ССО Білорусі: небезпечний сусід чи переоцінений противник?

В цій статті команда “Безбашених геймерів” розглянула ССО Білорусії, їх структуру, озброєння та все інше, що Вам слід знати про ймовірного ворога.
Генштаб ВСУ: На полигонах Беларуси развернули два ракетных дивизиона с  «Точкой-У» и «Смерчами»
Оператори ССО РБ під час шикування

Сили спеціальних операцій Збройних сил Республіки Білорусь (ССО ЗС РБ, бєл. Силы спецыяльных апераций Узброеных сіл Рэспублики Беларусь) - високомобільний рід військ Збройних сил Республіки Білорусь, створений 2 серпня 2007 року. Є наступником ВДВ СРСР і спецпризначенців ГРУ СРСР у Республіці Білорусь. Основні завдання: контр-диверсійна діяльність, розвідка, боротьба з незаконними збройними формуваннями, виконання різних завдань спеціальними методами з метою припинення збройного конфлікту щодо Республіки Білорусь. Виступають одним з основних елементів стратегічного стримування.

СТРУКТУРА РОДУ ВІЙСЬК

Як вже було зазначено, Сили спеціальних операцій включають у себе:

  • 38-ту гвардійську окрему гвардійську мобільну бригаду (Брест)

  • 103-ю гвардійську окрему мобільну бригаду (Вітебськ)

  • 5-ту окрему бригаду спеціального призначення (Мар'їна Гірка)

  • 742-й польовий вузол зв'язку (сформований у жовтні 2016 р. на базі Центру зв'язку ССО), а.м. Колодіщі.

  • 91-й окремий батальйон охорони та обслуговування (91-й обоо), Мінськ.

Солдати однієї з мобільних бригад під час показових виступів

Таокж є підрозділи для виконання завдань особливої важливості:

  • 33-й гвардійський окремий загін спеціального призначення (комплектується офіцерами і прапорщиками)

  • Особливий загін спеціального призначення 5 окремої бригади спеціального призначення (відомий як «офіцерська рота»)

  • 527-ма окрема рота спеціального призначення

  • 22-у роту спеціального призначення (ЗОК)

Бригади підпорядковуються командуванню ССО, яке зі свого боку підпорядковується безпосередньо генеральному штабу.

ОЗБРОЄННЯ

Серед бронетехніки варто виділити БТР-80А, легкі бронеавтомобілі «Тигр» та «Volat» (що в перекладі з білоруської означає «могутня людина» або «велетень»), середній бронеавтомобіль «Кайман», а також просто БТР-80. До вантажних автомобілів належать МАЗ-6317 і «Урал».

Броневики "Кайман" стали лучшей зарубежной версией БРДМ-2 - Российская  газета
Бронеавтомобіль “Кайман” під час відпрацьовування штурму будівлі

Що стосується зенітних та артилерійських засобів, то тут можна перечислити 23-мм зенітну установку ЗУ-23-2, 82-мм міномет БМ-37, 122-мм гаубицю Д-30, а також протитанкові ракетні комплекси «Фагот» і «Метис». У списку також значиться переносний зенітно-ракетний комплекс «Ігла».

Особливе спорядження для сил спеціальних операцій тільки створюється, і його список постійно зростає. У ССО вже надійшла нова портативна цифрова радіостанція Р-168-0.1, бойова розвантажувальна система нового зразка, бронежилет «Ворон-11», кевларовий шолом «Скат С1 М1». Кожен військовослужбовець ССО забезпечується новітніми приладами нічного бачення білоруського виробництва. Також уся зброя забезпечується білоруськими коліматорними та нічними прицілами(так, вони існують).

Фахівці ССО РБ під час демонстрації стрілецького озброєння

Оснащення білоруських сил спеціальних операцій безпілотними літальними апаратами в повному обсязі було заплановано на кінець 2012 року. До цього ж часу очікувалося надходження в підрозділи нових мотодельтапланів. Для доставки солдатів у район виконання завдання використовуються парашутні системи типу крило Лесник-3 і Лесник-3М. Проходять випробування і тандемні парашутні системи для доправлення вузькопрофільних спеціалістів без парашутно-десантної підготовки (наприклад, військовий інженер) у цільову область.

ІСТОРІЯ ФОРМУВАННЯ ТА СТАНОВЛЕННЯ

На початку 1990-х років перед військовим і політичним керівництвом Білорусі постало питання про подальшу долю спадщини Радянської Армії - 103ї гвардійської повітряно-десантної дивізії (Вітебськ), 38-ї окремої гвардійської десантно-штурмової бригади (Брест), яка ввійшла до складу Збройних сил, та 5-ї окремої бригади спеціального призначення (Мар'їна Гірка). Дилема полягала в тому, що разом із суверенітетом було проголошено і військову доктрину держави, що має суто оборонний характер, а повітряно-десантні частини, так звані війська першого удару, у нову концепцію вписувалися не зовсім вдало. Деякі керівники, виходячи з нібито пацифістських міркувань, пропонували кардинальне рішення: немає ВДВ - немає проблеми. Але і в уряді, і в Генеральному штабі працювали досвідчені професіонали(дилетанти точніше), які зуміли відстояти еліту Збройних сил від ножа скорочень. Але реформування армії і переосмислення завдань, які повинні були виконувати ЗС, були необхідні, продиктовані життям.

У вересні 1995 року на базі 103-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії та 38-ї окремої гвардійської десантно-штурмової бригади було сформовано мобільні сили у складі 38-ї, 317-ї та 350-ї окремих мобільних бригад.\

Білоруські десантники на навчаннях з десантування

Як окремий рід військ мобільні сили увійшли до складу сухопутних військ і були призначені для прикриття стратегічного розгортання Збройних сил у так званий загрозливий період, зриву спеціальних операцій супротивника на нашій території і виконання інших завдань, що виникали раптово. Але в процесі формування та осмислення ролі десантників у системі реформованих ЗС не все складалося гладко. Підпорядковані «сухопутці» мобільні сили і в теорії, і під час навчань тих років використовувалися аналогічно загальновійськовим з'єднанням - для ведення оборонних і наступальних дій, прикриття окремих напрямків. Як тоді жартували в мобільних бригадах: «Наше завдання просте, але важливе - день простояти та ніч протриматися...»

Головні козирі десантників: мобільність, стрімкість, натиск і висока маневреність були не затребуваними загальновійськовими командирами та начальниками. Але «десантура» є «десантура»: підрозділи і з'єднання мобільних сил самі, за своєю ініціативою, почали відпрацьовувати окремі завдання спеціальних дій, пов'язані здебільшого з протидією незаконним збройним формуванням і десантно-диверсійним силам противника. Підрозділи спеціальної розвідки відпрацьовували питання ведення спеціальних дій на території, захопленій противником. Це завдяки їхній нелегкій праці на комплексних оперативних та оперативно-тактичних навчаннях «Німан-2001», «Березина-2002», «Чисте небо-2003», «Щит Вітчизни-2004», «Щит Союзу-2006», командно-штабних (тактико-спеціальних), командно-штабних (тактико-спеціальних, тактико-спеціальних), командно-штабних (тактико-спеціальних) навчаннях з 38-ю і 103-ю мобільними бригадами, 5-ю окремою бригадою спеціального призначення розвивалася теорія і відпрацьовувалася практика спеціальних дій.

Спецпризначенці на навчальних стрільбах

У серпні 2007 року було оголошено про утворення Сил спеціальних операцій (ССО). До їхнього складу увійшли дві бригади мобільних сил/ВДВ (38-та і 103-тя) та 5-та окрема бригада спеціального призначення. Для оптимізації управління цими з'єднаннями, керівництва їхньою підготовкою, розв'язання різних питань їхнього будівництва, розвитку, забезпечення, координації дій тощо тоді ж було сформовано командування Сил спеціальних операцій (КССО), яке підпорядковується безпосередньо Генеральному штабу. Командувачем призначено генерал-майора Люціана Сурінта. Справжнім іспитом для реформованої «десантури» стали оперативно-стратегічні навчання «Осінь-2008» і «Захід-2009». На цих навчаннях Сили спеціальних операцій забезпечували своєчасне виявлення та протидію терористичним і десантно-диверсійним силам умовного противника, відпрацьовували взаємодію з підрозділами територіальної оборони, іншими військами та військовими формуваннями.

Снайпер ССО РБ під час навчань

Сьогодні бригади, що становлять основу білоруського ССО, розглядаються як спеціальні війська, здатні вести високоманеврові, диверсійні бойові дії специфічними (нетрадиційними) способами, малими підрозділами у поєднанні з активним веденням розвідки, але з широким використанням штатної бронетехніки, важкого озброєння.

Бойова підготовка підрозділів сьогодні здійснюється на навчально-матеріальній базі з'єднань і військових частин ССО. При цьому під час підготовки широко використовується досвід участі збройних сил російської педерації і сил спеціальних операцій інших країн у сучасних конфліктах. Навчання десантників, наскільки це можливо, максимально наближене до реальних умов сучасних бойових дій, триває постійний пошук нових технологій у навчальному процесі. Одне з нововведень - курс психологічних тренінгів. На думку фахівців бульбашів, його впровадження у військах ССО значно підвищує якість навчання десантників. В основі методики, яку вже випробували в 38-й бригаді, лежить серія емоційно-вольових тренінгів. У комплексі з бойовим навчанням і фізичним загартуванням вони формують стійкість психіки солдата до стресових ситуацій. Цю технологію було розроблено у військах за підтримки фахівців Центру психологічних і соціальних досліджень, викладачів Військової академії. Один з елементів психотренінгу - спеціалізована вогнева смуга, що максимально імітує умови реального бою. Подолавши дистанцію кілька разів, солдат звикає до вогню, вибухів і гуркоту пострілів. Крім того, бійця налаштовують на виконання бойового завдання і готують до подолання можливих труднощів. Одним словом, бульбаші думають, що смуга перешкод робить з їхніх солдат непереможних воїнів. Що ж, реальні бойові дії швидко повернуть їх до реальності, проте чи настане цей момент?

Оператор ССО РБ, сучасна версія

Аналіз розвитку збройних сил різних держав, досвіду військових конфліктів останніх десятиліть і проведених у нас навчань, визначив, що ССО виступають одним з основних елементів стратегічного стримування. Виходячи з цього, Силам спеціальних операцій приділяється особлива увага. Приміром, на базі полігону 103-ї окремої гвардійської повітряно-десантної бригади «Лосвідо» створено навчальний центр підготовки ССО. У Військовій академії для підготовки офіцерів управління підрозділами Сил спеціальних операцій створено факультет військової розвідки. Серед спеціальностей, які пропонуються курсантам для вступу на факультет, - не тільки «Управління підрозділами сил спеціальних операцій», а й «Телекомунікаційні системи», напрямок «Телекомунікаційні системи (радіоконтроль і протидія)».

У бригадах ССО триває планове переозброєння стрілецькою зброєю (білоруського та російського виробництва), вітчизняними оптичними прицілами, автомобільною технікою, постачають радіозасоби та засоби РЕБ (переносні рації, сканери, радари) власного та іноземного виробництва.

ПІДГОТОВКА КАДРІВ

Офіцерів для сил спеціальних операцій готує факультет військової розвідки Військової академії Республіки Білорусь. Навчаються курсанти за спеціальностями: управління підрозділами ССО і телекомунікаційні системи. Польові та практичні заняття із застосуванням озброєння і військової техніки проводять на польовій навчально-матеріальній базі полігону «Біла Лужа» і військових частин сил спеціальних операцій. Надалі поряд зі здобуттям знань із соціально-гуманітарних, загальнонаукових і загальнопрофесійних дисциплін курсанти вдосконалюють свою військову підготовку із загально-військових і спеціальних дисциплін. Під час занять із загальновійськових і спеціальних дисциплін курсанти вчаться керувати підрозділом відповідно до обраної спеціальності, вдосконалюють свій тактико-спеціальний і вогневий вишкіл, здійснюють стрибки з парашутом, вчаться керувати бойовими машинами, зокрема й автомобілями. На факультеті один із найвищих прохідних балів у Військовій академії та досить високий конкурс, що свідчить про високий престиж цієї спеціальності серед абітурієнтів.

УЧАСТЬ В ПРОТЕСТАХ 2020 року

Бригади ССО зокрема 5-та окрема бригада спеціального призначення (5-та ОБрСпН) неодноразово брала участь у силових розгонах демонстрантів під час протестів у Республіці Білорусь за результатами президентських виборів 2020 року

.

ОМОН не может, армия поможет. Белорусские военные могут начать разгон  протестующих вместо милиции
“ОМОН не допоможе, армія допоможе”…Ілюстраційне фото часів протестів проти режиму Лукашенка

У лютому 2021 року на суді над загиблим учасником протестів Геннадієм Шутовим було озвучено факти, що підтверджують активну участь ССО ЗС РБ у придушенні протестів і, зокрема, в убивстві Геннадія Шутова в Бресті. Генерал-майор Вадим Денисенко (командувач ССО ЗС РБ) віддав наказ передати офіцерів спецпризначенців у підпорядкування ОМОНу і видати їм бойову зброю. У Бресті 11 серпня в придушенні протестів брало участь близько 20 спецпризначенців, переодягнених у цивільне. Однією з груп командував майор Лабкович. Капітан цієї групи Роман Гаврилов (5-та ОБрСпН) і прапорщик Арсеній Голіцин побилися з Шутовим та іншим протестувальником Кордюковим, після чого вихопили видані їм пістолети Макарова і, за версією Кордюкова, кричали «Обличчям вниз, виродки, завалю!» Після цього Гаврилов і Голіцин відкрили вогонь із пістолетів (згодом у магазинах пістолетів кожного з них було виявлено брак двох набоїв), і одним із пострілів Геннадій Шутов дістав смертельне поранення в область шиї. За свідченнями Гаврилова, він хотів вистрілити в ділянку лівого передпліччя Шутова, але не зміг сконцентруватися через нібито нанесену йому травму

ІМІТАЦІЯ ЧИ ПІДГОТОВКА?

З самого початку Повномасштабного Вторгнення ССО РБ були підняті по боєвій тривозі, як і всі інші підрозділи армії білорашки. Тривалий час частини ССО перебувають на військових навчаннях, в тому числі на полігоні «Брестський», що знаходиться неподалік від кордону з Україною. Також вони були одними з перших, що переймали бойовий досвід від інструкторів ПВК «Вагнер», що і продовжують робити і по сьогодняшній день.

Патрулювання кордону з Україною білоруським спецназом

Далі йде невеликий перелік новин, що стосуються цього роду військ:

Міністерство оборони Білорусі відправило військовослужбовців одного зі з'єднань сил спеціальних операцій на кордон з Україною. Білоруський спецназ виконує завдання з посилення ділянок кордону на південному напрямку.Зазначається, що військовослужбовці сил спеціальних операцій «забезпечують надійну безпеку громадян країни» разом із прикордонниками та співробітниками міліції.

А ось ще одна:

6 липня 2023 року телеграм-канал 72-го об'єднаного навчального центру (далі - 72-й оуц.) опублікував пост про заняття зі спеціальної підготовки в 3-й школі підготовки фахівців танкових і артилерійських підрозділів. Зазначалося, що «майбутні фахівці установки БМ-21 відпрацьовують нормативи з роботи в розрахунках».
На вооружение Сил специальных операций Беларуси поступят «Грады»? —  МотолькоПомоги
Ілюстраційне фото
На опублікованих фото можна помітити, що частина військовослужбовців одягнена в майки зеленого (захисного) кольору, а частина - у тільняшки. Тільняшка є елементом військової форми одягу військовослужбовців строкової служби, які проходять службу саме в ССО. З цього можна зробити висновок, що в ССО планується формування артилерійського підрозділу, який матиме на озброєнні реактивну систему залпового вогню «Град». Найімовірніше, саме для цих цілей у 72-му навчальному центрі вже почали підготовку фахівців.З огляду на середні терміни навчання курсантів у 72-му оуц. можна очікувати на появу підрозділу з РСЗВ «Град» у ССО вже восени 2023 року. Можна припустити, що будуть сформовані реактивні артилерійські батареї у складі змішаних артилерійських дивізіонів бригад ССО.Таким чином, вогнева міць артилерійських підрозділів ССО збільшиться. Наразі на озброєнні ССО є міномети (82 мм. 2Б24 і 120 мм. 2Б23 «Нона-М»), а також 122 мм. гаубиці Д-30.
Чи свідчить це все до підготовки ССО до участі в бойових діях проти України? Все може бути. Принаймні зараз Ви дізнались про нашого потенційного противника більше.  

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Безбашений Сталкер
Безбашений Сталкер@Gamer_from_BGG

Один з "тих самих геймерів"

1.2KПрочитань
1Автори
13Читачі
На Друкарні з 6 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається