попередньої конфігурації залишалися основними союзниками нової. У цьому сенсі альянс був історичною константою, навіть попри значні зміни. Це визначний факт.

Чому дата створення має значення

Те, як лідери, політики та громадськість сприймають цю історію, має реальні наслідки. Фокус, обмежений 1949 роком, може зробити опозицію Росії надто великою як підбурювальну та оживляючу силу, що стоїть за трансатлантичним альянсом. Відсутність ширшого історичного контексту у розумах людей перешкоджає розумінню альянсу як глибоко укоріненого. Це також може обмежити підтримку альянсу однією фракцією на Заході, фракцією, яка зосереджена на одній конфігурації “друг-ворог”. Це змушує інші фракції постійно ставити питання, чи не старіє НАТО і чи не наближається до кінця свій термін придатності. І це ускладнює спільне вирішення інших проблем, з якими стикаються союзники, наприклад, із Китаєм.

Рівні альянсу

Трансатлантичний альянс має кілька рівнів: НАТО, спільноти суспільств, спільні інтереси, норми та стратегічне вирівнювання. Ці рівні мають власні дати початку, і вони накладалися один на одного протягом століть. Це робить довгу атлантичну історію прикладом зростання альянсу в його глибині, поряд з його зростаючим географічним охопленням.

Стійке стратегічне єднання північноатлантичних суспільств є критичним рівнем для того, щоб воно взагалі було альянсом. Це те, що визначає її як глибокий альянс, а не просто ефемерне партнерство. Єднання ніколи не було ідеальним і не охоплювало всіх питань. Але воно завжди існувало на головному міжнародному стратегічному вододілі того часу.

Єднання у Північній Атлантиці почалося ще під час британської колонізації Північної Америки у 1607 році. Воно переривалося лише один раз, з 1776 до 1820-х років, коли дві події призвели до його відновлення: доктрина Монро, де-факто нав'язана британським флотом, що переорієнтувала Британію на Сполучені Штати; і розпад Священного союзу на східну автократичну та західну ліберальну половину. З моменту свого поновлення воно триває й донині. Єднання з основного стратегічного питання тривало, незважаючи на безліч змін і поворотів у тому, що було основним стратегічним питанням. Це робить його навіть більшим, ніж звичайний стратегічний союз. Це наближає його до стратегічного злиття: стратегічного інваріанту.

Розвиток альянсу відбувався поетапно: початок спільного трансатлантичного суспільства на 1607 року; його майже безперервне зростання населення та території ; стратегічне коаліціювання весь цей час, за винятком перерви у півстоліття після 1776 року; активні бойові дії атлантичних альянсів світових війн; інституціоналізація в НАТО практик, розроблених у цих війнах; ряд розширень НАТО; та виникнення тихоокеанського крила альянсу з Договором про безпеку між Австралією, Новою Зеландією та Сполученими Штатами, відомим як АНЗЮС, а також договорами США-Японія та США-Південна Корея.

Погляд назад, щоб подивитися вперед

Озираючись назад, ми бачимо, що трансатлантичний альянс глибоко вкоренився в сучасному світі і, як очікується, залишиться як інваріант, так і явищем, що росте, з новими членами і функціями.

Чи можуть песимісти хоча б сказати, що трансатлантичний альянс піде на спад порівняно з державами, що сходять? Навряд. Письменники говорять про це вже понад сто років, але зростання числа членів альянсу дозволяє йому завжди випереджати країни, які намагаються його наздогнати. Він зростає у двох вимірах — усередині, в економіці його держав-членів, та зовні, серед держав-членів. Його потенційні противники також ростуть усередині, але коли вони збивають зовнішні альянси, їм не вистачає глибини та міцності атлантичного. Їхні альянси завжди виявлялися недовговічними; їм не вистачає глибоких спільних рис атлантичного альянсу. Їм також не вистачає його відповідності до потреб розвитку сучасності. Тим часом зростання атлантичного угруповання на міжнародному рівні залишається кумулятивним. Вестернізація триває скрізь, навіть у країнах, які їй чинили опір. Більшість історичних ворогів альянсу пізніше приєдналися до нього. Мало знайдеться країн, які б ніколи не хотіли приєднатися. НАТО може вважати нерозумним впускати деяких на значний час вперед, але не існує постійної фіксованої лінії виключення.

Нерозумно пророкувати загибель альянсу; це завжди виявлялося невірним. І не варто грати з відмовою від видимого прошарку НАТО в альянсі; це тільки завдає шкоди на якийсь час, а потім все одно відновлюється. Мудро працювати над розвитком альянсу. Саме так вважали творці НАТО, коли сімдесят п'ять років тому взяли на себе ініціативу вести переговори щодо договору. Історія винагородила їх.

Джерело — Atlantic Council

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається