Трамп може використати потенціал Арктики для завершення війни в Україні - Responsible Statecraft

Росія і Китай хочуть торгувати Північним морським шляхом. Розглядайте це як розмінну монету, яка може бути вигідною і для Заходу.

Після переобрання Дональда Трампа його передвиборча обіцянка швидко закінчити російсько-українську війну здається все більш недосяжною, оскільки ситуація в Україні продовжує погіршуватися.

Важко уявити, що відправка більшої кількості зброї в Україну та запровадження нових санкцій проти Росії допоможуть досягти миру. Російська армія продовжує повільно, але впевнено просуватися вперед, тому Путін, можливо, дійшов висновку, що його країна повинна домагатися більш повної російської військової перемоги і ігнорувати будь-які мирні пропозиції Заходу в найближчій перспективі.

Однак у нової адміністрації є можливість відійти від статус-кво і спонукати Росію до припинення війни. Це має включати стимули щодо Арктики - питання, яке гарантовано приверне увагу російського президента Владіміра Путіна. Такий варіант також може виявитися привабливим для Трампа, який дивиться на світ крізь призму бізнесмена, що прагне укладати великі угоди.

Участь Путіна в листопадовій церемонії спуску на воду нового атомного криголама «Чукотка» викликала мало уваги на Заході, але продемонструвала спрямованість російського президента на розвиток арктичного регіону. Повідомляється, що це найбільший і найпотужніший криголам у світі - 567 футів завдовжки і водотоннажністю 33 500 тонн, з двома ядерними реакторами потужністю 350 мегават, що дозволяє йому пробиватися крізь лід товщиною майже 10 футів.

Такі кораблі коштують недешево, а «Чукотка» оцінюється приблизно в півмільярда доларів.

«Чукотка» - четвертий у серії атомних криголамів, ще один такого ж класу, “Якутія”, також наближається до завершення будівництва, а новий кіль має бути закладений у 2025 році. У жовтні ще більш амбітний клас атомних криголамів отримав зелене світло для виробництва на верфі під Владивостоком вартістю 1 мільярд доларів, що є астрономічною сумою для сучасної Росії.

Призначення криголамів - Північний морський шлях (ПМШ), судноплавний маршрут, що пролягає на північ від Росії і з'єднує Західну Європу з Азійсько-Тихоокеанським регіоном. Цього року на ПМШ було встановлено низку нових рекордів, в тому числі найбільший контейнеровоз, який пройшов ПМШ у вересні, і найбільша кількість нафти, яку коли-небудь перевозили.

Для російського лідера Арктика завжди знаходиться у верхній частині порядку денного, оскільки на неї припадає близько 10% російського ВВП і 20% експорту. Російські енергетичні аналітики мають на меті збільшити експорт російських ресурсів через Північний морський шлях у шість-сім разів до 200 мільйонів тонн протягом наступних п'яти років. Згідно з доповіддю від середини 2024 року, «Росія, безумовно, має арктичні ресурси для забезпечення цього величезного розширення експорту».

Однак арктичні амбіції Кремля виходять далеко за межі нафти і газу. Як розуміють усі російські лідери, економічне зростання країни завжди стримувалося тим простим фактом, що більшість гігантських російських річок, таких як Об, Єнісей і Лена, течуть на північ, в Арктику. Таким чином, функціональний ПМШ з цілорічним судноплавством логічно є ключем до розблокування масштабного розвитку величезних, багатих на ресурси внутрішніх районів країни і, ширше, Сибіру - мети, майже такої ж давньої, як і сама російська держава.

Китай також приєднався до ПМШ через свій «Полярний шовковий шлях» і прагне тісно співпрацювати з Кремлем в Арктиці. У китайському аналізі до 2024 року стверджується, що Пекін повинен забезпечити прибутковість китайських і російських корпорацій, які інвестують в арктичний транзитний коридор.

Однак, незважаючи на поступовий прогрес, китайські та російські аналітики усвідомлюють, що арктичний прохід ніколи не досягне свого справжнього потенціалу без підтримки Заходу. Саме тому зосередження уваги на Арктиці, ймовірно, матиме найбільший вплив на припинення війни в Україні. Довгоочікуваний судноплавний маршрут через Крайню Північ залишається одним з небагатьох відносно конкретних геоекономічних призів, які Кремль цінує нарівні з самою Україною.

Дуже важливо, щоб новий динамічний транспортний коридор спрямовував певний відсоток своїх прибутків - скажімо, 5 відсотків протягом наступних п'яти десятиліть - на відновлення зруйнованої інфраструктури України. Цей послідовний потік ресурсів міг би стати формою репараційних виплат Києву, які, ймовірно, становили б сотні мільярдів доларів.

Безсумнівно, Китай рішуче підтримав би цей план. Але низка інших зацікавлених країн, які наразі віддалені від Росії - чи то Канада, Фінляндія, Норвегія і Швеція на заході, чи Південна Корея і Японія на сході - також отримають вигоду від СРП, який може послабити глобальну напруженість у Євразії.

Частини США також можуть отримати економічну вигоду, включаючи Аляску, що найбільш очевидно, а також північні порти, такі як Сіетл і навіть Бостон. Крім того, західні країни за столом переговорів щодо СРП,

Путін добре розуміє, що саме по собі будівництво танків і ракет не зробить Росію сильною і процвітаючою в майбутньому, але цей мега-проект може відкрити таку можливість.

Для того, щоб ця угода мала значущі результати, США повинні зняти санкції, які були застосовані проти проектів ПМШ. Було б також корисно, якби вони сприяли великим європейським судноплавним компаніям, таким як Hapag Lloyd і Maersk, в отриманні зеленого світла для цього маршруту. Цих кроків може бути достатньо, але США і Європа могли б ще більше підсолодити воду, заохочуючи і навіть стимулюючи західні інвестиції вздовж Північного морського шляху.

Під час першої адміністрації Трампа президент зробив кілька сміливих жестів у зовнішній політиці і, що похвально, пішов на певні політичні ризики заради миру. Безумовно, складні питання щодо розведення сил, прав громадян на сході України та ще не визначеної архітектури безпеки для Східної Європи залишатимуться першочерговими в будь-якому врегулюванні.

Проте, доповнивши мирні пропозиції пряником, який гарантовано приверне увагу Путіна, переговори з істотним арктичним компонентом можуть завоювати прихильність Трампа і досягти успіху. Схвалення і просування Трампом цієї масштабної бізнес-угоди могло б не лише допомогти повернути мир у Східну Європу, але й оживити перспективи континенту в більш широкому сенсі.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.6KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається