Автори: Ліана Фікс та Майкл Кіммейдж для Foreign Affairs 

Оригінальний допис був опублікований 28 листопада 2023 року

Як Захід може допомогти Києву витримати тривалу війну

1 листопада український головнокомандувач генерал Валерій Залужний змінив дискусію про війну його країни з росією своєю заявою. «Як і під час Першої світової війни, - сказав він в інтерв'ю The Economist, - українська та російська армії «досягли рівня технологій, який ставить нас у глухий кут». Якщо масивний стрибок у військових технологіях не дасть одній стороні вирішальної переваги, «глибокого і красивого прориву, швидше за все, не буде». Ці слова спонукали президента України Володимира Зеленського виступити зі спростуванням. Війна «не зайшла в глухий кут, я підкреслюю це», - заявив Зеленський. Заступник голови Офісу президента зазначив, що ці коментарі викликали «паніку» серед західних союзників України.

Такий страх можна зрозуміти в той момент, коли Конгрес США, який є найбільшим джерелом допомоги Україні, вирішує, чи продовжувати військову підтримку. Перед тим, як Україна розпочала контрнаступ у червні 2023 року, Вашингтон демонстрував оптимізм, що ЗСУ зможуть швидко досягти значних військових успіхів і забезпечити Києву сильнішу переговорну позицію, щоб змусити Москву піти на поступки. Цього не сталося. З рук в руки перейшло не так багато території, а великі надії змінилися розчаровуючим наративом про безвихідь. Розколотий Конгрес, швидше за все, не має «сталевої гори», як американські офіційні особи назвали матеріальну допомогу, яку вони надали Україні на початку 2023 року, щоб забезпечити новий контрнаступ у 2024 році, а європейські країни не надають обіцяної допомоги. З суто військової точки зору, шлях України до перемоги незрозумілий.

Але Україна та її союзники повинні дивитися в обличчя, а не боятися нинішньої реальності війни. Вони повинні прийняти і підготуватися до багаторічної війни і довгострокового стримування росії, замість того, щоб сподіватися на швидку українську перемогу або, за відсутності такої, на неминуче вирішення проблеми шляхом переговорів. Вирішальна перемога не гарантується ані українською доблестю, ані російською дурістю. І будь-яка надія на те, що переговори зараз можуть принести користь Україні, є наївною: росія не стає більш гнучкою або більш схильною до компромісів. Насправді, прагнення Кремля перекроїти весь міжнародний порядок за допомогою насильницького конфлікту може бути більш амбітним зараз, ніж рік тому.

Росія продовжує мобілізувати ресурси для своєї руйнівної війни. І підтримка росіянами вторгнення Путіна не зменшилася: ані коли західні союзники України запровадили санкції проти російської економіки, ані коли деякі росіяни протестували проти мобілізації, ані коли ватажок найманців Євгєній Прігожин влаштував свій курйозний заколот у червні 2023 року.

Але війна не програна для України. Зовсім ні. Захоплені першими успіхами Києва і високим бойовим духом, прихильники України звикли до приголомшливих українських тріумфів. Проте, це протиставлення Давида і Голіафа зараз породжує занадто багато песимізму, коли українські сили потерпають від проблем або заходять у глухий кут з російськими військами. Навіть патова ситуація, якою б невтішною вона не здавалася, є величезним досягненням. До лютого 2022 року думка про те, що Україна може досягти військового паритету з росією, здавалася б фантастичною. Однак за допомогою Заходу Україна стримує свого набагато потужнішого сусіда. За понад рік війни росія не змогла захопити Київ чи будь-яке інше велике українське місто, окрім Маріуполя. Незважаючи на свої величезні економічні та військові ресурси, росія не переходила у справжній наступ з початку літа 2022 року.

Щоб досягти прогресу зараз, західні та українські лідери повинні згуртуватися навколо досяжних стратегічних цілей. Найнагальнішою з них є стримування російських сил - не лише для того, щоб захистити все, чого Україна вже досягла, а й для того, щоб зробити присутність росії на українській території якомога менш безпечною. На російські позиції необхідно постійно тиснути, застосовуючи підхід, орієнтований на перспективу. Це неможливо без військової підтримки США, виправданої не твердженням, що перемога вже не за горами, а аргументом, що стримування росії є ключовим інтересом Європи і США. Стримування - це політика, яка вже приносить успіх в Україні. Невдача означала б відмову від неї.

Мінлива Фортуна

Протягом перших шести місяців війни Україну хронічно недооцінювали. Потім у вересні та жовтні 2022 року ЗСУ прорвали російські лінії навколо Харкова та вигнали російські війська з Херсона. Західні союзники сприйняли ці перемоги на полі бою як прецедент. Напередодні червневого контрнаступу минулого року, який планувався протягом кількох місяців, багато хто на Заході вірив, що інноваційність, рішучість, талант стратега і гнучкість командних структур української армії забезпечать їм ті ж переваги, що й у 2022 році. До літа 2023 року війна вже стала виснажливою і спустошливою, і була надія, що Україна зможе досить швидко змінити динаміку на краще.

Оптимізм Заходу щодо контрнаступу також випливав із масштабу та якості військової допомоги Україні. Протягом весни 2023 року Сполучені Штати та європейські країни надіслали Києву найкращі зразки свого озброєння: сучасні танки, ракети та реактивні снаряди, хоча їхні темпи були спочатку повільними, а деякі системи, такі як винищувачі F-16 та ракети далекого радіусу дії ATACMS, вони притримували. У червні 2023 року в матеріалі Foreign Affairs Гідеон Роуз стверджував, що «західна військова підтримка і чудова здатність України трансформувати її в успіх на полі бою» можуть привести Україну до перемоги і відновити її кордони, що існували до 2014 року.

Тим часом, російська армія, схоже, страждала від поганої координації, слабкої мотивації і загального відчуття безглуздості. За допомогою контрнаступу Київ планував перерізати російський сухопутний міст до Криму і підірвати моральний дух росіян. Лише через два тижні після початку контрнаступу, який розпочався зі штурмів у Донецькій і Запорізькій областях та ударів безпілотників по території росії, невдачі Москви, що прискорювалися, досягли кульмінації у вигляді заколоту Прігожина. Протягом кількох тижнів влада Путіна здавалася більш крихкою, ніж будь-коли раніше.

Проте вже через кілька місяців ситуація виглядає менш сприятливою для України. Путін стабілізував свій уряд і структуру військового командування. Станом на кінець 2023 року обмеження ресурсів і людських ресурсів є більш очевидними з українського боку, ніж з російського. Тривалий час підготовки до контрнаступу дозволив росії побудувати оборонні споруди, зокрема пояси мінних полів, що звело нанівець багато переваг України в сучасному озброєнні. Щоб відновити імпульс, Україна звернулася до Заходу з проханням надати їй боєприпаси, засоби радіоелектронної боротьби і технології подолання мінних перешкож, ракети більшої дальності і більше літаків. Але в той час, як потреби України зростали, Сполучені Штати зазнали політичного розколу. Невелика група законодавців-республіканців зараз використовує свої важелі впливу на поміркованих республіканців, щоб спробувати зупинити фінансування України. Майк Джонсон, новий спікер Палати представників, неодноразово голосував проти пакетів підтримки України, але нещодавно висловився більш прихильно про підтримку Києва. Однак неможливо знати, чи має він намір або можливість забезпечити необхідний рівень допомоги.

Українські запаси боєприпасів та озброєння вже вичерпуються. Зменшення або припинення військової підтримки з боку США матиме негайний вплив на боєздатність української армії, особливо її протиповітряної оборони. Ця протиповітряна оборона покладається на ракети-перехоплювачі - компонент, який можуть надати Сполучені Штати. Якщо американський уряд втратить бажання фінансувати військові зусилля України, жодна інша країна не зможе заповнити цей вакуум. Європейським країнам бракує запасів боєприпасів і військових виробничих потужностей. У березні 2023 року ЄС пообіцяв надіслати Україні мільйон боєприпасів до березня 2024 року, але є ризик, що вони не встигнуть. Станом на кінець листопада 2023 року було доставлено менше третини обіцяних поставок.

Навіть якщо США та Європа виконають усі свої зобов'язання щодо військової допомоги Києву, війна може не переломитися на користь України. Сполучені Штати схвалили поставку омріяних F-16 у 2024 році, але вони можуть виявитися менш корисними, коли врешті-решт прибудуть. За словами Залужного, росія вдосконалила свою протиповітряну оборону і буде зберігати «перевагу в озброєнні, техніці, ракетах і боєприпасах протягом значного часу». Оскільки війна вступає у свою другу зиму, росія накопичує ракети, щоб атакувати українську електромережу і таким чином підірвати моральний дух та економіку України.

Жодних інтерв'ю з вампіром

Широке висвітлення у ЗМІ сприяло політичній підтримці військових зусиль України у Сполучених Штатах та інших країнах. Це висвітлення зникло з перших шпальт газет, оскільки триває чергова війна між ХАМАСом та Ізраїлем. Занепокоєння, що війна між Ізраїлем і ХАМАСом розшириться, тепер здається менш імовірним, а більш обмежена війна врятувала б уряд США від необхідності робити суворий вибір між допомогою Україні та втручанням у гарячу війну на Близькому Сході. Але росія вже отримала значну вигоду від хаосу, розв'язаного 7 жовтня.

Російські дипломати і медіа-платформи підживлюють звинувачення в тому, що Вашингтон нерівномірно застосовує принципи міжнародної поведінки і має подвійні стандарти щодо жертв серед цивільного населення, коли мова йде про Україну і Газу. Ці звинувачення зараз лунають у багатьох країнах глобального Півдня. Москва була б рада, якби скептицизм щодо політики Заходу на Близькому Сході перетворився на скептицизм щодо політики Заходу в Україні.

Незважаючи на патову ситуацію на полі бою, переговори не є правильним виходом із нинішнього глухого кута. Кремль був би радий вести переговори про майже беззастережну капітуляцію України. Але з огляду на те, що Україна не просуваєтьсявперед на полі бою вже більше року, переговори, що проводяться зараз, ризикують, у кращому випадку, повторити дипломатію, яка стояла за неефективними Мінськими угодами, що поклали край війні на Донбасі 2014-15 років, не обмеживши волю росії до контролю над Україною. Угоди залишили росії надто багато свободи для нарощування військових активів на українській території, проклавши шлях до набагато агресивнішого вторгнення вісім років по тому.

У Путіна немає очевидних причин йти на добросовісні поступки Зеленському. Російська економіка поки що витримала війну. Фактично, Кремль збільшує військові витрати і окопується надовго. росія зберігає за собою можливість оголосити додаткову мобілізацію. Схильний до пихи, Путін, ймовірно, уявляє свою колишню «спеціальну військову операцію» як багаторічну війну, в якій росія матиме достатньо сили духу, щоб перемогти. Допоки він зберігатиме таку позицію, переговори не дадуть змоги вирватися з лабіринту цієї жахливої війни.

Стримувати і об'єднувати

Україна і Захід перебувають у складному стратегічному становищі. Але не все так похмуро, і Києву, і Заходу слід остерігатися пораженства. Перемоги у війні можуть прийти несподівано, і в майбутньому країнам, які підтримують Україну, доведеться дотримуватися балансу між впевненістю в собі і тверезістю. Тверезість вимагає чесності: ані перемоги на полі бою для України, ані переговорів, в яких Київ починає з сильної позиції, не передбачається. Впевненість у собі вимагає терплячого і неухильного прагнення до стримування, ніколи не припиняючи тиск на російську присутність в Україні.

У військовому плані Захід повинен розглядати війну не лише як зупинку російського територіального просування і захист українських громадян, але й як утримання росії в стані рівноваги. Покращення здатності України завдавати ударів по російських військово-морських об'єктах відкриває ключову перспективу. Крим, який довгий час був цінним трофеєм для Путіна, більше не є привабливим місцем для життя чи відпочинку росіян. Україна поставила його в зону досяжності ракетних ударів, і росія повинна двічі подумати, перш ніж ставити там на якір кораблі чи підводні човни або перетворювати Крим на логістичний хаб. Руйнуючи можливості російського флоту, Україна вже відновила деякі заблоковані судноплавні шляхи в Чорному морі.

Чим більше Україна зможе атакувати російські військово-морські об'єкти і наражати Крим на небезпеку, тим більше війна здаватиметься Кремлю і російському населенню безглуздою. Але стримування вимагає, щоб західні політики і громадськість визнали необхідність тривалої і виснажливої війни в Україні. Натяки на те, що перемога може бути вже не за горами, лише створять небезпечне враження, що Україна недопрацьовує і що з якихось незрозумілих причин вона не може перемогти у війні, яку легко виграти.

Під час президентської кампанії в США звинувачення в тому, що підтримка України з боку США є лише ще однією з «вічних воєн» Вашингтона, може бути дуже болючим саме тому, що воно буде резонувати зі знайомими прикладами, починаючи з війни у В'єтнамі, яка закінчилася для Сполучених Штатів після того, як Конгрес вирішив припинити її фінансувати. Ключова відмінність, звичайно, полягає в тому, що Сполучені Штати мали війська на місцях у В'єтнамі, Афганістані та Іраку, і всі ці війни були набагато дорожчими, ніж війна в Україні. У Києві Сполучені Штати мають більш сприйнятливого, більш незалежного і більш демократичного партнера, ніж вони коли-небудь мали в Сайгоні, Кабулі чи Багдаді.

Перемога не буде визначатися лише на полі бою. У стратегічному плані західні країни повинні активізувати свої зусилля з інтеграції України до своїх інституцій. Конфлікт між Україною та росією розпочався у 2013 році, коли український уряд піддався російському тиску і вийшов з торговельної угоди з ЄС, що спричинило революцію на Майдані, яка привела до влади в Києві новий, більш прозахідний уряд. Відтоді Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС, наблизившись до Європи через юридичні та політичні угоди, а також через зв'язки сентименту. Це вже є перемогою для Європи та України. Політики повинні поглиблювати зв'язки України із Заходом, пов'язуючи її з Європою, навіть якщо повне членство в ЄС і НАТО, ймовірно, не відбудеться до закінчення війни.

Новий наратив

Довгострокове стримування росії може піти Україні тільки на користь, хоча це може здатися менш грандіозною метою, ніж гучна перемога на полі бою. Українські лідери гостро усвідомлюють внутрішню напруженість у західних країнах і військові виклики, з якими стикається Київ. Щоб заохотити подальшу підтримку Заходу, Київ повинен базувати свої аргументи щодо західних інвестицій в Україну на стримуванні росії, підкреслюючи, що перемога над росією в кінцевому підсумку в інтересах Заходу так само, як і України.

Російська армія загрузла в Україні, і, як наслідок, регіональний вплив Москви в Центральній Азії та на Південному Кавказі зменшився. (Якби росія захопила Київ, все було б навпаки). Але наразі росія лише недосконало і, можливо, тимчасово стримується в Україні та за її межами. Протягом наступних років стримування має бути підтримане більшою європейською та постійною американською військовою допомогою; Захід також повинен зберегти свої санкції проти росії і краще забезпечувати їх виконання. Допомога Україні - це не філантропія. Для Європи успіх чи поразка у стримуванні росії визначатиме безпеку всього континенту. Для Сполучених Штатів успіх або провал стримування росії в Європі визначить майбутнє міжнародного порядку, який вони очолюють.

Стримування росії слід концептуалізувати - і відзначати - як стійкий континуум дій, що розпочався до лютого 2022 року і набув свого розвитку з обороною Києва і просуванням України на полі бою восени 2022 року. Стримування, за визначенням, може забезпечити лише часткову перемогу, і саме тому слід очікувати злетів і падінь суспільних настроїв у країнах-союзниках України. Ці злети і падіння роблять ще більш важливим для західних лідерів, які чутливі до сплесків оптимізму і розчарувань, прийняти стримування як свій незмінний компас. Це допоможе як військовим зусиллям України, так і моральному духу її союзників. Дотримання послідовної, реалістичної стратегії серед припливів і відпливів настроїв у великій війні є власне джерелом впевненості у власних силах.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

294.6KПрочитань
24Автори
703Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається